Strona główna » Blog » Przesyłka z Niemiec, czyli korespondencja w czasie koronawirusa (COVID-19)

Przesyłka z Niemiec, czyli korespondencja w czasie koronawirusa (COVID-19)

Opublikowano: 22.03.2020
Aktualizacja: 28.08.2023
Przeczytasz w: 3 min
1 komentarz
Udostępnij:
FacebookTwitterLinkedIn
0%
Poczta w Niemczech
Z tego artykułu dowiesz się:
  • co grozi w Niemczech za jazdę po alkoholu
  • czy zawsze odbywa się rozprawa przed niemieckim sądem
  • czy i jak możesz zminimalizować grożące Ci konsekwencje
  • dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika w Niemczech

Koronawirus (COVID-19) sparaliżował nasze życie. Wielu z nas (ja również) pracuje teraz z domu, na odległość, tworząc tzw. home office. Mimo wszelkich niedogodności, takie rozwiązanie niewątpliwe ma też swoje plusy. Jednym z nich jest, jak się wydaje, więcej czasu na wszystko ???? Nie ukrywam, że czas ten wykorzystuję także na odrobienie moich blogowych zaległości.

Home office nie dla każdego

Niestety nie wszyscy mogą pozwolić sobie na komfort pracy w domu.

Przede wszystkim dotyczy to pracowników służb i firm, które świadczą usługi mające priorytetowe znaczenie dla funkcjonowania państwa i ludzi. Czyli dosadniej pisząc, aby nie było totalnego paraliżu, chaosu i katastrofy.

Szpitale, apteki, lekarze, banki, sklepy z żywnością, stacje benzynowe oraz poczta, mimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, działają pełną parą (chyba nawet więcej, niż pełną).

To samo dotyczy służb i urzędów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Straż pożarna, służby ratunkowe, policja – one również działają bez wytchnienia, bez względu na panującą sytuację.

I to akurat jest bardzo dobra wiadomość. Chwała im za to!

A jak działa poczta w tym szczególnym czasie?

Wysyłka korespondencji, tak jak cała komunikacja, jest przecież niezwykle istotna dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania państwa oraz gospodarki. Utrzymanie ciągłości korespondencji ma zatem niebagatelne znaczenie w sferze społeczno-gospodarczej.

Korespondencja elektroniczna oczywiście cały czas funkcjonuje bez zarzutu i póki co koronawirus nie ma na nią wpływu.

Jak się jednak okazuje, pandemia koronowirusa i liczne ograniczenia z nią związane, miały istotny wpływ na działalność pocztową, tę tradycyjną, czyli wysyłkę listów i paczek.

Chodzi tu przede wszystkim o możliwość wysyłania przesyłek międzynarodowych, bo korespondencja krajowa cały czas funkcjonowała bez zarzutu.

Z uwagi na wprowadzony zakaz lotów międzynarodowych, nie można było doręczać korespondencji drogą lotniczą. To przełożyło się na czasowy brak możliwości doręczania przesyłek za granicą.

Właśnie z uwagi na te ograniczenia, Poczta Polska przez kilka dni nie przyjmowała żadnych przesyłek zagranicznych i nie mogła takich dostarczyć. Mogło więc też dojść do opóźnienia w doręczeniu takiej przesyłki.

Na szczęście problem ten, póki co, okazał się być przejściowym, gdyż zgodnie z najnowszym komunikatem zamieszczonym na stronie internetowej Poczty Polskiej w dniu 19.03.2020 roku – w sprawie zawieszenia przyjmowania wszelkich przesyłek pocztowych do innych krajów – wysyłanie przesyłek zagranicznych do wskazanych krajów zostało przywrócone.

Aktualna lista tych krajów znajduje się tutaj>>

Na liście tej znajdują się m.in. Niemcy – także jeśli dotychczas miałeś problem z wysyłką korespondencji do Niemiec, to teraz będziesz to już mógł bez większych przeszkód zrobić (zachowaj przy tym jednak ostrożność i zasady bezpieczeństwa zalecane przez Pocztę Polską).

Poczta Niemiecka (Deutche Post), póki co również działa bez większych ograniczeń. Jeśli chodzi o wysyłkę przesyłek na terenie Niemiec oraz wysyłkę listów do większości krajów europejskich, w tym do Polski, to nie ma z tym obecnie problemów.

Możesz być więc pewny, że wysłana do Ciebie przesyłka z Niemiec, wkrótce do Ciebie dotrze.

Tajemnicza przesyłka z Niemiec

Jeśli liczyłeś na to, że epidemia koronawirusa może mieć zbawienny wpływ na Twoje problemy prawne w Niemczech, to możesz się rozczarować.

Tak jak pisałem, organy ścigania – policja, prokuratura oraz sądy karne w Niemczech, mimo tych wszystkich przeciwności związanych z epidemią koronawirusa, nadal pracują.

Przesyłki pocztowe obecnie również są normalnie doręczane.

Jeśli, więc spodziewasz się jakiejś korespondencji pocztowej od niemieckich organów ścigania, to z pewnością wkrótce ją otrzymasz…

Pamiętaj, że taka tajemnicza przesyłka, a w niej nakaz karny (Strafbefehl) lub wezwanie do złożenia wyjaśnień w sprawie karnej, to jeszcze nie koniec świata i podejmując odpowiednie działania, bardzo często będziesz mógł przynajmniej zminimalizować grożące Ci konsekwencje karne.

Innym kierowcom też mogą przydać się te informacje. Podziel się!
FacebookTwitterLinkedIn
BEZPIECZNYCH PODRÓŻY!
Adam Knopik
prawnik polskich kierowców w Niemczech
Adam Knopik
POLSKI PRAWNIK W NIEMCZECH
Z zaangażowaniem od wielu lat dochodzę odszkodowań, odzyskuję prawa jazdy i pomagam uniknąć problemów prawnych w Niemczech
Słowniczek niemiecko-polski dla kierowców
Kategorie:
Zobacz inne moje blogi:
Partner bloga:
AIXLAW
Rechtsanwälte

Uzupełnij wiedzę o te tematy

Szczoteczka do zębów i odśnieżanie samochodu
Przeczytasz w 4 min

Uwielbiam te sytuacje, gdy w trakcie pakowania się zwracam szczególną uwagę na to, aby nie zapomnieć czegoś zabrać w podróż i oczywiście na koniec zapominam tego zabrać. Nie inaczej był...

Zostań dawcą organów
Przeczytasz w 3 min

Urodziny to doskonała okazja do przemyśleń i podsumowań. Tak się składa, że dziś są moje urodziny ???? tym razem jednak do refleksji zamierzam skłonić Ciebie. Każdego dnia na skutek wyp...

Kiedy wolno telefonować w samochodzie
Przeczytasz w 2 min

Jak powszechnie wiadomo, używanie telefonu komórkowego podczas jazdy jest zabronione (i to nie tylko w Niemczech). O perypetiach z tym związanych napiszę Ci więcej w kolejnym wpisie (zapewniam...

Walczyłem z prawem i prawo wygrało
Przeczytasz w 1 min

„Dobry adwokat walczy z prawem, a nie dobry akceptuje je jak jest i jest słaby a tym samym niepomocny…” Taką właśnie wiadomość otrzymałem ostatnio od Pana Przemysława – jednego ...

Koniec bezpłatnych autostrad w Niemczech coraz bliżej
Przeczytasz w 1 min

Kompromis zawarty wczoraj pomiędzy Komisją Europejską a niemieckim ministerstwem ruchu drogowego to zielone światło na drodze do wprowadzenia opłat za korzystanie z autostrad w Niemczech. Kie...

James Bond, parking dla kobiet i koncert a-ha :)
Przeczytasz w 3 min

Prawie trzydzieści lat temu obejrzałem swój pierwszy film o przygodach Jamesa Bonda. Był to The Living Daylights z Timothy Daltonem w roli głównej (do dziś uważam go za najlepszy film z ca...

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Jolanta

Bardzo dobrze, że ktoś ścigany otrzyma swoją korespondencję(może z opóźnieniem, ale otrzyma :D). Ale jednak trzeba przyznać, że koronawirus sparaliżował bardzo dużo organizacji..

© Adam Knopik
Realizacja: Wizerunek prawnika