Wreszcie udało Ci się znaleźć czas na odwiedziny rodziny w Niemczech 🙂
Postanowiłeś wybrać się tam samochodem, w końcu to tylko kilka godzin jazdy, a o niemieckich Autobanach wiele dobrego słyszałeś i póki co nadal są darmowe! (ciekawe jak długo jeszcze? 🙂 ) – podróż powinna więc być miła…
Po drodze zatrzymujesz się jeszcze na mały odpoczynek (kolejny w trakcie tej podróży).
Jest weekend, piękna pogoda, stwierdziłeś, że warto będzie napić się kawy i coś przekąsić.
Ten sam pomysł miało jeszcze wielu podróżnych, także ludzi nie brakuje, jest tłoczno i trzeba trochę postać w kolejce. Jest z tym nieco zamieszania ale koniec końcem opłaciło się, gdyż wreszcie możesz delektować się pyszną kawą i odpocząć przed dalszą podróżą. Na szczęście do celu nie masz już tak daleko.
Może warto jeszcze zatankować benzynę?
Chcesz płacić… o kur…! Gdzie jest Twój portfel?!?!?!
Może nieopatrznie zostawiłeś go na stoliku podczas poprzedniego postoju? A może ktoś Ci go zwędził, gdy przeciskałeś się w tłumie, uważając aby nie wylać kawy zdobytej z takim trudem?
Teraz to już i tak bez znaczenia, bo nie masz swojego portfela, wtedy gdy go właśnie potrzebujesz, a wraz z nim wszystkich najważniejszych dokumentów…
To oczywiście tylko jeden z możliwych scenariuszy. Takie sytuacje nie należą jednak do rzadkości, a utrata dokumentów za granicą to zawsze dodatkowy kłopot.
Jako Czytelnik mojego bloga, z pewnością wiesz już o możliwości uzyskania wtórnika utraconego polskiego prawa jazdy w sytuacji, gdy na stałe mieszkasz za granicą.
Natomiast o tym jak powinieneś zachować się, w sytuacji gdy utraciłeś dokumenty (kradzież / zgubienie) podczas okazjonalnego pobytu za granicą przeczytasz poniżej.
Przede wszystkim:
- nie panikuj – utrata dokumentów to mimo wszystko jeszcze nie koniec świata!
- o fakcie zgubienia / kradzieży dokumentów bezwzględnie powiadom policję w kraju, w którym zdarzenie miało miejsce;
- niezwłocznie zastrzeż wszystkie utracone karty bankowe – zrobisz to pod uniwersalnym numerem +48 828 828 828 (więcej konkretów znajdziesz na specjalnie uruchomionej w tym celu stronie internetowej: zastrzegam.pl);
- jeżeli utraciłeś dokument uprawniający Cię do przekroczenia granicy (paszport / dowód osobisty) lub masz inny ważny problem – to bezpłatną pomoc zawsze uzyskasz w polskich placówkach dyplomatycznych działających w danym kraju. Bez problemu znajdziesz je na oficjalnej stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
W Niemczech są to m.in.:
1) Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Federalnej Niemiec (w Berlinie),
2) Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Hamburgu,
3) Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Kolonii,
4) Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Monachium;
- po powrocie do Polski o utracie dokumentów powiadom odpowiedni organ, który Ci dany dokument wydał (prawo jazdy, dowód osobisty, paszport itp.) i jednocześnie złóż wniosek o wydanie wtórnika utraconego dokumentu;
- nie zaszkodzi jeśli o całym zdarzeniu powiadomisz także polską policję (w komisariacie właściwym dla miejsca Twojego zamieszkania w Polsce).