Skip to main content

Kiedy wolno telefonować w samochodzie

Autor: 28 lutego 201715 maja, 2020Pozostałe artykuły

Jak powszechnie wiadomo, używanie telefonu komórkowego podczas jazdy jest zabronione (i to nie tylko w Niemczech).

O perypetiach z tym związanych napiszę Ci więcej w kolejnym wpisie (zapewniam, że będzie ciekawie 🙂 ).

Dziś pragnę zwrócić Twoją uwagę na nieco inną kwestię – mianowicie na sytuację, w której telefon komórkowy można używać w samochodzie.

Okazuje się bowiem, że nie tylko Polak potrafi…

Niemiec także i to całkiem sprytnie 🙂

Zgodnie z obowiązującymi w Niemczech regulacjami zabronione jest używanie telefonu komórkowego nie tylko podczas jazdy ale nawet wówczas gdy samochód stoi ale ma włączony silnik.

Wynika z tego, że używać telefonu komórkowego w samochodzie można wyłącznie wówczas, gdy samochód ma wyłączony silnik.

Proste i logiczne 🙂

Czegoś Ci brakuje w tej historii?

No tak, racja, przecież nie ma w niej nic nadzwyczajnego…

Skomplikujmy ją więc nieco 🙂

Rozwój techniki czyni nasze samochody bezpieczniejsze, wygodniejsze i oszczędniejsze, czasami nawet bardziej przyjazne dla środowiska (no może poza samochodami jednej z niemieckich marek wyposażonymi w silnik diesla 🙂 ).

Technika pozwala nam np. zaoszczędzić paliwo i jak się okazuje może także nas uchronić od zapłacenia mandatu.

O czym mowa? O systemie START / STOP.

To takie inteligentne cudo, które automatycznie wyłącza silnik po naciśnięciu hamulca w trakcie krótkiego postoju, np. na czerwonym świetle i automatycznie ponownie włącza go, gdy wciśniemy pedał gazu.

Miałem przyjemność prowadzić samochód wyposażony właśnie w taki system i muszę przyznać, że działał on naprawdę bardzo fajnie 🙂

Samochód wyposażony również w taki inteligenty system prowadził pewien mieszkaniec Dortmundu, gdy jadąc przez miasto zatrzymał się na skrzyżowaniu na czerwonym świetle. W oczekiwaniu na zielone światło postanowił skorzystać ze swojego telefonu komórkowego. Pech chciał, że dokładnie w tym momencie został przyuważony przez patrol policji i ukarany mandatem za niedozwolone korzystanie z telefonu komórkowego w samochodzie.

Ukarany mandatem kierowca nie dał za wygraną i postanowił się od niego odwołać.

W odwołaniu wskazał, że korzystanie przez niego z telefonu komórkowego było dozwolone, ponieważ w momencie, gdy z niego korzystał jego samochód nie poruszał się i miał wyłączony silnik (co nastąpiło automatycznie dzięki wspomnianemu systemowi START / STOP po zatrzymaniu samochodu na czerwonym świetle), zatem zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa używanie telefonu komórkowego w samochodzie nie było wówczas zabronione.

Przedstawiona argumentację podzielił sąd rozpatrujący odwołanie od wspomnianego mandatu (OLG Hamm) i w wyroku z dnia 28.10.2014 przyznał kierowcy rację.

Przyznasz, że argumentacja kierowcy była dość ciekawa, chociaż we mnie budzi mieszane uczucia, to kierowcy temu nie można odmówić pomysłowości 🙂

O innych ciekawych, choć nie zawsze skutecznych sposobach na uniknięcie mandatu za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy przeczytasz już w następnym wpisie 🙂

Podziel się:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze mną: info@adamknopik.com | +49 (0) 1575 1455059

Napisz komentarz