Europejski formularz protokołu wypadku drogowego

Co to takiego? Jest to uniwersalny wzór protokołu wypadku drogowego wydany przez Insurance Europe (dawniej CEA – Comité Européen des Assurances – Europejski Komitet Ubezpieczeń) – organizację zrzeszającą narodowe związki ubezpieczycieli z państw Unii Europejskiej oraz kilku innych wybranych krajów. Formularz ten jest identyczny dla wszystkich państw zrzeszonych w IE – ze względów oczywistych różni się tylko wersjami językowymi. W Polsce występuję on pod nazwą Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym, a w Niemczech to der Verkehrsunfallbericht.

Ma to taką zaletę, że nawet, gdy nie znasz języka uczestnika wypadku ale posiadasz formularz w języku, którym władasz, możesz wspólnie z uczestnikiem wypadku sporządzić protokół z wypadku (posiłkując się swoją wersją językową). Każdy z uczestników może również wypełnić swoją wersję formularza (w języku który zna) – i po jego podpisaniu wymienić się z uczestnikiem wypadku kopią. W ten sposób uczestnicy wypadku – nie władający tym samym językiem – mogą ograniczyć problemy z porozumieniem się i bez problemu sporządzić wspólne oświadczenie z wypadku samochodowego.

Dodatkową niewątpliwą zaletą wspólnego oświadczenia sporządzonego na omawianym formularzu jest to, że jego treść ogranicza się wyłącznie do zebrania danych dotyczących wypadku oraz jego uczestników. W żadnym miejscu nie ma mowy o stwierdzeniu winy, któregoś z uczestników wypadku. Podpisując go przyznajesz jedynie, że zdarzenie drogowe miało miejsce – nie przesądzasz jednak o winie swojej czy innego uczestnika. Możesz go więc podpisać bez obaw, że nie znając wystarczająco dobrze języka uznasz swoją winę za wypadek albo przyznasz, że inny uczestnik tej winy nie ponosi.

Pamiętaj! Nigdy nie podpisuje czegoś, czego treści nie rozumiesz albo nie jesteś pewny jej skutków. Kieruj się tą zasadą zawsze – nie tylko w sytuacji wypadku samochodowego w Niemczech!

Formularz taki powinien być dostępny w biurach lub na stronach internetowych towarzystw ubezpieczeniowych. W zależności od kraju formularze takie są dostępne w różnych wersjach językowych. Niestety na oficjalną wersję polsko-niemiecką nie udało mi się dotychczas trafić ale dla Twojej wygody – poniżej zamieściłem takie formularze w wersji polskiej, niemieckiej oraz polsko-angielskiej:

Jest to bardzo praktyczna rzecz. Dzięki niemu bez problemu zbierzesz wszelkie informacje, które są niezbędne przy dochodzeniu odszkodowania. Wydrukuj je (co najmniej w dwóch egzemplarzach) i woź ze sobą w samochodzie – w razie wypadku samochodowego w Niemczech (i nie tylko tam) na pewno Ci się przydadzą!

Adam Knopik

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze mną:
info@adamknopik.com

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jaroslaw Langr Sierpień 30, 2013 o 22:20

Pozdrowienia!
Ta forma jest bardzo dobra. W Czechach jest używany. Każda firma ubezpieczeniowa daje do umowy ubezpieczenia. Ale w Polsce, chyba nie bardzo dobrze znane. Miałem niegroźny wypadek ze szkołą jazdy samochodem. Instruktor jazdy nie może wypełnić ten formularz.
Szczerze J.Langr

Odpowiedz

Adam Knopik Sierpień 31, 2013 o 14:34

Serdecznie dziękuję Panu za ten komentarz!
Jaki problem ma instruktor jazdy z wypenieniem tego formularza?
Pozdrawiam. A.K.

Odpowiedz

Bogdan Czerwiec 15, 2015 o 14:53

Szanowny P.Knopik

Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym (PL-EN) jest niestety tylko w jezyku polskim !?
Chyba przeoczenie ?

pozdrawiam

Odpowiedz

Adam Knopik Czerwiec 15, 2015 o 18:34

Bogdanie,

przyjrzyj się proszę dobrze temu formularzowi – pod napisami w języku polskim, znajdują się mniejsze w języku angielskim – także wszystko jest w porządku 🙂

Pozdrawiam, A.K.

Odpowiedz

Marek Październik 13, 2016 o 14:03

Co jeśli w oświadczeniu wpisałem nieprawidłowe swoje dane polise, adres i nr rejestracyjny… ? miejsce zdarzenia francja. Byłem pod presją wtedy.. Gość wyciągnął jakiś dokument napisany po francusku sam powypełniał i dał mi do spisania… zle powypełniałem… błędy w nr polisy i nawet w nr rejestracyjnym…

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł – pamiętaj jednak, że nie udzielam porad prawnych w odpowiedzi na pytania pojawiające się w komentarzach do artykułów. Jeśli chcesz poprosić mnie o pomoc - skontaktuj się ze mną >>

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez AIXLAW Rechtsanwälte Speicher, Betzer PartGmbB Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest AIXLAW Rechtsanwälte Speicher, Betzer PartGmbB z siedzibą w Aachen.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@adamknopik.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: