Strona główna » Blog » Rejestr grzechów drogowych (FAER)

Rejestr grzechów drogowych (FAER)

Opublikowano: 31.10.2017
Aktualizacja: 05.12.2023
Przeczytasz w: 3 min
Brak komentarzy
Udostępnij:
FacebookTwitterLinkedIn
0%
FAER_Fahreignungsregister
Z tego artykułu dowiesz się:
 • czym jest Fahreignungsregister (FAER)
 • jak sprawdzić ile uzbierałeś punktów za różne przewinienia drogowe
 • jak wypełnić wniosek o wyciąg z FAER (skorzystaj z mojej instrukcji do wniosku!)

FAER to skrót od Fahreignungsregister co w dosłownym tłumaczeniu oznaczałoby „rejestr zdolności do kierowania”. W praktyce jest to rejestr zawierający informacje związane z wykroczeniami drogowymi w Niemczech prowadzony przez Federalny Urząd ds. Ruchu Drogowego (Kraftfahrt-Bundesamt) we Flensburgu.

Ponieważ, nie ukrywajmy, tłumaczenia dosłowne często nie oddają właściwego sensu, a nierzadko go wypaczają, nadałem mu więc bardziej adekwatną i przyjazną nazwę, czyli – rejestr grzechów drogowych (FAER). Nie wiem jak Tobie, ale mi nazwa tego rejestru od razu skojarzyła się z kultowym przebojem Iron Maiden Fear of the Dark, choć FAER to nie to samo co angielskie FEAR (strach) 🙂

Zresztą sam rejestr grzechów drogowych (FAER) może wzbudzać grozę, zwłaszcza u tych kierowców, którzy mają sporo na swoim sumieniu. Informacje, które tam się znajdują stanowią bowiem o być albo nie być dla ich uprawnień do jazdy w Niemczech.

Każde przewinienie drogowe jest zapisywane w tym rejestrze. Przewinienia są różniej wagi, a te cięższe są dodatkowo punktowane. Zbieranie punktów (tzw. punkty we Flensburgu) w tym przypadku jednak nie popłaca, bowiem, gdy uzbierasz z nich magiczną siódemkę to możesz na dłuższy czas pożegnać się ze swoim prawkiem.

Informacje zapisane w rejestrze mogą zostać Ci udostępnione, jeśli tylko masz odwagę zajrzeć w głąb swej duszy kierowcy i pokusić się o wyciąg z rejestru grzechów drogowych, które popełniłeś.

Wyciag ten może być Ci bardzo pomocny, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie masz pewności jakie grzechy drogowe zostały zapisane na Twoim koncie kierowcy i czy musisz je jeszcze odpokutować, czy też zostały Ci one już odpuszczone.

Wyciąg taki otrzymasz pocztą tradycyjną na wskazany adres po złożeniu odpowiedniego wniosku.

Na mojej stronie możesz pobrać wniosek o wyciąg z rejestru grzechów drogowych (FAER). Znajdziesz go też na oficjalnej stronie internetowej Kraftfahrt-Bundesamt we Flensburgu.

Jak widzisz na szczęście nie jest on specjalnie skomplikowany i jeśli władasz językiem niemieckim w stopniu podstawowym, to bez problemu powinieneś poradzić sobie z jego wypełnieniem.

Jeśli język ten jest Ci obcy lub wolisz mieć pewność, że prawidłowo wypełniłeś wniosek to poniżej zamieszam robocze tłumaczenie tego co powinieneś w nim uzupełnić.

Pamiętaj – wniosek ten należy wydrukować i czytelnie (najlepiej, idąc za prof. Miodkiem, DUŻYMI literami) uzupełnić w nim poniższe dane:

 • Geburtsdatum – data urodzenia
 • Geburtsname – nazwisko rodowe (panieńskie)
 • Familienname – nazwisko (obecne – tylko w przypadku, gdy jest ono inne niż nazwisko rodowe)
 • Sämtliche Vornamen – wszystkie imiona
 • Geburtsort – miejsce urodzenia
 • Postleitzeit – kod pocztowy
 • Wohnort – miejsce zamieszkania
 • Straße und Hausnummer – ulica i numer

Musisz jeszcze potwierdzić swoją tożsamość. Możesz to zrobić na dwa sposoby zakreślając jeden z dwóch kwadracików wskazanych na wniosku. Ponieważ opcja druga wiąże się z koniecznością potwierdzenia autentyczności podpisu przed uprawnionym urzędnikiem w Niemczech, dlatego sugeruję Ci wybór opcji pierwszej, czyli potwierdzenie tożsamości po przedłożeniu kopii dokumentu tożsamości.

Aby to zrobić musisz zakreślić wyłącznie ten pierwszy kwadracik na wniosku – Als erforderlichen Identitätsnachweis füge ich eine Kopie meines gültigen Personalausweises (Vorder- und Rückseite) oder meines Reisepasses bei. (na potwierdzenie mojej tożsamości przedkładam w załączeniu kopię mojego ważnego dowodu osobistego / paszportu)

A następnie podpisać się poniżej w miejscu:

Datum, Unterschrift Antragsteller/in

(data, podpis wnioskodawcy/ wnioskodawczyni)

PODPIS – dopilnuj, aby Twój podpis na wniosku był taki sam jak podpis na dokumencie, którego kopię załączysz (dowód osobisty / paszport) – inaczej urzędnicy mogą nie potwierdzić Twojej tożsamości.

Resztę pozostaw niewypełnioną.

Do wniosku musisz dołączyć kopię dowodu osobistego (przód i tył) albo paszportu (stronę ze zdjęciem i podpisem).

Tak uzupełniony (i podpisany) wniosek wyślij listem poleconym na adres:

Kraftfahrt-Bundesamt

24932 Flensburg

Deutschland

Po wysłaniu wniosku pocztą musisz cierpliwie poczekać kilkanaście dni / kilka tygodni i gdy tylko otrzymasz wyciąg z rejestru grzechów drogowych to śmiało możesz się z nim zgłosić do mnie po dalsze wskazówki ????

Innym kierowcom też mogą przydać się te informacje. Podziel się!
FacebookTwitterLinkedIn
BEZPIECZNYCH PODRÓŻY!
Adam Knopik
prawnik polskich kierowców w Niemczech
Adam Knopik
POLSKI PRAWNIK W NIEMCZECH
Z zaangażowaniem od wielu lat dochodzę odszkodowań, odzyskuję prawa jazdy i pomagam uniknąć problemów prawnych w Niemczech
Słowniczek niemiecko-polski dla kierowców
Kategorie:
Zobacz inne moje blogi:
Partner bloga:
AIXLAW
Rechtsanwälte

Uzupełnij wiedzę o te tematy

Przedawnienie zakazu jazdy w Niemczech (Fahrverbot)
Przeczytasz w 4 min

Kiedy następuje przedawnienie zakazu jazdy w Niemczech (Fahrverbot)? Takie pytanie możesz sobie zadać, gdy otrzymałeś zakaz jazdy w Niemczech (Fahrverbot) lub na skutek popełnienia wykroczeni...

Fahrverbot, czyli zakaz jazdy w Niemczech
Przeczytasz w 7 min

Pamiętasz jeszcze Casus Krzysztofa? Omawiałem w nim kwestie dotyczące zakazu jazdy w Niemczech (Fahrverbot). Chociaż ten wpis ma już prawie 4 lata, to nadal cieszy się Waszym ogromnym zainter...

Czy piątek 13-go może być szczęśliwy?
Przeczytasz w 2 min

Jeśli uważnie czytałeś mojego bloga, to wiesz, że kiedyś w piątek 13-go miałem stłuczkę samochodową w Niemczech. Historia ta miała jednak pozytywny finał, gdyż w kolejny piątek 13-go...

Jak odzyskać uprawnienia do jazdy w Niemczech
Przeczytasz w 4 min

Jeśli utraciłeś w Niemczech uprawnienia do jazdy (Fahrerlaubnis) to z pewnością zainteresuje Cię problem z jakim zetknął się Jędrzej. Witam serdecznie! Na imię mam Jędrzej. Otóż ...

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© Adam Knopik
Realizacja: Wizerunek prawnika