Strona główna » Blog » Dokumentacja wypadku w Niemczech

Dokumentacja wypadku w Niemczech

Opublikowano: 07.07.2013
Aktualizacja: 02.05.2024
Przeczytasz w: 2 min
18 komentarzy
Udostępnij:
FacebookTwitterLinkedIn
0%
Dokumentacja wypadku w Niemczech
Z tego artykułu dowiesz się:
  • jak prawidłowo udokumentować wypadek w Niemczech
  • jakie dane i dowody powinieneś zebrać
  • kiedy wezwanie policji może być przydatne

Czego potrzebujesz aby skutecznie dochodzić odszkodowania za wypadek w Niemczech? Przede wszystkim dobrej dokumentacji zdarzenia! To zdecydowanie ułatwi Ci uzyskanie odszkodowania. Sprawdź, o co musisz zadbać.

Przede wszystkim pamiętaj , że dobra dokumentacja wypadku to podstawa skutecznego dochodzenia odszkodowania za wypadek w Niemczech. Wykonaj ją rzetelnie.

Dane uczestników wypadku

Przede wszystkim musisz spisać dane uczestników wypadku i pojazdów biorących w nim udział.

Jeśli jesteś zaopatrzony w europejski formularz protokołu wypadku drogowego, to jego wypełnienie pozwoli Ci na zgromadzenie najpotrzebniejszych danych o zdarzeniu. Jeśli  nie jesteś w jego posiadaniu to koniecznie spisz:

  • dane wszystkich uczestników wypadku (czyli nie tylko kierowców)
  • dokładną datę i miejsce zdarzenia
  • markę, model i numer rejestracyjny wszystkich pojazdów biorących udział w wypadku
  • numer polisy ubezpieczeniowej i nazwę towarzystw ubezpieczeniowych wszystkich pojazdów biorących udział w wypadku.

Dane świadków

Nie zapomnij o świadkach zdarzenia (mogą być nimi na przykład przechodnie, gapie). Spisz ich dane osobowe i kontaktowe.

Kopie dokumentów

Najlepiej będzie gdy dodatkowo skopiujesz dokumenty tożsamości uczestników wypadku oraz dokumenty dotyczące pojazdów i polisy ubezpieczeniowe. Zdaję sobie sprawę, iż jest mało prawdopodobne aby wypadek przydarzył Ci się w pobliżu punktu ksero (nie każdy ma tyle szczęścia co bohater skeczu Latającego Cyrku Monty Pythona pt. „Wycieczka rowerowa”, który chciał skrócić pompkę rowerową i w zabitej dechami wiosce akurat trafił na „Światowe Centrum Skracania Pompek Rowerowych” :)).

Z pewnością jednak posiadasz telefon komórkowy wyposażony w aparat fotograficzny – za jego pomocą możesz łatwo i szybko sfotografować potrzebne dokumenty. Pozwoli Ci to także na uniknięcie lub zweryfikowanie ewentualnych pomyłek w pisowni.

Dokumentacja zdjęciowa

Zrób także dokumentację zdjęciową miejsca wypadku, pojazdów i ich uszkodzeń. Możesz zrobić zdjęcia czy filmy, które pozwolą udowodnić przebieg wypadku – np. ślady hamowania.

Inne dowody

Jeżeli do wypadku doszło w pobliżu stacji benzynowej, hipermarketu lub innego miejsca objętego monitoringiem, to zawsze warto zapytać czy przypadkiem Twój wypadek nie został w ten sposób zarejestrowany – może Ci to pomóc w dokładnym ustaleniu przebiegu wypadku i wskazania osób odpowiedzialnych za niego.

Notatka policyjna z wypadku

Wezwanie policji może ułatwić Ci zgromadzenie dokumentacji – policja sporządzi notatkę ze zdarzenia / wypadku i spisze wszelkie potrzebne dane – w razie konieczności będziesz mógł poprosić o ich udostępnienie.

Potraktuj to jednak jako dodatkowe zabezpieczenie – nie zostawiaj więc wszystkiego w rękach policji. To, co możesz sam wykonać, wykonaj sam.

Więcej informacji na temat procedur związanych z dochodzeniem odszkodowania w Niemczech, znajdziesz w innych moich wpisach.

Innym kierowcom też mogą przydać się te informacje. Podziel się!
FacebookTwitterLinkedIn
BEZPIECZNYCH PODRÓŻY!
Adam Knopik
prawnik polskich kierowców w Niemczech
Adam Knopik
POLSKI PRAWNIK W NIEMCZECH
Z zaangażowaniem od wielu lat dochodzę odszkodowań, odzyskuję prawa jazdy i pomagam uniknąć problemów prawnych w Niemczech
Słowniczek niemiecko-polski dla kierowców
Kategorie:
Zobacz inne moje blogi:
Partner bloga:
AIXLAW
Rechtsanwälte

Uzupełnij wiedzę o te tematy

Nieodśnieżony dach auta
Zastanawiam się czy też tak masz?
Przeczytasz w 2 min
Zastanawiam się czy też tak masz? Zawsze, gdy się gdzieś spieszę, nieważne czy rano muszę wcześniej być w pracy, czy po południu z niej wcześniej wyjść – to akurat w tym dniu wydarzy się coś nieprzewi...
Wizyta u niemieckiego rzeczoznawcy samochodowego
Wizyta u niemieckiego rzeczoznawcy samochodowego
Przeczytasz w 2 min
Niedawno pisałem o stłuczce, w której ucierpiał mój wysłużony bolid. Dziś natomiast miałem umówiony termin u rzeczoznawcy samochodowego – czyli postawiłem kolejny krok na drodze do odszkodowania 🙂 Jeś...
Stłuczka w Niemczech - piątek 13tego
Piątek, 13-go – i jak tu nie być przesądnym?
Przeczytasz w 2 min
Szczerze powiedziawszy to nie zawracam sobie głowy takimi datami i dopiero po fakcie zorientowałem się, że dziś jest piątek trzynastego! Coś chyba jednak w tej dacie siedzi… A przecież dzisiejszy zimo...
Scenariusze likwidacji szkody w Niemczech
Scenariusze likwidacji szkody w Niemczech
Przeczytasz w 6 min
Wypadek czy stłuczka to nie tylko stres i straty finansowe. To także konieczność zmierzenia się z zawiłościami prawnymi, dotyczącymi wypłaty odszkodowania. W tym artykule wyjaśniam kluczowe pojęcia, z...
Wycena biegłego vs kosztorys naprawy z warsztatu
Wycena biegłego czy kosztorys naprawy z warsztatu?
Przeczytasz w 1 min
Aby popłynęły do Ciebie pieniądze z ubezpieczalni za uszkodzenie lub skasowanie Twojego samochodu, musisz wykazać wysokość szkody. Kto powinien przygotować wycenę – biegły rzeczoznawca, czy wyst...
Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
18 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kalina

Panie Adamie, ok. To jest zrozumiałe, co Pan pisze 🙂 Proszę mi powiedzieć, jeśli można, co zrobić, jeśli kolizja drogowa była, mój mąż nie ma zdjęć, ani żadnego dokumentu, a jedynie oświadczenie sprawcy szkody i jego nr polisy. Oświadczenie jest napisane po niemiecku i sama nie wiem, co on tam napisał…

Pozdrawiam!
K

Adam Knopik

Pani Kalino, przede wszystkim należy przetłumaczyć oświadczenie sprawcy szkody. Jego treść może być kluczowa dla sprawy. Z reguły samo przyznanie się sprawcy nie jest traktowane jako uznanie długu ale może przesądzić o uznaniu przebiegu wypadku i ustaleniu winy. Kolejny krok to zwrócenie się do warsztatu lub biegłego o wycenę szkody (jeżeli wysokość szkody przekracza kwotę € 750 – € 800 to obowiązkowa jest wycena dokonana przez biegłego), a następnie do ubezpieczyciela OC pojazdu sprawcy o regulację tej szkody. Istnieje także możliwość wystąpienia o regulację szkody do polskiego reprezentanta niemieckiego ubezpieczyciela OC pojazdu sprawcy. Jeżeli nie zna Pani ubezpieczyciela OC sprawcy ani jego reprezentanta w Polsce to w jego ustaleniu pomoże Pani Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK). Rozpatrzenie sprawy następuje jednak nadal według niemieckiego prawa materialnego.

Mariusz

Witam!
Panie Adamie 11 listopada 2014 roku byłem uczestnikiem wypadku komunikacyjnego na skutek najechania na siebie kilku samochodów ciężarowych w Niemczech,jestem osobą poszkodowaną w tym wypadku,gdyż sprawcą był niemiecki kierowca.Zostałem przewieziony do szpitala,miałem złamane ręce.Był policjant w szpitalu w celu przeprowadzenia śledztwa,ale nie otrzymałem żadnej dokumentacji z policji,żadnej notatki i stąd moje pytanie-jak ją uzyskać(czy obowiązuje takie prawo że mogę uzyskać kopię notatki wraz z danymi sprawcy,wiem tyle że sprawa została skierowana do prokuratury bo był to wypadek śmiertelny i czy jest to możliwe że policja już tych dokumentów nie posiada,i czy może mi odmówić nie mogę starać się o żadne odszkodowanie z zusu,nie dostaję również zasiłku chorobowego wypadkowego bo nie mam dokumentów poświadczających o trzeźwości,a i sprawa odszkodowawcza z ubezpieczenia sprawcy nie może ruszyć z miejsca bo nie posiadam tych dokumentów,proszę o pomoc!

Adam Knopik

Mariusz,

samo zaświadczenie o osobach i pojazdach biorących udział w wypadku dostaniesz, jak się o to zwrócisz – często policja je wystawia i przesyła sama z siebie.

Co do pomocy prawnej – pomóc oczywiście mogę (w ramach niemieckiej kancelarii adwokackiej, z którą bezpośrednio współpracuję) – jeśli będziesz zainteresowany skontaktuj się proszę ze mną mailowo i prześlij mi wówczas proszę skany WSZYSTKICH dokumentów, które obecnie posiadasz w niniejszej sprawie.

Pozdrawiam, A.K.

Joanna

Witam niedawno miałam wypadek w Niemczech ,jechałam na rowerze na rondzie i potracił mnie samochód,jechałam lewa strona czyli zła strona 🙁 Ale zaraz za mną szli piesi auto które mnie potrąciło mogło potracić kogos innego ponieważ kierowca nie obejrzał sie w prawo i ruszył.Czy jest szansa na jakie kolwiek roszczenia ,rower zepsuty,telefon potrzaskany ciuchy podarte 🙁 i 2 tygodnie na zwolnieniu .Prosze o poradę co robić?

Adam Knopik

Joanno,

nie przekreślam Twoich szans na dochodzenie roszczenia ale póki co mam zbyt mało danych aby to stwierdzić.

Jeśli masz ochotę – opisz mi proszę w mailu dokładnie całe zdarzenie i prześlij skany (względnie zdjęcia) całej dokumentacji jaką w sprawie obecnie posiadasz (np. protokół sporządzony przez policję – o ile została wezwana lub inne urzędowe pisma) – to ocenię Twoje szanse na dochodzenie ewentualnego roszczenia.

Pozdrawiam, A.K.

Mariusz

Uciekający przed policja skaradzionym BMW Bułgar na terenie Niemiec uderzył we mnie gdy czekalem na zielone światło…Caly tył doszczętnie zniszczony…Policja zatrzymała sprawcę…Mi dali kwitek z numerem szkody…Co dalej robic gdzie sie zgłosić?Proszę o pomoc!

Adam Knopik

Mariuszu,

ależ miałeś „przygodę” – nie zazdroszczę.

Co do zasady za takie przewinienie odpowiada złodziej chyba, że właściciel przyczynił się do kradzieży, to również on.

Na szczęście dla Ciebie niemieckie przepisy ubezpieczeniowe rozciągają ochronę ubezpieczeniową także na złodzieja prowadzącego samochód, także poszkodowany (czyli Ty) może szarpać OC pojazdu i ma bezpośrednie roszczenie przeciwko TU 🙂

Szczegóły wysłałem Ci na PRV 🙂

Pozdrawiam, A.K.

Mirek

WITAM. Mialem kolizje w Niemczech firmowym autem, nie z mojej winy. Otrzymałem protokół policji z danymi sprawcy lecz nie mam jego nr polisy ani nazwy firmy ubezpieczeniowej. Co mam dalej robic? Czy szef moze naprawic auto teraz bez rzeczoznawcy?

marek

wypadek w berlinie 17.01.2016 4 rano na rondo wjechalem na zielonym do lewo skretu z prawej wjechal bus policji bez sygnalow ani swiatel wylondowalem w szpitalu zsdzyli mi glowe odali wszystkie dokumenty a kolezance na miejscu zdazenia kazali jechac do domu zadnych papierow nie dostalem zadnego protokulu do podpisania odali wszystkie dokumenty i nic nie wiem prosze o porade

Łukasz

Dzień dobry, piszę do Pana z „nietypową” sprawą. Miałem wypadek w Niemczech z Polakiem. Przyjechała Niemiecka policja na miejsce wypadku, wzięła zeznania i dała mi notatkę, gdzie pod jedynką jest sprawca, a pod dwójką jestem ja, ale nie ma czarno na białym napisanego kto spowodował wypadek. Mojej narzeczonej taty siostra wyszła za rodowitego Niemca, któremu pokazałem tą notatkę i on powiedział mi, że w Niemczech jedynką oznacza się sprawcę, a dwójką poszkodowanego. Na miejscu wypadku to samo mi powiedzieli Panowie policjanci. A teraz do sedna. Ubezpieczalnia nie chce wypłacić pieniędzy bo na notatce są tylko wymienione osoby, które brały udział w wypadku według nich (informacja, czy coś takiego). Policja nie chce mi wydać szczegółowej notatki bo twierdzi, że trzeba to robić za pośrednictwem prawnika orientuje się może Pan, czy tak jest naprawdę, czy po prostu olali „polaczka”? Mnie nie stać na prawnika bo i tak już miałem wydatek na naprawę auta. Proszę mi pomóc bo nie wiem co zrobić.

Kaszuba Andrzej

Witam miałem wypadek w Niemczech jestem poszkodowany , mam tylko protokół zdarzenia od policji , policjantka dała mi protokół i zapewniła że nie będzie problemu z naprawą bądź uzyskaniem odszkodowania , ale mam problem ponieważ nie mam nr polisy sprawcy , w Niemczech nie mają obowiązku worzenia polisy ze sobą na protokole są dane sprawcy nr tablicy itd , pzu odmawia wypłaty odszkodowania ponieważ nie mam nr polisy sprawcy co robić ? Proszę o pomoc

Adam Knopik

@Kaszuba Andrzej: w takim razie zapraszam do mnie, chętnie Panu pomogę w tej sprawie – te dane, które Pan ma w zupełności wystarczą aby dochodzić odszkodowania – proszę o kontakt na PRV 🙂

Krzysztof

Witam miałem wypadek w Niemczech w Listopadzie 2016 .
W wypadku uczestniczyły 4 pojazdy sprawcą wypadku był Polak .
Do tej pory sprawa tkwi na Policji Niemieckiej jak twierdzą sprawa się nie zakończyła.
Co mam z tym zrobić bo w Polsce termin odszkodowań to 3 lata .
Proszę o poradę z Góry dziękuję .Pozdrawiam

Adam Knopik

Krzysztofie, skoro wypadek miał miejsce w Niemczech, to do jego likwidacji (dochodzenia odszkodowania) zastosowanie znajdzie prawo niemieckie (a nie polskie), mimo, iż sprawcą był Polak i odszkodowania będziesz dochodził od polskiego ubezpieczyciela.

Trudno mi uwierzyć w to, że sprawa na policji aż tak długo trwa…

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy w tej sprawie – to zapraszam do mnie 🙂

Pozdrawiam, A.

Mateusz

Witam. W zeszły wtorek mój kierowca miał wypadek z udziałem 3 aut z nim włącznie. Kierowca dojeżdżał do skręcającego auta i został uderzony w tył przez kolejne auto osobowe i popchany na auto z przodu. Po przyjechaniu policji mój kierowca oraz kobieta, która w niego uderzyła otrzymali mandat. Policja nie dała mojemu kierowcy, żadnego protokołu z danymi uczestników wypadku tylko karteczkę z numerem sprawy. Chciałbym pociągnąć do odpowiedzialności, kobietę która uderzyła w moje auto do odpowiedzialność, bo bez tego do wypadku by nie doszło. Czy jest możliwość, że podam sam numer sprawy mojemu towarzystwu ubezpieczeniowemu i oni uzyskają te dane? Nie wiem co mam robić w tej sprawie. Pozdrawiam.

Mateusz

Przepraszam, zapomniałem dodać, że wypadek miał miejsce na terenie Niemiec.

Adam Knopik

Mateuszu obawiam się, że Twój ubezpieczyciel nie będzie sam szukał sprawcy.

Mając nr sprawy będzie można uzyskać akta sprawy z policji. Aby to jednak zrobić trzeba będzie zaangażować w Niemczech adwokata / kancelarię adwokacką do pomocy w tej sprawie, inaczej policja nie udostępni Ci tych akt.

Poza tym, trzeba także ocenić czy Twojemu kierowcy nie można przypisać w jakiejś procentowej części współwiny za ten wypadek – bo wówczas odpowiedzialność kierowcy samochodu, który wjechał w samochód Twojego kierowcy byłaby ograniczona.

Po szczegóły zapraszam do kontaktu 🙂

© Adam Knopik
Realizacja: Wizerunek prawnika