Skip to main content

Czym grozi jazda po alkoholu w Niemczech?

Autor: 29 października 201329 lipca, 2020Jazda pod wpływem w Niemczech

To pytanie bardzo często pojawia się w wynikach zapytań wpisywanych w wyszukiwarkach internetowych – postanowiłem więc napisać także na ten temat. Jazda po pijanemu w Niemczech – w zależności od stężenia alkoholu we krwi to wykroczenie lub przestępstwo. Granicę, podobnie jak w Polsce, postawiono na poziomie 0,5 promila.

Jazda po alkoholu w Niemczech – jakie jest dopuszczalne stężenie?

Co do zasady dopuszczalny poziom alkoholu we krwi u kierującego pojazdem w Niemczech wynosi 0,5 promila i kierowanie pojazdem przy takim stężeniu alkoholu we krwi nie jest karalne. Jednakże jeśli Twoja jazda przy takim stężeniu alkoholu we krwi (tj. do 0,5 promila) wyglądała dosyć podejrzanie (np. jechałeś wężykiem albo nagle przyspieszałeś i zwalniałeś lub jechałeś bardzo wolno) i nie masz na to żadnego logicznego wytłumaczenia (np. jesteś nowy w mieście i się rozglądałeś szukając ulicy lub sprawdzałeś GPS)  – to zatrzymująca Cię  policja najprawdopodobniej uzna Twoją jazdę za niebezpieczną i wlepi Ci mandat (za popełnienie wykroczenia  jazdy pod wpływem alkoholu).

Kiedy prowadzenie po alkoholu jest przestępstwem – kary za jazdę po alkoholu w Niemczech

Natomiast gdy badanie wykaże u Ciebie obecność alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila, to możesz ponieść odpowiedzialność karną za popełnienie przestępstwa jazdy po alkoholu. Dodatkową dolegliwością, która Ci grozi to czasowa bądź trwała utrata prawo jazdy. Wszystko zależy od tego jak wyglądała Twoja jazda w chwili zatrzymania (albo na krótko przed nim) i jakie wrażenie zrobisz na kontrolujących Cię policjantach.

Ciekawostką jest to, że w Niemczech bierze się pod uwagę to jaki wpływ ma alkohol na danego kierowcę (nie każdy reaguje tak samo na spożycie takiej samej dawki alkoholu). Jeśli jesteś jak stary góral, który jak nie wypije to nie pojedzie prosto 🙂 to może uda Ci się uniknąć konsekwencji swojego postępowania… jeśli jednak Twoja jazda przy takim stężeniu wyglądała podejrzanie albo mocno podejrzanie… albo co gorsza spowodowałeś wypadek, to konsekwencje takiej jazdy mogą być dla Ciebie naprawdę bardzo surowe.

Po przekroczeniu granicy 1,1 promila – utrata prawa jazdy i sprawa w sądzie

Oczywiście wszystko ma swoje granice. Taką granicę postawiono i tu – dokładnie na poziomie 1,1 promila alkoholu we krwi. W wyniku badań ustalono, iż po przekroczeniu tego limitu nikt nie może prowadzić samochodu w sposób bezpieczny. Jeżeli podczas kontroli zostanie u Ciebie stwierdzony taki lub wyższy poziom alkoholu we krwi – to obligatoryjnie zostanie Ci zatrzymane prawo jazdy oraz nie ominie Cię sprawa karna za popełnienie przestępstwa jazdy po wpływem alkoholu.

Jazda po spożyciu alkoholu w Niemczech jako przestępstwo – jakie kary przewiduje prawo?

Kara jaka grozi Ci za prowadzenie pod wpływem alkoholu (tj. co do zasady powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) to w zależności od okoliczności zdarzenia grzywna lub kara pozbawienia wolności (jeśli np. spowodowałeś śmiertelny wypadek w wyniku jazdy pod wpływem alkoholu to kara pozbawienia wolności raczej Cię nie ominie).

Dodatkowo, jeżeli poziom alkoholu we krwi wyniósł u Ciebie ponad 1,6 promila to wówczas, gdy będziesz chciał odzyskać swoje uprawnienia do jazdy, zostaniesz najpierw skierowany na obligatoryjne testy lekarskie i psychologiczne (MPU). Same badania to dobry temat na osobny wpis – napiszę Ci o nich więcej przy najbliższej okazji.

Wiedząc już, czym grozi jazda po pijanemu w Niemczech, niezależnie od tego, jak dobrze byś się nie czuł po alkoholu – nigdy nie zapominaj o jednej koronnej zasadzie: PIŁEŚ  – NIE JEDŹ!!!

Podziel się:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze mną: info@adamknopik.com | +49 (0) 1575 1455059

207 komentarzy

 • Albert pisze:

  Mala korekta do artykulu: obligatoryjne skierowanie na testy lekarskie i psychologiczne (MPU) jest od 1,6 promila. Dwa promile to granica powyzej ktorej nie mozna wziac udzialu w specjalnych kursach skracajacych okres kary.

  • Adam Knopik pisze:

   Ma Pan rację Panie Albercie – obecnie ta granica wynosi 1,6 promila – dziękuję za czujność.
   Tekst już poprawiłem aby nie wprowadzać w błąd.
   To oczywiście granica obligatoryjnego skierowania na MPU. Natomiast jak wynika z moich obserwacji obecny trend jest taki, że na MPU często kierowane są osoby już przy poziomie oscylującym w okolicach 1,3 promila.
   Pozdrawiam, A.K.

   • Dlaczego w Polsce są tak słabe przepisy dam przykład będąc w singapurze spotkałem się z taką sytuacją pijany kierowca dostał 250.000 $ grzywny i 10 lat więzienia
    w Polsce za jazdę po pijaku kara musi być co najmiej 2.000 zł

 • Albert pisze:

  Szybko Pan dziala Panie Adamie, gratulacje 🙂
  To co chyba jest specjalnoscia Niemiec to zroznicowane podejscie w roznych Landach, czy nawet powiatach. Rozne wymagania dokumentowe, rozne wzorce formularzy, rozne wysokosci startowe kar i rozne mozliwosci ich skrocenia. Znam osoby z 1,59, kolizja, szkodami na majatku i ucieczka z miejsca wypadku…bez MPU. A gdzie indziej tak jak Pan pisze…w zaleznosci od podejscia osoby w „okienku” w wydziale komunikacji. W roznorodnosci ponoc jest sila 🙂
  Pozdrawiam, aa

  • Adam Knopik pisze:

   Dziękuję Panie Albercie 🙂
   No cóż, taki już urok Federacji Niemieckiej, że każdy Land ma swoje prawa – i nawet jak jest jedna ogólna ustawa, to przepisy wykonawcze mogą być różne w poszczególnych Landach… nie mniej jednak nigdy nie mogą być sprzeczne z aktem wyższego rzędu (czyli ustawą federalną).
   Pozdrawiam,
   A.K.

  • Dorota pisze:

   Panie Albercie, czy orientuje się Pan może jak to wygląda w Rheinland-Pfalz ? przy 1,15 Promila ?

 • grzesiek pisze:

  Dziedobr.mam problem,mieszkam w niemczech Dusseldorf i tam zostalo mi odebrane prawojazdy pod wplwem alkocholu 1,4 promila mimo ze policja nie zatrzymala mnie podczas jazdy.wpilem sobie w parku nastepnie moi dobrzy znajomi z azdrosci chyba albo nie wiem zadzwonili na policje ze jezdze pod wplywem alkocholu,podpialo sie pd tym trzech,to byli kryminalisci lecz policje to nie obchodz,bylo to w czerwcu tamtego roku,plicja skontrolowala cieplote silnika i stwierdzila ze silnik jest ciepl a nie goracy,po konsultacj z adwokatem doradzil zebym sie przyznal do jazdyjesli chce szybko odzyskac prawojazdy i obiecal ze nie bedzie idioten test.niestety…po 5 miesiacach przyszla decyzja o zatrzymanu prawojazdow na 5 miesiecy od daty wystawienia tej decyzji na dodatek adwokat powiedzial ze czekaja mnie badania ale twierdzi ze te padania sa zwykle jakie sie wyrabia przy ubieganu sie na kurs prawojazdow.mam stracha ze zostalem wrobiony i to podwojnie i ze czeka mnie idioten tes.prosze cos powiedziec na ten temat

  • Adam Knopik pisze:

   Panie Grzegorzu – to wszystko powinno wynikać z orzeczenia (decyzja/ wyrok/ postanowienie), które Pan otrzymał. Proszę się też upewnić, czy te 5 miesięcy to rzeczywiście tylko czasowe zatrzymanie prawa jazdy, czy też może okres karencji na uzyskanie nowych uprawnień w DE.
   Z całą pewnością adwokat nie powinien był Panu obiecywać, że na pewno uniknie Pan testów MPU – gdyż nie od niego to zależy. To niezależna decyzja niemieckich urzędników. Co prawda Pana wynik: 1,4 promila nie oznaczał obligatoryjnego MPU – co nie zmienia faktu, że niemiecki urząd i tak mógł Pana na te badania skierować, jeśli uznał to za stosowne.
   Pozdrawiam, A.K.

 • Robert pisze:

  Dżień dobry Panie Adamie mam takie pytanie zostałem zatrzymany wczoraj w niemczech po alkocholu tj. 0,37=0,74 jak dobrze rozumie zapłaciłem 500 EURO na poczet grzywny czy to na tym się skończy czy może być różnie , na jakąś sprawe będe się musiał stawić czy nie bo na tyle co zrozumiałem policjantów to za miesiąc mają przyjść jakieś dokumenty do domu tak jakby rozstrzygnięcie sprawy z uzasadnieniem i ewentualny zwrot nadpłaconej grzywny gdyby tyle nie przysądzili . Proszę o ewentualną odpowiedż z góry dziękuję Robert Herka

  • Adam Knopik pisze:

   Panie Robercie, przy tak stosunkowo „niewielkim” spożyciu wszystko powinno odbyć się tak jak Panu policja powiedziała. Najpewniej skończy się na grzywnie i jakimś czasowym odebraniem prawa jazdy (np. na miesiąc). Jeśli nie będzie się Pan odwoływał, to rozprawy w sądzie, na którą powinien się Pan stawić raczej nie będzie.

   W razie większych / dalszych problemów proszę śmiało do mnie pisać na maila.

   Pozdrawiam, A.K.

 • Matuesz pisze:

  Mam pytanie a co grozi za jazdę pod wpływem narkotyków ?

  • Adam Knopik pisze:

   Panie Mateuszu,

   to samo co za jazdę pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających – szczegóły znajdzie Pan tutaj: http://wp.me/p3A2Xu-4C

   Pozdrawiam, A.K.

  • Mateusz pisze:

   Panie Adamie chodzi mi o to że dostałem mandat 500Euro oraz pobrano mi krew. Chce spłacić tą należność ale nie mam pojęcia gdzie to zrobić i najlepiej by było jak by była możliwość rozłożenia na raty tego mandatu gdyż nie pracuje dostałem tylko taki zielony niederschrift na ktorym pisze s29a btng ; s24 a stvg nie rozumiem nic z tego prosze o pomoc

   • Adam Knopik pisze:

    Szanowny Panie Mateuszu,

    to co Pan napisał niestety jest bez ładu i składu i ja też nic nie rozumiem.

    Nie wiem, czy chodzi o wykroczenie, czy o sprawę karną; czy został Pan już ukarany, czy toczy się jeszcze śledztwo.

    Niederschrift może być pokwitowaniem, że zatrzymano Panu prawo jazdy, ale nie potrafię czytać z fusów.

    Jeśli posiada Pan jakąś inną dokumentację – to proszę przesłać mi jej skan / zdjęcie bezpośrednio na maila.

    Generalnie jeżeli ma Pan coś zapłacić, to proszę się zwrócić do instytucji, która żąda zapłaty i swoimi słowami poprosić o rozłożenie na raty z podanym uzasadnieniem (np. trudna sytuacja rodzinna itp.).

    Pozdrawiam, A.K.

 • adamiak pisze:

  Witam proszę o Pomoc

  kierowałem pod wpływem alkoholu i zjechałem z drogi wjechałem w 2 krzewy przy drodze w niemczech 🙁 zabrano mi prawo jazdy jak dmuchałem miałem ok 1.7 promila. pracuje tu 2 lata nigdy nie byłem w niemczech karany w polsce raz za przekroczenie prędkości. proszę o radę co robić co mi za to grozi czy mogę za to stracić pracę, czy bd obowiązkowo przechodził test mpu ?? jak z prawem jazdy w Polsce też mi zabiorą uprawnienia na jazdę po Polsce ?? bardzo proszę o pomoc

  • Adam Knopik pisze:

   Szanowny Panie,

   za jazdę w DE pod wpływem alkoholu grozi grzywna lub kara pozbawienia wolności – w praktyce będzie to pewnie grzywna (kilkaset euro).

   Szczegóły znajdzie Pan w tym artykule: http://wp.me/p3A2Xu-4C

   Dodatkowo na pewno zostanie wobec Pana orzeczona trwała lub czasowa utrata prawa jazdy na terenie DE.

   Ponieważ badanie wykazało u Pana stężenie alkoholu we krwi powyżej 1,6 promila – będzie Pan miał także obowiązek zaliczenia MPU (Idiotentest) przed ponownym dopuszczeniem Pana do ruchu na terenie DE.

   Więcej o MPU przeczyta Pani tutaj: http://wp.me/p3A2Xu-51

   W Polsce nie utraci Pan prawa jazdy – może być jednak problem z jego odebraniem przed upływem zakazu orzeczonego w Niemczech.

   Od decyzji, którą Pan niebawem otrzyma będzie miał Pan prawo się odwołać.

   Pracy nie powinien Pan przez to stracić – chyba, że posiadanie prawa jazdy jest Panu niezbędne do jej wykonywania.

   Pozdrawiam, A.K.

 • Marcin pisze:

  Dzień Dobry. Dwa tygodnie temu kierowalem autem w Berlinie pod wplywem narkotyków(amfetamina,thc).Spowodowałem kolizje na czerwonym swietle,ktorej bylem sprawca i ucieklem z miejsca zdarzenia.oczywiscie zostalem zlapany,nie zabrano mi prawa jazdy i oswiadczono ze przekaza sprawe polskiej policji.nic alkoholu nie wydmuchalem ,ale pobrano mi trzy probki krwi i puszczono wolno.jestem zolnierzem wiec sprawa wyglada kiepsko, chcialbym sie dowiedziec jak bardzo pod kazdym wzgledem,łącznie z tym co zato grozi w sadzie cywilnym jak i wojskowym. z gory dziekuje

  • Adam Knopik pisze:

   Panie Marcinie,

   W DE zrobi Panu mu sprawę tylko sąd karny (§§ 316, 315c, 303, 142 StGB i ewtl. dalsze), musiał Pan coś źle zrozumieć, chyba że był Pan na służbie?

   W Polsce grozi Panu odpowiedzialność karna o prowadzenie pod wpływem narkotyków z zaliczeniem kary niemieckiej (proszę też zajrzeć do tego wpisu: http://wp.me/p3A2Xu-7T)

   Pozdrawiam, A.K.

 • Aleksandra pisze:

  Witam , mąż jechał rowerem i mial wypadek bez osób trzecich , okazało sie,że mial 1,7 promila alkoholu we krwi , obecnie przebywa w szpitalu . Co mu grozi za przekroczenie , nigdy nie był karany , pracuje legalnie , jestes my tu całą rodziną . Mąż zadko pije alkohol , jest szansa by dostal lagodny wymiar kary ?

  • Adam Knopik pisze:

   Pani Aleksandro,

   Na łagodną kare zawsze można liczyć… jeśli są ku temu przesłanki.

   Pani mąż będzie odpowiadał za jazdę pod wpływem alkoholu – za co grozi grzywna lub pozbawienie wolności – w praktyce będzie to raczej grzywna (kilkaset euro).

   Dodatkową konsekwencją będzie jednak czasowa lub trwała utrata prawa jazdy na terenie DE oraz obowiązkowe testy MPU (wynik spożycia na poziomie ponad 1,6 promila o tym przesądza!).

   Dodatkowo Pani mąż będzie odpowiadał cywilnie za szkodę wyrządzoną wypadkiem (jeśli taką wyrządził).

   Pozdrawiam, A.K.

   • Aleksandra pisze:

    Dziękuję bardzo za odpowiedz , chciałam się dowiedzieć czy jest gdzieś opisane coś o tych testach czemu służą ? Mąz się przewrócił na rowerze nie był to wypadek z innymi ludzmi . Jestesmy zameldowani w Niemczech , pracuje legalnie . Jest jakiś sposob na nie utracenie prawa jazdy tylko mąż ma prawo jazdy a mamy dziecko ktos musi jezdzic do lekarza chodzby .

    • Adam Knopik pisze:

     Pani Aleksandro,

     Testy MPU mają na celu weryfikację czy dana osoba spełnia warunki do tego aby mogła bez zagrożenia dla innych osób poruszać się po drogach. Na temat MPU znajdzie Pani mnóstwo artykułów w Internecie – proszę skorzystać z jakiejkolwiek wyszukiwarki internetowej.

     W Niemczech zabronione jest prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu. Rower jest traktowany w DE jako pojazd mechaniczny, także w przypadku Pani męża utrzymanie prawa jazdy będzie bardzo trudne.

     Jeżeli prawo jazdy jest mu niezbędne do wykonywania pracy zarobkowej, a jego utrata spowoduje utratę pracy – to istnieje niewielka (minimalna) szansa, aby na drodze sądowej przekonać sędziego, że utrzymanie prawa jazdy w tym przypadku jest wskazane – wiązało się to będzie jednak ze znacznie wyższą grzywną (jeśli w ogóle taki manewr się powiedzie).

     Pozdrawiam, A.K.

     • Aleksandra pisze:

      Dziękuję bardzo . Skończyło się na szczęście na mandacie , gdyż specjalistyczne badanie krwi wyniosło duzo mniej niż szpitalny pomiar .

 • Marcin pisze:

  dzieki wielkie,jednak wciąż nie rozumiem.bede karany w pl za prowadzenie pod wplywem narkotyków a co z wypadkiem do ktorego doszlo po moim wymuszeniu na drodze.nie bylem na sluzbie w tym czasie
  i chcialbm sie dowiedziec czy lepiej bedzie jak sam zloze wypowiedzenie i czy wogole grozi mi zwolnienie dyscyplinarne z tego tytułu.z gory dzieki. pozdrawiam

  • Adam Knopik pisze:

   Panie Marcinie,

   ucieczka z miejsca wypadku w Polsce nie jest przestępstwem tylko okolicznością zaostrzającą karę – także jako tako za samą ucieczkę z miejsca wypadku w Niemczech nie odpowie Pan karnie w Polsce, gdyż do tej odpowiedzialności wymagana jest tzw. podwójna przestępczość czynu (proszę zerknąć także do tego: http://wp.me/p3A2Xu-4g i tego wpisu: http://wp.me/p3A2Xu-7T).

   W Polsce może Pan jednak odpowiadać za spowodowanie tej kolizji w Niemczech (czyli będzie to dodatkowa odpowiedzialność do tej za jazdę po narkotykach).

   Na Pana miejsca nie rezygnowałbym pochopnie z pracy. Aby został Pan dyscyplinarnie zwolniony ze służby musi być wszczęte przeciw Panu postępowanie dyscyplinarne – które zakończy się wymierzeniem Panu właśnie takiej kary. Z wnioskiem o wszczęcie takiego postępowania może wystąpić Pana dowódca, jeżeli zostanie poinformowany o Pana problemach z prawem, w szczególności o popełnieniu przestępstwa.

   Poza tym, nawet jeśli takie postępowanie zostanie wszczęte przeciwko Panu – nie oznacza to, ze karą musi być wydalenie Pana ze służby.

   Co do szkody spowodowanej wypadkiem – tu może Pan odpowiadać cywilnie – i być zobowiązanym do jej naprawienia (zapłacenia odszkodowania) – ponieważ kolizja była spowodowana w wyniku przestępstwa (jazda pod wpływem) – to ubezpieczyciel OC najprawdopodobniej zażąda od Pana zwrotu odszkodowania wypłaconego poszkodowanemu (tzw. regres).

   Pozdrawiam, A.K.

 • Marcin pisze:

  Dziękuję bardzo za pomoc , wszystko dobrze wyjasnione przez Pana .Jeszcze raz Dziękuję .

 • Adam Knopik pisze:

  @Aleksandra: Świetnie Pani Aleksandro! Proszę tylko uważać (Pani mąż) na przyszłość! Pozdrawiam, A.K.

 • Małgorzata pisze:

  Witam .Mam problem .16.08.2013 na parkingu pod barem w niemczech zatrzymano mojego męża za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeżwym . Tak naprawdę to siedział w aucie i zbierał nawigację bo miał z kolegami zamówioną taksówkę. Podjechała policja wyszło 1,4 zabrali go na badanie krwi 1,77 kazali podpisać dokumęty których nie rozumiał i się zaczęło. Najpierw po miesiącu przysłali prawko z naklejką i kazali pisać pismo jak będzie chciał jeżdzić po niemczech. Napisaliśmy pismo u tłumacza i okazało się że prokuratura oddała sprawę do sądu w Helmstedt .Wypisaliśmy dokumęty o dochodach, dzieciach ,o tym że mąż pracuje tam tylko na zlecenie i że przyznaje się do winy mając nadzieje że zminimalizuje to koszty .Odbyła się sprawa z orzeczeniem zakazu jazdy w niemczech na siedem miesięcy ,oraz karą z kosztami 567,36 euro. Wszystko opłaciliśmy i w grudniu przyszło pismo aby przysłać prawo jazdy do prokuratury aby coś w nim odnotować . Z obawą że nie odeślą wysłaliśmy i po miesiącu przysłali je spowrotem z adnotacją ; sie werden darauf hingewiesen ,dass Sie ein Kraftfahrzeug erst dann auf dem Gebiet der Bundesrepublik Deutschland wieder fuhren durfen,wenn die deutssche Verwaltungsbehorde auf Ihren Antrag die Erlaubnis dazu erteilt hat.[ręcznie dopisaneeret wieder ab 04.07.14 . Na prawku jest naklejka z numerami sprawy oraz datą 03.07.2014 24.00 Uhr. prokuratura i data 09.01.2014 gdy to przyklejano . Kończąc bardzo rroszę o poradę Panie Adamie bo kończy się niby kara ale nie mamy pewności czy od 04 lipca mąż może jeżdzić po niemczech . Napisaliśmy pismo z zapytaniem czy gdzieś trzeba zgłosić fakt że kończy siękara i chce się jeżdzić w DEdo prokuratury ale jeszcze nie odpisali .Mąż poszedł na posterunek policji z którego wyszła cała sprawa i nic nie powiedzieli tylko dali telefon i adres organu zajmującego się prawkami w Helmstedt. Zadzwonił tam przez 15 min szukali danych męża w komputerze i nie znależli ,czy to znaczy że to koniec kary i nigdzie nie trzeba już nic zgłaszać .Naczytałam się o badaniach MPU Idiotenteście i mam niepewność .Co jak wyjedzie w lipcu i go zatrzyma policja .Bardzo proszę o pomoc ,już brak mi pomysłów mąż nabroił i nie może doczekać się końcakary ,a ja boję się że to jeszcze nie koniec .pozdrawiam i z góry DZIĘKUJĘ Małgorzata

  • Adam Knopik pisze:

   Pani Małgorzato,

   z tego co Pani napisała jasno wynika, iż jeździć po DE Pani mąż będzie mógł dopiero po ponownym uznaniu jego uprawnień przez odpowiedni niemiecki urząd – co z kolei może nastąpić nie wcześniej niż po tym siedmiomiesięcznym okresie karencji – czyli po dniu 3 lipca 2014 roku.

   Oznacza to, że aby Pani mąż mógł legalnie poruszać się jako kierowca po DE – najpierw musi złożyć odpowiedni wniosek do urzędu niemieckiego aby ten uznał jego uprawnienia.

   Ciężko jest pisać nie widząc dokumentów, które Państwo otrzymaliście z DE – ale z dużym prawdopodobieństwem mogę przyjąć, iż Pani mąż utracił trwale uprawnienia w DE i do czasu, gdy nie uzyska nowych nie może legalnie kierować samochodem po terytorium Niemiec.

   Powyższe oznacza, że najprawdopodobniej konieczne będzie zdanie nowego egzaminu na prawo jazdy / uzyskanie nowych uprawnień w DE.

   Dodatkowo przy wyniku ponad 1,7 promila – nie obejdzie się także bez zaliczenia MPU w Niemczech. Bez tego nawet nowe uprawnienia nie zostaną w DE uznane.

   W obecnej sytuacji – do czasu ponownego uznania uprawnień Pani męża w DE – jazda po Niemczech (w charakterze kierowcy) zostanie potraktowana jako jazda bez uprawnień.

   O konsekwencjach takiej jazdy przeczyta Pani tutaj: http://wp.me/p3A2Xu-8U

   Pozdrawiam, A.K.

 • Małgorzata pisze:

  Panie Adamie
  Bardzo dziękuję za szybką odpowiedz .Wspominał Pan o dokumentach mogła bym przesłać skany pism majlem jak bym miała pana adres.Sprawa jest trudna bo mąż nie zna niemieckiego pracuje tam w zakładzie i nie jest kierowcą zawodowym.Wszyscy którzy z nim pracują mówią że prawo jazdy trzeba wyrabiać jak zabiorą na rok za jazdę pod wpływem alkocholu a to MPU każą robić jak kogoś złapią drugi raz na gazie.W sprawie sądowej jest mowa o przewinieniu karnym według &316 ustęp 1 kodeksu karnego.[vergehen der vorsatzlichen Trunkenheit im Verkehr,strafbar gemaB && 316 Absatz 1 in verbindung mit 69,69b Strafgesetzbuch ][Zugleich wird lhnen die Fahrerlaubnis entzogen mit der Wirkung einer ABERKENNUNG DES RECHTS ,FUR DIE DAUER VON NOCH 7 MONATEN VON DER FAHRERLAUBNIS IN DER BUNDESREPUBLIK DEUTSCHLAND [INLAND ]GEBRAUCH ZU MACHEN ] jest to urywek z 14 07 2013 w jednym z pism zaraz na początku po zabraniu prawka w piśmie pojawił się jeszcze paragraf111a Abs.3 StPO. Dużo by trzeba pisać lepiej zeskanowac . Dwóch znajomych męża którzy tam pracują ponoć po zakończeniu kary dalej jeżdżą i nigdzie tego nie zgłaszali . Ja uważam że najlepiej wszystko sprawdzić aby nie mieć żadnych nieprzyjemności . Czekam na odpowiedz i z góry dziękuje . Małgorzata

 • Małgorzata pisze:

  Ta sprawa była z 14.11.2013 r. a nie z lipca

 • Michał pisze:

  Witam ! Chciałbym się dowiedzieć co mi grozi jeśli jadąc pod wpływem alkoholu , przejechałem z 400 metrów po czym uderzylem w znak . Ktoś mnie zobaczył i wezwał policję . Policja mnie zabrała że sobą i na badaniu alkomatem wykazało 3,4 promila. Powiedzieli ,ze moje prawo jazdy wyślą do Polski a ja dostanę grzywnę i powiedzieli ,żeby się nie obawiać, bo będzie w wysokości 200 -300 euro. I mam takie pytanie : Czy zabiorą mi prawo jazdy w Polsce i czy będę miał stały zakaz prowadzenia pojazdów w Niemczech ? Czy mogę prowadzić samochód póki tej sprawy nie rozwiążą ?

  • Adam Knopik pisze:

   Panie Michale,

   główne zarzuty to: jazda po pijaku + spowodowanie zagrożenia ruchu.

   Ponieważ miał Pan małe stężenie krwi w alkoholu, możliwe jest, że był Pan niepoczytalny w trakcie czynu (tj. działał Pan bez winy) i nie zostanie ukarany Pan za w/w przestępstwa, tylko za doprowadzenie się do takiego stanu, w którym wsiadł Pan za kółko.

   Jednakże niewiele to zmienia, bo chociaż są to inne §§, to kara w praktyce jest taka sama.

   Grzywna w wysokości 200-300 euro to baaaardzo optymistyczne rokowanie – wątpię aby się na tym skończyło.

   Dodatkowo na 100% utraci Pan uprawnienia w DE – co może skutkować także utratą tych uprawnień w Polsce (zależy od decyzji urzędników w PL). Przed ich odzyskaniem w DE będzie musiał Pan zaliczyć „Idiotentest”.

   W DE samochodu prowadzić Pan już nie może.

   Pozdrawiam, A.K.

 • kamila pisze:

  Witam. Wczoraj gdy jechalam na rowerze zlapala mnie policja. Zrobili badanie alkomatem I moj wynik wyniosl 1.9 promila. Zabrali mnie na komisariat, a nastepnie do szpitala gdzie zrobili mi badania krwi oraz testy takie jak dotykanie nosa zamknietymi oczami krecenie w kolkoIitd. Wszystko zrobilam w porzadku. Co grozi mi za to wykroczenie? Glownie interesuje mnie sprawa prawa jazdy. Z gory dziekuje za odpowiedz.

  Chcialam zaznaczyc ze naprawdę bylam w dobrym stanie absolutnie nie slanialam sie na nogach nie awanturowalam ani nic z tych rzeczy.

  • Adam Knopik pisze:

   Pani Kamilo,

   obawiam się, że niestety bez utraty prawa jazdy się nie obejdzie (przynajmniej czasowej) – rower to wg niemieckiego prawa pojazd mechaniczny – a prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających (np. narkotyków) jest w Niemczech karalne.

   Do tego Pani wynik – 1,9 promila również nie rokuje dobrze i z MPU też się Pani raczej nie wywinie (przy poziomie do 1,6 promila można byłoby jeszcze dyskutować…).

   W przypadku roweru jazda po alkoholu od poziomu 1,6 promila alkoholu we krwi jest przestępstwem (a nie wykroczeniem) – możliwa kara to grzywna lub pozbawienie wolności (w praktyce raczej grzywna).

   Pozdrawiam, A.K.

   • Kamila pisze:

    Czyli jesli jest to przestepstwo, to bedzie sie za mna ciagnac w jakims rejestrze itd? Zostanie powiadomiony moj pracodawca? Czekam jesczzce na wyniki badan krwi… moze wynik bedzie nizszy niz wynik po badaniu alkomatem….

 • kamila pisze:

  Aha. I lekarz ktory mnie przyjmowal powiedział, ze raczej nie zabiora mi prawa jazdy. … Tylko nie wiem czy to cokolwiek znaczy. Jego opinia moze sie liczyc?

  • Adam Knopik pisze:

   No właśnie Pani Kamilo… „raczej”.

   Prywatne zdanie lekarza w tym przypadku nie będzie się liczyć.
   Natomiast sama opinia lekarska na temat tego jak się Pani zachowywała po spożyciu takiej ilości alkoholu może mieć wpływ na wymiar kary za to przewinienie.

   Pozdrawiam, A.K.

 • Michał pisze:

  Dziękuję za odpowiedź Panie Adamie 🙂 Chciałbym się jeszcze dowiedzieć czy po przejściu tych idiotestow zostanie mi zwrócone prawo jazdy tj. Możliwość prowadzenia pojazdów w de? I czy w Polsce możliwe jest mi odebranie prawo jazdy tak abym musiał zdawać je od nowa? I co grozi mi za prowadzenie pojazdów w Polsce i De jeśli zostanie mi odebrane prawo jazdy również w Polsce ? Z góry dziękuję 🙂

  • Adam Knopik pisze:

   Panie Michale,

   po zdaniu MPU Pana uprawnienia do kierowania pojazdami zostaną uznane w DE – chodzi o nowe uprawnienia, które zdobędzie Pan w Niemczech lub za granicą.

   Tak jak wcześnie napisałem – utraci Pan prawo jazdy na stałe. Na tym prawku w DE Pan jeździć już nie może – a czy także w Polsce to już zależy od odrębnej decyzji urzędników.

   Jazda bez uprawnień w Niemczech grozi grzywną lub pozbawieniem wolności (szczegóły tutaj: http://wp.me/p3A2Xu-8U), natomiast na chwilę obecną w Polsce za jazdę bez uprawnień grozi mandat w wysokości 500 zł.

   Pozdrawiam, A.K.

 • Michał pisze:

  Czyli musze zdać prawo jazdy w De? Jazda itd?

 • Marcin pisze:

  Witam mnie złapali rok temu w grudniu wyrok dostalem w lutym a do domu doszlo w lipcu i pisze ze jezeli w ciagu dwóch tyg sie nie odwolam wyrok beddzie prawomocny dodam ze przy zatrzymaniuj odrazu zabrali mi prawo jazdi i po jakims czasie odeslali do polski a wiec moje pytnie brzmi od kiedy liczona jest kara od dostania wyroku czy dopiero od kiedy doszedl do domu dostalem pół roku zakazku i gdzie mam pisac o pozwolenie na jazde po ukoczeniu kary prosze o pomoc

  • Adam Knopik pisze:

   Panie Marcinie,

   termin odwołania liczy się od dnia doręczenia pisma (czyli od dnia w którym je Pan odebrał).

   Termin zakazu liczy się od dnia uprawomocnienia się orzeczenia (przy czym zakładam tu, że Pan trwale utracił uprawnienia w DE, a te sześć miesięcy jest tylko karencją na uzyskanie nowych uprawnień).

   Po upływie karencji wniosek o uznanie nowych uprawnień uzyskanych w DE lub za granicą należy zgłosić do Straßenverkehrsamt miejsca zamieszkania / pobytu w DE, a gdy nie ma takiego: do dowolnego Straßenverkehrsamt w DE.

   Pozdrawiam, A.K.

 • Darek pisze:

  Mam takie pytanie jestem zameldowany w DE , auto mam na niemieckich numerach ,ubezpieczenie auta takze i prowadzilem samochod pod wplywem alkoholu doszlo do tego ze wjechalem na zaparkowany na poboczu samochod w panice wysiadlem z auta i oddalilem sie z miejsca zdarzenia. Wiem ze w tej chwili moj samochod zabrala policja ja obecnie przebywam u znajomych i nie mam pojecia co poczac????? Czy potrzebny jest mi adwokat? Co mi grozi w takiej sytuacji? Zdaje sobie sprawe z tego ze i tak musze sie zglosic na policje, jest jeszcze taki minus ze moja znajomosc jezyka jest niestety tylko komunikatywna. Pozdrawiam i z niecierpliwoscia czekam na odpowiedz.

  • Adam Knopik pisze:

   Panie Dariuszu,

   sugeruję Panu jak najszybciej samemu zgłosić się na policję – bo i tak prędzej czy późnej Pana znajdą, a ukrywając się pogorszy Pan tylko swoja sytuację.

   Jak się Pan już na policję zgłosi to najlepiej proszę skorzystać z prawa do odmowy składania zeznań (o szczegółach przeczyta Pan tutaj: http://wp.me/p3A2Xu-8c) i skonsultować się z niemiecki adwokatem (skoro nie mówi Pan dobrze po niemiecku to proszę poszukać adwokata polskojęzycznego), względnie zgłosić się na policję razem z adwokatem.

   O możliwych konsekwencjach ucieczki z miejsca wypadku pisałem tutaj>> http://wp.me/p3A2Xu-4g, a o konsekwencjach jazdy po pijanemu tutaj>> http://wp.me/p3A2Xu-4C

   Pozdrawiam, A.K.

 • Dawid pisze:

  Witam Panie Adamie,
  Na codzien mieszkam w Niemczech. Dzis wracajac od lekarza trafilem na policyjna kontrole, wykonali mi test na narkotyki, i wykazalo zawartosc thc w organizmie. Policjant powiedzial ze jest minimalnie nad kreska po czym oddal prawojazdy i kazal jechac dalej. Czy moze mi cos jeszcze grozic? Czy moge dostac wezwanie na testy krwi? Albo wezwanie na komisariat w celu oddania prawojazdy.
  Prosze o szybka odpowiedz. Pozdrawiam

 • STNISLAW pisze:

  Dziendobry ostatnio zostalem zatrzymany do kontroli i wykazalo mi 2,46 promila prawko oczywiscie zabrali ale powiedzieli ze w polsce moge jezdzic ale w niemczech pod zadnym pozorem.Bylem zameldowany w niemczech lecz niestety praca sie skonczyla i musialem zjechac do polski,dane adresowe podalm niemieckie.Co teraz czy moje prawo jazdy bedzie przeslane do polski?wiem ze zle zrobilem i sie tego wstydze ale prosze o porade bo nie wiem co robic?

  • Adam Knopik pisze:

   Panie Stanisławie,

   w tej sytuacji, jeśli rzeczywiście nie ma Pan już meldunku w DE – proszę poinformować o tym organy niemieckie, które prowadzą Pana sprawę (policja / prokuratura) – w przeciwnym wypadku cała korespondencja będzie kierowana na Pana dotychczasowy niemiecki adres ze skutkiem doręczenia.

   Pozdrawiam, A.K.

 • Tomasz pisze:

  Dzien dobry. W niedziele podjechalem pod dom i dopiero po wyjsciu z auta zostalem zatrzymany przez Policje niemiecka z zarzutem jazdy po alkocholu.Zabrano mnie mnie na badanie krwi jednak wyniku nie znam bo nie zostalem poinformowany.ze wzgledu na niedoskonala znajomosc jezyka nie podpisalem tez zadnych papierow ani nie dostalem tez zadnego protokolu zatrzymania prawo jazdy(polskiego).Z informacji ustnej dowiedzialem sie ze prawo jazdy moze byc zatrzymane na okres do 9 miesiecy bo niby byla dua zawartosc alkocholu we krwi.Co powinienem teraz robic? Czy mam czekac na decyzje sadu lub innego organu? z gory dziekuje za odpowiedz.

 • Jarosław pisze:

  Witam serdecznie
  Mam nastepujacy problem w sobote tj. 23.11.2014 podjechala do mnie policja niemecka na parkingu i wydmuchalem 1.6 promila, auto mialem odpalone jako iz jezdzilem w tarnasporcie miedzynarodowym, Stalem obok auta nie siedzialem w nim swiatla pogaszone reczny zaciagniety i zabrali mi prawko. Jaka jest teraz procedura i jakie moga byc konsekwencje??

  Z gory dziekuje za szybka odpowiedz

 • Jozef pisze:

  Witam

  mam problem mialem wypadek w niemczech ale ucieklem z miejsca wypadku bo bylem po paru piwach i nie chialem miec klopotow. po godzinie mialem wizyte policji w domu i pytanie kto prowadzil auto nie przyznalem sie obawiajac sie dalszych klopotow. po powrocio do domu wypilem jeszcze i gdy mialem badanie alkomatem wyszlo 1,5 promila. mialem takze badania krwi. otrzymalem pismo z policji ze jestem podejrzayn o spowodowanie wypadku i ucieczke z miejsca wypadku. czy trzymaja sie mojej wersji ze samochod pozyczylem i nie wiem kto nim jechal moge miec wieksze klopoty niz kara pieniezna ??

  • Adam Knopik pisze:

   Panie Józefie,

   dopóki nie kieruje Pan fałszywych oskarżeń na osoby trzecie, to trzymając się swojej wersji nie pogorszy Pan swojej sytuacji.

   O możliwych konsekwencjach ucieczki z miejsca wypadku przeczyta Pan tutaj>>

   Zachęcam również do zapoznania się z treścią tego>> artykułu.

   Pozdrawiam, A.K.

 • marcin pisze:

  Szwagier jechał samochodem pod wpływem alkoholu miał. 2,34 promila co mu grozi za to w Niemczech

  • Adam Knopik pisze:

   Panie Marcinie – bardzo proszę szanować mój czas – Pana szwagrowi grozi dokładnie to co opisałem w artykule powyżej…

   Specjalnie dla Pana zamieszczam krótkie podsumowanie: w tego typu sprawach najbardziej prawdopodobny scenariusz to wysoka grzywna (kilkaset euro) + trwała utrata uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych na terenie DE z co najmniej kilkumiesięcznym okresem karencji na uzyskanie / uznanie nowych uprawnień w DE oraz dodatkowo obowiązkowy test MPU przed ponownym wydaniem / uznaniem uprawnień w DE.

   Pozdrawiam, A.K.

 • Tomasz pisze:

  Witam. Ostatnio zatrzymała mnie policja na rowerze w stanie nietrzezwosci. Zbadali mi krew ,miałem 1,8 promila. Policjanci nie zabrali mi dokumentów ,zadzwonili do znajomego i powiedzieli ,ze jak przyjedzie do 20 minut to nie beda robic problemow. Odebrali mnie ,policja kazala mi sie zameldowac ,bo nie mialem meldunku. Przyszlo pismo do znajomego ,abym zglosil sie z meldunkiem na komisariat. Mogą byc jeszcze z tego problemy ,czy chodzi im o sam meldunek?

  • Adam Knopik pisze:

   Panie Tomku,

   normalnie za jazdę na rowerze przy takim stężeniu jak Pan miał (tj. powyżej 1,6 promila) traci się w DE prawo jazdy – ale kto wie, być może się Panu upiekło…

   O resztę proszę pytać na policji… moje spekulacje i tak Panu nic nie dadzą 🙂

   Pozdrawiam, A.K.

 • Marek pisze:

  Witam serdecznie,

  jeżeli orzeczono wobec mnie zakaz prowadzenia pojazdów w Niemczech i przesłanie moje prawo jazdy do właściwego Wydziału Komunikacji w Polsce, to czy mogę dalej jeździć samochodem w Polsce? Czy Wydział Komunikacji wyda mi moje prawo jazdy? Jeżeli nie, to na jakiej podstawie prawnej? Czy mogę się jakoś bronić?

  Pozdrawiam,
  Marek

 • Roland pisze:

  Witam , Spowodowalem wypadek w niemczech pod wplywem alkoholu , mialem 2,6 promila a we krwi napewno wiecej i ucieklem z miejsca zdarzenia , prawko mi zabarali , prosze mi powiedziec, co za to mi grozi , czy wysoka grzywna czy odsiadka

  Pozdrawiam

  • Adam Knopik pisze:

   Panie Ronaldzie – o wszystkim przeczyta Pan w powyższym artykule…

   Dodam tylko, że jeśli dostanie Pan grzywnę, której nie uiści – to automatycznie zostanie ona zamieniona na karę pozbawienia wolności (wg przelicznika: jedna stawka dzienna = jeden dzień pozbawienia wolności).

   Pozdrawiam, A.K.

 • Przemyslaw pisze:

  Witam serdecznie.
  Pracuje i mieszkam w Niemczech.
  Wczoraj zatrzymala mnie policja, a ja bylem po jednym solidnym drinku. Myslalem, ze jeszcze sie zmieszcze, ale niestety sie nie udalo. Na miejscu mialem 0.4, a na komisariacie 0.43. Skonfiskowano mi kluczyki i dokumenty i mialem przyjsc nastepnego dnia rano po ich odbior (pod warunkiem, ze badanie wskaze 0.00. Tak sie stalo 🙂 Oddano mi kluczyki i dokumenty i policjant powiedzial, ze mam zakaz jazdy na miesiac. Po ok 3 tygodniach przyjda do domu dokumenty odnosnie przewinienia i kara. Moje pytanie brzmi… Czy ten zakaz jazdy juz obowiazuje czy dopiero jak przyjda dokumenty do domu i czy po okresie zakazu moge normalnie zaczac jezdzic czy tez musze to gdzies zglosic.
  Z gory Dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam.

 • Jacek pisze:

  Witam Panie Adamie
  Mam pytanie od ponad 1,5 roku mieszkam i pracuje(legalnie ) w Niemczech,15 marca br konczy mi sie zakaz prowadzenie poj mech(łacznie bylo 4 lata). Prawo jazdy zostalo mi zabrane jeszcze w Polsce ,czy mam mozliwosc zdawania na prawo jazdy w Niemczech?
  Zupelnie nie wiem co w tej sytuacji mam zrobic.
  Pozdrawiam

 • Marcin pisze:

  Witam Panie Adamie.
  Moja historia się zaczyna 05.11.2014 r. W życiu bym nie powiedział, że wsiądę po alkoholu do auta, aż tu nadszedł ten jeden dzień i od razu taki pechowy. Czytałem komentarze, jednak podobnej do mojej sytuacji nie odnalazłem, dlatego się zdecydowałem napisać. 05.11.2015 o godz. 1.50 zostałem zatrzymany i skontrolowany. W wydmuchiwanym powietrzy miałem 0,57 promila. Policjant powiedział mi ,że te urządzenie nie jest dokładne i zabiorą mnie na badanie krwi. Mówił też ,że nie wyglądam jak bym cokolwiek wypił. Gadam i chodzę normalnie. Szczerze, to myślałem ,że aż tyle nie będę miał. Czułem się dobrze, a i dwie godziny przed wyjazdem przestałem pikować. Panowie mi auto zaparkowali i zabrali na komendę na test krwi. Prawo jazdy oczywiście zatrzymali. Test krwi miałem o 2.55.
  Najpierw przyszedł do mnie list z informacja o przewinieniu ,że o tej godzinie zostałem zatrzymany i w wydychanym powietrzu miałem 0,57 promil. O testach krwi nic nie było napisane. Były opcje do wyboru. Zaznaczyłem ,że się przyznaję i odesłałem.
  Następny pliczek papierów jaki mi przyszedł, też nie był jeszcze decyzja, zdaje się że akt oskarżenia przez prokuratora. Tylko w tym wszystkim jedno się zmieniło. Otóż teraz pisze takie coś „Die Blutalkoholkonzentration betrung um 2.55 UHR 0,57 0/00”. Ja rozumiem to zdanie ,że test krwi o tej godzinie wykazał 0,57. Chyba ,że się mylę i jest to potwierdzenie testu „dmuchanego” ,ale jeśli nie ,to mi strasznie to nie pasuje. Do zatrzymania dwie godziny łyka nie wziąłem, a i potem jeszcze dwie godziny czekałem. Sama to, że liczba jest identyczna ,wydaje mi się mocno podejrzane. Czy ja mogę zobaczyć swój wynik badań krwi? Czy mogę wziąć od nich próbkę mojej krwi dla zrobienia niezależnego badania?
  Od chwili zatrzymania, mają moje prawo jazdy. Czy to ,że go trzymają ,będzie się wliczało w ewentualną karę przytrzymania go? Strasznie długo to trwa. Jechałem ostrożnie. Właśnie to zwróciło ich uwagę na mnie, że jechałem za ostrożnie. Znam Niemca, który miał więcej w krwi i spowodował wypadek. Prawo jazdy mu zabrali na 3 miesiące. Co prawda grzywna wyniosła 3 000 euro, ale u mnie ani stłuczki nie było i zachowywałem się normalnie.
  I ostatnia sprawa .W ostatni dzień grudnia, zatrzymali mnie bez prawka. Pierwsze ,to gdy im powiedziałem by nic nie mówił mojej kobiecie, bo panikara jest, to od razu ją z auta wyciągnął i o wszystkim powiedział. Czy miał prawo? To była moja prywatna sprawa, a przecież swoją …. ignorancją mógł spowodować rozpad rodziny i wywołać u mnie głęboką depresję. I czy to, że zatrzymano mnie bez prawa jazdy, gdy moje prawo jazdy zostało zatrzymane ,ma wpływ na poprzednią sprawę. Wydawało mi się ,że dogadałem się z tymi policjantami i dali mi ostatnie ostrzeżenie, bo Pani policjant porwała przy mnie papiery które tam zaczęła wypisywać(nie jestem wstanie powiedzieć co tam było ,mogę się jedynie domyślać ),ale parę dni później dostałem list z informacją o moim przewinieniu i czy się przyznaję. Więc nie rozumiem dlaczego policjantka porwała te papiery i mówiła, bym szedł do domu i wyjaśnił na spokojnie wszystko swojej kobiecie.
  Trochę się rozpisałem. Dziękuję z góry na odpowiedz .Mam nadzieje, że dość jasno ,tą całą moją historię opisałem . Pozdrawiam.

  • Adam Knopik pisze:

   Szanowny Panie Marcinie,

   serdecznie dziękuję za odwiedziny mojego bloga – informacje tu zamieszczone są do Pana pełnej dyspozycji i może Pan bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów korzystać z nich jak Panu wygodnie.

   Uprzejmie informuję, iż nie udzielam porad prawnych w odpowiedzi na pytania zadane w komentarzach do artykułów (informacja o tym znajduje się w zakładce Kontakt).

   Jeśli oczekuje Pan indywidualnej porady prawnej – uprzejmie proszę o kontakt mailowy.

   Pozdrawiam, A.K.

 • lukasz pisze:

  witam mam takie pytanie dostalem zakaz jazdy na terenie niemczech na rok czasu z oczywiscie z mpu co mi grozi jesli bede dalej jezdzil ?? jesli bede mial kontrol

 • Roman pisze:

  Dzien dobry panie Adamie.
  Mam taką sprawę w maju zatrzymało mnie kripo do kontroli o 3 w nocy.
  Dzien wcześniej piłem piwo,przebadali mnie alkomatem,a pożniej wzieli na pobranie krwi.
  Oddoli kluczyki,prawo jazdy i wypuścili, mówili że powiadomnienie dostanę listownie.
  Ale do tej pory nic nie dostałem , a chce teraz jechac do niemiec.
  Czy można gdzies sprawdzić co z tego wyszło.
  Z gory dziekuję za odpowiedz.

  • Adam Knopik pisze:

   Romanie,

   jeśli rzeczywiście wypiłeś tylko jedno piwo na dzień przed zatrzymaniem i skoro od maja nic do Ciebie nie przyszło z niemieckiej policji to pewnie sprawa rozeszła się po kościach 🙂
   Jeśli jednak jesteś nadgorliwy to informacje mógłbyś ewentualnie uzyskać bezpośrednio w jednostce policji, która Cię zatrzymała do kontroli.

   Pozdrawiam, A.K.

 • Patryk pisze:

  Witam, około 2 tyg temu zatrzymano mnie w Niemczech i podano testowi na narkotyki wykazał on zawartość thc, następnie pobrano mi krew i dostałem jakiś dokument na którym napisane jest jaki był powód zatrzymania i kwota 750 € lecz policjant powiedział mi ze jak bedą mieli wyniki testu to zostaną on wysłane poczta i jesli potwierdza zawartość thc to wtedy będę musiał zapłacić. Lecz moje pytanie brzmi czy grożą mi za to jakies dodatkowe konsekwencje czy tak jak zapewniał policjant skończy się jedynie na mandacie ?? Z góry dziękuje.

 • Przemek D pisze:

  WitamPanie Adamie zlapano mnie za jazde na podwójnym gazie zabrano na komisariat i we krwi stwierdzono 0,91 i zabrano prawko po czym wypuszczono do domu zaden dolek nic mialem takze prawko na ciezarowe co mi grozi jaka kara i czy wogole odbiore prawko dziekuje za odpowiedz

 • Marcin pisze:

  Witam. Jechałem pod wpływem alkoholu w Niemczech miałem 1,13 promila w wydychanym oczywiście prawo jazdy zatrzymane i po 3 miesiącach przyszło pismo ze musze wpłacić 1224euro i teraz pytanie jeśli to wpłaciłem to czego mam się spodziewać? Bo w tym co mi przyszło pisze tylko ze mam zakaz prowadzenia pojazdów na terenie Niemiec a nic nie pisze czy odzyskam prawo jazdy na ile zatrzymane itd

 • Tomasz pisze:

  Dzień dobry panie Adamie czytałem wiele wpisów i odpowiedzi jakie pan zamieścił jednak moja sprawa jest minimalnie inna tzn 2008 roku prowadziłem pojazd pod wpływem alkoholu 2.52 promila jednak dodatkowo nie posiadałem uprawnień. Kara nie była sroga 1200€ plus rok zakazu poruszania się pojazdami mechanicznymi na terenie De. Odczekałem 6 lat ponieważ słyszałem o przedawnieniu mpu i zapisałem się normalnie na kurs prawa jazdy w De. Jednak nie uzyskałem pozwolenia na prowadzenie pojazdów i oczywiście nakaz mpu a więc moje pytanie ile należy odczekać aby ten nakaz mpu się przedawnił

  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

 • Paweł pisze:

  Witam 🙂
  Sprawa wygląda tak wczoraj z kolegą jechaliśmy autem kolega był pod wpływem alkoholu jak i ja poprosiliśmy osobę trzecią żeby nas zawiozła do domu lecz osoba trzecia wjechała do rowu autem i uciekła .Ja poszedłem po pomoc do domu a kolega został przy aucie kiedy już przyszedłem nie było ani auta ani kolegi później okazało się że został zawieziony do szpitala na badania krwi a następnie przywieźli go do domu kazali się wstawić po auto które zabrała laweta i dokumenty dopiero po trzech dniach czy koledze coś za to grozi jeżeli on nie prowadził a osoba którą nie znaliśmy od nas uciekła i porzuciła auto w rowie jak i nas za odpowiedź dziękuję

  Całe zajście miało oczywiście w Niemczech

  I jeszcze dodam że auto było kolegi który nie prowadził a nie wiemy co teraz będzie prosimy o poradę

  • Adam Knopik pisze:

   Pawle,

   dziękuje za komentarz – patrząc obiektywnie historia, którą opisałeś niestety nie jest zbyt przekonująca – więc jeśli nie uda Wam się wykazać, że to osoba trzecia prowadziła samochód – to policja poskłada wszystko do kupy i najprawdopodobniej uzna, że to Twój kolega prowadził wówczas samochód.

   Wiele zależy od akt sprawy i czym policja dysponuje – ale jeśli np. po przybyciu na miejsce wypadku policja zastała Twojego kolegę siedzącego na miejscu kierowcy – to będzie to mocne domniemanie, że to on prowadził samochód.

   W takim przypadku Twój kolega odpowie za prowadzenie pod wpływem alkoholu i spowodowanie wypadku. Konsekwencje karne to wysoka grzywna i trwała utrata prawa jazdy oraz kilkumiesięczny okres karencji na uzyskanie / uznanie nowych uprawnień do jazdy w DE.

   W razie kłopotów sugeruje Wam kontakt z niemieckim adwokatem specjalizującym się w tego typu sprawach.

   W razie pytań lub wątpliwości – jestem dostępny pod mailem. Zapoznaj się proszę także z informacją zamieszczoną w dziale Pomoc prawna.

   Pozdrawiam, A.K.

 • Paweł pisze:

  Sęk w tym że kolega nic nie pamięta a mnie nie było na miejscu ;/
  A druga sprawa czemu zabrali mu wszystkie dokumenty jak miał i każą czekać aż do środy na odbiór i nie może również auta odebrać z parkingu z czym się wiążą większe koszty
  A mi jako osobie która jechała w tym aucie też coś grozi jeżeli powie że byłem z nim ?
  Bo policja zabrała tylko jego i nie wie czy podpisywał jakieś dokumenty

 • Marcin pisze:

  Witam:)

  Chcialbym sie dowiedziec co mi grozi za 2 promile wdmuchane i zatrzymaniem mnie na parkingu z kodesku 316???czy utrata prawa jazdy na zawsze itp???2TYgodnie temu zostalem zatrzymany prosze o odp.Pozdrawiam

 • Łukasz pisze:

  Witam! Tydzień temu spowodowałem wypadek pod wpływem alkoholu (wydychane 2,6 promila). Nikomu nic się nie stało uszkodzilem tylko czyjś samochód. Prawo jazdy było mi odebrane od razu oczywiście. Policjant powiedział mi ze tracę uprawnienia na 10 miesięcy plus mpu. Na ile to jest realna kara? Czy może być zwiększona np dożywotnią utratą uprawnień lub utratą wolności. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

 • Artur pisze:

  Witam panie Adamie, wczoraj wieczorem mój ojciec został zatrzymany przez policję na terenie Niemiec, pod wpływem alkoholu prowadził auto, które z resztą rozbił o jakieś stojące przyczepy na czyjejś posesji. Nikomu nic się nie stało, auto do kasacji i lekko uszkodzona przyczepa (chyba do przewozu trzody), by wyciągnąć go z więzienia musieliśmy uiścić kaucję w wysokości 1250 euro, miał we krwi 1.2 promila, trzy lata temu miał zabrane prawko jazdy za prowadzenie pod wpływem alkoholu, na okres roku, czy teraz to prawo jazdy zostanie odebrane na stałe?

  • Adam Knopik pisze:

   @Artur: jeśli to odebranie uprawnień sprzed trzech lat również miało miejsce w DE to najprawdopodobniej pomyliliście okres karencji na uzyskanie / uznanie nowych uprawnień do jazdy w DE po trwałym ich odebraniu z czasowym odebraniem uprawnień.

   Oznaczałoby to, że Twój ojciec obecnie nie posiada uprawnień do jazdy w DE już od tamtego czasu.

   Jeśli tak się stało – to o możliwych konsekwencjach przeczytasz tutaj>>

   A jak jest na 100% to mogę Ci powiedzieć jak mi prześlesz mailem skany / zdjęcia dokumentów sprawy obecnej i tej sprzed trzech lat.

   Przy okazji zapoznaj się też proszę z informacją zamieszczona w dziale Pomoc prawna – dziękuję 🙂

   Pozdrawiam, A.K.

 • Adrian pisze:

  Witam .. moja sprawa wygląda następująco .. wraz z kolegą wyjechaliśmy pijani samochodem na miasto złapała nas policja. Ja byłem kierowca i tylko ja dmuchalem .. w wydychanym powietrzu było 1.57 dodam że nie mam prawa jazdy .. pojechałem na komisariat dmuchalem jeszcze raz i miałem 1.48 podpisałem wydruk a gdy zapytali się o prawko powiedziałem że zostawiłem w Polsce . Dostałem jakiś papier ze w ciągu 7 dni muszę im pokazać prawko . Co się stanie jeśli tego nie zrobię ? Co mi grozi ? Nie jeździłem jak wariat … nie czułem się pijany i na pewno ani nie przekroczylem prędkości ani nie spowodowalem wypadku ani nic z tych rzeczy. . Co teraz może być ?

  • Adam Knopik pisze:

   @Adrian: niestety prawo niemieckie nie przewiduje żadnych okoliczności łagodzących nawet za „poprawną” jazdę po pijanemu bez prawka… no ale przynajmniej sobie „podmuchałeś”… 🙂

   A tak na poważnie – trochę jednak nabroiłeś Adrianie… jednak to, że okłamałeś w sprawie prawka już nie pogorszy Twojej sytuacji – o tyle, że ostatecznie będziesz odpowiadał za jazdę bez uprawnień (a nie za samą jazdę po pijanemu) i najprawdopodobniej poza wysoką grzywną dostaniesz także kilkumiesięczną karencję na uzyskanie uprawnień do jazdy (wyrobienie prawka) + zaliczenie MPU jako warunek uzyskania uprawnień do jazdy w DE.

   Pozdrawiam, A.K.

 • Grzesiek pisze:

  Witam Panie Adamie. Moj problem wyglada nastepujaco na poczatku stycznia zatrzymala mnie policja pod wplywem alkoholu dostalem zakaz prowadzenia na miesiac ale nie odeslalem prawa jazdy bo wyczytalem ze mam na to rok czasu od dostania decyzji. Niestety niedawno mialem wypadek po pijaku uderzylem w barierke nikomu nic sie nie stalo mialem 1.89 promila we krwi. Jakie groza mi konsekwencje ?

  • Adam Knopik pisze:

   @Grzesiek: gdzie wyczytałeś, że masz na to rok czasu? Zwykle jest na to cztery miesiące…

   O grożących konsekwencjach za jazdę po pijanemu w DE przeczytasz tutaj>> natomiast o możliwych konsekwencjach jazdy bez uprawnień w DE przeczytasz tutaj>>

   Pozdrawiam, A.K.

 • Radek pisze:

  witam , wziołem samochod z firmy i spowodowałem wypadek nie mam prawa jazdy w wydychanym mialem 0.90 promila rozbilem 2 samochody czekam za postepowaniem karnym. co mi grozi?

 • Adam pisze:

  Panie Adamie proszę o pomoc jadąc rowerem w niemczech spowodowałem wypadek miałem 1,4 promila. Uszkodziłem kobiecie auto na 3000euro . Pracuję legalnie. W niemczech co grozi mi za ten czyn? W wyniku wypadku odniosłem obrażenia złamania,wstrząs mòzgu itp. Przyleciał po mnie śmigłowiec zabezpieczono drogę (straż pożarna) ile mnie to będzie kosztować?

 • piotrek pisze:

  dzien dobry mam pytanie jechałem samochodem.zatrzymalismy sie z kolegą.po jakims czasie podjechala policja byliśmy na zewnątrz samochodu pytali sie kto jechal samochodem powiedzialem ze kolega sprawdzili kolega ma zakaz jazdy odebrano mu prawo jazdy.policja stwierdzila ze ja jestem winien wzieli mnie na krew i badanie wykazalo 2,66 alkoholu we krwi.wszystko odbyło sie w Niemczech-Leipzig 08082015.proszę mi powiedziec jakie mi grożą konsekwencje.dziękuję z góry za odpowiedź.pozdrawiam

 • Krzysztof pisze:

  Witam jechałem w De pod wplywem alkoholu w wydychanym powietrzu mialem 1.1 promila. Zatrzymano mi prawo jazdy a badanie krwi zrobiono puzniej ale nie znam wyniku. Nie wiem Co mi grozi I czy w PL tez mi zabiorą uprawnienia prosze o pomoc

 • Marcin pisze:

  Witam Panie Adamie! Z wcześniejszych wpisów uzyskałem większość interesujących mnie informacji. Mam jednak jeszcze jedno pytanie ile orientacyjnie trwa postępowanie karne w Niemczech i czy niemiecki sąd jest zobligowany do poinformowania mnie o wydanym wyroku? W Niemczech zostałem zatrzymany 3 miesiące temu z wynikiem 2.34 promila w wydychanym powietrzu zapłaciłem na miejscu 800 euro grzywny oczywiście zatrzymano mi prawo jazdy i wróciłem do Polski oczywiście już jako pasażer, od tej pory absolutna cisza :-/ .czego i kiedy mogę się spodziewać oraz jak w zarysie wygląda procedura administracyjna w Polsce? Z góry dziękuję za odpowiedź!

 • Kamil pisze:

  Witam Panie Adamie wczoraj złapała mnie i kolegę policja na rowerze jechaliśmy na jednym stwierdzili ze rower kradziony i wzięli nas na komisariat na badania ja miałem 0.48 promila a kolega co wiózł mnie na tym rowerze 0.58 promila spisali jakieś papiery dali podpisać i kazali czekać na papier z sadu co za to nam grozi ??? Prosze o pomoc

 • Marzena pisze:

  Panie Adamie, mam szybkie pytanie. Zabrali mężowi prawo jazdy w niemczech, miał 0,8 promola. Do tej pory nie otrzymał jak sprawa zostanie załatwiona. Czy jak przyjedzie do PL na świeta to może się poruszać po naszych drogach? Oczywiście liczy się z tym, że może dostac mandat za brak dokumentu.

  • Adam Knopik pisze:

   @Marzena: jeśli Twój mąż utraci / utracił uprawnienia do jazdy tylko na terytorium DE, to taki zakaz będzie obowiązywał tylko w DE, zatem w Polsce będzie mógł kierować…

   Pozdrawiam, A.K.

 • Bartosz pisze:

  Witam Panie Adamie. Moja historia wygląda następująco: W Niemczech dnia 25 listopada kierowałem samochodem po 2 piwach w dodatku na czczo. Na zakręcie zarzuciło mi tył i uderzyłem w drzewo. Żadnych poszkodowanych. Wynik badania 0,54 promila. Po 3 tygodniach przyszlo pismo z policji. Podpisalem papiery i czekam na sprawe w sadzie. Policjant powiedzial ze granica przy kolizji wypadku to 0,3 promila. Co mi za to grozi? I od kiedy bedzie liczony zakaz? A drugie pytanie odnosnie samochodu. Samochod zostal scholowany przez holownika ktorego wezwala policja. Praktycznie do niczego sie nie nadaje. 3 dni po wypadku pojechalem do nich i powiedzieli ze na dzien dzisiejszy jest 900€ a za kazdy dzien 14€ licza. Nie mialem pieniedzy i zostawilem go tam. Do jakiej kwoty to moze rosnac? Samochod jest na polskich blachach i na moja mame…

 • Grzesiek pisze:

  Witam serdecznie. W sobotę zatrzymała mnie policja. Na alkomacie wyszło 1,1. Teraz czekam na wyniki krwi. Co mi grozi? Pozdrawiam.

 • Grzesiek pisze:

  Więc jeśli z krwi wyjdzie mniej niż 1,1 promila skończy się na mandacie i ewentualnie utraty prawa jazdy na jakiś czas? Dobrze zrozumiałem?

  • Adam Knopik pisze:

   @Grzesiek: no niezupełnie tak – może się tak skończyć ale wcale nie musi (wszystko zależy od tego jak zinterpretuje to policja).

   Granica 1,1 promila to granica po przekroczeniu, której nie ma już dyskusji, poniżej tego progu można jeszcze gdybać (czyli wiele zależy od tego jak pijanego kierowcę / jego zachowanie w chwili zatrzymania / tuż po prowadzeniu pojazdu oceni policja ). Jak pokazuje praktyka w DE uprawnienia do jazdy coraz częściej traci się już po przekroczeniu poziomu 0,5 promila alkoholu w krwi.

   Pozdrawiam, A.K.

 • Aleksandra pisze:

  Witam,
  chciałabym zasięgnąć Pańskiej opinii. Partnerowi 4 lata temu odebrano w DE prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu. Prawo jazdy odebrano na rok czasu i narzucono grzywnę w wysokosci 2500 euro, przy czym wymogu podejścia do testów MPU nie narzucono. Dokument po roku czasu odebrał w polskim Wydziale Komunikacji. Po czym ok. 17 tygodni temu podczas rutynowej kontroli (kontroli takich od momentu zwrócenia prawa jazdy miał ok.5) wykonano mu testy na obecnosc narkotyków i odebrano prawo jazdy, stwierdzając, że poruszał się po Niemczech bez uprawnień. Ok. 3 tygodni temu rozmawiałam z funkcjonariuszem, który poinformował mnie, że wyniki wykazały obecność amfetaminy w organizmie i, że sprawa została przekazana do sądu niemieckiego. Nie toxumirm dlaczego postawiono zarzut jazdy bez uprawnień i do tego pod wpływem narkotyków(jak go znam to świadomie nir mógł ich zażyć…). Proszę mi powiedzieć jaka kara może grozić w tym wypadku oraz czy tylko sąd niemiecki zajmie się ta sprawa czy zostanie to również przekazane do Polski?
  Pozdrawiam serdecznie.

  • Adam Knopik pisze:

   @Aleksandra: jeśli chodzi o możliwe konsekwencje to przeczytasz o nich na blogu odpowiednio w dziale Jazda bez uprawnień w DE oraz w dziale Jazda pod wpływem w DE.

   Ewentualną sprawę karną będzie prowadził sąd niemiecki.

   Na pozostałe Twoje pytania mogę odpowiedzieć jeśli prześlesz mi mailem skany / zdjęcia dokumentacji jaką w tej sprawie posiadacie.

   Zanim to zrobisz – zapoznaj się proszę z informacją zamieszczoną w dziale Pomoc prawna – dziękuję 🙂

   Pozdrawiam, A.K.

   • Aleksandra pisze:

    Super, dziękuję za szybką odpowiedź. Jak tylko otrzymamy jakieś dokumenty to na pewno skorzystam z pomocy prawnej. Jak dotąd nie otrzymaliśmy nic poza sygnaturą akt. Byłam tu u Pani Mecenas, która miała ściągnąć zarówno stare akta jak i te nowe, jednak do dzisiaj żadnej odpowiedzi nie uzyskałam.. Jedyne co pozostaje to chyba tylko czekać..

    • Adam Knopik pisze:

     @Aleksandra: do usług 🙂

     Skoro już pofatygowałaś się do tej Pani Mecenas, to daj jej szansę się wykazać – ściągnięcie akt z sądu / prokuratury zajmuje czasem nawet parę tygodni (w zależności od stanu sprawy, stopnia zapracowania urzedników itp.). Pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość i czekać 🙂

     Pozdrawiam, A.K.

 • marek pisze:

  witam panie adamie potrzebuje pomocy W niedziele w Berlinie wracalem z kolezankom do domu przyjechalismy turystycznie na skrzyzowaniu mialem zielona strzalke w lewo z prawej strony gdzie musieli miec napewno czerwone wjechal mi bus policyjny uderzylem w niego przodem poczym zabrala mnie karetka bo mam uraz glowy istrasznie sie krew lala kolerzanke spisali i kazali is do domu mi do szpitala przywiezli wszystkie dokumenty lacznie z prawojazdami zadnego pisma mi nie dali auto zephali na pobocze skzyzowania ale pobrano mi krew a miatem troche wipite na diagnozie od lekarz co dostalem wkturyms podpunkci jes napisane zatrucie alkocholowe i wypisali mnie iposzedlem do znajomych auto dzisiaj zabralem na plac do kolegi co mi za to grozi bardzo prosze o odpowiedz z powarzaniem marek

 • Bartosz pisze:

  Panie Adamie czy moglby Pan odpowiedziec na moje pytanie odnosnie mojej sprawy. Niedlugo mija 2 miesiace od wypadku i nadal cisza…

 • Radoslaw pisze:

  Witam, chcialem sie zorientowac jak przedstawia sie sytuacja w przypadku kolizji pod wplywem alkoholu a korzystaniu z pomocy prawnej (Rechtschutz)
  Chcialbym wiedziec czy w dalszym ciagu w ramach rocznej skladki moge skorzystac z tego ubezpieczenia czy tez musze juz placic z wlasnej kieszeni ?

  • Adam Knopik pisze:

   @Radoslaw: Verkehrs-Rechtsschutz obejmuje obronę przeciwko zarzutom nieumyślnego popełnienia przestępstwa albo wykroczenia drogowego.

   Jeżeli klient zostanie prawomocnie skazany za umyślne działanie, Rechtsschutz ściągnie z niego wszystkie zapłacone koszty prowadzenia sprawy.

   Przy czym sama jazda po alkoholu nie przesądza automatycznie o umyślności czy nieumyślnosci działania.

   Dopóki umowa ubezpieczeniowa nie zostanie wypowiedziana, klient ma ochronę ubezpieczeniową.

   Pozdrawiam, A.K.

 • Sebastian pisze:

  Witam Panie Adamie potrzebuje małej pomocy a dokładnie to pokierowania co mam teraz zrobić. Pod koniec października zeszłego roku wracając z Holandi miałem rutynowe kontrolę w Niemczech i zrobiono mi narko test ( odrazu się przyznałem że mieszkam w holandii od 5 lat i regularnie pale marihuanę), zabrano mnie na komisariat pobrano krew i na tym się skaczyło. Na początku stycznia przyszły listy do Polski że zostałem spisany i że sprawa jest w toku. Dwa tygodnie temu dostałem decyzję o karze grzywny 500 euro + koszty postępowania = 760 €, dokładnie jutro decyzja się uprawomocni i musze dokonać przelew w ciągu 2 tyg od momentu uprawomocniena się kary grzywny. Oprócz tego wydali zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 miesiąca. Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych stanie się prawomocny wraz z uprawomocnieniem się decyzji o karze grzywny. Czas trwania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych zacznie biec od momentu naniesienia go na moje prawo jazdy lub oddania ewentualnego niemieckiego prawa jazdy do oficjalnego przechowalni ia w niniejszym urzędzie. DATA ROZPOCZĘCIA OBOWIAZYWANIA ZAKAZU MOGE SAM USTALIC, MOZE ZOSTAC WYBRANA W CIAGU 4 MIESIECY OD UPRAWOMOCNIENIA SIE DECYZJI O KARZE GRYWNY.
  Moje pytanie jest takie: w jaki sposób mam nanieść zakaz jazdy na moje prawojazdy na miesiąc na terenie niemiec, i jeśli w ciągu tych 4 miesięcy gdzie mam czas na ustalenie terminu odbycia kary będę przyjeżdżał przez Niemcy i np. Będę miał kontrolę mogą coś mi zrobić czy jestem tak jak by pod ochrona że przez te 4 miesiące bez problemu mogę prowadzić auto przez niemieckie drogi?? Jeśli źle się wyraziłem i będzie miał Pan problem ze zrozumieniem wyślę skany otrzymanych dokumentów bardzo mi zależy na uzyskanie odpowiedzi na to pytanie proszę o pańska pomoc.

 • Anna pisze:

  Witam Panie Adamie,moje pytanie brzmi.Tydzień temu podczas tzw. kontroli trzeżwości mojemu mężowi podczas kontroli alkomatem wyszło 1,25 ,policjancji zabrali go na krew i zabrali prawo jazdy. Poinformowali że musi czekać na pismo ok trzech tygodni. Co może być dalej? Jakie mogą go spotkać konsekwęcję. Za pomoc dziękuję .

  • stanislaw pisze:

   Witam Pana .Mam zakaz jazdy w niemczech na okres 10 miesiecy za jazde po alkocholu .koniec kary 10 tego miesiaca co dalej .czy 11 moge juz prowadzic w niemczech nadmieniam ze prawo jazdy mam z naklejona informacja ze do 10 o3 nie moge prowadzic na terenie niemiec .prosze o odpowiedz

 • Sebek pisze:

  Witam, zlapali mnie ostatnio na jezdzie autem bez tifu i ubezpoeczenia, zabrali mnie na testy i wykrylo thc, palolem 12 godzin wczesniej. Policja zabrala mi prawo jazdy bez zadnego kwitu i powiedziala ze w ciagu kilku dni mi oddadza, mija miesiac i zadzwonilem do urzedu ttansportu i powiddzieli mi ze aktualnie sprawdzaja prawo jazdy w polsce i ze jest zablokowane. Co mam przez to rozumiec?

  • Adam Knopik pisze:

   @Sebek: skoro od razu zabrali Ci prawko tzn. że obecnie (do czasu wyjaśnienia sprawy) nie możesz w Niemczech jeździć samochodem jako kierowca.

   Jakie konkretnie konsekwencje poniesiesz to będzie zależało od wyników testów, które Ci zrobili…

   Jak otrzymasz w tej sprawie jakąś oficjalną dokumentacje – skontaktuj się ze mną mailowo 🙂

   Pozdrawiam, A.K.

 • Gregor pisze:

  Witam. W styczniu policja zatrzymała mi prawo jazdy. Wydmuchałam promil. Po badaniu krwi wyszło 1,5. Zakaz prowadzenia auta na 10 miesięcy i 2 tys euro kary. Gdzie mogę sie dowiedzieć czy moje prawo jazdy zostało odesłane do polski??

  • Adam Knopik pisze:

   @Gregor: najprościej będzie u źródła, czyli bezpośrednio w policji / prokuraturze, którą się Twoją sprawą zajmowała 🙂

   Wszelkie potrzebne dane kontaktowe znajdziesz w treści pism (nagłówek /stopka / pasek boczny), które na pewno w tej sprawie otrzymałeś.

   Pozdrawiam, A.K.

  • Daniel pisze:

   Czy podczas badania alkomatem wyszło mniej niż po badaniu krwi jak tak to ile i ile czasu upłynęło od spożycia i co było spożywane w sensie piwo czy wódka

 • Gregor pisze:

  Dziękuje za szybką odpowiedz. A czy wystarczy zadzwonić czy trzeba być osobiście?

 • Krzysztof pisze:

  Witam . Zeszlego roku odebrano mi prawo jazdy niemieckie za alkohol oraz ucieczka z miejsca wypadku. zakaz prowadzenia na 7 miesiecy ktory juz minal oraz skierowanie na badanie lekarskie MPU . i tu jest moje pytanie czy zrobiac polskie prawo jazdy bede mogl sie porusza c po niemczech ?? pozdrawiam

  • Adam Knopik pisze:

   @Krzysztof: nie ma szans dopóki Twój czyn (tj. jazda pod wpływem w DE) nie ulegnie zatarciu w DE… a do tego czasu, aby móc znowu w DE jeździć jako kierowca będziesz musiał przejść procedurę uznania w Niemczech Twoich uprawnień do jazdy (prawa jazdy) uzyskanych za granicą. Warunek ich uznania, jaki Ci najwidoczniej postawili, to niestety dla Ciebie – zaliczenie MPU.

   Pozdrawiam, A.K.

 • Pawel pisze:

  Witam Panie Adamie jakis miesiąc temu zatrzymano mnie do kontroli w niemczech i w wydychanym powietrzu miałem 1.4 promila a wczoraj odeslali mi prawo jazdy z pismem ze mogę się poruszać legalnie po Niemczech czy mogła zajść jakąś pomyłka?

 • Gregor pisze:

  Czy jest możliwość aby Pan sie dowiedział czy moje prawo jazdy zostało odesłane do Polski? W wydziale komunikacji w Polsce jeszcze go nie ma a minęły już 3 miesiące.

 • Karol pisze:

  Witam Panie Adamie… wczoraj w nocy zatrzymala mnie policja w wydychanym mialem 1.3 wzieli mnie na komisariat i pobranie krwi. Zabrali mi prawo jazdy i mam czekac na papiery. Czy we krwi moge miec mniej niz 1.1 i obejdzie sie bez duzych konsekwencji?

 • Gosia pisze:

  Witam p. Adamie partner mial zakaz prowadzenia na okres 9 mie. za jazde po alkocholu
  1. Zawartosc arkocholu 1.37 g o/oo
  2. ———————– 1.45 g o/oo
  Czy bedzie skierowany na mpu

  • Adam Knopik pisze:

   @Gosia: obligatoryjne MPU jest po przekroczeniu granicy 1,6 promila alkoholu we krwi, poniżej tej granicy MPU jest fakultatywne, tzn. może ale nie musi zostać zarządzone. Jak będzie w przypadku Twojego partnera… tego przesądzić nie mogę, jednak z dużym prawdopodobieństwem liczyłbym się tutaj z koniecznością zaliczenia MPU.

   Pozdrawiam, A.K.

 • Mariusz pisze:

  Witam pana. Zabrano mi prawo jazdy w niemczech za alkohol. To bylo jakies 7 piw. Zabrano mnie na krew takze nie znam dokladnie wyniku badania. Wazne czy czeka mnie odpowiedzialnosc rowniez w pl?? Bardzo prosze o odpowiedz

 • Daniel pisze:

  Witam, moja sytuacja wygląda następująco.
  W stanie nietrzeźwy 1,68 w wydychanym powietrzu zatrzymała mnie policja do kontroli z braku zapalonych świateł w mieście ” 2 w nocy oświetlona ulica” kontrola przebiegła sprawnie ja trzymałem i czułem się dobrze na nogach.
  Została mi pobrana krew na komisariacie.
  Przypomnę że czekam na rozprawę sądowa i list z kobsekwencjami
  1 co mi za to grozi?
  2 czy testy mpu są nieuniknione w moim przypadku
  3 czy jeżeli moje prawo jazdy są w drodze do danego organu w pl, prowadząc poza Niemcami grozi mi coś więcej niż mandat za brak dokumentu przy sobie
  4 ile może potrwać przesłanie prawo jazdy do Polski z Niemiec
  5 i czy mogę utracić prawo jazdy w pl i ewentualnie jaka kara czekała by mnie w Polsce
  Z góry bardzo dziękuję
  Ps. Świetne forum, przydatne informacje.
  Pozdrawiam.

 • Angelika pisze:

  Dzień dobry. Panie Admie…sprawa z wczoraj. Zatrzymano mojego znajomego (kierowcę tira) miał 0,6 promila. Po 24h wypuścili do o dowiedział się, że ma zakaz jazdy po DE na 3 miesiące i po wpłacie 500€ wydadzą mu prawo jazdy (nawet dziś). Czy informacja o tym zdarzeniu będzie przekazana do Polski?
  Będę naprawdę wdzięczna za odpowiedź.

 • Marcin pisze:

  Witam serdecznie Panie Adamie mam pytanie jakiś miesiąc temu zostałem zatrzymany przez policję w Niemczech badanie wykazało mi 0.81promila jakie teraz mogą być tego konsekwencje

 • Patryk pisze:

  Witam Panie Adamie mam problem wczoraj zostałem zatrzymany w de przez policję zrobili mi testy moczu niby wykryto Thc zabrali mnie na oddanie krwi i mam czekać do 2 tygodni na wyniki paliłem dwa dni wcześniej czy wyniki wyjdą pozytywne ? Chciałbym sie dowiedzieć co moze mi grozić i czy w biały dzien w miejscu publicznym moga pobierać ode mnie mocz dziękuje z góry i proszę o pomoc.

  Chciałbym zaznaczyć ze w niedziele byłem jeszcze w Polsce i tłumaczyłem sie ze na imprezie ktoś mnie poczęstował i na nie świadomce zapaliłem . Czy to mogłoby mi pomoc w jakiś sposób ?

 • tomek pisze:

  witam Panie Adamie mam problem i poszę o pomoc 27.09 pojechałem na stacje paliw zatankować byłem tam za 20 minut aż tu nagle podjechali policjanci w nieoznakowanym aucie oczywiście dmuchałem i miałem 1.6 odstawili mi auto kawałek dalej i zabrali mnie na krew po godzinie ktoś przyjechał pobrał krew i tyle nie dostałem nic do podpisania żadnych papierów a policjant mi powiedział że wszystko przyjdzie poczta prawo jazdy na min.6miesiecy mi zabiorą tak mi powiedział i moje pytanie na ile jest to realna kara?dodam że przy zatrzymaniu byłem spokojny i kulturalny czy może mieć to jakiś wpływ?

  i zapomniałem dodać że w czasie zatrzymania auto było zgaszone i stało pod dystrybutorem próbowałem sciemniać że to nie ja jechałem aż w końcu sie przyznałem czyli nie widzieli że to ja akurat jechałem

  dziękuje za wszelką pomoc

 • tomek pisze:

  to czyli mam rozumieć ze prawo jazdy zostanie mi odebrane już na stałe a ten okres 6 miesięcy to bedzię okresem karencji na uzyskanie nowych uprawnień tak?

  • Adam Knopik pisze:

   @tomek: na stałe – w znaczeniu – dopóki uprawnienia do jazdy nie zostaną uznane / ponownie wydane w Niemczech przez upoważnione do tego władze administracyjne (urząd ds. praw jazdy), a to uznanie może nastąpić dopiero po upływie orzeczonego okresu karencji.

   Jak konkretnie będzie w Twoim przypadku dowiesz się, gdy otrzymasz oficjalne pisma z policji / prokuratury / sądu w tej sprawie.

   Pozdrawiam, A.K.

 • tomek pisze:

  ok dziękuje bardzo w razie czego mogę na pana liczyć?:-)

 • pytajaca:) pisze:

  Witam. Mam pytanie. Czy za alkohol i marihuanę jest ten sam paragraf? Znajomy miał badania na thc i wykryto ze palil. Miesiąc później przyszedł mu papier 1200€ kary za jazdę pod wpływem alkoholu. Z góry dziękuję za odpowiedź

 • Krzysztof pisze:

  Witam Panie Adamie, podczas kontroli drogowej w Niemczech maz wydmuchal 0,36 podczas pierwszej proby po okolo 5 minutach w trakcie drugiej proby 0,25. Policjant poinformowal nas iz na adres domowy przyjdzie tzw Bußgeldbescheid w ktorym bedzie mowa o zaplacie Bußgeld 500 euro oraz odeslanie prawa jazdy na miesiac czasu. Minal miesiac i nie otrzymalismy zadnego pisma. Po jakim czasie mozna sie spodziewac pisma? Dodatkowo podczas kontroli maz nie otrzymal zadnego dokumentu o ilosci wydmuchanego alkoholu czy potwierdzenia ze taka kontrola miala miejsce. Czy jest zatem szansa ze policja potraktowala meza lagodnie I na przyklad nie otrzyma zadnej kary?Dziekuje za odpowiedz

 • Marcin pisze:

  Witam Panie Adamie,otoz zatrzymano mnie do kontroli i wydmuchalem 0,65 na policyjnym alkomacie-takim malym(czy to sie liczy razy dwa?)po czym pojechalismy na krew i na testy reakcji.Policjanci zabrali moje prawko,nie dostalem zadnego potwierdzenia od nich,nic-powiedzieli ze papiery przyjda poczta,a jaki czas trzeba czekac,to nie wiedza.Dodam iz Land to Sachsen,okolice Dresden.Jakie moge poniesc konsekwencje w takim wypadku?pozdrawiam serdecznie,prosze o odpowiedz.

 • Mateusz pisze:

  Witam , dostałem mandat z De za prowadzenie pod wplywem – 50 stawek dziennych po 40 euro + jakies inne koszta. Łącznie 2200 euro. Od jakiego momentu mam wpłacać pieniadze i co jeśli nie będe płacił na czas a wręcz długo sie spóźniał ? Dziękuje i pozdrawiam

  • Adam Knopik pisze:

   @Mateusz: grzywnę należy wpłacić jednorazowo w terminie 4 tygodni od uprawomocnienia się nakazu karnego, jeśli jej w tym terminie nie zapłacisz w całości, a jednocześnie nie złożysz wniosku o rozłożenie jej płatności na raty, to zamienią Ci tę grzywnę na areszt wg przelicznika 1 stawka dzienna = 1 dzień pozbawienia wolności (w Twoim przypadku wychodzi 50 dni pozbawienia wolności) i przy pierwszej lepszej okazji, gdy tylko Cię w Niemczech namierzą to od razu odstawią do aresztu abyś tę karę mógł odbyć – myślę, że warto sobie takich przyjemności oszczędzić np. na czas składając wniosek o rozłożenie płatności na raty 🙂

 • Danuta pisze:

  Witam, napisze w skrocie o co chodzi: maz mial stluczke w DE prowadzac pod wplywem alkoholu (0,72 w wydychanym powietrzu, 0,62 przy badaniu krwi). Dostal kare grzywny 2200€ i zakaz prowadzenia pojazdow na 10 m-cy. Z poprzednich wpisow dowiedzialam sie, ze prawo jazdy zostanie wyslane do PL i tam bedzie mogl je odebrac. Wiem, ze na terenie niemiec nie bedzie mogl przez te 10 m-cy jezzdzic, i tu moje pytanie: czy jest mozliwosc starania sie o skrocenie tego okresu? Slyszalam, ze mozna zrobic jakis kurs (nie MPU) i po przedstawieniu zaswiadczenia o jego ukonczeniu napisac prosbe/wniosek o skrocenie kary. Czy jest rzeczywiscie taka mozliwosc? Jezeki tak, to o jaki kurs chodzi i na czym on polega. Brak prawa jazdy bardzo ogranicza zdolnosc do pracy (maz pracuje przy remontach mieszkan i musi dojezdzac z narzedziami) na wskazana budowe. W tej chwili szef przjezdza po niego, odwozi na budowe i jedze na swoja, gdyz pracuja na roznych budowach. Po pracy rowniez go odwozi, ale nie ukrywa, ze jest to dla niego bardzo uciazlie i rozwaza mozliwosc zatrudnienia kogos mobilnego. Prosze o porade, czy mozna starac sie o skrocenie zakazu prowadzenia pojazdow.
  Dziekuje i pozdrawiam

  • Adam Knopik pisze:

   @Danuta: można ale do tego długa i ciężka droga – o ewentualnym skróceniu okresu karencji (Sperrfrist) musi rozstrzygnąć sąd (lub inny organ, który go orzekł) i trzeba mieć dobre argumenty przemawiające za takim skróceniem (np. odbyty specjalistyczny kurs psychologiczny u psychologa ruchu drogowego), natomiast to, że pracodawca grozi zwolnieniem z pracy niestety takim argumentem nie jest.

   Poza tym skrócenie okresu karencji to jedno, a odzyskanie uprawnień do jazdy to drugie…

   Po szczegóły zapraszam do bezpośredniego kontaktu ze mną 🙂

 • Mateusz pisze:

  Mam pytanko bo mialem taki przypadek gdzie w niemczech jechalismy z kokega i samochod nam sciaglo na pole a bylismy pod wplywem aljocholu co nam moze grozic jeden z nas mial brak prawajazdy.. prosze o opisanie szczegolowe

 • joze pisze:

  witam. moja sprawa wyglada nastepujaco. w listopadzie na cpn w aucie z kolega pilismy alkohol okolo 3godzin . po tym czasie poszedlem na cpn cos zjesc kobieta widzac osobe pijana zadzwonila po policje. policja mnie wziela na komisariat a koledze kazali ,, spac ,, dalej w aucie. nie znam niemieckiego wiec sprawa byla taka ze przyszedl kolo 7rano lekarz ktory pobral krew bylo okolo 1,6 pr. potem mnie puszczono do domu. w kwietniu przyszedl mi dokument ze mam zabrane prawko na 5miesiecy o kara grzywny. majac w tym czasie adw odwolalem sie od tego wyroku. gdyz niw prowadzilem pojazdu i nikt na tym mnie nie zlapal mam 5swiatkow. dzis o 13:30 glowna rozprawa. (w lipcu bylo 4 rozprawy kazda zostala odwolana bo zawsze kogos nie bylo) w tych sadach to sa cyrki. bardziej klocili sie na kiedt przeniesc sprawe bo sedzia ma wizyte u dentysty. adw ma urlop . prokurator nie moze. masakra jakas)

  • Adam Knopik pisze:

   @joze: w takim razie powodzenia dzisiaj na rozprawie, trzymam kciuki! Napisz później jak Ci poszło 🙂

   • jozef pisze:

    witam. nie wiem co mam myslec na ten tamat. rozprawa sie odbyla. powiem tak to jest jakis cyrk. oddali mi prawko dzisiaj ale….
    przesluchiwali swiadka , nic sie nie dowiedzieli tak naprawde swiadek nie wie nic , kto kierowal, nie wie dlaczego zadzwonila po policje. itd prokuratura nie ma nic. sedzia stwierdzil zeby opuscila sale. po naradzie z adw na korytarzu. podjalem dezyzje zeby mi oddali prawko. pod kara grzywny 900€
    sedzia zaproponowal uklad ze odda prawko pod warunkiem ze ich nie zaskarze. i ze bede czysty w papierach w DE.
    byla przy tym moj tlumacz i adw ktory powiedzial ze sie zgadza z tym gdyz odwolanie moze byc 50/50. sedzia sie usmial i potwierdzil wszystko. prosze o zrozumialosc ale ja chce sie odwolac.

 • jozef pisze:

  Moge sie zgodzic 50% dla adwokata ktory sprawe wygra i wyciagnie jak najwieksze odszkodowanie za nielegalne przetrzymywanie prawa jazdy na okres 9 miesiecy.

 • Tomek b pisze:

  Witam ponownie pisalem do pana prawie rok temu i mam pytanie 13 wrzesnia mija mi zakaz prowadzenia pojazdow na terenie de a dostalem 9miesiecy mandat oczywizcie swoja droga prawo jazdy odebralem w polsce bez problemu i prosze mi powiedziec czy ja moge sie normalnie poruszac juz na terenie de czy musze pisac jakies pisma do stadtu?

 • Michał pisze:

  Witam. 2.5 roku temu poruszałem się rowerem, na badaniu krwi wyszlo mi 1.63. Zapłaciłem 1600e kary plus 200e kosztów sądowych. Dopiero teraz oo 2.5 roku przyszło mi wezwanie na stawienie się na testy mpu ( zaznaczam, że prawa jazda mi nie zabrali). Jak te testy wyglądają, to są te same które obowiązują jak prawko zostanie zabrane i których ludzie się tak boją??

 • Goska pisze:

  Prowadzilem pod wplywem mialem 2.4promila i spowodowalem kolizje w niemczech na autostradzie jaka kate moge dostac

 • artur pisze:

  Witam panie Adamie mieszkam i pracuje na terenie Szwaicari . W listopadzie policja zabrała mi prawko temat jest zbyt prywatny ale 2 dni temu dostałem wyrok zaoczny za jazde po pijaku a ja nawet kluczyków nie miałem, auto nie było ruszane przez 2 dni ale nie oto chodzi ,Miałem 1,9 pro 3500€ albo 35 dni odsiadki i na 9 miesięcy utrata szwajcarskiego prawka czy jak tam .Mam świadka który widział całe zdarzenie ,pośle panu dokumenty na meil ,bo ja tego nie mogę zrozumieć ,i dlaczego tak wysoka kara nawet jak bym był za kółkiem ,i czy mam szanse na jakieś odwołanie lub coś innego ,puki sprawa jest ciepła,pozdrawiam Artur

  kary

 • Damian pisze:

  Witam
  Mam pytanie
  W roku 2010 miałem wypadek w niemczech nie miałem meldunku byłem w odwiedzinach
  Miałem wypadek wjechalem w inne auto które stało na poboczu bez osób w środku byłem pod wpływem alkoholu miałem około 1.5 promila miałem zakaz jazdy na rok wróciłem do Polski po roku wróciłem spowrotem do Niemiec mieszkam teraz już tutaj 4 lata cały czas poruszyłem się autem.
  Rok temu w październiku zaczynała mnie na autostradzie kryminal policja powiedziała że mam zakaz jazdy po Niemczech nie miałem o tym żadnego pojęcia. Przyszło że nie dostałem żadnego mandatu że sprawa jest umorzona. Teraz chce wyjaśnić ta sprawę. Czekam aż ściągną papiery z jakiegoś presidium tutaj do mnie i wtedy dopiero mi powiedzą co mnie czeka. Mógłby Pan mi coś powiedzieć odnośnie tego
  Przypomnę tylko że nie miałem pojęcia o tym że mam zakaz jazdy w Polsce doczekałem ten roczny zakaz. I byłem pewny że mogę w dalszym ciągu jeździć po roku autem dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam

  • Adam Knopik pisze:

   Po tym co napisałeś wnioskuję, że po utracie uprawnień do jazdy w Niemczech nigdy nie złożyłeś wniosku o ich ponowne uznanie – stąd nie posiadasz obecnie uprawnień do jazdy w Niemczech i każda Twoja jazda będzie traktowana jako jazda bez uprawnień.

   W Niemczech jeździć będzie mógł dopiero wówczas, gdy Twoje uprawnienia do jazdy zostaną uznane w Niemczech, względnie gdy uzyskasz tutaj nowe uprawnienia do jazdy.

 • marek pisze:

  DZIEŃ DOBRY .w lutym 2018 miałem kolizje z drzewem po alkoholu ,nie wiem ile miałem promili nic nie pamiętam . Mam Polskie PJ i wszystkie kategorie ,obecnie mieszkam i jeżdżę ciężarówką po Niemczech. Bardzo słabo znam język Niemiecki.c 10 lat temu miałem zakaz prowadzenia po Niemczech za 1,9 promila po kontroli.Obecnie mam zarzuty z § 315c StGB .§21StVG .§ 24a StVG .Wiem nie jest wesoło ,ale co dalej .?? czy warto jeszcze brać adwokata , jakie są rokowania?Pozdrawiam i z góry dziękuję za poradę . marek

  • Adam Knopik pisze:

   Postawiono Ci zarzut jazdy pod wpływem alkoholu oraz jazdy bez uprawnień do jazdy – także rzeczywiście wesoło nie jest…

   O rokowaniach / możliwych konsekwencjach przeczytasz na blogu w działach:

   W sprawach karnych (czyli takich jak ta Twoja) zawsze warto skorzystać z pomocy adwokata (obrońcy) w sądzie lub przynajmniej skonsultować się z prawnikiem.

 • Kamil pisze:

  Witam
  Panie Adamie moja sprawa wygląda nastepująco.
  Złapali mnie w Niemczech na skuterze. Po rozmowie ze mna policja wyczuła że coś piłem. Zbadali mnie alkomatem i wyszlo 2,50 promila. Dodam iż jechalem normalnie (nie szarżowałem ani nie jeżdziłem od krawężnika do krawężnika) Zabrali mnie na krew a potem do domu. Do tego dorzucili mi brak uprawnien. Ja jechalem skuterem 50 cm3 i w Polsce nie trzeba na to prawa jazdy. W Niemczech jednak trzeba. Nie wiedzialem o tym i jak pozniej byłem na policji to o tym powiedziałem a oni dopisali to do protokolu plus to ze zaluje tego i wogole ze wyrazilem skruche. Dodam ze nie mam prawa jazdy zadnej kategori. Stracilem tez prace w Niemczech i wrocilem do Polski. Moje pytania:
  1.jak wysoka może być grzywna +/-
  2.ile około moge dostać zakazu
  3.czy ten zakaz przechodzi do polski
  4.czy w niemieckim prawie jest podział na POJAZDY SILNIKOWE I MECHANICZNE

  Z góry Dziękuje
  Kamil

 • Mateusz pisze:

  Witam Panie Adamie
  Pracuję w Berlinie jako Kurier w DHL
  Policja mnie zatrzymała i wysłuchałem 0,43 tj.0,86 promila.
  Chalbym się dowiedzieć co mi grozi
  W jakim czasie będzie podjęta decyzja i otrzymam list.
  Dodam tylko że prawo jazdy są mi potrzebne do pracy i że nigdy nie byłem za nic karany,a posiadam prawo jazdy 9lat i 3 miesiące.
  Z góry dziękuję pozdrawiam

  • Adam Knopik pisze:

   Jeśli Ci skonfiskowano prawo jazdy lub wydano postanowienie o tymczasowym odebraniu uprawnień do jazdy, to obecnie nie możesz na terytorium Niemiec prowadzić pojazdów mechanicznych.

   Dalsze konsekwencje zależą od wyniku badań.

   O możliwych konsekwencjach jazdy pod wpływem pisałem szeroko na blogu – zajrzyj proszę do działu: Jazda pod wpływem w Niemczech

 • Tomek pisze:

  Dzień dobry chciałem się o coś ważnego zapytać trzy dni temu straciłem przytomność prowadząc auto i przejechałem czerwone uderzył delikatnie we mnie młody Chopin bez żadnej jego szkody na zdrowiu a co domnie auto moje odbiło i zdążyłem w betonowa latarnie ale to nie najgorsze w ten dzień nie sporzylem alkoholu ale dwa wcześniejsze nie jadłem i piłem i przy kontroli policji alkomatem w szpitalu pokazało mi ponad 2 promile jak Pan sądzi jakie mogę ponieść konsekwencje tego nic jeszcze dokładnie niewiem bo przebywam w szpitalu

 • Grzegorz pisze:

  Witam Panie Adamie.Mam takie pytanie,zostałem w Niemczech skazany za jazdę pod wpływem alkocholu wynik. 1.5 promila.Wyrok z dnia 27.04.2012r 9 miesiecy zakazu i grzywną w wysokosci 30 stawek dziennychdziennych po 30 euro.Kara skończyła się 23.01.2013r,grzywny nie opłaciłem i wciąż widnieje ten wyrok niemieckiego sądu w polskiej bazie Krajowego Rejstru Osób Karanych.Moje pytanie kiedy będę miał czyste konto i kiedy ewentualnie grzywna się przedawni z góry bardzo dziękuję za odpowiedź jest to sprawa co po nocach nie daje spać.

  • Adam Knopik pisze:

   Problem ten opisywałem m.in tutaj>>, tutaj>> i tutaj>> 🙂

   Po fachową pomoc zapraszam do kontaktu 🙂

   • Damiano pisze:

    Witam ..tutaj kolegom chodziło chyba o sytuację, co dalej będzie? gdy grzywna zostanie zamieniona na areszt tzn. czy siedząc cały czas w Polsce nie wyjeżdżając do Niemiec można zostać zatrzymanym przy np.rutynowej kontroli?; i kiedy taka kara pozbawienia wolności się przedawni? ..i legalnie będzie można znowu np.pracować w niemczech ..pzdr

 • Jan pisze:

  witam Pana.Moja sprawa wygląda następująco.Jadąc autostradą w niemczech w godzinach popołudniowych,coś uderzyło w przednią szybę mojej ciężarówki i całą ją potłukło.zjechałem na pierwszy parking i o zdarzeniu powiadomiłem firmę i serwis, ci kazali mi czekać do następnego dnia do godzin popołudniowych, .przypominam! stoję na parkingu ,nigdzie się nie ruszam, jedno piwko, drugie skończyło się na czterech,Mija 1h40 min( mam to zarejestrowane na tachografie) a na parking wjeżdża policja podchodzą i mówią że mieli zgłoszenie o kolizji,jakiś znak uszkodziłem, jazda na komendę,dmuchanie 2promile, jakie konsekwencje mi grożą? postawili mi zarzut ucieczki z miejsca wypadku i jazdę pod wpływem alkoholu podobno mają świadka zdarzenia i film, ale nie chcieli pokazać.czy można postawić zarzut jazdy po alkoholu gdy stałem na parkingu ?

  • Adam Knopik pisze:

   Można postawić zarzut jazdy po alkoholu, nawet wówczas, gdy w trakcie zatrzymania stało się już na parkingu. Taki zarzut musi być jednak potwierdzony odpowiednio wysokim stężeniem alkoholu – tzn. musi być ono na tyle wysokie, aby wskazywało na to, że alkohol zaczęło się spożywać znacznie wcześniej, niż po zatrzymaniu się. Jeżeli dodatkowo byli jacyś świadkowie zdarzenia, np. nierównej jazdy etc. to będzie to dodatkowym argumentem potwierdzającym słuszność takiego zarzutu.

 • Michał D pisze:

  Witam Panie Adamie, mam pytanie, ostatnio w niemczech wsiadłem pod wpływem alkoholu do samochodu i jak ruszyłem z parkingu to zrobiłem mała ryske na zderzaku drugiego samochodu, niedaleko siedzieli jacyś malolaci i mnie zatrzymali i wezwali policję,przyjechała policja zbadali mnie alkomatem po czym zostałem skuty i przewieziony na komisariat, na komisariacie pobrano mi też krew kazano przejść po linii prostej i zrobić parę obrotów i dotknąć z zamkniętymi oczami nosa, powiedzieli mi też.że jak zapłacę odrazu karta 1200 euro to ze proces karny zostanie chyba wstrzymany, jednak ja nie miałem takiej kwoty na karcie i teraz moje pytanie jest takie, co może mi za to przewinienie grozić? Czy jak sprawa trafi do sądu to będę musiał osobiście być na tych rozprawach? Z góry dziękuję. Za odpowiedź. Pozdrawiam Ps. Nie wiem ile miałem promili ale prawdopodobnie powyżej 1.6

 • bożena pisze:

  witam
  mój mąż spowodował wypadek w Bawarii na parkingu .Jest kierowcą tira.
  chciał przestawić auto i przejechał kolegę który siedział przed jego maską
  połamał mu obydwie nogi .poszkodowany jest w szpitalu.Mąż oczywiście nie wiedział że on tam siedzi to był wypadek ,obaj wcześniej pili alkochol mąż miał 1.2 promile alkocholu podczas badania.co grozi mojemu mężowi jaka kara?
  proszę o odpowiedż ,pozdrawiam

  • Adam Knopik pisze:

   Bożeno o możliwych konsekwencjach przeczytasz na blogu m.in. tutaj>>

   Co do zasady konsekwencje za jazdę pod wpływem to grzywna (średni przedział od 1.000 do 4.000 euro), utrata uprawnień do jazdy w Niemczech oraz co najmniej kilkumiesięczny okres karencji na ich odzyskanie. Z uwagi na szkody osobowe, kara może być dosyć surowa (prokuratura na pewno tego nie odpuści).

   Po wskazówki zapraszam do kontaktu ze mną 🙂

 • Daniel pisze:

  Witam,

  Zwracam się z zapytaniem jakie mogą być konsekwencje w poniższej sprawie.

  Mojemu ojcu przydarzyła się sytuacje, że zostało mu odebrane prawo jazdy na parkingu. Ktoś zadzwonił na policję, że widział jak jeździ po pijaku. W momencie przyjechania policji auto stało zgaszone na parkingu. Został nałożony mandat karny wysokości 500 EUR który został od razu opłacony oraz zabrane prawo jazdy. Czy może mieć to konsekwencje stałego utraty prawa jazdy? Zależy to od zbadanego poziomu alkoholu czy są inne warunki?
  Z góry dziękuje za każdą możliwą wskazówkę.
  Pozdrawiam

  • Adam Knopik pisze:

   Danielu o możliwych konsekwencjach przeczytasz na blogu m.in. tutaj>>

   Co do zasady konsekwencje za jazdę pod wpływem to grzywna (średni przedział od 1.000 do 4.000 euro), utrata uprawnień do jazdy w Niemczech oraz co najmniej kilkumiesięczny okres karencji na ich odzyskanie.

   Zakładam, że w tym przypadku pobrano jedynie kaucje na zabezpieczenie kosztów postępowania (te 500 euro).
   W takich sprawach nie otrzymuje się mandatu od policji, tylko grzywnę – nałożoną nakazem karnym, wydanym przez sąd na wniosek prokuratury.

   Skoro Twojemu ojcu prawo jazdy zostało od razu skonfiskowane, tzn. że od dnia konfiskaty nie wolno mu w Niemczech prowadzić pojazdów mechanicznych.

   Po wskazówki zapraszam do kontaktu ze mną 🙂

 • Adas pisze:

  Witam mam pytanie jakie są konsekwencje potroncenia pieszego pod wpływem alkoholu 1,4 wydychanym

 • Adam pisze:

  Witam mam pytanie jeśli w Niemczech po spożyciu alkoholu byla kolizja na drodze z drugim kierowca przy sprawdzeniu przez policję testu wykazało na 0,6 promila alkoholu co grozi takiemu kierowcy chodzi mi tutaj o znajomego czy będzie musiał przechodzić mpu i na ile czasu zostanie zatrzymane prawojazdy? Dziękuję za odpowiedź.

 • Sebastian pisze:

  Witam jechałem pod wpływem alk 1,6
  I miałem kolizję nie wierzyłem w inne auto ale odpryski z mojego auta trafiły w inne auta są znaczne zniszczenia na jaką karę mam się nastawić.
  Bardzo potępiam to co zrobiłem leźe w szpitalu miałem rozwalanie 4 kręgi ale chodzę .
  Przestrzegam wszystkich nie śniadanie po alk…..

  • Adam Knopik pisze:

   Sebastianie, ustawowo grozi kara pozbawienia wolności lub wysoka grzywna oraz utrata uprawnień do jazdy w Niemczech. Generalnie wymiar kary zależy od wielu czynników, m.in. od rozmiarów wyrządzonej szkody, ale także od sytuacji finansowej i osobistej sprawcy. Zwłaszcza ze względu na tę drugą okoliczność w takich oczywistych sprawach na pewno nie zaszkodzi wykazać się inicjatywą i podjąć aktywne działania w celu nawiązania kontaktu z policją / prokuraturą prowadzącą sprawę i uzgodnienia z nimi odpowiedniej kary (najczęściej grzywny dostosowanej do danej sytuacji osobistej i finansowej) w zamian za przyznanie się do czynu i szybkie zakończenie postępowania nakazem karnym bez przeprowadzania rozprawy sądowej.

   Po szczegóły zapraszam do kontaktu 🙂

   • Sebastian pisze:

    Witam Pana chciałbym skorzystać z Pana pomocy ale prosiłbym o dogodne rozłożenie na raty tej kwoty bo na ten moment sytuacja materialną mojej rodziny nie wygląda najlepiej mam 2 dzieci i 3 w drodze czy mógłbym uzyskać od Pana nr tel?

 • marek pisze:

  Witam stracilem polskie prawo jazdy w niemczech wynik 2,6 promila co musze zrobic zeby dalej mogl jezdzic .Mieszkam w niemczech polskie obywatelstwo

 • Tomek pisze:

  W Polsce nie ma 0,5 promila. Pamiętam, że było 0.2 kiedyś teraz nie orientuję się. Pozdrawiam

 • Jacek Przyborowski pisze:

  Bardzo pozytywna współpraca z Panem Adamem , doradztwo na bardzo wysokim poziomie w sympatycznym klimacie .Tylko i wyłącznie na plus pozdrawiam

 • Łukasz Gminski pisze:

  Witam Panie Adamie 2 tygodnie temu jadac na autostradzie niedaleko m.Pasewalk w podwójnej obsadzie zasnalem za kierownica zjechalem do rowu nic nikomu sie nie stalo nie moglismy z niego wyjechac bez pomocy holownika wezwalem policje bylem trzezwy policjant powidzial ze prokurator odstapil od wymierzenia kary przez plicjantow i ze mam podejrzenie &315c i ze pismo przyjdzie poczta co mi za to grozi ile trzeba czekac za takim pismem.

  • Adam Knopik pisze:

   Łukaszu, przepis § 315c StGB (niemiecki kodeks karny) przewiduje odpowiedzialność karną za sprowadzenie zagrożenia w ruchu drogowym.
   Przy czym zaśnięcie za kierownicą jest w nim traktowane tak samo jak jazda pod wpływem alkoholu (lub innych używek).
   W związku z tym odpowiedzialność za ten czyn również będzie taka sama jak za jazdę po alkoholu.
   Co do zasady możliwe konsekwencje to kara pozbawienia wolności do lat 5 (lub do dwóch lat, w przypadku nieumyślnego działania) lub grzywna.
   Dodatkowo możliwa jest utrata uprawnień do jazdy w Niemczech oraz co najmniej kilkumiesięczny okres karencji na ich odzyskanie.

 • Michał pisze:

  Witam. Jestem karany w Polsce za jazdę pod wpływem alkoholu. Mam karę w zawieszeniu oraz zabrane prawojazdy. Byłem w Niemczech i tydzień temu złapali mnie na rowerze 0.8 promila na badaniu(art316stgb). Za około miesiąca otrzymam pismo na adres domowy z dalszymi informacjami. Czy pójdę za kratki czy skończy się na grzywnie ? Czy policja niemiecka przekaże informacje o tym zajściu polskiej prokuraturze ? Możliwe że zakwalifikują to jako wykroczenie lub przestępstwo

Napisz komentarz