Aby popłynęły do Ciebie pieniądze z ubezpieczalni za uszkodzenie lub skasowanie Twojego samochodu, musisz wykazać wysokość szkody. Kto powinien przygotować wycenę – biegły rzeczoznawca, czy wystarczy wycena z warsztatu?
Do szkody w wysokości do 750 euro wystarczy kosztorys naprawy z warsztatu samochodowego, powyżej tej kwoty wycena biegłego rzeczoznawcy jest już konieczna.
Czasem ubezpieczyciele nie nalegają na przedłożenie im wyceny biegłego, gdy szkoda nie jest dużo wyższa niż te 750 euro, ponieważ wtedy likwidacja szkody kosztuje ich mniej (odpadają koszty takiej wyceny). Ale to też często oznacza, że Ty również dostaniesz mniej… Pamiętaj: ubezpieczyciel sprawcy nie jest Twoim przyjacielem.
Gdy masz wątpliwości, udaj się najpierw do warsztatu i tam Ci powiedzą, czy wystarczy ich kosztorys lub odeślą Cię do „zaprzyjaźnionego” biegłego (lub sprowadzą go do warsztatu, jeżeli będziesz tego chciał).
Koszty wykonania takiej wyceny bądź kosztorysu zaliczają się do szkody, więc jeżeli sprawca wypadku jest w 100% winny, to jego ubezpieczenie przejmie te koszty w całości.
Przy odpowiedzialności ułamkowej jest podobnie jak z kosztami Twojego adwokata (szczegóły >>tutaj) – są one dzielone między Ciebie i ubezpieczyciela OC sprawcy.
Dobra wiadomość jest taka, że niemiecki biegły z reguły nie zażąda natychmiastowej zapłaty za swoją usługę, jeżeli dasz mu namiary kancelarii adwokackiej, która przejęła Twoją sprawę wypadkową. Poczeka wówczas kilka tygodni, często nawet dłużej, aż popłyną pieniądze z ubezpieczalni.
Ubezpieczycielowi niełatwo jest podważyć wycenę biegłego – inaczej niż kosztorys.
Trochę większe pole manewru ubezpieczyciel będzie mieć z reguły, gdy zdecydujesz się na tzw. „fikcyjne” rozliczenie szkody (czyli gdy zadowolisz się określonymi przez biegłego kosztami naprawy netto bez wykazania naprawienia samochodu za pomocą faktury z zapłaconym VAT).
Ponadto w wycenie biegłego znajdują się dalsze wiążące ubezpieczyciela informacje, których Twój adwokat będzie potrzebował do określenia wysokości roszczeń bądź dalszych roszczeń poza zwrotem kosztów naprawy.
Uzupełnij wiedzę o te tematy