Skip to main content

Zgubione prawo jazdy za granicą – co teraz?

Autor: 15 marca 20144 listopada, 2022Prawo jazdy w Niemczech

Co możesz zrobić w sytuacji, gdy za granicą zgubisz polski dokument prawa jazdy? Na szczęście procedury w Unii Europejskiej nie są skomplikowane i z łatwością można uzyskać wtórnik. W artykule wyjaśniam, co zrobić, jeśli zgubiłeś prawo jazdy lub ci je skradziono oraz jakie warunki musisz spełnić, by wyrobić nowy dokument. Bardziej szczegółowo omawiam tu przypadki, gdy chodzi o zgubione prawo jazdy w Niemczech.

„Zgubiłem prawo jazdy w Niemczech, a pracuję jako kierowca poza Polską. Jak wyrobić nowe?” – z tym pytaniem również czasami zwracają się do mnie Klienci. Zgubione prawo jazdy na pewno jest powodem do stresu, szczególnie wtedy, gdy dokument jest potrzebny do wykonywania obowiązków zawodowych. W Polsce wystarczyłoby udać się do właściwego urzędu komunikacji, złożyć wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy i zaczekać na nowy dokument. Na szczęście wyrobienie nowego prawa jazdy za granicą to też tylko kwestia czasu.

Kiedy mogę uzyskać wtórnik prawa jazdy za granicą?

Wnioskować o wydanie wtórnika prawa jazdy możesz, gdy dokument utraciłeś z przyczyn losowych. Czyli są to takie przypadki, jak na przykład:

 • zgubienie prawa jazdy
 • skradzione prawo jazdy
 • zniszczenie prawa jazdy.

To oznacza, że nie możesz wnioskować o wtórnik dokumentu w przypadku, gdy został Ci on odebrany za złamanie przepisów (np. za jazdę po pijanemu czy za przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych).

Musisz też spełniać warunki formalne do uzyskania prawa jazdy w danym kraju (m.in. warunek posiadania miejsca zamieszkania w tym kraju przez co najmniej 185 dni w roku kalendarzowym).

Zgubienie prawa jazdy za granicą – procedury

W Unii Europejskiej procedury wydawania wtórnika prawa jazdy wyglądają podobnie jak w Polsce.

Po prostu udaj się do właściwego wydziału komunikacji w kraju, w którym mieszkasz (od co najmniej 185 dni w roku kalendarzowym), i złóż wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy za granicą. I to wszystko – resztę załatwią za ciebie urzędnicy. Serio! 🙂 Urzędy w każdym kraju UE mają obowiązek przyjąć twój wniosek.

Cała procedura oczywiście trochę potrwa, bo najpierw zagraniczny urząd będzie musiał wystąpić do polskiego o udzielenie informacji na temat twoich uprawnień do jazdy, które uzyskałeś w Polsce. Zwykle trzeba czekać kilka tygodni. Po tym czasie otrzymasz dokument wydawany przez kraj, w którym składałeś wniosek (nie jest to więc polski dokument).

W ten sposób nie uzyskasz oczywiście polskiego dokumentu, a dokument wydany przez kraj, w którym złożyłeś wniosek o wydanie wtórnika. Zgubione prawo jazdy za granicą oznacza zatem późniejsze legitymowanie się zagranicznym prawem jazdy (można w ten sposób np. zaskakiwać znajomych 🙂 ).

Taki dokument oczywiście będzie cię uprawniał do legalnego poruszania się w charakterze kierowcy w całej Unii Europejskiej (i pozostałych krajach) – dokładnie tak samo, jak polskie prawo jazdy, które utraciłeś.

Zgubione prawo jazdy w Niemczech

Polscy kierowcy nie tak rzadko gubią swoje prawo jazdy na terenie Niemiec. Na szczęście i tu mogą z łatwością uzyskać nowy dokument. Pamiętaj: zgubione prawo jazdy w Niemczech (czy w ogóle zgubione prawo jazdy za granicą) to problem, ale nie katastrofa 🙂

Procedura w Niemczech wygląda podobnie, jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy co do zasady składa się do urzędu ds. ruchu drogowego – wydział praw jazdy (Straßenverkehrsamt – Führerscheinstelle), właściwego miejscowo dla miejsca zamieszkania w Niemczech. Urzędy takie działają w Niemczech w każdym dużym mieście, a czasami są one właściwe dla większej liczby mniejszych miejscowości.

Niekiedy można złożyć taki wniosek także bezpośrednio w wydziałach spraw obywatelskich/obsługi mieszkańców w urzędzie miasta (Rathaus – Bürgerservice), w którym się w Niemczech mieszka.
Szczegóły procedury mogą być różne w porównaniu do polskiego urzędu komunikacji, ale poziom jej skomplikowania jest podobny z punktu widzenia kierowcy.

Wskazówka:

Warto więc wcześniej sprawdzić, jakie są wymogi przy wyrabianiu i wydawaniu niemieckiego prawa jazdy. Na przykład wraz z wnioskiem trzeba będzie złożyć aktualne zdjęcie biometryczne (paszportowe).

Warunki wydania nowego prawa jazdy w Niemczech

W Niemczech obowiązują podobne warunki wydania nowego prawa jazdy:

 • utrata dokumentu z przyczyn losowych (zgubienie, zniszczenie, kradzież itp.)
 • miejsce zamieszkania w Niemczech przez co najmniej 185 dni w roku kalendarzowym
 • aktywne prawo jazdy w kraju macierzystym – urzędnicy zweryfikują czy nie zostało ci ono zatrzymane zgodnie z literą prawa.

Jeśli więc odebrano ci uprawnienia do jazdy (decyzją polskich lub niemieckich organów), to opisywana procedura jest dla ciebie niedostępna.

Skradzione prawo jazdy za granicą, to też losowa przyczyna utraty dokumentu. W takim przypadku będziesz musiał po prostu oświadczyć, że prawo jazdy zostało ci skradzione. Masz wówczas prawo do otrzymania nowego dokumentu tak samo, jak wówczas, gdy polskie prawo jazdy po prostu gdzieś się zapodzieje.

Pamiętaj, za składanie fałszywych oświadczeń przed urzędem grozi odpowiedzialność karna, nie warto więc kombinować i oświadczać nieprawdy, aby uzyskać wtórnik dokumentu prawa jazdy, bo może to później przynieść surowe konsekwencje.

Ile czeka się na wtórnik prawa jazdy w Niemczech?

Jeśli wszystko będzie w porządku, to po kilku tygodniach odbierzesz nowy dokument prawa jazdy. Z moich obserwacji wynika, że w Niemczech najczęściej wtórnik (tj. nowe prawo jazdy) wydawany jest po około 6–12 tygodniach. To w sumie dość długo, zwłaszcza jeśli prawo jazdy jest ci potrzebne do pracy – dlatego tak ważne jest, by złożyć wniosek od razu, gdy tylko okaże się, że polskie prawo jazdy jest nie do odnalezienia. Zgubione prawo jazdy w Niemczech oznacza, że trzeba poczekać na nowy dokument – nie przyspieszysz procedur, ale możesz zrobić jak najszybciej to, co zależy od ciebie.

Dostanę polskie czy niemieckie prawo jazdy?

Jeśli w Niemczech złożysz wniosek o wydanie wtórnika (nowego dokumentu) utraconego polskiego prawa jazdy, to niemiecki urząd na podstawie twoich polskich uprawnień i potwierdzenia z polskiego urzędu komunikacji, wyda ci niemiecki dokument prawa jazdy. Tak samo wygląda to w przypadku kierowców z innych krajów.

Bezpiecznych podróży!

Podziel się:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze mną: info@adamknopik.com | +49 (0) 1575 1455059

16 komentarzy

 • Krzysztof pisze:

  Witam,
  znlazłem się właśnie w takiej sytuacji jak powyżej. Czy mógłbym poprosić o więcej szczegółów?

  Do jakiego urzędu się zgłosić, ile może potrwać procedura potwierdzenia moich uprawnień, jakie wiążą się z tym koszty?

  • Adam Knopik pisze:

   Panie Krzysztofie,

   w tym celu należy zwrócić się z wnioskiem / zapytaniem do Führerscheinstelle w Straßenverkehrsamt właściwym dla Pana miejsca zamieszkania w Niemczech. Tam również otrzyma Pan szczegółowe informacje.

   Przypuszczalny czas oczekiwania to około miesiąca (czas potrzebny na weryfikację Pana uprawnień w Polsce i czy przypadkiem nie odebrano Panu karnie prawa jazdy itp.), a opłaty nie powinny być wyższe niż kilkadziesiąt euro.

   Pozdrawiam, A.K.

 • Łukasz pisze:

  Witam! Czy taka samo procedura wyrobienia wtórnika jest również w Wielkiej Brytanii? To pytanie pojawia się co chwile na jakimś brytyjskim forum ale nikt nie potrafi dać jednoznacznej odpowiedzi. Osobiście zgubiłem prawo jazdy 2 miesiące temu. Było to nowe europejskie prawo jazdy. pozdrawiam i z góry dziekuję za odpowiedź.

 • Justyna G pisze:

  Witam,
  Jestem w podobnej sytuacji tyle ze w Australii. W Polsce będę dopiero w grudniu. Dodam ze Australia uznaje polskie prawa jazdy.
  Czy moze pan doradzić ?

 • Krystian pisze:

  Czy takie samo prawo obowiązuje w Norwegii ? Z góry dziękuje za odpowiedz.Pozdrawiam

 • pawel pisze:

  Witam, Jestem wlasnie w takiej sytuacji ale wygląda to troszkę mniej kolorowo..utracilem prawo jazdy na terenie niemiec gdzie obecnie mieszkam od 4 miesięcy, 4 miesiące za mało aby dostać Niemieckie prawo jazdy jednak za dużo żeby dostać je w Polsce ! tak właśnie dzwoniłem do urzędu ktory mi wydal prawo jazdy i stwierdzili ze musze mieszkac co najmnie pół roku w jednym z krajów unijnych aby wyrobić prawo jazdy a ze w Polsce już nie jestem zameldowany musiał bym poswiadczyc nie prawdę że zamieszkuje w Polsce..Ponadto samo wyrobienie prawajazdy w Niemczech odbywa się za pośrednictwem konsulatu który wysyła stosowny formularz trzeba go wypelnic i wyslac do Polski do urzędu który wydał prawo jazdy a ten potwierdzi ze posiadamy kategorię np. a i b po czym odsyla do konsulatu .konsulat pobiera 36 euro po czym odsyla nam dokument i z tym udajemy się do urzędu w Niemczech .przy czym niemiła Pani z Konsulatu w Monachium uprzedzila mnie iż nie ma pewności czy Niemiecki urząd da mi prawo jazdy bez pokazania starego prawa jazdy a 36 euro nie oddadzą co dla mnie było oczywiste znając zasady działania Polskich urzędów .Tak wiec rozpoczynam całą procedurę i zanim dostane upragnione zaświadczenie na pewno minie dwa mies i będę wtedy już zamieszkiwał w Niemczech pół roku .

 • Michał pisze:

  Witam.

  Posiadam prawo jazdy od 2000 r.W 2004 utraciło ono ważność i powinny zostać zrobione badania(wada słuchu) ale odpuściłem sobie i bezkarnie jeżdziłem bez ważnych uprawnień.Od ponad pół roku mieszkam w Niemczech,niedługo kupię samochód i teraz pytanie:
  -co grozi za jazdę z takim papierem?
  -co muszę zrobić żeby uzyskać nowy dokument (próbowałem w Polsce,zrobiłem również badania ale z braku meldunku nie mogę już wyrobić w kraju nowego dokumentu)
  -czy Polskie zaświadczenie od lekarza będzie w Niemczech honorowane?

  Bardzo byłbym wdzięczny za odpowiedz na nurtujące mnie pytania.
  Pozdrawiam

 • Michal pisze:

  Witam,

  Mam te sama sytuacja co osoba powyzej, dzisiaj bylem w wydziale komunikacji i mila pani poinformowala mnie, ze nic nie moze zrobic i mam isc w poniedzialek do kolegi w innym pokoju. Co w przypadku, gdy ten kolega poinformuje mnie, ze mam isc do kolezanki i tak w kolko macieja ?

  Jeszcze jedna rzecz, bylem wczoraj na Policji w Niemczech i otrzymalem papierek, ze prawo jazdy zostalo zgubione itd.. czy na takim dokumencie mozna poruszac sie po Terenie Niemiec, jezeli tak to przez jaki okres czasu to obowiazuje ?

 • Justyna pisze:

  Witam
  mój mąż jest obywatelem Gruzji , mieszkał przez 15 lat w Grecji tam wyrobił sobie prawo jazy obecnie mieszkamy w Polsce otrzymał kartę pobytu na rok , wczoraj zgubił portfel z dokumentami zgubił kartę pobytu (ale to nie problem otrzymamy nową ale zgubił też prawo jazdy UE wydane w Grecji . Co w tym przypadku zrobić czy w Polsce dostanie polskie prawo jazdy ? Proszę o pomoc ! Co robić?

 • Mariusz pisze:

  Czy ktoś mi może pomóc zgubiłem prawo jazdy w Niemczech i nie wiem jakie prawo jazdy nowe dostanę czy to będzie bez terminowe takie jakie miałem czy te nowe co są na 15 lat?
  Jak to jest w Niemczech i w Polsce?
  Z góry dziękuję za pomoc pozdrawiam

 • Tom pisze:

  Witam
  Zgubiłem polskie prawo jazdy i chce wyrobić wtórnik francuski ,ale jako nie mam wyrobionego paszporty ,legitymuje się tylko dowodem.Czy dla prefektury francuskiej to może być problem

 • Samanta pisze:

  Prosze podac lnstytucje gdzie w berlinie zlozyc wniosek o wydanie wturnika prawa jazdy polskiego utraconego

 • Francja pisze:

  U mnie jest inaczéj
  Mieszkam we francji
  Nie uzywalam prawa jazdy 15 lat
  Okazuje sie zé nie mam poprostu zgubilam
  Teraz chcialam troszke pojezdzic à tu nie ma prawka co robic

 • jerzy pisze:

  Mieszkam w USA,jestem zameldowany w Brzegu . Polskie prawo jazdy zgubilem wBulgarii,w Slupsku zglosilem sie do wydzialu komunikacji o wydanie nastepnego-oswiadczono mi ,ze moze to zrobic tylko tam gdzie wydano mi owe Prawo Jazdy…czyli wBrzegu?. Przeciez jest computeryzacja itp………

Napisz komentarz