Skip to main content

Jak prawidłowo przebiegać przez jezdnię?

Autor: 13 listopada 201520 maja, 2020Pozostałe artykuły

Dziś kolejny w tym roku piątek, 13-go

Jak mogłeś się dowiedzieć z moich wcześniejszych wpisów, niekiedy data ta bywa pechowa, niekiedy szczęśliwa, a dla niektórych nawet bardzo, bardzo szczęśliwa (przy okazji – wszystkiego najlepszego z okazji urodzin Rafale!!! 🙂 ).

Zresztą nieważne, że 13-go. Ważne, że już piątek! 🙂

I tak jeszcze tuż przed weekendem podzielę się z Tobą swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi… przebiegania przez jezdnię.

Pewnie nie raz spotkałeś się z sytuacją, że przed maską Twojego rozpędzonego samochodu przebiegł pieszy.

A może sam także przebiegałeś przez jezdnię tuż przed jadącym samochodem?

Ja byłem w jednej i drugiej sytuacji 🙂

Wiem, wiem… nie powinno się przebiegać przez jezdnię, pomijając fakt, że można za to dostać mandat, to jest to niezbyt roztropne zachowanie.

Czasami jednak człowiek musi…

Nie oceniam, ale skoro już podejmujesz to ryzyko, to przynajmniej zrób to mądrze.

Obserwując zachowanie pieszych przebiegających przez jezdnię z perspektywy kierowcy z prawie 20-letnim doświadczeniem (no dobra z 18-letnim), zauważyłem pewną prawidłowość w ich zachowaniu.

Otóż piesi przebiegając przez jezdnię, w początkowej fazie zwykle robią to dość żwawo wkładają w to maksymalny wysiłek, co jest zupełnie zrozumiałe, bo trzeba przecież zdążyć przed jadącym samochodem.

Nie wiedzieć jednak czemu tuż przed samym celem, czyli przed chodnikiem lub poboczem, zwalniają i te ostatnie dwa, trzy kroki, zamiast dobiec we wcześniejszym tempie, pokonują… spacerkiem.

Być może widok celu (chodnika) działa na nich tak uspokajająco, ale z perspektywy kierowcy prowadzącego rozpędzony samochód nie wygląda to już tak różowo.

Nie raz zdarzyło mi się w takiej sytuacji mocniej nacisnąć na pedał hamulca, aby przypadkiem nie zahaczyć takiego pieszego będącego już „u celu”.

Trudno powiedzieć czy jest to lekkomyślność czy zupełny brak wyobraźni.

Ocena sytuacji z perspektywy kierowcy i pieszego (zwłaszcza pieszego, który nigdy nie siedział za kierownicą) często jest inna.

Jedno jest pewne – w zderzeniu samochodu z pieszym, pieszy zawsze będzie bardziej poszkodowany, niezależnie od tego, kto miał pierwszeństwo.

Miej to na uwadze, gdy jeszcze kiedyś będziesz przebiegał przez jezdnię…

Podziel się:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze mną: info@adamknopik.com | +49 (0) 1575 1455059

Jeden komentarz

  • Łukasz pisze:

    Witam
    odnośnie przebiegania i przechodzenia mały wycinek PL taryfikatora mandatowego 🙂 Wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd: na przejściach dla pieszych: 50 zł, w miejscach innych niż przejścia dla pieszych: 100 zł. Wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi: 100 zł. Przebieganie przez jezdnię: 50 zł

    Wnioski: Jeśli zamierzasz „przeskoczyć” na drugą stronę ulicy poza tzw. „ZEBRĄ” to wybierz przebieganie generalnie wychodzi taniej niż wchodzenie 🙂 Miłego dnia albo nocki (zależy która strefa czasowa) 😉

Napisz komentarz