Strona główna » Blog » Casus Krzysztofa – czyli skan prawa jazdy zamiast oryginału dokumentu

Casus Krzysztofa – czyli skan prawa jazdy zamiast oryginału dokumentu

Opublikowano: 11.01.2015
Aktualizacja: 27.06.2024
Przeczytasz w: 3 min
15 komentarzy
Udostępnij:
FacebookTwitterLinkedIn
0%
Skan prawa jazdy zamiast dokumentu

Przynajmniej raz w tygodniu otrzymuję maila z zapytaniem o przypadek Pana Krzysztofa, któremu udało się załatwić sprawę odesłania dokumentu prawa jazdy do Niemiec – poprzez wysłanie jego skanu zamiast oryginału.

Jednocześnie jestem proszony o przesłanie wzoru pisma, którym posłużył się Pan Krzysztof.

Ucinając wszelkie spekulacje – przypadek Pana Krzysztofa był jedynym jaki znam, który się w ten sposób zakończył (czyli załatwienie sprawy poprzez wysłanie mailem skanu prawa jazdy, zamiast oryginału dokumentu).

Co więcej nie posiadam (a nawet nie widziałem 🙂 ) wzoru pisma, którym posłużył się Pan Krzysztof kontaktując się z niemiecką policją.

Przypadek Pana Krzysztofa był bardzo wyjątkowy (Pan Krzysztof miał po prostu dużo szczęścia) – takie pragmatyczne podejście policji / prokuratury nie jest standardem w Niemczech i nie zawsze uzyska się taki sam efekt.

Zresztą w przypadku Pana Krzysztofa chodziło tylko o jednomiesięczny zakaz prowadzenia pojazdów w DE.

Nie zmienia to jednak faktu, iż próbować szczęścia zawsze możesz 🙂

Chcę wysłać skan prawa jazdy zamiast oryginału – jak  przekonać do tego niemieckich urzędników?

Jeśli zatem masz obowiązek odesłania swojego prawa jazdy do Niemiec – spróbuj najpierw skontaktować się z niemiecką policją / prokuraturą (mail wystarczy) i zapytaj czy w Twoim konkretnym przypadku można by zrobić odstępstwo od normalnej procedury i czy zamiast przesyłania oryginału dokumentu – nie wystarczyłoby przesłanie jego skanu / kopii.

W uzasadnieniu powinieneś powołać się na swoją sytuację zawodową – i wykazać, że dokument prawa jazdy jest Ci niezbędny do wykonywania pracy zawodowej w Polsce (np. jako kierowca zawodowy), a jego brak może skutkować utratą tej pracy.

Powinieneś również zapewnić o tym, iż w najbliższym dłuższym czasie nie zamierzasz i nie będziesz jeździł samochodem po Niemczech.

Jeśli trafisz na wyrozumiałego urzędnika to być może i Tobie uda się tę sprawę załatwić w taki sposób, w jaki udało się to Panu Krzysztofowi, czyli wysyłając skan prawa jazdy zamiast oryginału.

Oczywiście taki manewr ma szansę powodzenia tylko wówczas, gdy na stałe nie mieszkasz w Niemczech oraz gdy chodzi o czasowe odebranie uprawnień (na okres od jednego do trzech miesięcy), a nie o karencję na uzyskanie nowych uprawnień do jazdy gdy trwale się je utraciło 🙂

Zatrzymanie prawa jazdy – standardowe procedury

Normalna procedura w DE jest jednak taka, że jeśli zarządzono wobec Ciebie tymczasowe  zatrzymanie prawa jazdy (na okres od jednego do trzech miesięcy) – to masz obowiązek odesłania swojego prawa jazdy do danego urzędu – aby kara taka mogła być wyegzekwowana.

Na odesłanie dokumentu prawa jazdy masz cztery miesiące.

Jeśli nie zrobisz tego w tym terminie, to po jego upływie zakaz prowadzenia pojazdów będzie już obowiązywać w Niemczech.

Co jest jednak niezwykle istotne – w takim przypadku okres na jaki został wobec Ciebie orzeczony zakaz nie rozpocznie swojego biegu (do czasu, dopóki nie odeślesz dokumentu prawa jazdy do Niemiec) – tylko będzie tkwił w zawieszeniu ale jednocześnie zakaz ten będzie już obowiązywał i wszelka Twoja jazda w DE po tym czteromiesięcznym terminie będzie traktowana jako jazda bez uprawnień.

W praktyce oznacza to, że jeśli np. odebrano Ci w DE uprawnienia na okres jednego miesiąca – a Ty nie odesłałeś dokumentu prawa jazdy w ciągu tych czterech miesięcy – tylko np. zdecydowałeś się na jego odesłanie dopiero po upływie roku (od upływu tych czterech miesięcy) to Twój zakaz prowadzenia de facto wyniesie aż trzynaście miesięcy zamiast jednego miesiąca.

Natomiast jeśli w ogóle nie odeślesz dokumentu prawa jazdy to zakaz ten będzie stale wisiał nad Tobą – i jeśli będziesz prowadził samochód w Niemczech to podczas pierwszej lepszej kontroli w DE postawią Ci zarzut prowadzenia pojazdów bez uprawnień i poniesiesz z tego tytułu odpowiedzialność karną (o konsekwencjach pisałem tutaj>>).

Jeśli już zdecydujesz się odesłać oryginał swojego prawa jazdy do Niemiec – a mimo to zamierzasz w Polsce nadal jeździć samochodem – to pamiętaj, że jazda bez dokumentu prawa jazdy w Polsce jest wykroczeniem karanym mandatem w wysokości od 50 do 250 złotych.

Innym kierowcom też mogą przydać się te informacje. Podziel się!
FacebookTwitterLinkedIn
BEZPIECZNYCH PODRÓŻY!
Adam Knopik
prawnik polskich kierowców w Niemczech
Adam Knopik
POLSKI PRAWNIK W NIEMCZECH
Z zaangażowaniem od wielu lat dochodzę odszkodowań, odzyskuję prawa jazdy i pomagam uniknąć problemów prawnych w Niemczech
Słowniczek niemiecko-polski dla kierowców
Kategorie:
Zobacz inne moje blogi:
Partner bloga:
AIXLAW
Rechtsanwälte

Uzupełnij wiedzę o te tematy

Przedawnienie zakazu jazdy w Niemczech
Przedawnienie zakazu jazdy w Niemczech (Fahrverbot)
Przeczytasz w 4 min
Kiedy następuje przedawnienie zakazu jazdy w Niemczech (Fahrverbot)? Takie pytanie możesz sobie zadać, gdy otrzymałeś zakaz jazdy w Niemczech (Fahrverbot) lub na skutek popełnienia wykroczenia drogowe...
Fahrverbot - zakaz jazdy w Niemczech
Fahrverbot, czyli zakaz jazdy w Niemczech
Przeczytasz w 7 min
Pamiętasz jeszcze Casus Krzysztofa? Omawiałem w nim kwestie dotyczące zakazu jazdy w Niemczech (Fahrverbot). Chociaż ten wpis ma już prawie 4 lata, to nadal cieszy się Waszym ogromnym zainteresowaniem...
Prawo jazdy w Niemczech - Fuhrerschein
Czy piątek 13-go może być szczęśliwy?
Przeczytasz w 2 min
Jeśli uważnie czytałeś mojego bloga, to wiesz, że kiedyś w piątek 13-go miałem stłuczkę samochodową w Niemczech. Historia ta miała jednak pozytywny finał, gdyż w kolejny piątek 13-go udało otrzymałem ...
Jak odzyskać uprawnienia do jazdy w Niemczech
Jak odzyskać uprawnienia do jazdy w Niemczech
Przeczytasz w 4 min
Jeśli utraciłeś w Niemczech uprawnienia do jazdy (Fahrerlaubnis) to z pewnością zainteresuje Cię problem z jakim zetknął się Jędrzej. Witam serdecznie! Na imię mam Jędrzej. Otóż w zeszłym roku pr...
Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Maciej

Ciekawy wątek. Ja chciałbym w komentarzu napisać o znajomym, który mając obywatelstwo polskie i niemieckie, kierował w PL autem pod wpływem. Legitymował się niemieckim prawem jazdy, które zostało mu na miejscu zatrzymane i dołączone do akt dochodzenia w prokuraturze. Następnie prokurator przesłał niemieckie prawo jazdy kolegi do Starostwa, a to przesłało po wydaniu decyzji dokument do niemieckiego urzędu komunikacji. Feralnie dla kolei, gdyż Pani ze Starostwa w piśmie napisała, że przesyła dokument, zatrzymany koledze za jazdę pod wpływem alkoholu, chociaż wyrok w tej sprawie jeszcze nie zapadł, więc winna napisać, „zatrzymane w związku z podejrzeniem” prowadzenia pojazdu pod wpływem… Niemiecki urząd rozumie to po swojemu i nadesłanego prawa jazdy koledze w Niemczech oddać nie chce, trzymając się ściśle literalnie treści pisma z polskiego starostwa.
Ale, poinformowali kolegę, że formalnie nie zostały mu odebrane uprawnienia i zrobili mu xero dokumentu, wydruk z bazy praw jazdy, postawili pieczątki i na tym zestawie papierów kolega aktualnie jeździ. W Polsce także. Nie wiem, jak to jest w Niemczech, czy rzeczywiście na tym można jeździć, ale w Polsce na pewno nie, gdyż formalnie nie posiada przy sobie dokumentu prawa jazdy, tylko jakieś xero i dane po niemiecku na drugiej kartce.
Także skan prawa jazdy wydaje się, że jest wystarczający dla Niemieckich służb, czego nie można powiedzieć o kraju nad Wisłą…

Kamil

Witam . Dostalem zdjecie z fotoradaru, auto na ojca ja kierowalem. przekroczenie o 53km/h niezwlocznie zaplacilem kwote oraz wyslalem pismo ze to ja prowadzilem a nie ojciec.nast list przyszedl taki sam jak pierwszy z tym ze juz dane byly moje. tydzien temu dostalem orzeczenie w tej sprawie. kwota 0.00zl bo zaplacilem i zakaz prowadzenia przez jeden miesiac z tym ze nigdzie w liscie nie ma wzmianki ze mam im moje pj odeslac. czy mam podziewac sie jeszcze innego pisma?
Druga sprawa, dostalem jeszcze jeden mandat z innej miejscowosci z przekroczeniem o 40km/h. i postapil bym tak samo jak z tym pierwszym ale to pismo nie ma nawet jednego slowa po polsku rubryczek do wypelniania jest w cholere a ja niemieckiego ni w zab. wiec nie odpisywalem. po pewnym czasie ok 3-4 tyg przyszedl ponownie ten sam list i rowniez w jezyku niemiecki. chcialbym ta sprawe zakonczyc bo mandat jest na auto ktore jest na ojca a on jest zawodowym kierowca. nie chce aby mial z tego tytulu jakies nieprzyjemnsci.

Adam Knopik

@Kamil: nie udzielam porad prawnych w odpowiedzi na pytania pojawiające się w komentarzach 🙂

Prześlij mi proszę mailem skany dokumentacji, jaką w tej sprawie posiadasz to zobaczę co z tym można zrobić 🙂

Pozdrawiam, A.K.

Michał

Szanowny Panie Mecenasie,
jeżeli byłby Pan tak uprzejmy i wyjaśnił mi czy przyjęcie mandatu za przekroczenie prędkości, w którym orzeczono też zakaz jazdy na jeden miesiąc będzie skutkował, także zabraniem prawa jazdy w Polsce i koniecznością ponownego zdawania egzaminu?

Adam Knopik

@Michał: miesięczny zakaz jazdy po Niemczech (Fahrverbot) nie skutkuje utratą uprawnień do jazdy w Polsce, ani koniecznością ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy – tego się nie musisz obawiać 🙂

Michał

Dziękuję za odpowiedź.
A czy na podstawie wykroczenia w Niemczech jest w ogóle możliwość stracić prawo jazdy w Polsce?

Michał

Panie Mecenasie,
wspominał Pan we wpisie na blogu, że osoba wobec której orzeczono Fahrverbot sama może wskazać termin odbywania tego zakazu. Czy termin ten musi trwać od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca (przy zakazie na jeden miesiąc) czy możliwe jest wskazanie dowolnie terminu np. od 10 grudnia do 10 stycznia lub 13 grudnia do 13 stycznia?

Adam Knopik

Jak najbardziej możliwe jest wskazanie dowolnego terminu, nie musi to być zatem od 1 do ostatniego dnia miesiąca. Ważne jest to aby rozpocząć wykonywanie zakazu jazdy (Fahrverbot) w ciągu czterech miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia, na podstawie którego taki zakaz wydano.

Aleksandra

Witam. Mój syn wracając z holandii w listopadzie 2016 został poddany kontroli , znaleziono marihuane i był pod wpływem THC. Zrobiono testy i pozwolono mu jechac dalej.Zapłacił grzywne plus koszty.W maju przyszło pismo infomujące o wysokości mandatu i zakaz prowadzenia pojazdów na 1 miesiąc.Pismo było w języku niemieckim żle je zinterpretowalismy myśląc ze zakaz dotyczy wrzesnia 2017 okazało się,że do 11.09.2017 syn miał odesłac prawo jazdy.Bardzo prosze o pomoc. pozdrawiam. Aleksandra

Adam Knopik

Prześlij mi proszę mailem skany kompletnej dokumentacji jaką w tej sprawie posiadacie to coś poradzimy – zapraszam do kontaktu 🙂

michał

Dzień dobry Panie Adamie,
podczas jednej z delegacji fotoradar zrobił mi zdjęcie, przy ograniczeniu 100 jechałem 145, przyznałem sie do mandatu, nałożono na mnie zakaz prowadzenia pojazdu przez jeden miesiąc. Policja chce abym odesłał im prawojazdy.

Chciałbym podpytac jak to wygląda – mieszkam i pracuje w PL, a wyjazd do Niemiec był delegacja. Co w takiej sytuacji powinienem zrobić. ?

pozdrawiam Michał

Mariusz

Panie Mecenasie,
Proszę jeszcze wyjaśnić – czy gdy w ramach wykonania orzeczonego jednomiesięcznego zakazu prowadzenia pojazdów wyślę prawo jazdy do Niemiec, to będzie ono pozostawało w depozycie stosownego urzędu przez miesiąc, czy też zostanie mi ono niezwłocznie odesłane, ale z odpowiednimi oznaczeniami, a o okresie trwania zakazu zostanę poinformowany pismem przesłanym wraz ze zwróconym dokumentem?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Z pozdrowieniami. Mariusz

Adam Knopik

Mariuszu, jeśli nie posiadasz w Niemczech miejsca zamieszkania, to gdy wyślesz swoje prawo jazdy w celu wykonania orzeczonego zakazu jazdy (Fahrverbot), Twoje prawo jazdy nie będzie wówczas zatrzymane na okres tego zakazu, tylko po jego oznaczeniu (informacją o zakazie etc.) zostanie Ci ono niezwłocznie odesłane na wskazany adres.

Dominik

Panie Mecenasie,

Sytuacja jak wyżej w komentarzu. W jaki sposób to prawo jazdy jest oznaczane? Jakiś stempel/naklejony znaczek? Później, żeby zdjąć to oznaczenie ponownie trzeba je odesłać do Niemiec? Czy oznaczenie polega na przepisaniu danych z oryginału prawa jazdy do jakiejś ich ewidencji i odesłaniu?

Pozdrawiam serdecznie

PozdrWiam Sosnos

Czesc, w ubieglym roku mialem podibna sytuacje, za rozrabianie na drogach w de przyszla fotka. Po przyznaniu sie do winy mandat oraz miesieczny zakaz prowadzenia pojazdu. Zadzwonilem do urzedy w celu dowiedzenia sie jak mam to rozumiec bo w De nie mieszkam. Musialem odeslac prawojazdy, naklejaja naklejke z adnotacja ze na pdst przepisu….. zakaz prowadzenia od …. do…. Po uplywie tego terminu naklejke mozesz sam oderwac. Mialem tez do wyboru w ktorym miesiacu mam ten zakaz odbyc, o tyle sa w porzadku. U mnie moglem wybrac Styczen, Luty lub Marzec. Prawko szybko zwracaja, pokecam wyslac ubezpieczonym listem.

© Adam Knopik
Realizacja: Wizerunek prawnika