Kiedy następuje przedawnienie zakazu jazdy w Niemczech (Fahrverbot)? Takie pytanie możesz sobie zadać, gdy otrzymałeś zakaz jazdy w Niemczech (Fahrverbot) lub na skutek popełnienia wykroczenia drogowego taki zakaz Ci grozi.
Zakaz jazdy w Niemczech (Fahrverbot) otrzymasz m.in. wówczas, gdy przejechałeś na czerwonym świetle, jechałeś zbyt szybko lub popełniłeś inne wykroczenie drogowe w Niemczech, za które obok mandatu i punktów karnych orzekany jest także zakaz jazdy w Niemczech (Fahrverbot) na okres od 1-3 miesięcy.
Jeśli już otrzymasz taki zakaz jazdy w Niemczech (Fahrverbot) to musisz go wykonać.
Jak to skutecznie zrobić opisywałem na blogu m.in. w artykule: Fahrverbot, czyli zakaz jazdy w Niemczech.
Aby wykonać zakaz jazdy w Niemczech (Fahrverbot) co do zasady powinieneś odesłać swoje prawo jazdy do urzędu, który na Ciebie taki zakaz nałożył (czyli tego, który wydał decyzję mandatową lub wyrok). Będziesz miał na to 4 miesiące licząc od dnia uprawomocnienia się otrzymanej decyzji mandatowej (wyroku).
Jeśli nie mieszkasz w Niemczech, to możesz także próbować tzw. manewru ze skanem, o którym pisałem w artykule:
No dobrze, a co w sytuacji, gdy zakaz jazdy w Niemczech (Fahrverbot) uległ już przedawnieniu?
Wtedy teoretycznie nie mógłby on zostać na Ciebie nałożony albo nie musiałbyś go wykonywać – czyli nie trzeba byłoby odsyłać oryginału prawa jazdy do Niemiec.
Przede wszystkim wyjaśnić należy, co to jest przedawnienie.
W uproszczeniu pisząc, przedawnienie w prawie karnym (i także wykroczeniowym) to stan powodujący, że za dany czyn zabroniony (przestępstwo lub wykroczenie) nie można już ponieść konsekwencji karnych (wykroczeniowych).
Jeśli więc nastąpi przedawnienie danego czynu zabronionego, to nie poniesiesz żadnych konsekwencji za jego popełnienie.
Świetna perspektywa 🙂
Pytanie proste, ale odpowiedź skomplikowana…
Problem polega na tym, że przepisy prawa niemieckiego nie przewidują wprost okresu przedawnienia dla zakazu jazdy w Niemczech (Fahrverbot).
Zakaz jazdy w Niemczech (Fahrverbot) ma charakter kary dodatkowej. Orzekany jest zawsze z karą główną (np. mandatem – karą pieniężna). Zakaz jazdy w Niemczech nie jest więc orzekany jako samoistna kara.
Z tego też względu przyjmuje się, iż przedawnienie zakazu jazdy w Niemczech (Fahrverbot), nastąpi wówczas, gdy nastąpi przedawnienie karalności czynu za, który zakaz jazdy mógłby być (obok kary głównej) nałożony lub gdy nastąpi przedawnienie wykonalności kary głównej, z którą został on nałożony.
Jak to wygląda w praktyce?
Wyjaśniając problem przedawnienia zakazu jazdy w Niemczech (Fahrverbot) należy się odnieść do dwóch rodzajów przedawnienia, tj. do przedawnienie karalności (pot. przedawnienie ścigania) oraz do przedawnienie wykonania kary.
Z przedawnieniem karalności (ścigania) mamy do czynienia wówczas, gdy upływ określonego terminu powoduje ustanie karalności danego czynu zabronionego (tj. przestępstwa lub wykroczenia).
Oznacza to, że wówczas taki czyn zabroniony (czyli przestępstwo lub wykroczenie) nie może być już ścigany, czyli nie można wszcząć postępowania karnego lub wykroczeniowego o dane przestępstwo lub wykroczenie, a wszczęte należy umorzyć.
Proste, prawda? 🙂
Pisząc bardziej obrazowo (i dla ludzi) – po upływie określonego terminu przewidzianego dla przedawnienia karalności danego przestępstwa lub wykroczenia nie będziesz mógł być pociągnięty do odpowiedzialności za popełnienie tego przestępstwa lub wykroczenia. Czyli nie poniesiesz za nie kary.
Jeśli chodzi o wykroczenia związane z ruchem drogowym w Niemczech – to co do zasady przedawnienie karalności nastąpi tutaj po upływie 3 miesięcy od popełnienia czynu.
Co oznacza, że jeśli w tym terminie w związku z popełnionym wykroczeniem drogowym w Niemczech nie zostanie wydana decyzja mandatowa lub wniesiony pozew to nie poniesiesz konsekwencji za popełnienie tego wykroczenia drogowego.
W tym przypadku za to wykroczenie drogowe również nie będzie mógł być nałożony na Ciebie zakaz jazdy w Niemczech (Fahrverbot), nawet jeśli taryfikator mandatowy taką dolegliwość za to wykroczenie przewidywał.
Z przedawnieniem wykonania kary mamy do czynienia wówczas, gdy upływ określonego terminu powoduje ustanie wykonalności wyroku (lub innego orzeczenia), co oznacza, że nie można wykonać kary orzeczonej wobec skazanego za przestępstwo lub wykroczenie.
Jeśli chodzi o wykroczenia drogowe w Niemczech, to zgodnie z przepisem § 34 OWiG (niemiecka ustawa o wykroczeniach) przedawnienie wykonania nałożonej kary pieniężnej (Geldbuße) następuje po upływie:
Termin ten liczony jest od dnia prawomocności orzeczenia (wyroku, decyzji mandatowej etc.), w którym nałożono tę karę pieniężną (Geldbuße).
Pisząc bardziej po ludzku – jeśli za popełnione w Niemczech wykroczenie drogowe otrzymałeś karę pieniężną (mandat) i jej nie zapłaciłeś, to po upływie określonego czasu (tj. w zależności od wysokości tej kary pieniężnej – po upływie 3 lub 5 lat), kara ta nie będzie mogła być od Ciebie egzekwowana.
Przyjmując założenie, że zakaz jazdy w Niemczech (Fahrverbot) jest karą dodatkową do kary głównej (czyli w naszym przykładzie do kary pieniężnej), to przedawnienie wykonania tego zakazu jazdy nastąpi wraz z przedawnieniem wykonania tej kary głównej (czyli kary pieniężnej – Geldbuße).
Czyli po upływie terminu przedawnienia wykonania kary pieniężnej – przedawnieniu ulegnie także wykonanie zakazu jazdy w Niemczech (Fahrverbot).
Niby proste, ale znowu nie do końca… bo to akurat jest w przepisach sporne i niejasne.
W myśl zasady, gdzie dwóch prawników tam trzy opinie – co do zasady w takim przypadku zakaz jazdy w Niemczech (Fahrverbot) nie będzie mógł być wykonany, ale istnieją wyjątki od reguły ????
I bądź tu mądry 🙂
W razie wątpliwości chętnie Ci pomogę – pisz lub dzwoń do mnie śmiało.
Uzupełnij wiedzę o te tematy
Menenas Adam Knopik, godny polecenia. Profesjonalny, rzetelny i bardzo sympatyczny.
Jestem przekonana, że wszystkie sprawy, ktorych się podejmuje są prowadzone na najwyzszym poziomie. Jeszcze raz dziękuję P.Adamie. Swiat potrzebuje takuch ludzi jak Pan…. pozdrawiam serdecznie.
Pani Joanno, serdecznie dziękuję za te dobre słowa i cieszę się, że mogłem pomóc w tej sprawie.
Życzę wszelkiej pomyślności.
Bardzo proste i rzetelne przedstawienie tematu! Dziękuję bardzo i pozdrawiam 😉
Dziękuję za komentarz i cieszę się, że mogłem pomóc! 🙂