Po stłuczce, w którą zostałeś wciągnięty bez swojej winy, wiesz, że ubezpieczyciel OC pojazdu sprawcy kolizji ma zlikwidować Twoją szkodę. Tylko co to konkretnie oznacza?
Masz mu odstawić samochód przed siedzibę i po jakimś czasie otrzymasz go z powrotem bez śladów stłuczki?
To z grubsza biorąc jeden z możliwych wariantów, ale nie każdemu uśmiecha się spuszczenie swojego ukochanego pojazdu z oczu.
Większość poszkodowanych woli trzymać rękę na pulsie i sama interesuje się wyceną szkody, a następnie zleca i pilnuje wykonania naprawy.
Często dokonuje jej „po znajomości” u mechanika darzonego zaufaniem (mam tu na myśli zniżki na naprawę i inny wachlarz świadczeń niż dla klienta „z ulicy”, a nie pracę na czarno 🙂 ), bądź, jeżeli stłuczka nie była poważna, wykonuje naprawę „chałupniczo” we własnym zakresie (kupując części na giełdzie / „Schrocie” / ebay’u i dłubiąc nad autem w czasie wolnym).
Jeśli należysz do takich osób, to zapraszam Cię do lektury najbliższych wpisów na blogu:
Opowiem Ci w nich na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę likwidując szkodę, która wydarzyła się w Niemczech.
Ponieważ prawo drogowe i należąca do niego likwidacja szkód komunikacyjnych to bardzo obszerna tematyka z bogatym orzecznictwem – zagadnienia te potraktowałem bardzo skrótowo i z całą pewnością nie wyczerpują one przedmiotu.
Mam jednak nadzieję, że znajdziesz w nich przydatne informacje.
Moim celem było uspokojenie CIEBIE – zdezorientowanego czytelnika, który został nagle skonfrontowany z uszkodzeniem ukochanego bolida, często stanowiącego jeden z najbardziej wartościowych elementów posiadanego majątku.
Pamiętaj jednak, że każda sprawa ma swoje indywidualne okoliczności i nawet najlepszy artykuł z reguły nie zastąpi wizyty u adwokata, który „praktykuje w wypadkach drogowych”.
Uzupełnij wiedzę o te tematy
Witam Panie Adamie,
doczytałem się w wielu Pana opisach na blogu że…podczas wypłacania odszkodowania z naszego OC dla uczestnika drugiego ( np. z naszejwiny) nastepuje REGRES…
Proszę opisać kiedy i w jakich sytuacjach „moj ubezpieczyciel” będzie żądał ode mnie zwrotu wypłaconego odszkodowania z polisy OC.
W PL tego typu „sprawach” rzadko się praktykuje taki scenariusz.
Pozdrawiam Maciej
Panie Macieju,
proszę sobie raz jeszcze wszystko doczytać 🙂
Nigdzie nie napisałem, że regres następuję wówczas, gdy spowodowało się szkodę z własnej winy (np. jesteśmy sprawcą kolizji / wypadku) – tylko wówczas, gdy spowodowało się szkodę w wyniku popełnienia przestępstwa (np. jazda po alkoholu, ucieczka z miejsca wypadku itp.) – a to jest subtelna różnica 🙂
Zapewniam Pana, że w Polsce również praktykuje się taki scenariusz 🙂
Pozdrawiam, A.K.
Witam
W jakim czasie musze zglosic szkodszkode oc nie z mojej winy na terenie Niemiec?