Skip to main content

Nakaz karny w Niemczech (Strafbefehl)

Autor: 16 kwietnia 201815 maja, 2020Nakaz karny w Niemczech (Strafbefehl)

Fotolia 122059444 XS - Nakaz karny w Niemczech (Strafbefehl)

No tak, teraz już wiesz, że to tajemnicze pismo z Niemiec, które właśnie otrzymałeś, zatytułowane „Strafbefehl”, to nakaz karny.

Tylko co to dla Ciebie oznacza?

Czym właściwie jest ten nakaz karny?

Co z niego wynika?

Jakie konsekwencje niesie on za sobą i co właściwe powinieneś z nim zrobić?

Czym jest nakaz karny w Niemczech (Strafbefehl)

Jest to forma rozstrzygnięcia sprawy karnej prowadzonej w tzw. trybie nakazowym – jaśniej pisząc w trybie przyspieszonym i uproszczonym.

Postępowanie nakazowe to szczególny tryb karania za popełnienie na terenie Niemiec niektórych przestępstw, np. prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, jazdy bez uprawnień czy ucieczki z miejsca wypadku.

O prowadzeniu sprawy w tym trybie decydują przede wszystkim względy ekonomiczne (jest szybciej i taniej).

W uproszczeniu tryb ten polega na tym, że sąd nie przeprowadza czasochłonnej i kosztownej rozprawy, a jedynie na podstawie materiałów zebranych przez prokuraturę wydaje orzeczenie w sprawie.

Nakaz karny wydawany jest więc przez sąd niejako na wniosek prokuratury.

W trybie tym nie odbywa się więc tradycyjne postępowanie przed sądem (z przesłuchaniem świadków, uzyskiwaniem opinii biegłego etc.). Gdy prokuratura, prowadząc przeciwko Tobie postępowanie karne uzna, że zebrane przez nią dowody w wystarczającym stopniu uzasadniają ukaranie Cię, to skieruje odpowiedni wniosek do sądu – a gdy sąd uzna taki wniosek za zasadny, zatwierdzi go wydając nakaz karny.

Z tego też powodu, w postępowaniu nakazowym nie zostaniesz wezwany na rozprawę w celu przesłuchania przez sąd – a o rozstrzygnięciu dowiesz się dopiero, gdy fizycznie otrzymasz nakaz karny.

Doręczenie nakazu karnego

Nakaz karny zostanie Ci doręczony drogą pocztową na wskazany przez Ciebie adres (w praktyce na taki, którym aktualnie dysponuje policja / prokuratura prowadząca sprawę karną przeciwko Tobie), względnie zostanie on doręczony Twojemu pełnomocnikowi do doręczeń w Niemczech (którego najczęściej nieświadomie ustanowisz podczas zatrzymania), a ten następnie prześle Ci go pocztą zwykłą na Twój adres (także polski).

Dzień doręczenia nakazu karnego jest niezwykle istotny, gdyż właśnie od tego dnia liczony jest termin uprawomocnienia się nakazu karnego / termin na wniesienie środka odwoławczego.

Konsekwencje wynikające z nakazu karnego

Ponieważ nakaz karny jest formą rozstrzygnięcia postępowania karnego – to raczej nic dobrego dla Ciebie w nim się znajdować nie będzie.

W nakazach karanych wydawanych w sprawach dotyczących jazdy po wpływem (alkoholu lub innych środków odurzających), jazdy bez uprawnień lub ucieczki z miejsca wypadku najczęstszymi sankcjami są:

W przypadku jazdy bez uprawnień nie grozi oczywiście utrata uprawnień do jazdy – bo tych się przecież nie ma. Tutaj poza wysoką grzywną jest jednak możliwe nałożenie lub wydłużenie okresu karencji na ich odzyskanie.

Powyższe nie wyklucza też oczywiście innych sankcji np. przepadku, konfiskaty.

W skrajnych przypadkach w nakazie karnym, możliwe jest także orzeczenie kary pozbawienia wolności do jednego roku w zawieszeniu.

Jak widzisz, mimo, że nakaz karny wydawany jest w trybie uproszczonym, to konsekwencje z niego wynikające mogą być bardzo dotkliwe i z całą pewnością nie wolno Ci go bagatelizować.

Nakaz karny – i co teraz?

Skoro już otrzymałeś nakaz karny to z pewnością zastanawiasz się co z nim zrobić?

Generalnie możliwości działania masz właściwie tylko dwie, tj. albo pogodzić się z losem i przyjąć nakaz karny na tzw. klatę, czyli zaakceptować go w całości albo się od niego odwołać.

Zatem zaakceptować czy odwoływać się?

Odpowiedź na to pytanie niestety nie jest łatwa – i zawsze trzeba ją rozpatrywać indywidualnie w odniesieniu do konkretnego przypadku.Fragezeichen - Nakaz karny w Niemczech (Strafbefehl)

Sam musisz wiedzieć na ile Twoje przewinienie było zawinione i czy są jakieś rozsądne argumenty na Twoją obronę, względnie czy z konsekwencjami wynikającymi z nakazu karnego będziesz mógł spokojnie żyć.

To co dla Ciebie jest korzystne, dla innej osoby będzie nie do przyjęcia i odwrotnie.

Niejednokrotnie taka decyzja będzie wymagała konsultacji z prawnikiem lub uzyskania pełnego wglądu w akta sprawy (co w praktyce i tak wiąże się z koniecznością zatrudnienia adwokata w Niemczech).

Aby Ci ten wybór nieco ułatwić – w kolejnych artykułach bardziej szczegółowo opiszę Ci z czym konkretnie wiąże się akceptacja nakazu karnego oraz jakie możliwości niesie za sobą odwołanie od nakazu karnego (złożenie sprzeciwu).

Zapraszam już wkrótce 😊

Podziel się:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze mną: info@adamknopik.com | +49 (0) 1575 1455059

12 komentarzy

 • Agnieszka pisze:

  Pan Adam jest profesjonalista, osoba bardzo odpowiedzialna, szybko i sprawnie zajmuje się sprawami doprowadzając je do końca w bardzo profesjonalny i skuteczny sposób. Jesteśmy bardzo zadowoleni z pomocy. Pozdrowienia z Holandii.

  • Adam Knopik pisze:

   Agnieszko,

   bardzo serdecznie dziękuję za tak miłe i ciepłe słowa 🙂

   Cieszę się, że mogłem Wam pomóc! W razie problemów oczywiście polecam się na przyszłość 🙂

   Pozdrawiam, A.

 • GRZEGORZ pisze:

  Dzień dobry panie Adamie mam pytanie dostałem zakaz prowadzenia pojazdów w Niemczech w 2014r.dostałem 900E kary i zakaz prowadzenia pojazdów na 9 miesięcy. w wyroku Strafbefehl nje ma nic o MPU czy to nie powinno być napisane w wyroku.jeżeli nie to kto o tym decyduje.Z wyrazami szacunku Grzegorz

  • Adam Knopik pisze:

   Grzegorzu, informacji o ewentualnej konieczności odbycia MPU nie ma w wyrokach, gdyż nie decyduje o tym sąd, tylko urzędnicy rozpatrujący wniosek o wydanie / uznanie uprawnień do jazdy w Niemczech.

   O szczegółach pisałem m.in. w tutaj>>

 • Gosia pisze:

  Witam,
  Czy istnieje możliwość napisania wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych przy nakazie karnym? Tj. Opłata za postępowanie karne oraz wydatków policji?
  Nigdzie nie mogę znaleźć informacji, a wiem że w Polsce można się o takie zwolnienie z kosztów ubiegać, ciekawi mnie jak to wygląda w tym przypadku.
  Pozdrawiam.

  • Adam Knopik pisze:

   Gosiu, niestety w tym przypadku nie ma takiej możliwości. Zwolnienie z koszów możliwe byłoby jedynie w razie umorzenia postępowania (i oczywiście uniewinnienia).

   Płatność grzywny wraz z kosztami postępowania można jednak rozłożyć na raty.

 • Bartek pisze:

  Panie Adamie witam pytanie w jakim czasie od zatrzymania prawa jazdy otrzymuje sie nakaz karny oraz prawo jazdy?

  Dodam ze jestem zameldowany w Polsce zatrzymano z powodu alkoholu, jak dlugo czeka sie na nakaz karny i prawo jazdy w celu odesłania do Niemiec?

 • Norbert pisze:

  Profesjonalne podejście do sprawy i świetny kontakt. Po wystawieniu wniosku moja kara została zmniejszona czterokrotnie więc jestem bardzo zadowolony. Jak najbardziej polecam Pana Adama aczkolwiek mam nadzieję że nie będę musiał więcej korzystać z jego usług

Napisz komentarz