Jeśli utraciłeś w Niemczech uprawnienia do jazdy (Fahrerlaubnis) to z pewnością zainteresuje Cię problem z jakim zetknął się Jędrzej.
Witam serdecznie! Na imię mam Jędrzej. Otóż w zeszłym roku prowadząc ciężarówkę spowodowałem kolizję drogową w Niemczech, z której zbiegłem. Oczywiście kary nie uniknąłem, bo dostałem 11 miesięcy zakazu jazdy po Niemczech, mandat w wysokości 3000 euro no i oczywiście pokrywałem koszty naprawy pojazdu poszkodowanego. Wkrótce kończy mi się zakaz jazdy po Niemczech. Z tego co wiem to po upływie daty zakazu nadal nie mogę jeździć po Niemczech, bo muszę wysłać jakiś wniosek bądź podanie o pozwolenie. Proszę o pomoc! Jak napisać taki wniosek bądź podanie? I gdzie go wysłać? Z góry dziękuję.
Takich zapytań, jak to od Jędrzeja, otrzymuję coraz więcej.
Niestety nie wszyscy wykazują tyle rozsądku co on i szukają profesjonalnej pomocy. Ci którzy tego nie robią, często sprowadzają na siebie kolejne problemy prawne i dopiero wówczas korzystają z pomocy prawnika.
Jeśli masz podobny problem jak Jędrzej, to dobrze, że trafiłeś na mojego bloga.
Jędrzej ma racje – po upływie orzeczonego „zakazu jazdy” nie będzie wolno mu od razu jeździć po Niemczech.
Ponieważ Jędrzej jest laikiem, i nie jest biegły w terminologii prawniczej, dlatego posługuje się potocznym językiem, zrozumiałym dla niego. Być może Ty także nie zawsze rozumiesz prawnicze sformułowania.
Nie jest to żadna wada i nie trzeba się tego wstydzić. Zresztą język prawniczy i terminologia prawnicza mogą sprawiać kłopoty nawet… prawnikom 🙂
Z tego względu muszę uściślić, że „zakaz jazdy”, o którym napisał Jędrzej, w tym przypadku nie jest zakazem jazdy, a okresem karencji (Sperre), w ciągu którego żaden urząd w Niemczech nie może mu wydać uprawnień do jazdy w Niemczech ani uznać takich uprawnień uzyskanych za granicą (np. w Polsce).
Zakaz jazdy (Fahrverbot) to zupełnie coś innego – o czym napiszę w odrębnym wpisie.
Zresztą ten mandat, o którym napisał Jędrzej, również nie jest mandatem, tylko grzywną (Geldstrafe). Tutaj różnice nie są jednak tak istotne – mandat czy grzywna – jedno i drugie trzeba zapłacić 🙂
W rzeczywistości Jędrzejowi, w konsekwencji popełnionego czynu (ucieczka z miejsca wypadku), wymierzono wysoką grzywnę (3.000 euro), odebrano uprawnienia do jazdy w Niemczech i dodatkowo nałożono na niego 11-miesięczny okres karencji na ich odzyskanie.
Podsumowując: Jędrzej w ogóle nie posiada uprawnień do jazdy w Niemczech (zostały mu one odebrane) i dlatego po upływie okresu karencji (mimo zapłaty grzywny) nadal nie może prowadzić pojazdów mechanicznych (np. samochodów) w Niemczech.
Upływ okresu karencji nie oznacza automatycznego odzyskania uprawnień do jazdy
Jędrzej będzie mógł jeździć (prowadzić pojazdy mechaniczne) dopiero wówczas, gdy jego zagraniczne uprawnienia do jazdy (np. polskie prawko) zostaną uznane w Niemczech przez właściwy urząd (ds. praw jazdy), względnie, gdy uzyska w Niemczech nowe uprawnienia do jazdy (m.in., gdyby utracił niemieckie uprawnienia do jazdy lub nie posiadał uprawnień w ogóle).
Do tego czasu każda jego jazda będzie traktowana jako jazda bez uprawnień – co oznacza kolejne problemy prawne.
Wniosek o odzyskanie uprawnień do jazdy w Niemczech
Masz taki sam problem jak Jędrzej i chcesz odzyskać swoje uprawnienia do jazdy w Niemczech?
W tym celu musisz złożyć wniosek do Führerscheinstelle w Straßenverkehrsamt (czyli w wydziale ds. praw jazdy w urzędzie komunikacji) właściwym dla swojego miejsca zamieszkania w Niemczech, a jeśli w Niemczech nie mieszkasz, to do dowolnego Straßenverkehrsamt w Niemczech.
Niestety nie ma jakiegoś szczególnego uniwersalnego formularza takiego wniosku czy podania (niektóre urzędy w Niemczech dysponują swoimi formularzami, inne nie), dlatego wniosek taki najlepiej jest napisać samemu.
We wniosku musisz zawrzeć swoje dane osobowe, wskazać okoliczności, w których doszło do utraty uprawnień do jazdy i uzasadnić, dlaczego uprawnienia powinny zostać Ci oddane. Dobrze jest też załączyć kopię dokumentu prawa jazdy oraz orzeczenia, na mocy którego odebrano Ci uprawnienia do jazdy w Niemczech (najczęściej będzie to nakaz karny / Strafbefehl).
Wniosek taki oczywiście musi być sporządzony w języku urzędowym obowiązującym w Niemczech, czyli w języku niemieckim.
Idiotentest jako warunek odzyskania uprawnień do jazdy w Niemczech
Często warunkiem ponownego odzyskania uprawnień do jazdy jest obowiązek przedstawienia opinii medyczno-psychologicznej (MPU), z której wynikać będzie brak przeciwwskazań do jazdy (np. brak problemu alkoholowego mogącego wpływać na jazdę, a tym samym brak przeciwwskazań na wydanie prawa jazdy itp.).
Dowiedz się więcej: 5 przyczyn MPU w Niemczech.
Ponieważ formalności urzędowe zwykle zajmują trochę czasu, to wniosek taki możesz złożyć już na 6 miesięcy przed upływem orzeczonego okresu karencji. Uprawnienia do jazdy zostaną Ci jednak „oddane” najwcześniej po upływie tego okresu.
Powierz sporządzenie wniosku specjaliście
Jeśli to wszystko wydaje Ci się zbyt skomplikowane, to nie wahaj się skorzystać z pomocy prawnika specjalisty.
Jędrzej poprosił mnie o pomoc 🙂
Ponieważ urzędy ds. praw jazdy w Niemczech różnie podchodzą do kwestii odzyskania uprawnień do jazdy w Niemczech, dlatego takie wnioski zawsze sporządzam indywidualnie biorąc pod uwagę okoliczności konkretnej sprawy.
Jeśli więc masz podobny problem jak Jędrzej i będziesz potrzebował pomocy w tym zakresie, to wniosek taki mogę przygotować także i dla Ciebie.