Utrata samochodu za jazdę bez uprawnień w Niemczech

Tytuł wpisu brzmi może trochę jak z jakiegoś plotkarskiego portalu, zapewniam Cię jednak że nie ma w nim nic przesadzonego.

Taką karę rzeczywiście przewidują niemieckie przepisy – a konkretnie § 21 Straßenverkehrsgesetz (StVG) – niemieckiej ustawy o ruchu drogowym.

Powołany przepis przewiduje odpowiedzialność karną za poruszanie się w Niemczech bez uprawnień do jazdy lub wbrew nałożonemu zakazowi poruszania się.

Odpowiedzialność taką ponosi nie tylko sprawca (czyli kierowca) ale także osoba, która jako posiadacz pojazdu mechanicznego (zasadniczo osoba wpisana do dowodu rejestracyjnego), kierowcę do tego namówiła lub pozwoliła mu na to.

Odpowiedzialność przewidziana jest w dwóch wariantach: surowszym – za umyślną jazdę bez uprawnień (§ 21 ust. 1 StVG) oraz łagodniejszym – za nieumyślną jazdę bez uprawnień oraz umyślną lub nieumyślną jazdę, w sytuacji, gdy prawo jazdy zostało skonfiskowane (§ 21 ust. 2 StVG).

Zgodnie z przepisem § 21 ust. 1 StVG (tym surowszym) na karę:

 • pozbawienia wolności (Freiheitsstrafe) do jednego roku lub
 • grzywny (Geldstrafe) do 360 stawek dziennych (przy czym wysokość jednej stawki dziennej to przedział od 1 euro do 30.000 euro),

zostanie skazana osoba, która:

 1. kierowała pojazdem mechanicznym (Kraftfahrzeug) bez uprawnień (Fahrerlaubnis) albo której na podstawie § 44 Strafgesetzbuchs (StGB) [niemiecki kodeks karny] lub na podstawie § 25 StVG zakazano prowadzenia pojazdów mechanicznych;
 2. jako posiadacz (Halter) pojazdu mechanicznego nakazała lub pozwoliła prowadzić pojazd mechaniczny osobie opisanej w punkcie 1 powyżej.

Nieco łagodniejszą odpowiedzialność przewiduje ust. 2 powołanego przepisu, zgodnie z którym na karę:

 • pozbawienia wolności (Freiheitsstrafe) do sześciu miesięcy lub
 • grzywny (Geldstrafe) do 180 stawek dziennych (przy czym wysokość jednej stawki dziennej to przedział od 1 euro do 30.000 euro),

zostanie skazana osoba, która:

 1. nieumyślnie popełniła czyn opisany w § 21 ust. 1 StVG (tj. ten przewidujący surowszą odpowiedzialność);
 2. umyślnie lub nieumyślnie kierowała pojazdem mechanicznym pomimo tego, iż jej prawo jazdy (Führerschein) zostało, na podstawie § 94 Strafprozessordnung (StPO) [niemiecki kodeks postępowania karnego], oddane do depozytu, zabezpieczone albo skonfiskowane;
 3. jako posiadacz pojazdu mechanicznego nakazała lub pozwoliła prowadzić pojazd mechaniczny osobie opisanej w punkcie 2 powyżej.

Dodatkową konsekwencją może być przepadek pojazdu mechanicznego, który miał związek z czynem opisanym w § 21 ust. 1 StVG (czyli tym przewidującym surowszą odpowiedzialność).

Przepadek pojazdu mechanicznego (np. samochodu), zgodnie z § 21 ust. 3 StVG, może być orzeczony w sytuacji, gdy sprawca:

 1. kierował pojazdem mechanicznym bez uprawnień albo pomimo tego, że na podstawie § 44 StGB lub na podstawie § 25 StVG zakazano mu prowadzenia pojazdów mechanicznych albo na podstawie § 69a ust. 1 pkt 3 StGB nałożono na niego karencję na uzyskanie nowych uprawnień;
 2. jako posiadacz pojazdu mechanicznego nakazał lub pozwolił prowadzić pojazd mechaniczny osobie opisanej w punkcie 1 powyżej;
 3. w ciągu ostatnich trzech lat od popełnienia czynu został ponownie skazany za czyn opisany w § 21 ust. 1 StVG (czyli ten przewidujący surowszą odpowiedzialność).

Orzekając o przepadku pojazdu mechanicznego sąd musi kierować się zasadą proporcjonalności (§ 74b ust. 1 StGB), tj. musi ocenić skutki przepadku, w tym wartość pojazdu w stosunku do doniosłości czynu.

Nie zmienia to jednak faktu, iż groźba utraty samochodu realnie istnieje.

Zastanów się zatem dwa razy zanim pochopnie wsiądziesz za kierownicę bez uprawnień albo gdy namówisz do tego osobę, która uprawnień nie posiada, gdyż poza wysoką grzywną lub pozbawieniem wolności możesz także stracić swój samochód…

Adam Knopik

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze mną:
info@adamknopik.com

{ 56 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Zenon Marzec 29, 2015 o 10:44

Witam chce sie dowiedziec gdzie mozna ewentualnie zglosic jezdzenie bez prawa jazdy w Niemczech?Mam znajomego ktory jezdzi bez prawa jazdy,czesto pod wplywem alkoholu i w dodatku z dziecmi!Nie moge na to patrzec ale nie da sie przemowic do niego!Co zrobic z to sytuacja?

Odpowiedz

Adam Knopik Marzec 29, 2015 o 22:12

Zenonie,

oczywistym podmiotem dla tego typu zgłoszeń jest niemiecka policja.

Pozdrawiam, A.K.

Odpowiedz

Zenon Marzec 31, 2015 o 07:42

problem w tym ze nie znam dobrze niemieckiego i nie bardzo jestem w stanie sam to ogarnac.dlatego szukam pomocy.

Odpowiedz

Adam Knopik Czerwiec 13, 2015 o 22:37

Zenonie w takim razie poproś o pomoc jakiegoś znajomego, który dobrze język niemiecki zna 🙂

Odpowiedz

wiecho Październik 30, 2015 o 15:30

masz dwie mozliwosci policaj to najlepsze rozwiozanie lub ale pogrozysz rodzine ze wzgledu na dzieci to tylko to zostaje podrugie to jak masz rodzine zabieraj dupe w troki i niech gosc ma swoj problem albo azeby nierozbic rodziny daj mu ultimatum zona dzieci czy alkohol niech wybiera

Odpowiedz

anna Listopad 23, 2015 o 11:56

,mam takie pytanie?6 lat temu kierowałam samochodem pod wpływem alkocholu i nie mam prawo jazdy,oczywiście mandat zapłaciłam.Moje pytanie jest takie ,że chcę sobie zrobić prawo jazdy ,czy mogę,oczywiście w Polsce?Czy wyjeżdżając teraz do niemiec jako pasażer przy kontroli mogę mieć jakieś problemy,pozdrawiam.

Odpowiedz

Adam Knopik Listopad 25, 2015 o 21:08

@anna: bazując na tym co napisałaś – zakładam, że prawo jazdy w Polsce możesz uzyskać, pod warunkiem, że spełnisz formalne warunki jego uzyskania (m.in. przebywasz w Polsce od co najmniej 185 dni).

W Niemczech karalne jest prowadzenie pojazdów mechanicznych bez wymaganych uprawnień – jako pasażer nie prowadzisz pojazdu, więc i odpowiadać za ewentualna jazdę bez uprawnień nie będziesz 🙂

Pozdrawiam, A.K.

Odpowiedz

Mateusz Luty 17, 2016 o 12:58

Witam mam taki problem spowodowałem jakiś czas temu kolizje drogowa w Niemczech i nie posiadałem prawa jazdy po prostu nie mam uczestniczył tez w tym drugi samochód i była moja wina. Skłamałem ze zapomniałem prawka, policjant tylko zapytał kiedy i gdzie było prawko zrobione nic nie sprawdził nie zrobił tzw. Anzeige podpisałem papiery od wypadku i zapłaciłem mandat . Co może mi za to grozić ?

Odpowiedz

Adam Knopik Luty 17, 2016 o 14:44

@Mateusz: odpowiedź na to pytanie znajdziesz na blogu w dziale Jazda bez uprawnień w DE 🙂

Pozdrawiam, A.K.

Odpowiedz

Tomasz Marzec 31, 2016 o 23:51

Witam w listopadzie 2015r. zatrzymała mnie policja w Niemczech za jazdę bez uprawnień . Nie posiadam i nie posiadałem nigdy prawa jazdy samochodu mi nie zabrali zapłaciłem jedynie mandat w wysokości 350 euro i dziś dostałem pismo z sądu niemieckiego że mam do zapłacenia 900 euro dopiero po pół roku je dostałem . Moje pytanie jest takie czy jest to możliwe po takim czasie ? Jak pytałem policjanta powiedział że zapłacę mandat i sprawa nie trafi do śadu co mi grozi jeśli nie wpłacę tej kwoty?

Odpowiedz

Adam Knopik Kwiecień 2, 2016 o 22:20

@Tomasz: nie wróżę z fusów – chcesz dowiedzieć się więcej – prześlij mi mailem skany dokumentacji, którą otrzymałeś – dziękuję 🙂

Pozdrawiam, A.K.

Odpowiedz

Asia Lipiec 6, 2016 o 16:36

Panie Tomku a czy w piśmie z sądu oprócz kwoty do zapłaty był też zakaz prowadzenia pojazdów na terenie Niemiec?

Odpowiedz

Joanna Kwiecień 8, 2016 o 13:34

Witam
Mam pytanie
Posiadam prawo jazdy,niestety mój partner nie,obecnie jestem chora i moj partner musi sam jeździć do pracy czy grożą mi jakieś konsekwencje w razie jego kontroli?

Odpowiedz

Adam Knopik Kwiecień 8, 2016 o 16:07

@Joanna: jeśli jako właściciel / posiadacz samochodu świadomie użyczasz go osobie, która nie ma uprawnień do jazdy (i jest Ci to wiadome) to możesz za to ponieść odpowiedzialność karną w Niemczech.

Skoro Twój Partner nie posiada uprawnień do jazdy to w razie kontroli poniesie odpowiedzialność karną za jazdę bez uprawnień w Niemczech.

Pozdrawiam, A.K.

Odpowiedz

Anna Lipiec 5, 2016 o 12:09

Witam, jakie są konsekwencje niezapłaconego mandatu ( jazda bez uprawnień w Niemczech) podczas kontroli granicznej? Chodzi mi o taką bardziej dokładniejszą, gdy policja wezmie dowód i po peselu wyjdzie, że jest niezapłacony mandat na terenie Niemiec? to już 4 lata 375 euro, a ja zawsze boję się jak ma być powrót do PL

Odpowiedz

Artur Sierpień 8, 2016 o 20:22

Witam , mam pytanie . Zona ma podwojny meldunek (w PL i DE) od 5 lat , nie posiada obywatelstwa niemieckiego i nie pracuje. Od 4miesiecy przebywa w Polsce i wlasnie zdala prawo jazdy (nigdy wczesniej nie miala takiego dokumentu , nie odebrano jej go …..). Czy Polskie prawo jazdy bedzie uznawane w niemczech? Chce jej kupic tutaj samochod i na nia zarejestrowac. Naczytalem sie troche informacji po roznych forach dyskusyjnych i sam nie wiem co o tym myslec , jedni mowia ze tak zrobione prawo jazdy jest tutaj akceptowane , a inni mowia ze przy pierwszej kontroli zostanie zabrane … Prosilbym o odpowiedz .
Pozdrawiam
Artur

Odpowiedz

ELZBIETA Sierpień 30, 2016 o 15:16

Witam, obecnie przebywam we Francji gdzie zostalam okradziona. Skradzione zostaly miedzy innymi dowod osobisty i prawo jazdy. Konsul moze wydac mi paszport tymczasowy zezwalający na powrot do polski droga lądowa. Niestety z tego co wiem nie moge dostac zadnego dokumentu potwierdzającego moje prawo jazdy. Czy w takim wypadku majac jedynie zaświadczenie z policji o kradziezy dokumentow(w jezyku francuskim) moge powrucic do kraju autem? Jezeli nie, to jakie groza za to kary?

Odpowiedz

Adam Knopik Sierpień 30, 2016 o 16:24

@ELZBIETA: kradzież, zgubienie bądź inna utrata dokumentu prawa jazdy nie oznacza utraty uprawnień do jazdy (co do zasady dokument prawa jady potwierdza posiadanie tych uprawnień) – zatem w takim przypadku bez dokumentu prawa jazdy jeździć można… ponieważ jednak przepisy prawa przewidują obowiązek fizycznego posiadania dokumentu prawa jazdy przez kierowcę, to w razie ewentualnej kontroli na drodze narazisz się wówczas na karę za brak posiadania dokumentu prawa jazdy – w Niemczech jest to mandat w wysokości 10 euro, w Polsce 50 złotych, we Francji niestety nie wiem…

Pozdrawiam, A.K.

Odpowiedz

Ewa Październik 29, 2016 o 00:37

Witam,
Jakie kary sa przewidziane za prowadzenie pojazdu bez dokumentów ,ale z uprawnieniami.

Odpowiedz

Adam Knopik Październik 29, 2016 o 21:11

@Ewa: wg katalogu mandatowego obowiązującego w 2016 roku – mandat za to przewinienie wynosi 10 euro.

Odpowiedz

Dorota Październik 31, 2016 o 16:10

Witam. Mam pytanie co grozi Polakowi w Niemczech pijanemu śpiącego w samochodzie na poboczu z wyłączonym silnikiem.

Odpowiedz

Adam Knopik Listopad 1, 2016 o 11:49

@Dorota: NIC – pod warunkiem, że w stacyjce nie będzie kluczyka, silnik będzie zimny i nic innego nie będzie wskazywało na to, że samochodem jeżdżono w trakcie upojenia alkoholowego…

Odpowiedz

Jerzy Listopad 3, 2016 o 19:40

Dzień dobry,
piszę do Pana w bardzo zawiłej sprawie. Zostało zrobione mi zdjęcie przez niemiecki fotoradar, z powodu przekroczenia prędkości o 28 km/h poza miastem, prowadziłem auto żony (samochód zarejestrowany na terenie Niemiec). Nigdy nie posiadałem prawa jazdy. Gdy mandat został przysłany, moja żona z obaw przed konsekwencjami, które mogę ponieść, podała dane bliskiego członka rodziny z Polski, jako kierowcy pojazdem. Mandat został wysłany do Polski. Nasz bliski go przyjął i odesłał do Niemiec. W tym samym czasie dostalem list, że jestem podejrzany o prowadzenie pojazdu i mam wysłać pismo z wyjaśnieniami(przyznań się do winy, udać się na posterunek policji w celu wyjaśnienia sprawy lub zgłosić się do prawnika).
Co zrobić w takiej sytuacji? Która z tych opcji jest najbardziej odpowiednia i jakie wiążą się z nią konsekwencje?
Proszę o szybką odpowiedź

Odpowiedz

Adam Knopik Listopad 4, 2016 o 11:28

@Jerzy: osobiście skłaniałbym się ku opcji trzeciej, tj. udać się do prawnika 🙂

Odpowiedz

Bartek Luty 9, 2017 o 18:34

Jerzy 😉 czy mógłbyś mi powiedziec jak sie potoczyła twoja sprawa z tym mandatem;) bo mam taki sam problem teraz.. tylko ze mi wpadł na chatę gościu z Stad Kleve i pokazał mojej kobicie zdjęcie.. moje.. z fotoradaru;) ona podała w stresie moje dane 😉 gościu spisał i poszedł ;P i teraz wielka niewiadoma ;)) z góry dzięki za odpowiedz 😉 pozdrawiam 😉

Odpowiedz

Łukasz Styczeń 6, 2017 o 19:13

Witam.
Jestem zawodowym kierowcą w transporcie międzynarodowym (głownie Niemcy). Zawodowe prawo jazdy mam do 20.01.2017. Niestety do tego terminu nie zdążę odebrać nowego prawa jazdy. Co mi grozi w przypadku kontroli policji/ BAG na terytorium Niemiec.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kuba Luty 1, 2017 o 17:05

Mam pytanie jechałem bez prawa jazdy w niemczech i wykryli mi narkotyki we krwi jaka grzywna mi grozi ?

Odpowiedz

Krystian Styczeń 11, 2018 o 17:23

Wiram jak to wygladało dostałeś tylko mandat za brak uprawnien czy jak??

Odpowiedz

Piotr Marzec 20, 2017 o 23:26

Witam. Mam pytanie do Pana Adama Knopika.
Pracuję jako zawodowy kierowca w Niemczech i dostałem mandat z fotoradaru jadąc prywatnym autem. Mam zakaz prowadzenia pojazdów na 1 miesiąc i przez to nie mogę wykonywać zawodu. Będę miał problemy w pracy. Czy można to jakoś załatwić żeby pozwolili mi prowadzić ciężarówkę, ponieważ to jest mój jedyny dochód.

Odpowiedz

Katarzyna Kwiecień 2, 2017 o 22:22

Proszę o informację czy pasażer pod wpływem alkoholu ponosi jakąkolwiek odpowiedzialność za spowodowanie wypadku w niemczech przez kierowcę będącego pod wpływem alkoholu.

Odpowiedz

PRZEMYSŁAW Kwiecień 16, 2017 o 10:50

Witam pana mam takie pytanie obecnie pracuje w niemieckiej firmie transportowej i jezdzę ciezarówką bez waznego przeglądu jakie konsekwencje za to grozą

Odpowiedz

Adam Knopik Kwiecień 23, 2017 o 20:06

@PRZEMYSŁAW: jazda bez ważnego HU/AU skończy się dla Ciebie mandatem

Odpowiedz

Tomasz Kwiecień 26, 2017 o 23:09

Czy za jazde skuterem 50ccm bez uprawnien jest taka sama kara jak tutaj opisana?

Odpowiedz

Tomek Kwiecień 27, 2017 o 13:27

Witam,

Pisze tutaj, bo zdaje się jest to temat najbliższy mojemu pytaniu. Mianowicie jak rozpatrywać sytuację, kiedy podczas podróży po Niemczech zatrzymuje mnie policja i stwierdzam brak prawa jazdy (nie jest dostępne w momencie kontroli drogowej)? Wiem, że ogólnie Bussgeldkatalog przewiduje opłatę w wysokości 10 Euro. Pytania:
1. Jak przewiduje się uiszczenie takiej opłaty?
2. Czy będę dalej mógł jechać bez prawka przy sobie?
3. Co w wypadku, kiedy po kilku kilometrach ponownie zostanę zatrzymany podczas kontroli drogowej i siłą rzeczy sytuacja się poniekąd powtórzy?

Odpowiedz

Magda Listopad 15, 2017 o 15:25

Witam , moj brat miesac temu zostal zatrzymany przez niemiecka policje przy katroli drogowej , nigdy nie mial prawa jazdy I poscili go dajac jakies pismo.
Moj brat nie ma meldunku ani w niemczech ani w polsce nie wiemy jak dalej toczy sie sprawa.
Wpadlam na pomysl by napisac list o pobycie w polsce z dokladnym adresem , co mu moze grozic ???

Odpowiedz

Tomek Grudzień 2, 2017 o 21:13

Witam mam takie pytanie mam prawo jazdy Kategori B mialem Kontrole Policji w niemczech jadac autem 200 Kilo ciezejszym niz 3.5 tony jakie beda tego konsekwecje dziekuje

Odpowiedz

Patryk Grudzień 4, 2017 o 18:12

Witam mam kolega który pod wpływem spowodował kolizję nikomu nic sie nie stało udeżył w płotek czy może on teraz zrobic w niemczech prawo jazdy na szybko czy będą jakieś problemy ?

Odpowiedz

Kjnyrola Grudzień 13, 2017 o 19:21

Witam.

Mam mały problem,zatrzymała mnie wczoraj policja Niemiecka wracałem z apteki z lekarstwami dla dziecka szybko musiałem wrócić do domu ,Policjanta powiedziałem ze mam prawojazdy polskie ale zapomniałem ,ale skłamałem bo nie posiadam. Dziś tam zadzwoniłem i przyznałem się ,co może mi grozić za to ?

Proszę i szybka odpowiedz

To była rutynowa kontrola!

Odpowiedz

Maniek Lipiec 3, 2018 o 10:00

Witam. Jaka kara obowiązuje w Niemczech za brak posiadania prawa jazdy odpowiedniej kategorii? Mama prawo jazdy kategorii B i chciałbym przyciągnąć przyczepę do której potrzebuję kategorię B+E. Jakie konsekwencję mnie czekają przy kontroli policyjnej?

Odpowiedz

Adam Knopik Lipiec 4, 2018 o 12:18

Kara za jazdę bez wymaganych uprawnień do jazdy – w praktyce wysoka grzywna.

Odpowiedz

Krzysztof Lipiec 3, 2018 o 23:26

Witam, mam pytanie czy osoba która posiada uprawnienia tj. Prawo jazdy a jedzie w aucie na terenie Niemiec z osobą która kieruje a nie posiada prawa jazdy tez jest narazona na konsekwencje czyli mogą mu zabrac dokument. Dziekuje.

Odpowiedz

Adam Knopik Lipiec 4, 2018 o 12:18

W takim przypadku, osoba ta może ponieść odpowiedzialność karną, jeżeli świadomie udostępniła swój samochód osobie, która nie miała uprawnień do jazdy.

Odpowiedz

krzysztof Lipiec 4, 2018 o 19:14

tzn.opiszę to jasniej Panu nie jestem posiadaczem tego auta osoba która kieruje ten pojazd tez nie jest jego włascicielem tu w tej kwestii wiem wszystko jakie konsekwencje poniesie dana osoba która bez uprawnien prowadzi auto oraz dodatkowo własciciel który widnieje w dowodzie rejstracyjnym tego pojazdu poje pytanie jest takie czy ja jako pasażer ktory posiada uprawnienia w danym momencie kontroli pojzdu tez moze stracic uprawnienia czy policja nic w tej kwestii nie robi i czy wazne jest czy siedzi z przodu jako pasażer? czy to bez znaczenia.dziekuje

Odpowiedz

Marcin m Lipiec 24, 2018 o 09:47

Witam wczoraj zatrzymała mnie policja niemiecka jak jechałem motocyklem bez uprawnień. Posiadam prawo jazdy na auto. Skończyłem kurs na motocykl w Polsce i za kilka dni mam egzamin. Właścicielem motocykla jest moja dziewczyna która też nie posiada prawa jazdy. Jakie groza mi konsekwencje?

Odpowiedz

Adam Knopik Sierpień 16, 2018 o 18:32

Marcinie, skoro prowadziłeś pojazd, do prowadzenia którego nie posiadałeś stosownych uprawnień, to grożące konsekwencje w tym przypadku będą takie jak za jazdę bez uprawnień, czyli do zasady grzywna (średni przedział od 1.000 do 4.000 euro), w skrajnym przypadku nawet utrata posiadanych uprawnień do jazdy w Niemczech oraz co najmniej kilkumiesięczny okres karencji na ich odzyskanie.

Po wskazówki zapraszam do kontaktu ze mną 🙂

Odpowiedz

Anna Wrzesień 28, 2018 o 16:57

Witam
Man zapytanie moj chlopak ma zabrane prawo jazdy na 8miesiecy i dwa razy zatrzymany w jednym miesiacu bez prawa jazdy i zabrali auto
I teraz decyduje urzad czy go Wydac czy Mieli prawo go zatrzymac na 8godz i zabrac auto na Parking platny po tym Jak zaparkowal pod Domem

Odpowiedz

Barbara Listopad 29, 2018 o 00:37

Panie Adamie a czy potrafi Pan odnieść się do sytuacji w której na tetenie Niemiec zostaje zatrzymany kierowca zawodowy ktòremu kilka dni temu skonczyly sie uprawnienia na przewoz rzeczy o czym dowiedzial sie w momencie kontroli. W prawo jazdy przy kategori C w polu 11 i 12 jest wpisana ta sama data z ktorej wynika że zarowno uprawnienia na kat. c oraz kwalifikacje kierowcy stracily waznosc 24
11.2018. Czytając ròżne artykuły natrafilam na odmienna interpretację co do znaczenia daty w polu nr 11. Z jednej strony jest to data waznosci badan psychologicznych i zdrowotnych a z drugiej data waznosci uprawnien. Czy niemiecka policja kwalifikujac czyn jako jazde bez uprawnien ma rację? Kierowcy zostsł przedstawiony zarzut wynikajacy z § 21 ust. 1 StVG

Odpowiedz

Natalia Kwiecień 26, 2019 o 14:39

Witam zgubiłam prawo jazdy a muszę dostać się do Polski z Niemiec co mi grozi w razie kontroli

Odpowiedz

Adam Knopik Kwiecień 26, 2019 o 15:27

Natalio, za jazdę bez dokumentu prawa jazdy grozi Ci mandat – w Niemczech będzie to 10 euro, w Polsce 50 złotych.

Odpowiedz

Karol Maj 11, 2019 o 11:46

Dzien dobry
Mieszkam w niemczech mam tylko polskie dokumenty, w 2006 zabrano mi prawo jazdy na okres 9 miesiecy po tym czasie odebralem w polsce prawo jazdy i jezdze caly czas .Bylem kilka razy kontrolowany przez niemiecka policje i bylo wszystko dobrze.W zeszlym roku dostalem mandat i 1 punkt karny , oczywiscie mandat zaplacilem. Wczoraj dostalem wstawienie sie na posterunek policji z art 21 1stvg. Czyli jazde bez uprawnien tylko ze ja nawet nie wiedzialem ze mam taki zakaz tym bardziej ze mialem kontrole polizei.za tydzien mam isc sie tlumaczyc co mam mowic, chce oczywiscie powiedziec tak jak tutaj to opisalem.prosze o pomoc.Dodam tylko ze od tamteo czasu nie spozywam zadnego alkoholu.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Adam Knopik Maj 11, 2019 o 12:33

Karolu, nie wygląda to zbyt różowo – szykuje się sprawa karna za jazdę bez uprawnień w Niemczech i do tego dojdzie jeszcze kwestia uregulowania uprawnień do jazdy w Niemczech.

Wysłałem Ci maila – sprawdź proszę pocztę i skontaktuj się ze mną jeśli chcesz uzyskać pomoc w tych sprawach.

Odpowiedz

Dagmara Czerwiec 3, 2019 o 10:43

Czy w Niemczech istnieje coś takiego jak tzw auto bez prawa jazdy? Czyli taki odpowiednik auta, którym po zdaniu egzaminu można jeździć mając lat 14?

Odpowiedz

Martyna Czerwiec 23, 2019 o 21:57

Mój znajomy jechał w Niemczech bez prawa jazdy i lekko dotknął auta które wyjeżdżało z parkingu i uciekł z miejsca zdarzenia zostawiając auto. Co mu grozi w takiej sytuacji?

Odpowiedz

Adam Knopik Czerwiec 24, 2019 o 10:03

Martyna, odpowiedzi na te pytania znajdziesz na blogu w artykułach:

Utrata samochodu za jazdę bez uprawnień w Niemczech

Ucieczka z miejsca wypadku w Niemczech

Jeśli chodzi o ucieczkę z miejsca wypadku to odpowiedzialność w dużej mierze zależy od okoliczności zdarzenia oraz wysokości wyrządzonej szkody.

Co do zasady będzie to wysoka grzywna, utrata uprawnień do jazdy w Niemczech (jeśli wyrządzona szkoda przekroczy wartość 1.300 euro) oraz co najmniej kilkumiesięczny okres karencji na ich odzyskanie.

Podobne konsekwencje grozą za jazdę bez uprawnień (bez prawa jazdy) w Niemczech – tu również możliwa jest wysoka grzywna oraz co najmniej kilkumiesięczny okres karencji na uzyskanie uprawnień do jazdy (prawa jazdy) w Niemczech.

Polecam też lekturę artykułu:

Jazda po alkoholu w Niemczech – konsekwencje i możliwości działania

gdyż opisane tam możliwości działania znajdą zastosowanie także w sprawach dot. ucieczki z miejsca zdarzenia w Niemczech oraz jazdy bez uprawnień (bez prawa jazdy) w Niemczech.

W takich oczywistych sprawach mimo wszystko warto podjąć aktywne działania aby zminimalizować grożące konsekwencje.

Po szczegóły zapraszam do kontaktu – proszę śmiało pisać lub dzwonić do mnie 🙂

Odpowiedz

Daniel Czerwiec 24, 2019 o 13:09

Dzien Dobry Panie mecenasie mam problem , prowadzilem samochod bez uprawnien w niemczech i mam wyrok sadowy 3 m na 3 lata co mogw zrobic?

Odpowiedz

Adam Knopik Czerwiec 24, 2019 o 14:30

Danielu,

w takiej sytuacji trzeba minimalizować konsekwencje – vide poniższy artykuł:

Jazda po alkoholu w Niemczech – konsekwencje i możliwości działania

Opisane tam możliwości działania znajdą zastosowanie także w sprawach dot. jazdy bez uprawnień (bez prawa jazdy) w Niemczech.

Po szczegóły zapraszam do kontaktu – proszę śmiało pisać lub dzwonić do mnie 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł – pamiętaj jednak, że nie udzielam porad prawnych w odpowiedzi na pytania pojawiające się w komentarzach do artykułów. Jeśli chcesz poprosić mnie o pomoc - skontaktuj się ze mną >>

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez AIXLAW Rechtsanwälte Speicher, Betzer PartGmbB Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest AIXLAW Rechtsanwälte Speicher, Betzer PartGmbB z siedzibą w Aachen.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@adamknopik.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: