Skip to main content

Rejestr grzechów drogowych (FAER)

Autor: 31 października 201729 lipca, 2020Prawo jazdy w Niemczech

Nie wiem jak Tobie, ale mi nazwa tego rejestru od razu skojarzyła się z kultowym przebojem Iron Maiden Fear of the Dark, choć FAER to nie to samo co angielskie FEAR (strach) 🙂

Oficjalnie FAER to skrót od Fahreignungsregister co w dosłownym tłumaczeniu oznaczałoby „rejestr zdolności do kierowania”. W praktyce jest to rejestr zawierający informacje związane z wykroczeniami drogowymi w Niemczech prowadzony przez Federalny Urząd ds. Ruchu Drogowego (Kraftfahrt-Bundesamt) we Flensburgu.

Ponieważ, nie ukrywajmy, tłumaczenia dosłowne często nie oddają właściwego sensu, a nierzadko go wypaczają, nadałem mu więc bardziej adekwatną i przyjazną nazwę, czyli – rejestr grzechów drogowych (FAER).

Przy okazji nazwa ta pasuje jak ulał do dzisiejszego święta i bynajmniej nie o 500 rocznicy reformacji tutaj mówię, lecz o tym bardziej pogańskim – halloween 😊

Zresztą sam rejestr grzechów drogowych (FAER) może wzbudzać grozę, zwłaszcza u tych kierowców, kórzy mają sporo na swoim sumieniu. Informacje, które tam się znajdują stanowią bowiem o być albo nie być dla ich uprawnień do jazdy w Niemczech.

Każde przewinienie drogowe jest zapisywane w tym rejestrze. Przewinienia są różniej wagi, te cięższe są dodatkowo punktowane. Zbieranie punktów (tzw. punkty we Flensburgu) w tym przypadku jednak nie popłaca, bowiem, gdy uzbierasz z nich magiczną siódemkę to możesz na dłuższy czas pożegnać się ze swoim prawkiem 😊

Informacje zapisane w rejestrze mogą zostać Ci udostępnione, jeśli tylko masz odwagę zajrzeć w głąb swej duszy kierowcy i pokusić się o wyciąg z rejestru grzechów drogowych, które popełniłeś.

Wyciag ten może być Ci bardzo pomocny, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie masz pewności jakie grzechy drogowe zostały zapisane na Twoim koncie kierowcy i czy musisz je jeszcze odpokutować, czy też zostały Ci one już odpuszczone.

Wyciąg taki otrzymasz pocztą tradycyjną na wskazany adres po złożeniu odpowiedniego wniosku.

Wniosek o wyciąg z rejestru grzechów drogowych (FAER) możesz pobrać z oficjalnej strony internetowej Kraftfahrt-Bundesamt we Flensburgu lub tutaj>>

FAER wniosek 212x300 - Rejestr grzechów drogowych (FAER)Jak widzisz na szczęście nie jest on specjalnie skomplikowany i jeśli władasz językiem niemieckim w stopniu podstawowym, to bez problemu powinieneś poradzić sobie z jego wypełnieniem.

Jeśli język ten jest Ci obcy lub wolisz mieć pewność, że prawidłowo wypełniłeś wniosek to poniżej zamieszam robocze tłumaczenie tego co powinieneś w nim uzupełnić.

Pamiętaj – wniosek ten należy wydrukować i czytelnie (najlepiej, idąc za prof. Miodkiem, DUŻYMI literami) uzupełnić w nim poniższe dane:

  • Geburtsdatum – data urodzenia
  • Geburtsname – nazwisko rodowe (panieńskie)
  • Familienname – nazwisko (obecne – tylko w przypadku, gdy jest ono inne niż nazwisko rodowe)
  • Sämtliche Vornamen – wszystkie imiona
  • Geburtsort – miejsce urodzenia
  • Postleitzeit – kod pocztowy
  • Wohnort – miejsce zamieszkania
  • Straße und Hausnummer – ulica i numer

Musisz jeszcze potwierdzić swoją tożsamość. Możesz to zrobić na dwa sposoby zakreślając jeden z dwóch kwadracików wskazanych na wniosku. Ponieważ opcja druga wiąże się z koniecznością potwierdzenia autentyczności podpisu przed uprawnionym urzędnikiem w Niemczech, dlatego sugeruję Ci wybór opcji pierwszej, czyli potwierdzenie tożsamości po przedłożeniu kopii dokumentu tożsamości.

Aby to zrobić musisz zakreślić wyłącznie ten pierwszy kwadracik na wniosku – Als erforderlichen Identitätsnachweis füge ich eine Kopie meines gültigen Personalausweises (Vorder- und Rückseite) oder meines Reisepasses bei. (na potwierdzenie mojej tożsamości przedkładam w załączeniu kopię mojego ważnego dowodu osobistego / paszportu)

A następnie podpisać się poniżej w miejscu:

Datum, Unterschrift Antragsteller/in

(data, podpis wnioskodawcy/ wnioskodawczyni)

PODPIS – dopilnuj, aby Twój podpis na wniosku był taki sam jak podpis na dokumencie, którego kopię załączysz (dowód osobisty / paszport) – inaczej urzędnicy mogą nie potwierdzić Twojej tożsamości.

Resztę pozostaw niewypełnioną.

Do wniosku musisz dołączyć kopię dowodu osobistego (przód i tył) albo paszportu (stronę ze zdjęciem i podpisem).

Tak uzupełniony (i podpisany) wniosek wyślij listem poleconym na adres:

Kraftfahrt-Bundesamt

24932 Flensburg

Deutschland

Po wysłaniu wniosku pocztą musisz cierpliwie poczekać kilkanaście dni / kilka tygodni i gdy tylko otrzymasz wyciąg z rejestru grzechów drogowych to śmiało możesz się z nim zgłosić do mnie po dalsze wskazówki 😊

Podziel się:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze mną: info@adamknopik.com | +49 (0) 1575 1455059

Napisz komentarz