Jak odzyskać uprawnienia do jazdy w Niemczech

Autor: 7 lutego 2018 11 maja, 2021 Prawo jazdy w Niemczech

uprawnienia do jazdy niemcy jak odzyskac - Jak odzyskać uprawnienia do jazdy w Niemczech

Jeśli utraciłeś w Niemczech uprawnienia do jazdy (Fahrerlaubnis) to z pewnością zainteresuje Cię problem z jakim zetknął się Jędrzej.

Witam serdecznie! Na imię mam Jędrzej. Otóż w zeszłym roku prowadząc ciężarówkę spowodowałem kolizję drogową w Niemczech, z której zbiegłem. Oczywiście kary nie uniknąłem, bo dostałem 11 miesięcy zakazu jazdy po Niemczech, mandat w wysokości 3000 euro no i oczywiście pokrywałem koszty naprawy pojazdu poszkodowanego. Wkrótce kończy mi się zakaz jazdy po Niemczech. Z tego co wiem to po upływie daty zakazu nadal nie mogę jeździć po Niemczech, bo muszę wysłać jakiś wniosek bądź podanie o pozwolenie.  Proszę o pomoc! Jak napisać taki wniosek bądź podanie? I gdzie go wysłać? Z góry dziękuję.

Takich zapytań, jak to od Jędrzeja, otrzymuję coraz więcej.

Niestety nie wszyscy wykazują tyle rozsądku co on i szukają profesjonalnej pomocy. Ci którzy tego nie robią, często sprowadzają na siebie kolejne problemy prawne i dopiero wówczas korzystają z pomocy prawnika.

Jeśli masz podobny problem jak Jędrzej, to dobrze, że trafiłeś na mojego bloga 😊

Jędrzej ma racje – po upływie orzeczonego „zakazu jazdy” nie będzie wolno mu od razu jeździć po Niemczech.

Ponieważ Jędrzej jest laikiem, i nie jest biegły w terminologii prawniczej, dlatego posługuje się potocznym językiem, zrozumiałym dla niego. Być może Ty także nie zawsze rozumiesz prawnicze sformułowania.

Nie jest to żadna wada i nie trzeba się tego wstydzić. Zresztą język prawniczy i terminologia prawnicza mogą sprawiać kłopoty nawet… prawnikom 😊

Z tego względu muszę uściślić, że „zakaz jazdy”, o którym napisał Jędrzej, w tym przypadku nie jest zakazem jazdy, a okresem karencji (Sperre), w ciągu którego żaden urząd w Niemczech nie może mu wydać uprawnień do jazdy w Niemczech ani uznać takich uprawnień uzyskanych za granicą (np. w Polsce).

Zakaz jazdy (Fahrverbot) to zupełnie coś innego – o czym napiszę w odrębnym wpisie 😊

Zresztą ten mandat, o którym napisał Jędrzej, również nie jest mandatem, tylko grzywną (Geldstrafe). Tutaj różnice nie są jednak tak istotne – mandat czy grzywna – jedno i drugie trzeba zapłacić 😊

W rzeczywistości Jędrzejowi, w konsekwencji popełnionego czynu (ucieczka z miejsca wypadku), wymierzono wysoką grzywnę (3.000 euro), odebrano uprawnienia do jazdy w Niemczech i dodatkowo nałożono na niego 11-miesięczny okres karencji na ich odzyskanie.

Podsumowując: Jędrzej w ogóle nie posiada uprawnień do jazdy w Niemczech (zostały mu one odebrane) i dlatego po upływie okresu karencji (mimo zapłaty grzywny) nadal nie może prowadzić pojazdów mechanicznych (np. samochodów) w Niemczech.

Upływ okresu karencji nie oznacza automatycznego odzyskania uprawnień do jazdy

Jędrzej będzie mógł jeździć (prowadzić pojazdy mechaniczne) dopiero wówczas, gdy jego zagraniczne uprawnienia do jazdy (np. polskie prawko) zostaną uznane w Niemczech przez właściwy urząd (ds. praw jazdy), względnie, gdy uzyska w Niemczech nowe uprawnienia do jazdy (m.in., gdyby utracił niemieckie uprawnienia do jazdy lub nie posiadał uprawnień w ogóle).

Do tego czasu każda jego jazda będzie traktowana jako jazda bez uprawnień – co oznacza kolejne problemy prawne.

Wniosek o odzyskanie uprawnień do jazdy w Niemczech

Masz taki sam problem jak Jędrzej i chcesz odzyskać swoje uprawnienia do jazdy w Niemczech?

W tym celu musisz złożyć wniosek do Führerscheinstelle w Straßenverkehrsamt (czyli w wydziale ds. praw jazdy w urzędzie komunikacji) właściwym dla swojego miejsca zamieszkania w Niemczech, a jeśli w Niemczech nie mieszkasz, to do dowolnego Straßenverkehrsamt w Niemczech.

Niestety nie ma jakiegoś szczególnego uniwersalnego formularza takiego wniosku czy podania (niektóre urzędy w Niemczech dysponują swoimi formularzami, inne nie), dlatego wniosek taki najlepiej jest napisać samemu.

We wniosku musisz zawrzeć swoje dane osobowe, wskazać okoliczności, w których doszło do utraty uprawnień do jazdy i uzasadnić, dlaczego uprawnienia powinny zostać Ci oddane. Dobrze jest też załączyć kopię dokumentu prawa jazdy oraz orzeczenia, na mocy którego odebrano Ci uprawnienia do jazdy w Niemczech (najczęściej będzie to nakaz karny / Strafbefehl).

Wniosek taki oczywiście musi być sporządzony w języku urzędowym obowiązującym w Niemczech, czyli w języku niemieckim 😊

Idiotentest jako warunek odzyskania uprawnień do jazdy w Niemczech

Często warunkiem ponownego odzyskania uprawnień do jazdy jest obowiązek przedstawienia opinii medyczno-psychologicznej (MPU), z której wynikać będzie brak przeciwwskazań do jazdy (np. brak problemu alkoholowego mogącego wpływać na jazdę, a tym samym brak przeciwwskazań na wydanie prawa jazdy itp.). MPU jest obligatoryjne po przekroczeniu 1,6 promila, poniżej tego progu jest ono fakultatywne.

Ponieważ formalności urzędowe zwykle zajmują trochę czasu, to wniosek taki możesz złożyć już na trzy miesiące przed upływem orzeczonego okresu karencji. Uprawnienia do jazdy zostaną Ci jednak „oddane” najwcześniej po upływie tego okresu.

Powierz sporządzenie wniosku specjaliście

Jeśli to wszystko wydaje Ci się zbyt skomplikowane, to nie wahaj się skorzystać z pomocy prawnika specjalisty.

Jędrzej poprosił mnie o pomoc 😊

Ponieważ urzędy ds. praw jazdy w Niemczech różnie podchodzą do kwestii odzyskania uprawnień do jazdy w Niemczech, dlatego takie wnioski zawsze sporządzam indywidualnie biorąc pod uwagę okoliczności konkretnej sprawy.

Jeśli więc masz podobny problem jak Jędrzej i będziesz potrzebował pomocy w tym zakresie, to wniosek taki mogę przygotować także i dla Ciebie.

Zapraszam do współpracy 😊

Podziel się:

Adam Knopik

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze mną: info@adamknopik.com | +49 (0) 1575 1455059

26 komentarzy

 • Jolanta pisze:

  Chiałabym ostrzec wszystkich Czytelników przed próbami polubownego, bez udziału policji, załatwiania z Niemcami sprawy najdrobniejszych nawet stłuczek. Skutku nie przyniesie to nigdy, za to może przynieść dodatkowe kłopoty i to niemałe.

 • Seweryn pisze:

  Czyli po odebraniu mi uprawnień, do jazdy po Niemczech mogę kierować pojazdami zmechanizowanymi w Polsce? Co zrobić, jeśli nie zdałem idiotentestu i zostałem skierowany na terapię odwykową, a chciałbym wrócić do kraju? Na każdy termin wizyty będę zmuszony wrócić tutaj, czyli do Niemiec?

 • kamilos18 pisze:

  Witam. Pracuje jako kierowca zawodowy u niemieckiego pracodawcy i niestety nagromadzilem już 7 punktów karnych w Niemczech. Punkty były tylko za przekroczenie prędkości oraz niezachowanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego samochodu. Na jak długo odbiorą mi prawo jazdy i czy będę musiał zdać test mpu by móc dalej pracować w Niemczech jeśli zostanę ukarany jeszcze jednym punktem? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Eugeniusz pisze:

  Dzień dobry nazywam się Eugeniusz i mam podobny problem co Jędrzej robiłem samochód kierując pod wpływem alkoholu zabrano mi prawo jazdy i odebrali uprawnienia z terminem karencji 6 miesięcy od daty wydania wyroku pracuję w niemieckiej firmie i mam niemiecki meldunek ale moja żona z dziećmi mieszka i pracuje w Polsce. Czy mógłby mi Pan pomóc i jakie koszty sie z tym wiążą.

 • irek pisze:

  Witam Pana,mam pytanie odnośnie informacji o końcu zakazu poruszania się na terenie Niemiec a mianowicie wysłałem takiego maila do Führerscheinstelle i dostałem odp. że moje nazwisko nie widnieje w ewidencji i mam sie skontaktować z prokuraturą a że nie znalazłem maila do prokuratury więc napisałem do sądu.Sąd przekierował maila do prokuratury i otrzymałem odp.że sprawa była dawno temu (2005r) i oni nic nie mają więc sugerują aby skontaktować się z kraftfahrt-bundesamt Flensburg.Ręce mi już opadają od pisania dlatego pytam Pana która z tych instytucji jest odpowiedzialna za udzielenie odpowiedzi na pytanie do kiedy takowy zakaz obowiązuje (jeśli w ogóle jest).Wiem że jest to 15 lat karencji ale pytanie jak liczone?Od początku roku?Od dnia zatrzymania uprawnień?Od sprawy czy może od jej uprawomocnienia się?Dziękuje za odpowiedż i pozdrawiam.
  Irek

  • Adam Knopik pisze:

   Irku napisałeś już chyba do wszystkich możliwych instytucji, poza tą właściwą, która jest do tych spraw utworzona, czyli do Kraftfahrt-Bundesamt we Flensburgu.

   O szczegółach przeczytasz na blogu TUTAJ>>, a w kwestii odzyskania uprawnień do jazdy w Niemczech TUTAJ>>

 • Marcin pisze:

  Witam wszystkich.
  Polecam Wam Pana Adama gdyż jego pomoc w odzyskaniu prawa jazdy jest rzetelna i uczciwa. Miałem stłuczkę na autostradzie i zgodziłem się na polubowne załatwienie sprawy bez pomocy prawnika. Nikomu nic się nie stało tylko uszkodzone zostały pojazdy. Dostałem mandat 600 euro + koszty sądowe i zakaz prowadzenia pojazdu na okres 10 miesięcy. Polecam każdemu korzystać z usług prawnika.
  Dzięki Panu Adamowi udało się odzyskać ponownie uprawnienia do jazdy po Niemczech bez konieczności ponownego zadawania testu za co jestem wdzięczny Panu Adamowi.
  Pomoc profesjonalna i rzetelna. Pamiętajcie, że sprawy takie musza się toczyć od 3 do 4 miesięcy i przygotujcie się wysyłanie pism do instytucji rządowych do Niemiec. Natomiast pozwoli to na odzyskanie uprawnień.
  Jeszcze raz dziękuję Panu Adamowi za pomoc w odzyskaniu uprawnień. Pozdrawiam i dużo zdrowia życzę.

 • Krzysztofn Wlodarczyk pisze:

  Dziękuję panu Adamowi za odzyskanie prawa do jazdy po Niemczech. Pan Adam jest bardzo dobrym prawnikiem ,wszystkie formalności są załatwiane droga elektroniczna. To oznacza krutki czas oczekiwania na decyzję. JRST PAN SUPER PRAWNIKIEM

 • Ireneusz pisze:

  Witam wszystkich serdecznie a w szczególności Pana Adama, chciałem bardzo podziękować Panu Adamowi za pomoc w odzyskaniu uprawnień do kierowania na terenie Niemiec, uważam że Pan Adam jest profesjonalistą w swojej dziedzinie i tylko dzięki niemu odzyskałem uprawnienia.
  Wiem że się dobrze kogoś poucza ale mówię wam że nie warto wsiadać do auta nawet po łyku piwa bo później odzyskać uprawnienia jest bardzo trudno.Wszystkim blogowiczom oraz Panu Adamowi życzę dużo zdrowia i powodzenia.
  Jeszcze raz bardzo dziękuję.
  Irek

 • Jarosław pisze:

  Dziękuję za sprawne przeprowadzenie tematu. Dzięki Panu Adamowi udało się sprawnie i szybko wyjaśnić sytuację z moim prawem jazdy w Niemczech. Serdecznie polecam!

 • Janusz Przeslawski pisze:

  Witam wszystkich na tym Forum
  Dzieki pomocy pana Adama odzyskalem pozwolenie do kierowania pojazdami na terenie Niemiec, Uwazam ze w takich sprawch warto zaangazowac dobrego prawnika, wybralem pana Knopika i nie zawiodlem sie. Goraco polecam tego prawnika jako profesjonaliste i fachowca
  Janusz Przeslawski

 • Paweł Sz. pisze:

  Pana Adama Knopik wyróżnia ogromne zaangażowanie w sprawy Klienta. Wszelkie kwestie prawne wyjaśnia w sposób przystępny i zrozumiały. Wiedza Pana Mecenasa z zakresu prawa transportowego pozwala na doskonałe przygotowanie merytoryczne dokumentów sprawy. Kontakt telefoniczny oraz mailowy z Panem Adamem przebiegał nienagannie. Największą zaletą Pana Adama jest bezdyskusyjna skuteczność. Na każdym kroku wyczuwalne było pełne zaangażowanie Mecenasa w prowadzoną sprawę i jej prawne aspekty. Polecam współpracę z Panem Adamem.

 • Roman Figlak pisze:

  Polecam Pana Adama profesjonalista w kazdym calu 100 procent skutecznosci osobiscie rowny gosc nie zycze nikomu problemow ale jezeli sie trafia Pan Mecenas jest idealnym lekarstwem na cale zlo niemiecka maszyna urzednicza dla Pana Adama to bulka z maslem pozdrawiam Roman Figlak

 • Anna Ramona Babinski pisze:

  Jaki pan Adam -Mozna namiary na tego pana jakis numer tel

 • Radek pisze:

  Super, że Pan Adam prowadzi tego bloga, dzięki blogowi trafiłem na pana Adama i pomógł mi odzyskać zatrzymane prawo jazdy na terenie Niemiec. Polecam każdemu współpracę z panem Adamem, rzetelnie i szybko załatwiona sprawa, dziękuje za indywidualne podejście jak i empatię.
  Jeżeli zajdzie taka potrzeba w przyszłości to z chęcią skorzystam z usług pana Adama!

 • Konrad pisze:

  Z pomocą Pana Adama udało mi się odzyskać uprawnienia do kierowania pojazdami na terenie Niemiec. Dziękuję!

 • Marek pisze:

  Również przeszedłem przez te problemy ale dzięki Panu Adamowi udało się przejść przez to szybko i bez żadnych problemów. Z dniem dzisiejszym otrzymałem pozwolenie na jazdę po Niemczech ( a cała sprawa trwała max 2 miesiące ).
  Lepiej jednak korzystać z tutejszych dróg z rozwagą, dla mnie to była lekcja na przyszłość.
  Pozdrawiam i w razie problemów w DE ewidentnie mogę polecić pomoc p. Adama K.

 • LUKASZ pisze:

  Czekam za odpowiedzią od pana Adama, mam podobny problem i potrzebuję pomocy.

 • Yuriy pisze:

  Witam. Polecam usługi Pana Adama. Najlepiej oddać c sprawę ludziom którzy znają się na swoim. Dzięki temu moja sprawa prowadzenie pojazdu bez uprawnień została zamknięta . Dziękuję bardzo za pomoc!

 • Kam8l pisze:

  Dzień dobry mam pytanie w 2019 r. jechałem pod wpływem miałem zabrane prawo jazdy i zostało one wysłane do Polski, które obecnie mam już przy sobie . Kazano mi robić testy na obecność alkoholu przez rok ,gdzie ostatnia próba w styczniu tego roku się nie udała. Więc moje pytanie jest czy muszę na nowo podejść do testów na alkohol i MPU ,jeżeli posiadam prawo jazdy .

 • Katarzyna pisze:

  Dzien dobry. Polecam Pana Adama bardzo szybko udało nam sie załatwic spowrotem prawo do jazdy w Niemczech które odebrali mojemu Mężowi. Dziekujemy.

Napisz komentarz

info@adamknopik.com +49 1575 14 55 059