Strona główna » Blog » Wycena biegłego czy kosztorys naprawy z warsztatu?

Wycena biegłego czy kosztorys naprawy z warsztatu?

Opublikowano: 17.07.2014
Aktualizacja: 06.12.2023
Przeczytasz w: 1 min
Brak komentarzy
Udostępnij:
FacebookTwitterLinkedIn
0%

Aby popłynęły do Ciebie pieniądze z ubezpieczalni za uszkodzenie / skasowanie Twojego bolida, musisz wykazać wysokość szkody.

Do szkody w wysokości do 750 euro wystarczy kosztorys naprawy z warsztatu samochodowego, powyżej tej kwoty wycena biegłego rzeczoznawcy jest już konieczna.

Czasem ubezpieczyciele nie nalegają na przedłożenie im wyceny biegłego, gdy szkoda nie jest dużo wyższa niż te 750 euro, ponieważ wtedy likwidacja szkody kosztuje ich mniej (odpadają koszty takiej wyceny) ale to też często oznacza, że Ty również dostaniesz mniej… (pamiętaj: ubezpieczyciel sprawcy nie jest Twoim przyjacielem).

Gdy masz wątpliwości, udaj się najpierw do warsztatu i tam Ci powiedzą, czy wystarczy ich kosztorys lub odeślą Cię do „zaprzyjaźnionego” biegłego (lub sprowadzą go do warsztatu, jeżeli będziesz tego chciał).

Koszty wykonania takiej wyceny bądź kosztorysu zaliczają się do szkody, więc jeżeli sprawca wypadku jest w 100% winny, to jego ubezpieczenie przejmie te koszty w całości.

Przy odpowiedzialności ułamkowej jest podobnie jak z kosztami Twojego adwokata (szczegóły >>tutaj) – są one dzielone między Ciebie i ubezpieczyciela OC sprawcy.

Niemiecki biegły z reguły nie zażąda natychmiastowej zapłaty za swoją usługę, jeżeli dasz mu namiary kancelarii adwokackiej, która przejęła Twoją sprawę wypadkową. Poczeka wówczas kilka tygodni, często nawet dłużej, aż popłyną pieniądze z ubezpieczalni.

Ubezpieczycielowi niełatwo jest podważyć wycenę biegłego – inaczej niż kosztorys.

Trochę większe pole manewru ubezpieczyciel będzie mieć z reguły, gdy zdecydujesz się na tzw. „fikcyjne” rozliczenie szkody (czyli gdy zadowolisz się określonymi przez biegłego kosztami naprawy netto bez wykazania naprawienia samochodu za pomocą faktury z zapłaconym VAT).

Ponadto w wycenie biegłego znajdują się dalsze wiążące ubezpieczyciela informacje, które Twój adwokat będzie potrzebował do określenia wysokości roszczeń bądź dalszych roszczeń poza zwrotem kosztów naprawy.

Innym kierowcom też mogą przydać się te informacje. Podziel się!
FacebookTwitterLinkedIn
BEZPIECZNYCH PODRÓŻY!
Adam Knopik
prawnik polskich kierowców w Niemczech
Adam Knopik
POLSKI PRAWNIK W NIEMCZECH
Z zaangażowaniem od wielu lat dochodzę odszkodowań, odzyskuję prawa jazdy i pomagam uniknąć problemów prawnych w Niemczech
Słowniczek niemiecko-polski dla kierowców
Kategorie:
Zobacz inne moje blogi:
Partner bloga:
AIXLAW
Rechtsanwälte

Uzupełnij wiedzę o te tematy

Oszukać fotoradar
Przeczytasz w 3 min

Ten wypadek zelektryzował niemal całą lokalną społeczność. Zresztą nie tylko lokalną, bo głośno było o nim także w mediach ogólnokrajowych. Jego ogrom przeraża, a okoliczności szoku...

Zastanawiam się czy też tak masz?
Przeczytasz w 2 min

Zastanawiam się czy też tak masz? Zawsze, gdy się gdzieś spieszę, nieważne czy rano muszę wcześniej być w pracy, czy po południu z niej wcześniej wyjść – to akurat w tym dniu wydarzy...

Wizyta u niemieckiego rzeczoznawcy samochodowego
Przeczytasz w 2 min

Niedawno pisałem o stłuczce, w której ucierpiał mój wysłużony bolid. Dziś natomiast miałem umówiony termin u rzeczoznawcy samochodowego – czyli postawiłem kolejny krok na drodze do ods...

Piątek, 13-go – i jak tu nie być przesądnym?
Przeczytasz w 2 min

Szczerze powiedziawszy to nie zawracam sobie głowy takimi datami i dopiero po fakcie zorientowałem się, że dziś jest piątek trzynastego! Coś chyba jednak w tej dacie siedzi… A przecież dz...

Scenariusze likwidacji szkody w Niemczech
Przeczytasz w 6 min

Wypadek czy stłuczka to nie tylko stres i straty finansowe. To także konieczność zmierzenia się z zawiłościami prawnymi, dotyczącymi wypłaty odszkodowania. W tym artykule wyjaśniam kluczo...

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© Adam Knopik
Realizacja: Wizerunek prawnika