Skip to main content

Wybory w Polsce – Twój głos za granicą

Autor: 4 maja 201529 lipca, 2020Pozostałe artykuły

Urna wyborcza - Wybory w Polsce – Twój głos za granicąDzisiejszy wpis jest trochę z innej beczki ale za to bardzo ważnej beczki. Ponieważ wielkimi krokami zbliżając się wybory prezydenckie w Polsce, a osobiście uważam prawo wyborcze za jedno z podstawowych praw jakie nam obywatelom przysługują – pomyślałem, że warto będzie napisać Ci o możliwości oddania głosu za granicą.

Jeśli na stałe mieszkasz za granicą albo w dniu wyborów będziesz przebywał za granicą to swój głos w wyborach (nie tylko prezydenckich) możesz oddać w polskich placówkach dyplomatycznych za granicą (ambasada, konsulat) i specjalnie utworzonych tam komisjom wyborczym.

Aby to zrobić musisz jednak dopełnić jednej bardzo ważnej formalności – mianowicie złożyć wniosek o wpis na listę wyborców za granicą. Samo zgłoszenie wniosku nie jest zbyt skomplikowane, możesz to zrobić osobiście w jednej z polskich placówek dyplomatycznych za granicą (ustnie, pisemnie, a nawet telefonicznie) bądź skorzystać z formularza online dostępnego na stronie ministerstwa spraw zagranicznych pod adresem:

ewybory.msz.gov.pl

Zgłoszenia wniosku możesz dokonać najpóźniej na 3 dni przed wyborami (czyli w przypadku najbliższych wyborów do dnia 7 maja 2015 roku). Jeśli chciałbyś głosować korespondencyjnie to swój wniosek musisz jednak złożyć najpóźniej na 13 dni przed wyborami (czyli tym razem do dnia 27 kwietnia 2015 roku).

Aby głosować potrzebny będzie Ci ważny paszport lub dowód osobisty (oczywiście polski 🙂 ).

Głosować możesz na dwa sposoby:

  • osobiście – udając się w dniu wyborów do jednej z ustalonych komisji wyborczych za granicą (tej, którą wskazałeś we wniosku),
  • korespondencyjnie – listem poleconym (tu jednak wymagana jest rejestracja co najmniej na 13 dni przed wyborami).

Szczegółowe informacje na temat wyborów oraz listę utworzonych komisji wyborczych za granicą znajdziesz oczywiście na stronach internetowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz polskich placówek dyplomatycznych za granicą, w Niemczech są to:

1) Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Federalnej Niemiec (w Berlinie)

2) Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Hamburgu

3) Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Kolonii

4) Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Monachium

Zachęcam Cię zatem do skorzystania z przysługującego Ci prawa – w końcu głosowanie za granicą to nic skomplikowanego 🙂

Pamiętaj, nie ważne na kogo głosujesz, ważne że głosujesz. A jak już zagłosujesz to przynajmniej będziesz miał później święte prawo do narzekania na ekipę rządząca 🙂

Podziel się:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze mną: info@adamknopik.com | +49 (0) 1575 1455059

Napisz komentarz