Skip to main content

Blitz-Marathon czyli 24-godzinna kontrola radarowa

Autor: 16 kwietnia 201520 maja, 2020Pozostałe artykuły

Blitz Marathon DE 150x150 - Blitz-Marathon czyli 24-godzinna kontrola radarowa

Dziś czeka nas kolejny (trzeci w historii) Blitz-Marathon – czyli 24-godzinna wzmożona kontrola radarowa na drogach.

Na drogach zaroi się więc od policjantów uzbrojonych w radary i inne urządzenia rejestrujące.

Kontrolowana ma  być przede wszystkim prędkość! Radzę Ci więc uważać podczas jazdy.

Wbrew temu co możesz podejrzewać – celem akcji nie jest masowe zwiększenie budżetu samorządowego. Od samego początku hasło akcji to „żadnych mandatów tylko mniej ofiar”.

Jeśli wierzyć statystykom to 8 na 10 pieszym udaje się przeżyć potrącenie przez samochód jadący z prędkością 50 km/h, natomiast, gdy samochód jedzie już o 15 km/h szybciej, to proporcje te ulegają odwróceniu i wówczas w takim wypadku ginie 8 na 10 potrąconych pieszych.

Idea tej akcji jest prosta – wzmożona kontrola prędkości ma wymusić na kierujących dostosowanie prędkości jazdy do przepisowej – co z klei ma się przełożyć na mniej wypadków drogowych.

Skoro wszyscy wiemy, że będą kontrole (kontrolowane miejsca są oznaczone i podane do publicznej wiadomości) to przynajmniej w tym dniu w założeniu będziemy poruszać się na drodze ze szczególną ostrożnością.

Po raz pierwszy Blitz-Marathon odbył się w 2012 roku w Nadrenii Północnej-Westfalii. Kolejna jego edycja objęła swoim zasięgiem już całe Niemcy. Natomiast dzisiejsza – trzecia już – odsłona jest wyjątkowa z tego względu, że po raz pierwszy weźmie w niej udział także 21 innych państw europejskich (zaznaczonych na czerwono na poniższej mapce).

Próżno jednak wśród nich szukać Polski…

Blitz Marathon EU - Blitz-Marathon czyli 24-godzinna kontrola radarowa

W Niemczech akcja rozpocznie się dziś o 6 rano i potrwa dokładnie 24 godziny, czyli do 6 rano w piątek (jedynie w Nadrenii Północnej-Westfalii oraz w Nadrenii Palatynat wyjątkowo potrwa ona tylko do północy ze względu na zaplanowane na piątek obchody związane z upamiętnieniem ofiar ostatniej katastrofy samolotu German Wings, natomiast w Szlezwik-Holsztyn akcja ta nie odbędzie się wcale ze względu na zajęcie tamtejszych służb policji ochroną szczytu G7).

Osobiście uważam tę akcję za ciekawy pomysł – na pewno znaczenie lepszy, niż polowanie z radarem z ukrycia i zaskoczenia na zbyt szybko jadących kierowców – no bo jaki wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze ma mandat otrzymany pocztą dwa tygodnie po zdarzeniu?!

Szkoda tylko, że Polska nie zdecydowała się wziąć w niej udziału…

A Ty jak uważasz? 🙂

Podziel się:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze mną: info@adamknopik.com | +49 (0) 1575 1455059

6 komentarzy

  • Moim zdaniem jesteśmy już kilka kroków przed sąsiadami. Z uwagi na wysoką dochodowość kontroli radarowej u nas odbywa się roczny (365 / 365 dni w roku)Blitz-Marathon 🙂

  • Mam takie samo zdanie jak Pan Wojciech 🙂 a przodują w tym zwłaszcza te gminy, gdzie „psy dup.. szczekają” albo „asfalt jest zwijany po 23:00” Zamiast tworzyć miejsca pracy „sensu stricte” to tworzy się kilka stanowisk w Straży Miejskiej, która bardziej powinna nazywać się wtedy Wiejską… i wiśta wio zaczynamy doić przejezdnych… Podobno w którejś gminie cała Straż Miejska to tak naprawdę jedna osoba, która non stop zajmuje się wyłącznie obsługą fotoradaru…

    Dlatego Blitz-Marathon zostawmy Niemcom bo tam ma to wydźwięk prewencyjny i chodzi przede wszystkim o podniesienie bezpieczeństwa… W naszych warunkach włodarze gmin typu „psy dup.. szczekających” tylko by spierd… wydźwięk całej akcji 🙁

  • Art pisze:

    Nawet przepisy kulinarne szanownej Panskiej Matki czytam z dzika rozkosza. xD

Napisz komentarz