Punkty karne w Niemczech (tzw. punkty we Flensburgu) wiążą się z dokładnie tym samym, co punkty karne w Polsce – jeśli uzbierasz ich zbyt dużo, przez pewien czas nie będziesz mógł legalnie prowadzić żadnego pojazdu silnikowego. Zapisywane są one w specjalnym rejestrze, który nazywa się FAER (niem. Fahreignungsregister, czyli dosłownie „rejestr zdolności do kierowania”). Jeśli potrzebujesz sprawdzić ile masz punktów, w tym artykule wyjaśniam jak to zrobić. Możesz też pobrać wzór wniosku oraz przygotowaną przeze mnie instrukcję.
Fahreignungsregister (FAER) jest prowadzony przez Kraftfahrt-Bundesamt (KBA) we Flensburgu. Na polski można przetłumaczyć tę nazwę jako Federalny Urząd ds. Ruchu Drogowego. Nazwa po polsku jest zresztą mniej ważna – istotne jest to, żeby nie mieć z nimi problemów. Urząd prowadzi 5 różnych rejestrów:
WAŻNE: żadne z powyższych tłumaczeń nie jest oficjalną polską wersją danej nazwy – podaję dosłowne tłumaczenia. Chodzi o to, żeby nie przeraziły cię te długaśne słowa, zwłaszcza jeśli słabo znasz niemiecki.
Nas interesuje tutaj tylko Fahreignungsregister (FAER). Dosłowne tłumaczenia często nie oddają właściwego sensu – moim zdaniem bardziej adekwatna i przyjazna nazwa to „rejestr grzechów drogowych”. FAER nie bez powodu brzmi podobnie do „fear”, czyli strach – nie należy go lekceważyć 🙂
Warto wspomnieć, że w Niemczech funkcjonuje jeszcze rejestr karny (Bundeszentralregister), z które otrzymujemy zaświadczenie o niekaralności (Führungszeugnis) – i czasami kierowcy potrzebują uzyskać wyciąg również z niego.
Rejestr FAER obejmuje informacje o wszystkich twoich przestępstwach i wykroczeniach drogowych, za które Cię w Niemczech ukarano. Wyceniane są one na podstawie Fahreignungs-Bewertungssystem (dosł. Systemu Oceny Uprawnień do Kierowania) na 1, 2 lub 3 punkty. To tzw. punkty we Flensburgu (niem. Flensburg-Punkte).
Najdrobniejsze wykroczenia drogowe całe szczęście nie skutkują naliczaniem punktów karnych (Niemcy kochają szczegóły, ale nie aż tak) – musi to być wykroczenie drogowe, poprzez które stworzyliśmy zagrożenie w ruchu drogowym. O tym czy za dane wykroczenie drogowe (Ordnungswidrigkeit) otrzymasz także punkty karne decyduje aktualny katalog mandatowy (Bußgeldkatalog). Natomiast za przestępstwa drogowe (Straftat) zawsze otrzymasz 3 punktu karne.
Dopuszczalne jest posiadanie 7 punktów karnych w tym rejestrze. Jeśli uzbierasz co najmniej 8 punktów karnych, zostaną ci odebrane uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych w Niemczech. Dodatkową konsekwencją może też być konieczność przejścia badań medyczno-psychologicznych (MPU / Idiotentest) w Niemczech, mających weryfikować, czy nadajemy się do prowadzenia pojazdów (Medizinisch-Psychologische Untersuchung, czyli MPU, zwane też popularnie Idiotentest).
W tym momencie możesz mieć ochotę spytać: Czy niemieckie punkty karne i polskie punkty karne mogą się sumować? Na szczęście dla ciebie – nie, i zapewne jeszcze długo nie będzie to możliwe. Niemiecki urząd widzi tylko swoje punkty, a polskie instytucje – swoje. Jest jednak zła wiadomość – instytucje unijne pracują nad przepisami pozwalającymi na odebranie prawa jazdy w całej UE. To dopiero projekt, ale warto trzymać rękę na pulsie. Teraz tracisz prawko w całej UE tylko wtedy, gdy odbiorą ci je w kraju macierzystym (czyli w twoim przypadku w Polsce).
Fahreignungsregister (FAER) służy zarówno niemieckim władzom (do kontrolowania cię), jak i tobie (do samokontroli – czy już grozi ci utrata prawa jazdy w Niemczech). Wgląd do rejestru mają:
Czy polska policja może dowiedzieć się, ile punktów karnych dostałeś w Niemczech? Tak. Wnioski o informacje z FAER mogą składać powyższe instytucje nie tylko niemieckie, ale też zagraniczne (z wyjątkiem wojska) – ale to nie znaczy, że punkty karne niemieckie i punkty karne polskie się sumują. Wniosek dotyczy zawsze konkretnej osoby i stanu punktów na dany moment – takie systemy nie są wzajemnie połączone między krajami.
Zaświadczenie o liczbie punktów karnych może być wymagane przez:
zwłaszcza gdy kierowca pracuje zawodowo. Może być również potrzebne do zweryfikowania stanu punktów karnych, na przykład przed przystąpieniem do wspomnianego kursu mającego na celu ich redukcję.
Urząd we Flensburgu (KBA) daje 3 możliwości sprawdzenia, ile masz punktów w FAER:
Kroki są następujące:
Uzyskanie zaświadczenia o liczbie niemieckich punktów karnych jest bezpłatne. [2]
Wyciąg z FAER otrzymasz pocztą tradycyjną na wskazany adres (nie musi to być adres ani zameldowania, ani zamieszkania). Urząd we Flensburgu (KBA) wysyła zaświadczenia także na adres w Polsce. [3]
Wypełnienie wniosku nie jest trudne – nie jest on specjalnie skomplikowany i jeśli władasz językiem niemieckim w stopniu podstawowym, to bez problemu powinieneś poradzić sobie z jego wypełnieniem. Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy, stworzyłem szczegółową instrukcję wypełnienia wniosku o ustalenie liczby punktów w Fahreignungsregister (FAER). Krok po kroku wyjaśniam w niej, jak rozumieć wszystkie rubryki we wniosku i co tam wpisać. Poradzisz sobie – nawet jeśli po niemiecku znasz tylko „ja”, „nein” i „Polizei”.
WAŻNE: Wniosek jest po niemiecku, ale dane, które podajesz (dane osobowe, adres itp.) brzmią tak samo w każdym języku – nie tłumaczysz ich na niemiecki, po prostu wpisujesz, jakby to był formularz po polsku. Gdy do twojej dyspozycji jest czysty wniosek z instrukcją i wzór wniosku, będzie to dziecinnie łatwe.
Spójrz też na tekst na czerwono na górze formularza – możesz zażądać, aby wyciąg z rejestru był po angielsku, a nie po niemiecku, jeśli ten język znasz lepiej (nie ma niestety możliwości otrzymania odpowiedzi po polsku).
Po wysłaniu wniosku pocztą musisz cierpliwie poczekać kilkanaście dni / kilka tygodni na odpowiedź z urzędu. Gdy tylko otrzymasz wyciąg z rejestru, to śmiało możesz się z nim zgłosić do mnie po dalsze wskazówki.
To teraz obiecane pliki 🙂 Pobierz czysty formularz, a następnie uzupełnij go zgodnie z moimi instrukcjami. Dzięki temu unikniesz częstych błędów, które popełniają obcokrajowcy przy wypełnianiu wniosku. I otrzymasz odpowiedź z urzędu za pierwszym podejściem 🙂
Tu możesz pobrać niewypełniony wniosek o udzielenie informacji z rejestru punktów karnych (Antrag auf Auskunft aus dem Fahreignungsregister).
Przygotowana przez prawnika szczegółowa instrukcja do wniosku FAER:
BIBLIOGRAFIA
[1] Infografika na ten temat: https://www.kba.de/DE/Themen/ZentraleRegister/FAER/faer_node.html
[2] Więcej informacji: https://www.kba.de/DE/Themen/ZentraleRegister/FAER/Auskunft/faer_auskunft_node.html
[3] https://www.kba.de/DE/Themen/ZentraleRegister/FaQ/faq_zentraleregister_node.html
Uzupełnij wiedzę o te tematy