Strona główna » Blog » Jak odzyskać uprawnienia do jazdy w Niemczech

Jak odzyskać uprawnienia do jazdy w Niemczech

Opublikowano: 07.02.2018
Aktualizacja: 28.08.2023
Przeczytasz w: 4 min
65 komentarzy
Udostępnij:
FacebookTwitterLinkedIn
0%
Z tego artykułu dowiesz się:
  • czym jest Fahrerlaubnis
  • na czym polega okres karencji (Sperre)
  • co musisz zrobić, by odzyskać uprawnienia do jazdy po Niemczech
  • co zawiera wniosek o odzyskanie uprawnień do jazdy w Niemczech i gdzie go złożyć
  • na czym polega tzw. Idiotentest (MPU).

Jeśli utraciłeś w Niemczech uprawnienia do jazdy (Fahrerlaubnis) to z pewnością zainteresuje Cię problem z jakim zetknął się Jędrzej.

Witam serdecznie! Na imię mam Jędrzej. Otóż w zeszłym roku prowadząc ciężarówkę spowodowałem kolizję drogową w Niemczech, z której zbiegłem. Oczywiście kary nie uniknąłem, bo dostałem 11 miesięcy zakazu jazdy po Niemczech, mandat w wysokości 3000 euro no i oczywiście pokrywałem koszty naprawy pojazdu poszkodowanego. Wkrótce kończy mi się zakaz jazdy po Niemczech. Z tego co wiem to po upływie daty zakazu nadal nie mogę jeździć po Niemczech, bo muszę wysłać jakiś wniosek bądź podanie o pozwolenie.  Proszę o pomoc! Jak napisać taki wniosek bądź podanie? I gdzie go wysłać? Z góry dziękuję.

Takich zapytań, jak to od Jędrzeja, otrzymuję coraz więcej.

Niestety nie wszyscy wykazują tyle rozsądku co on i szukają profesjonalnej pomocy. Ci którzy tego nie robią, często sprowadzają na siebie kolejne problemy prawne i dopiero wówczas korzystają z pomocy prawnika.

Jeśli masz podobny problem jak Jędrzej, to dobrze, że trafiłeś na mojego bloga.

Jędrzej ma racje – po upływie orzeczonego „zakazu jazdy” nie będzie wolno mu od razu jeździć po Niemczech.

Ponieważ Jędrzej jest laikiem, i nie jest biegły w terminologii prawniczej, dlatego posługuje się potocznym językiem, zrozumiałym dla niego. Być może Ty także nie zawsze rozumiesz prawnicze sformułowania.

Nie jest to żadna wada i nie trzeba się tego wstydzić. Zresztą język prawniczy i terminologia prawnicza mogą sprawiać kłopoty nawet… prawnikom 🙂

Z tego względu muszę uściślić, że „zakaz jazdy”, o którym napisał Jędrzej, w tym przypadku nie jest zakazem jazdy, a okresem karencji (Sperre), w ciągu którego żaden urząd w Niemczech nie może mu wydać uprawnień do jazdy w Niemczech ani uznać takich uprawnień uzyskanych za granicą (np. w Polsce).

Zakaz jazdy (Fahrverbot) to zupełnie coś innego – o czym napiszę w odrębnym wpisie.

Zresztą ten mandat, o którym napisał Jędrzej, również nie jest mandatem, tylko grzywną (Geldstrafe). Tutaj różnice nie są jednak tak istotne – mandat czy grzywna – jedno i drugie trzeba zapłacić 🙂

W rzeczywistości Jędrzejowi, w konsekwencji popełnionego czynu (ucieczka z miejsca wypadku), wymierzono wysoką grzywnę (3.000 euro), odebrano uprawnienia do jazdy w Niemczech i dodatkowo nałożono na niego 11-miesięczny okres karencji na ich odzyskanie.

Podsumowując: Jędrzej w ogóle nie posiada uprawnień do jazdy w Niemczech (zostały mu one odebrane) i dlatego po upływie okresu karencji (mimo zapłaty grzywny) nadal nie może prowadzić pojazdów mechanicznych (np. samochodów) w Niemczech.

Upływ okresu karencji nie oznacza automatycznego odzyskania uprawnień do jazdy

Jędrzej będzie mógł jeździć (prowadzić pojazdy mechaniczne) dopiero wówczas, gdy jego zagraniczne uprawnienia do jazdy (np. polskie prawko) zostaną uznane w Niemczech przez właściwy urząd (ds. praw jazdy), względnie, gdy uzyska w Niemczech nowe uprawnienia do jazdy (m.in., gdyby utracił niemieckie uprawnienia do jazdy lub nie posiadał uprawnień w ogóle).

Do tego czasu każda jego jazda będzie traktowana jako jazda bez uprawnień – co oznacza kolejne problemy prawne.

Wniosek o odzyskanie uprawnień do jazdy w Niemczech

Masz taki sam problem jak Jędrzej i chcesz odzyskać swoje uprawnienia do jazdy w Niemczech?

W tym celu musisz złożyć wniosek do Führerscheinstelle w Straßenverkehrsamt (czyli w wydziale ds. praw jazdy w urzędzie komunikacji) właściwym dla swojego miejsca zamieszkania w Niemczech, a jeśli w Niemczech nie mieszkasz, to do dowolnego Straßenverkehrsamt w Niemczech.

Niestety nie ma jakiegoś szczególnego uniwersalnego formularza takiego wniosku czy podania (niektóre urzędy w Niemczech dysponują swoimi formularzami, inne nie), dlatego wniosek taki najlepiej jest napisać samemu.

We wniosku musisz zawrzeć swoje dane osobowe, wskazać okoliczności, w których doszło do utraty uprawnień do jazdy i uzasadnić, dlaczego uprawnienia powinny zostać Ci oddane. Dobrze jest też załączyć kopię dokumentu prawa jazdy oraz orzeczenia, na mocy którego odebrano Ci uprawnienia do jazdy w Niemczech (najczęściej będzie to nakaz karny / Strafbefehl).

Wniosek taki oczywiście musi być sporządzony w języku urzędowym obowiązującym w Niemczech, czyli w języku niemieckim.

Idiotentest jako warunek odzyskania uprawnień do jazdy w Niemczech

Często warunkiem ponownego odzyskania uprawnień do jazdy jest obowiązek przedstawienia opinii medyczno-psychologicznej (MPU), z której wynikać będzie brak przeciwwskazań do jazdy (np. brak problemu alkoholowego mogącego wpływać na jazdę, a tym samym brak przeciwwskazań na wydanie prawa jazdy itp.). MPU jest obligatoryjne po przekroczeniu 1,6 promila, poniżej tego progu jest ono fakultatywne.

Ponieważ formalności urzędowe zwykle zajmują trochę czasu, to wniosek taki możesz złożyć już na 6 miesięcy przed upływem orzeczonego okresu karencji. Uprawnienia do jazdy zostaną Ci jednak „oddane” najwcześniej po upływie tego okresu.

Powierz sporządzenie wniosku specjaliście

Jeśli to wszystko wydaje Ci się zbyt skomplikowane, to nie wahaj się skorzystać z pomocy prawnika specjalisty.

Jędrzej poprosił mnie o pomoc 🙂

Ponieważ urzędy ds. praw jazdy w Niemczech różnie podchodzą do kwestii odzyskania uprawnień do jazdy w Niemczech, dlatego takie wnioski zawsze sporządzam indywidualnie biorąc pod uwagę okoliczności konkretnej sprawy.

Jeśli więc masz podobny problem jak Jędrzej i będziesz potrzebował pomocy w tym zakresie, to wniosek taki mogę przygotować także i dla Ciebie.

Innym kierowcom też mogą przydać się te informacje. Podziel się!
FacebookTwitterLinkedIn
BEZPIECZNYCH PODRÓŻY!
Adam Knopik
prawnik polskich kierowców w Niemczech
Adam Knopik
POLSKI PRAWNIK W NIEMCZECH
Z zaangażowaniem od wielu lat dochodzę odszkodowań, odzyskuję prawa jazdy i pomagam uniknąć problemów prawnych w Niemczech
Słowniczek niemiecko-polski dla kierowców
Kategorie:
Zobacz inne moje blogi:
Partner bloga:
AIXLAW
Rechtsanwälte

Uzupełnij wiedzę o te tematy

Przedawnienie zakazu jazdy w Niemczech (Fahrverbot)
Przeczytasz w 4 min

Kiedy następuje przedawnienie zakazu jazdy w Niemczech (Fahrverbot)? Takie pytanie możesz sobie zadać, gdy otrzymałeś zakaz jazdy w Niemczech (Fahrverbot) lub na skutek popełnienia wykroczeni...

Fahrverbot, czyli zakaz jazdy w Niemczech
Przeczytasz w 7 min

Pamiętasz jeszcze Casus Krzysztofa? Omawiałem w nim kwestie dotyczące zakazu jazdy w Niemczech (Fahrverbot). Chociaż ten wpis ma już prawie 4 lata, to nadal cieszy się Waszym ogromnym zainter...

Czy piątek 13-go może być szczęśliwy?
Przeczytasz w 2 min

Jeśli uważnie czytałeś mojego bloga, to wiesz, że kiedyś w piątek 13-go miałem stłuczkę samochodową w Niemczech. Historia ta miała jednak pozytywny finał, gdyż w kolejny piątek 13-go...

Rejestr grzechów drogowych (FAER)
Przeczytasz w 3 min

FAER to skrót od Fahreignungsregister co w dosłownym tłumaczeniu oznaczałoby „rejestr zdolności do kierowania”. W praktyce jest to rejestr zawierający informacje związane z wykroczeniami...

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
65 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Jolanta

Chiałabym ostrzec wszystkich Czytelników przed próbami polubownego, bez udziału policji, załatwiania z Niemcami sprawy najdrobniejszych nawet stłuczek. Skutku nie przyniesie to nigdy, za to może przynieść dodatkowe kłopoty i to niemałe.

Adam Knopik

Słuszna uwaga! Dziękuję 🙂

Seweryn

Czyli po odebraniu mi uprawnień, do jazdy po Niemczech mogę kierować pojazdami zmechanizowanymi w Polsce? Co zrobić, jeśli nie zdałem idiotentestu i zostałem skierowany na terapię odwykową, a chciałbym wrócić do kraju? Na każdy termin wizyty będę zmuszony wrócić tutaj, czyli do Niemiec?

Adam Knopik

Tak, można, jednak tylko wówczas, gdy odebranie uprawnień do jazdy dotyczyło wyłącznie terytorium Niemiec.

kamilos18

Witam. Pracuje jako kierowca zawodowy u niemieckiego pracodawcy i niestety nagromadzilem już 7 punktów karnych w Niemczech. Punkty były tylko za przekroczenie prędkości oraz niezachowanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego samochodu. Na jak długo odbiorą mi prawo jazdy i czy będę musiał zdać test mpu by móc dalej pracować w Niemczech jeśli zostanę ukarany jeszcze jednym punktem? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Eugeniusz

Dzień dobry nazywam się Eugeniusz i mam podobny problem co Jędrzej robiłem samochód kierując pod wpływem alkoholu zabrano mi prawo jazdy i odebrali uprawnienia z terminem karencji 6 miesięcy od daty wydania wyroku pracuję w niemieckiej firmie i mam niemiecki meldunek ale moja żona z dziećmi mieszka i pracuje w Polsce. Czy mógłby mi Pan pomóc i jakie koszty sie z tym wiążą.

Adam Knopik

Eugeniuszu, naturalnie, że mogę Ci pomóc – po szczegóły zapraszam do kontaktu 🙂

irek

Witam Pana,mam pytanie odnośnie informacji o końcu zakazu poruszania się na terenie Niemiec a mianowicie wysłałem takiego maila do Führerscheinstelle i dostałem odp. że moje nazwisko nie widnieje w ewidencji i mam sie skontaktować z prokuraturą a że nie znalazłem maila do prokuratury więc napisałem do sądu.Sąd przekierował maila do prokuratury i otrzymałem odp.że sprawa była dawno temu (2005r) i oni nic nie mają więc sugerują aby skontaktować się z kraftfahrt-bundesamt Flensburg.Ręce mi już opadają od pisania dlatego pytam Pana która z tych instytucji jest odpowiedzialna za udzielenie odpowiedzi na pytanie do kiedy takowy zakaz obowiązuje (jeśli w ogóle jest).Wiem że jest to 15 lat karencji ale pytanie jak liczone?Od początku roku?Od dnia zatrzymania uprawnień?Od sprawy czy może od jej uprawomocnienia się?Dziękuje za odpowiedż i pozdrawiam.
Irek

Adam Knopik

Irku napisałeś już chyba do wszystkich możliwych instytucji, poza tą właściwą, która jest do tych spraw utworzona, czyli do Kraftfahrt-Bundesamt we Flensburgu.

O szczegółach przeczytasz na blogu TUTAJ>>, a w kwestii odzyskania uprawnień do jazdy w Niemczech TUTAJ>>

Marcin

Witam wszystkich.
Polecam Wam Pana Adama gdyż jego pomoc w odzyskaniu prawa jazdy jest rzetelna i uczciwa. Miałem stłuczkę na autostradzie i zgodziłem się na polubowne załatwienie sprawy bez pomocy prawnika. Nikomu nic się nie stało tylko uszkodzone zostały pojazdy. Dostałem mandat 600 euro + koszty sądowe i zakaz prowadzenia pojazdu na okres 10 miesięcy. Polecam każdemu korzystać z usług prawnika.
Dzięki Panu Adamowi udało się odzyskać ponownie uprawnienia do jazdy po Niemczech bez konieczności ponownego zadawania testu za co jestem wdzięczny Panu Adamowi.
Pomoc profesjonalna i rzetelna. Pamiętajcie, że sprawy takie musza się toczyć od 3 do 4 miesięcy i przygotujcie się wysyłanie pism do instytucji rządowych do Niemiec. Natomiast pozwoli to na odzyskanie uprawnień.
Jeszcze raz dziękuję Panu Adamowi za pomoc w odzyskaniu uprawnień. Pozdrawiam i dużo zdrowia życzę.

Krzysztofn Wlodarczyk

Dziękuję panu Adamowi za odzyskanie prawa do jazdy po Niemczech. Pan Adam jest bardzo dobrym prawnikiem ,wszystkie formalności są załatwiane droga elektroniczna. To oznacza krutki czas oczekiwania na decyzję. JRST PAN SUPER PRAWNIKIEM

Ireneusz

Witam wszystkich serdecznie a w szczególności Pana Adama, chciałem bardzo podziękować Panu Adamowi za pomoc w odzyskaniu uprawnień do kierowania na terenie Niemiec, uważam że Pan Adam jest profesjonalistą w swojej dziedzinie i tylko dzięki niemu odzyskałem uprawnienia.
Wiem że się dobrze kogoś poucza ale mówię wam że nie warto wsiadać do auta nawet po łyku piwa bo później odzyskać uprawnienia jest bardzo trudno.Wszystkim blogowiczom oraz Panu Adamowi życzę dużo zdrowia i powodzenia.
Jeszcze raz bardzo dziękuję.
Irek

Jarosław

Dziękuję za sprawne przeprowadzenie tematu. Dzięki Panu Adamowi udało się sprawnie i szybko wyjaśnić sytuację z moim prawem jazdy w Niemczech. Serdecznie polecam!

Janusz Przeslawski

Witam wszystkich na tym Forum
Dzieki pomocy pana Adama odzyskalem pozwolenie do kierowania pojazdami na terenie Niemiec, Uwazam ze w takich sprawch warto zaangazowac dobrego prawnika, wybralem pana Knopika i nie zawiodlem sie. Goraco polecam tego prawnika jako profesjonaliste i fachowca
Janusz Przeslawski

Paweł Sz.

Pana Adama Knopik wyróżnia ogromne zaangażowanie w sprawy Klienta. Wszelkie kwestie prawne wyjaśnia w sposób przystępny i zrozumiały. Wiedza Pana Mecenasa z zakresu prawa transportowego pozwala na doskonałe przygotowanie merytoryczne dokumentów sprawy. Kontakt telefoniczny oraz mailowy z Panem Adamem przebiegał nienagannie. Największą zaletą Pana Adama jest bezdyskusyjna skuteczność. Na każdym kroku wyczuwalne było pełne zaangażowanie Mecenasa w prowadzoną sprawę i jej prawne aspekty. Polecam współpracę z Panem Adamem.

Roman Figlak

Polecam Pana Adama profesjonalista w kazdym calu 100 procent skutecznosci osobiscie rowny gosc nie zycze nikomu problemow ale jezeli sie trafia Pan Mecenas jest idealnym lekarstwem na cale zlo niemiecka maszyna urzednicza dla Pana Adama to bulka z maslem pozdrawiam Roman Figlak

Anna Ramona Babinski

Jaki pan Adam -Mozna namiary na tego pana jakis numer tel

Adam Knopik

Pani Anno, nieskromnie napiszę, iż chodzi o mnie, autora tego bloga 🙂 namiary znajdzie Pani w zakładce KONTAKT

Radek

Super, że Pan Adam prowadzi tego bloga, dzięki blogowi trafiłem na pana Adama i pomógł mi odzyskać zatrzymane prawo jazdy na terenie Niemiec. Polecam każdemu współpracę z panem Adamem, rzetelnie i szybko załatwiona sprawa, dziękuje za indywidualne podejście jak i empatię.
Jeżeli zajdzie taka potrzeba w przyszłości to z chęcią skorzystam z usług pana Adama!

Konrad

Z pomocą Pana Adama udało mi się odzyskać uprawnienia do kierowania pojazdami na terenie Niemiec. Dziękuję!

Marek

Również przeszedłem przez te problemy ale dzięki Panu Adamowi udało się przejść przez to szybko i bez żadnych problemów. Z dniem dzisiejszym otrzymałem pozwolenie na jazdę po Niemczech ( a cała sprawa trwała max 2 miesiące ).
Lepiej jednak korzystać z tutejszych dróg z rozwagą, dla mnie to była lekcja na przyszłość.
Pozdrawiam i w razie problemów w DE ewidentnie mogę polecić pomoc p. Adama K.

LUKASZ

Czekam za odpowiedzią od pana Adama, mam podobny problem i potrzebuję pomocy.

Adam Knopik

Panie Łukaszu, dziękuję za komentarz – moją odpowiedź znajdzie Pan już na swoim mailu. Pozdrawiam 🙂

Yuriy

Witam. Polecam usługi Pana Adama. Najlepiej oddać c sprawę ludziom którzy znają się na swoim. Dzięki temu moja sprawa prowadzenie pojazdu bez uprawnień została zamknięta . Dziękuję bardzo za pomoc!

Kam8l

Dzień dobry mam pytanie w 2019 r. jechałem pod wpływem miałem zabrane prawo jazdy i zostało one wysłane do Polski, które obecnie mam już przy sobie . Kazano mi robić testy na obecność alkoholu przez rok ,gdzie ostatnia próba w styczniu tego roku się nie udała. Więc moje pytanie jest czy muszę na nowo podejść do testów na alkohol i MPU ,jeżeli posiadam prawo jazdy .

Katarzyna

Dzien dobry. Polecam Pana Adama bardzo szybko udało nam sie załatwic spowrotem prawo do jazdy w Niemczech które odebrali mojemu Mężowi. Dziekujemy.

Adam Knopik

Dziękuję za komentarz Pani Katarzyno i cieszę się, że mogłem Państwu pomóc.

Aneta

Pan Adam Knopik jest to osoba profesjonalna miła zarazem szybko działająca która nam pomogła i to w ciężkiej sytuacji polecam w 100%.Poprowadził do końca sprawę jestem z mężem mega zadowolona z Pana współpracy naprawdę mogę polecić z całego serca

Damian

Witam
Polecam Pana Adama
Prowadził moją sprawę do końca prawo jazdy i zakaz kierowania odzyskane.
Kompetentna osoba zawsze odpowiada na wiadomości i pomaga skutecznie znaleźć rozwiązanie z każdej sytuacji
Pozdrawiam
DK

Adam Knopik

Panie Damianie, również się cieszę, że udało nam się tę sprawę doprowadzić do pozytywnego zakończenia.
Dziękuję za komentarz i miłe słowa! 🙂

Sara

A jak to wygląda w przypadku, gdy to w Polsce wystąpio cofnięcie uprawnień do kierowania na czas dłuższy niż jeden rok, który już minął, ale uprawnienia chciałabym odzyskać w Niemczech, gdyż tu mieszkam od ponad roku? Muszę tu przejść na nowo cały kurs?

Elzbieta

Pan Adam Knopik jest profesjonlista i fachowcem .Kwestie prawne wyjasnia w sposob zrozumialy i przystepny dla kazdego klienta.Dziekuje za indywidualne podejscie i sympatyczny sposob rozmowy.Polecam wspolprace z Panem Adamem.
Rzadko mozna spotkac tak sympatycznego i uczynnego Prawnika.

Adam Knopik

Pani Elżbieto, serdecznie dziękuję za miłe słowa i pozytywny komentarz. Cieszę się, że mogłem Pani pomóc! 🙂

Krzysztof

Fachowa pomoc i profesjonalne podejście do sprawy. Szczerze polecam !!!

Adam Knopik

Dziękuję serdecznie 🙂

Jakub Rymarczyk

Witam jestem kierowcą ciężarówki w Niemczech dokładnie rok temu odebrano mi uprawnienia do jazdy po Niemczech za ucieczkę z miejsca wypadku. Z tego miejsca chciałbym wszystkich tych którym właśnie odebrano uprawnienia z takiego samego lub podobnego powodu przestrzec żeby nie działali na własną rękę z Niemieckim wymiarem sprawiedliwości tylko wynajęli pana Adama. Całą sprawę od początku do końca prowadził w profesjonalny sposób nie czarował nie obiecywał cudów tylko mówił jak będzie i robił wszystko żeby unikać jak najsurowszej kary. Pan Adam wiedział jakie pisma wystosować do jakich urzędów je przesłać żeby uniknąć zdawania testów MPU i tak tez się stało prawo jazdy udało się odzyskać bez konieczności MPU. Oczywiście polecam i pozdrawiam

Sylwester

Adam Knopik, godny polecenia prawnik, więc polecam.

Adam Knopik

Serdecznie dziękuję Panie Sylwestrze! 🙂

Krzysztof

Wiem z autopsji, że chwila nieuwagi i „dobre” rady ludzi z otoczenia mogą przerodzić się w poważne problemy. Tak było w moim przypadku, gdy kilka lat temu uszkodziłem pojazd na terenie niemieckiego miasta i udałem się na bazę firmy aby skorzystać z pomocy spedytora w celu wyjaśnienia sprawy na policji. Niestety takie sprawy załatwia się na miejscu wypadku, czego dowiedziałem się tego samego dnia, gdy pomimo samodzielnego zgłoszenia się, usłyszałem zarzut ucieczki z miejsca wypadku. Konsekwencją była grzywna, konieczność naprawy uszkodzeń i utrata uprawnień na terenie niemiec z karencją 6-ciu miesięcy. Te pół roku przerodziło się w kilka lat, ponieważ w obawie przed skierowaniem na testy MPU, o których słyszałem wiele – bałem się samodzielnie podjąć kroków w celu uregulowania tej sprawy.
Niedawno jednak skontaktowałem się z Panem Adamem, który po zapoznaniu się z moją sytuacją w oparciu o swoje doświadczenie był w stanie wycenić moje szanse na uniknięcie testów MPU. Przygotował dla mnie potrzebne wnioski i wskazał odpowiednie urzędy które były przychylne mojej sprawie. Upewnił mnie, że w przypadku gdyby wymagane były jakieś odwołania, również służy mi taką pomocą – na szczęście cały proces przeszedł gładko i już po upływie dwóch miesięcy ponownie dostałem możliwość kierowania pojazdami po terenie Niemiec.
Myślę, że powyższy opis mojej historii sam poświadczy o tym, czy warto skorzystać z pomocy Pana Adama. Jednak dla tych którzy liczą, że na forach, blogach czy innych stworach internetowych znajdą rozwiązanie dla swojej indywidualnej sprawy, zaznaczę wyraźnie, że lepiej od razu skontaktować się ze specjalistą takim jak Pan Adam.

Przemek

Rok temu po spowodowaniu kolizji trafiłem w internecie na blog pana Adama. Skutkiem kolizji była utrata uprawnień. Pan Adam pomógł w odzyskaniu uprawnień bez konieczności badań MTU. Szczerze polecam usługi pana Adama:)

J

Z całego serca polecam współprace z Panem Adamem. Na początku obawiałem się współpracy na odległość, ale szybko przekonałem się, że nie mogłem lepiej trafić.
W całej sprawie Pan Adam profesjonalnie pomogł , szybko odpisywał na email i na każde moje pytania. Udało się odzyskać uprawnienia do jazdy w Niemczech.
Jestem bardzo zadowolony, żę trafiłem na tą stronę w internecie i skontaktowałem się z Panem Adamem Knopikiem. Serdecznie każdemu polecam i pozdrawiam:)

Adam Knopik

Szanowny Panie, serdecznie dziękuję za ten pozytywny komentarz i cieszę się, że nasza współpraca na odległość przebiegła pomyślnie i jest Pan z niej zadowolony. Również pozdrawiam i szerokiej drogi w Niemczech życzę 🙂

Dawid

Pan Adam Knopik pomógł mi w procesie odzyskania prawa jazdy w Niemczech. Jego rady były bardzo pomocne, pan Adam przygotował dla mnie wszystkie pisma które były potrzebne do korespondencji z urzędem w Niemczech, poinformował o ważnych terminach.
Dzięki pomocy Pana Adama sprawa przebiegła dużo łatwiej.
Zdecydowanie polecam współpracę.

Adam Knopik

Dziękuję serdecznie za dobre słowa i cieszę się, że mogłem skutecznie pomóc w tej sprawie 🙂

Agnieszka

Witam, jestem bardzo zadowolona z pomocy Pana Mecenasa Adama. Mój mąż w związku z wjazdem na drogę niedozwoloną stracił uprawnienia do kierowania pojazdem na czas 1 miesiąca na terenie Niemiec. Pan Adam pierwszej porady udzielił bezpłatnie. Wskazał nam dalsze kroki postępowania. Gorąco polecam

Adam Knopik

Dziękuję za dobre słowa Pani Agnieszko i cieszę się, że mogłem Państwu pomóc 🙂

Oliwier

Współpraca jak najbardziej zakończona pomyślnie na moją korzyść dzięki pomocy Pana Adama odzyskałem prawo jazdy beż konieczności zdawania testu MPU ! Za co jestem bardzo wdzięczny. Z całego serca polecam

Adam Knopik

Pięknie dziękuję za dobre słowa Panie Oliwierze i cieszę się, że jest Pan zadowolony z naszej współpracy. Szerokiej drogi 🙂

Dawid

Współpraca zakończona bardzo pomyślnie i pozytywnie,dzięki pomocy Pana Adama odzyskałem prawo do jazdy w Niemczech. Nie mam żadnych zastrzeżeń i serdecznie polecam usługi Pana Adama , kontakt z Panem Adamem jak najbardziej na plus Za co jestem z całego serca bardzo wdzięczny za wszelką pomoc
Praca za kółkiem to mój chleb powszedni. Jeszcze raz Dziękuję i Polecam usługi Pana Adama i się pod nimi podpisuje
Wszystko na najwyższym poziomie.
Polecam Dawid

Adam Knopik

Dobry wieczór Panie Dawidzie,

serdecznie dziękuję za ten pozytywny komentarz i cieszę się, że mogłem Panu pomóc w rozwiązaniu tych problemów prawnych w Niemczech.

Życzę szerokiej drogi 🙂

A.K.

Kępiński

Dziękuję Panu za pomoc w odzyskania prawo jazdy w Niemczech

Wojciech

Polecam serdecznie Pana Adama, bardzo dobry kontakt, wszystko sprawnie szybko droga elektroniczna. Pan Adam pomógł mi przy zmniejszeniu kary grzywny i w odzyskaniu prawo jazdy po utracie za jazde pod wpływem i ucieczke z miejsca wypadku. Dzięki jego wiedzy i doświadczeniu udało się odzyskać prawko bez MPU za co jestem niezmiernie wdzięczny! Po półtorej roku nerwów wszystko skończone z happy endem i od nowego tygodnia spowrotem wsiadam za kółko w de!
Jeszcze raz dziękuję

Robert S.

Pan Mecenas Adam super profesja. Pomógł mi odzyskać prawo jazdy na teren Niemiec . Pozdrawiam

Damian K.

Polecam Pana Adama Knopika.

Albert

Dzień dobry Panie Adamie.
Straciłem Niemieckie prawo jazdy test Mpu nie zaliczyłem obecnie mieszkam w Pl czy jest możliwość odzyskania prawa jazdy będąc w Pl?

Marta

Witam, chciałabym bardzo serdecznie podziękować Panu Adamowi za bardzo szybką i profesjonalną pomoc w odzyskaniu niemieckiego prawa jazdy. Piszę na forum ponieważ nawet w tych czasach można spotkać osoby życzliwe i kompetentne, które szybko i sprawnie oraz bez stresu pomogą w trudnych chwilach. Pan Adam jest właśnie taką osobą. Cierpliwie tłumaczył niuanse prawa niemieckiego, pomagał bardzo profesjonalnie ponieważ problemem dodatkowym była również bariera językowa. Poprowadził sprawę w taki sposób, że udało się odzyskać prawo jazdy bez konieczności zdawania MPU i to w bardzo szybkim czasie. Dlatego bardzo polecam Pana Adama i jeszcze raz dziękuję .

Marzena

Witam.
Podobnie jak wszyscy na tym forum ja również chciałabym podziękować Panu Adamowi za bardzo profesjonalną i szybką pomoc w odzyskaniu prawa jazy. Ponieważ sprawę udało się doprowadzić do końca bardzo szybko i bez konieczności zdawania MPU jestem bardzo wdzięczą w imieniu swoim i męża. Dziękuję jeszcze raz za profesjonalizm, za Pański spokój i cierpliwość. Pozdrawiam serdecznie.

I.i E.

Witam wszystkich serdecznie a w szczególności Pana Adama, chcielibyśmy bardzo podziękować Panu Adamowi za pomoc w odzyskaniu uprawnień do kierowania na terenie Niemiec. Pan Adam jest profesjonalistą w swojej dziedzinie i tylko dzięki niemu odzyskaliśmy w miarę szybko uprawnienia. Bardzo dobry i szybki kontakt z Panem Adamem.
Wszystko wytłumaczone jak powinno być pisanie pism do Urzędów przez Pana Adama to rewelacja.
Panie Adamie Jeszcze Raz Bardzo Mocno Dziękujemy.

© Adam Knopik
Realizacja: Wizerunek prawnika