Strona główna » Blog » Czym grozi jazda po alkoholu w Niemczech?

Czym grozi jazda po alkoholu w Niemczech?

Opublikowano: 29.10.2013
Aktualizacja: 03.04.2023
Przeczytasz w: 3 min
209 komentarzy
Udostępnij:
FacebookTwitterLinkedIn
0%
Kara za jazdę po alkoholu w Niemczech
Z tego artykułu dowiesz się:
  • jakie jest dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy
  • czy zawsze ominą cię konsekwencje
  • jakie są kary za jazdę po alkoholu w Niemczech

To pytanie bardzo często pojawia się w wynikach zapytań wpisywanych w wyszukiwarkach internetowych – postanowiłem więc napisać także na ten temat. Jazda po pijanemu w Niemczech – w zależności od stężenia alkoholu we krwi to wykroczenie lub przestępstwo. Granicę, podobnie jak w Polsce, postawiono na poziomie 0,5 promila.

Jazda po alkoholu w Niemczech – jakie jest dopuszczalne stężenie?

Co do zasady dopuszczalny poziom alkoholu we krwi u kierującego pojazdem w Niemczech wynosi 0,5 promila i kierowanie pojazdem przy takim stężeniu alkoholu we krwi nie jest karalne.

Jednakże jeśli Twoja jazda przy takim stężeniu alkoholu we krwi (tj. do 0,5 promila) wyglądała dosyć podejrzanie (np. jechałeś wężykiem albo nagle przyspieszałeś i zwalniałeś lub jechałeś bardzo wolno) i nie masz na to żadnego logicznego wytłumaczenia (np. jesteś nowy w mieście i się rozglądałeś szukając ulicy lub sprawdzałeś GPS)  – to zatrzymująca Cię  policja najprawdopodobniej uzna Twoją jazdę za niebezpieczną i wlepi Ci mandat (za popełnienie wykroczenia  jazdy pod wpływem alkoholu).

Kiedy prowadzenie po alkoholu jest przestępstwem – kary za jazdę po alkoholu w Niemczech

Natomiast gdy badanie wykaże u Ciebie obecność alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila, to możesz ponieść odpowiedzialność karną za popełnienie przestępstwa jazdy po alkoholu. Dodatkową dolegliwością, która Ci grozi to czasowa bądź trwała utrata prawo jazdy. Wszystko zależy od tego jak wyglądała Twoja jazda w chwili zatrzymania (albo na krótko przed nim) i jakie wrażenie zrobisz na kontrolujących Cię policjantach.

Ciekawostką jest to, że w Niemczech bierze się pod uwagę to jaki wpływ ma alkohol na danego kierowcę (nie każdy reaguje tak samo na spożycie takiej samej dawki alkoholu). Jeśli jesteś jak stary góral, który jak nie wypije to nie pojedzie prosto 🙂 to może uda Ci się uniknąć konsekwencji swojego postępowania… jeśli jednak Twoja jazda przy takim stężeniu wyglądała podejrzanie albo mocno podejrzanie… albo co gorsza spowodowałeś wypadek, to konsekwencje takiej jazdy mogą być dla Ciebie naprawdę bardzo surowe.

Po przekroczeniu granicy 1,1 promila – utrata prawa jazdy i sprawa w sądzie

Oczywiście wszystko ma swoje granice. Taką granicę postawiono i tu – dokładnie na poziomie 1,1 promila alkoholu we krwi. W wyniku badań ustalono, iż po przekroczeniu tego limitu nikt nie może prowadzić samochodu w sposób bezpieczny. Jeżeli podczas kontroli zostanie u Ciebie stwierdzony taki lub wyższy poziom alkoholu we krwi – to obligatoryjnie zostanie Ci zatrzymane prawo jazdy oraz nie ominie Cię sprawa karna za popełnienie przestępstwa jazdy po wpływem alkoholu.

Jazda po spożyciu alkoholu w Niemczech jako przestępstwo – jakie kary przewiduje prawo?

Kara jaka grozi Ci za prowadzenie pod wpływem alkoholu (tj. co do zasady powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) to w zależności od okoliczności zdarzenia grzywna lub kara pozbawienia wolności (jeśli np. spowodowałeś śmiertelny wypadek w wyniku jazdy pod wpływem alkoholu to kara pozbawienia wolności raczej Cię nie ominie).

Dodatkowo, jeżeli poziom alkoholu we krwi wyniósł u Ciebie ponad 1,6 promila to wówczas, gdy będziesz chciał odzyskać swoje uprawnienia do jazdy, zostaniesz najpierw skierowany na obligatoryjne testy lekarskie i psychologiczne (MPU). Same badania to dobry temat na osobny wpis – napiszę Ci o nich więcej przy najbliższej okazji.

Wiedząc już, czym grozi jazda po pijanemu w Niemczech, niezależnie od tego, jak dobrze byś się nie czuł po alkoholu – nigdy nie zapominaj o jednej koronnej zasadzie: PIŁEŚ  – NIE JEDŹ!!!

Zatrzymano Cię za jazdę po alkoholu?

Skonsultuj ze mną swoją sprawę, zanim będzie za późno.

  • Omówię Twoje szanse na zmniejszenie grożących Ci konsekwencji,

  • pokieruję Cię dalej

    lub

  • podejmę potrzebne działania w Twoim imieniu.

Innym kierowcom też mogą przydać się te informacje. Podziel się!
FacebookTwitterLinkedIn
BEZPIECZNYCH PODRÓŻY!
Adam Knopik
prawnik polskich kierowców w Niemczech
Adam Knopik
POLSKI PRAWNIK W NIEMCZECH
Z zaangażowaniem od wielu lat dochodzę odszkodowań, odzyskuję prawa jazdy i pomagam uniknąć problemów prawnych w Niemczech
Słowniczek niemiecko-polski dla kierowców
Kategorie:
Zobacz inne moje blogi:
Partner bloga:
AIXLAW
Rechtsanwälte

Uzupełnij wiedzę o te tematy

O czym myślisz wyprzedzając ciężarówkę?
Przeczytasz w 1 min

Współczesne ciężarówki wyposażane są w systemy zwiększające bezpieczeństwo jazdy, kierowcy to zawodowcy, którzy wyjeździli tysiące kilometrów. Teoretycznie powinniśmy czuć się bezp...

Jazda pod wpływem w DE, czyli… co mi teraz grozi?
Przeczytasz w 3 min

Niestety są kierowcy, którzy prowadzą pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.  Świadczą o tym niechlubne policyjne statystyki – również w Niemczech. Trafiają do...

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
209 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Albert

Mala korekta do artykulu: obligatoryjne skierowanie na testy lekarskie i psychologiczne (MPU) jest od 1,6 promila. Dwa promile to granica powyzej ktorej nie mozna wziac udzialu w specjalnych kursach skracajacych okres kary.

Adam Knopik

Ma Pan rację Panie Albercie – obecnie ta granica wynosi 1,6 promila – dziękuję za czujność.
Tekst już poprawiłem aby nie wprowadzać w błąd.
To oczywiście granica obligatoryjnego skierowania na MPU. Natomiast jak wynika z moich obserwacji obecny trend jest taki, że na MPU często kierowane są osoby już przy poziomie oscylującym w okolicach 1,3 promila.
Pozdrawiam, A.K.

Janusz Lewandowski

Dlaczego w Polsce są tak słabe przepisy dam przykład będąc w singapurze spotkałem się z taką sytuacją pijany kierowca dostał 250.000 $ grzywny i 10 lat więzienia
w Polsce za jazdę po pijaku kara musi być co najmiej 2.000 zł

Albert

Szybko Pan dziala Panie Adamie, gratulacje 🙂
To co chyba jest specjalnoscia Niemiec to zroznicowane podejscie w roznych Landach, czy nawet powiatach. Rozne wymagania dokumentowe, rozne wzorce formularzy, rozne wysokosci startowe kar i rozne mozliwosci ich skrocenia. Znam osoby z 1,59, kolizja, szkodami na majatku i ucieczka z miejsca wypadku…bez MPU. A gdzie indziej tak jak Pan pisze…w zaleznosci od podejscia osoby w „okienku” w wydziale komunikacji. W roznorodnosci ponoc jest sila 🙂
Pozdrawiam, aa

Adam Knopik

Dziękuję Panie Albercie 🙂
No cóż, taki już urok Federacji Niemieckiej, że każdy Land ma swoje prawa – i nawet jak jest jedna ogólna ustawa, to przepisy wykonawcze mogą być różne w poszczególnych Landach… nie mniej jednak nigdy nie mogą być sprzeczne z aktem wyższego rzędu (czyli ustawą federalną).
Pozdrawiam,
A.K.

Dorota

Panie Albercie, czy orientuje się Pan może jak to wygląda w Rheinland-Pfalz ? przy 1,15 Promila ?

grzesiek

Dziedobr.mam problem,mieszkam w niemczech Dusseldorf i tam zostalo mi odebrane prawojazdy pod wplwem alkocholu 1,4 promila mimo ze policja nie zatrzymala mnie podczas jazdy.wpilem sobie w parku nastepnie moi dobrzy znajomi z azdrosci chyba albo nie wiem zadzwonili na policje ze jezdze pod wplywem alkocholu,podpialo sie pd tym trzech,to byli kryminalisci lecz policje to nie obchodz,bylo to w czerwcu tamtego roku,plicja skontrolowala cieplote silnika i stwierdzila ze silnik jest ciepl a nie goracy,po konsultacj z adwokatem doradzil zebym sie przyznal do jazdyjesli chce szybko odzyskac prawojazdy i obiecal ze nie bedzie idioten test.niestety…po 5 miesiacach przyszla decyzja o zatrzymanu prawojazdow na 5 miesiecy od daty wystawienia tej decyzji na dodatek adwokat powiedzial ze czekaja mnie badania ale twierdzi ze te padania sa zwykle jakie sie wyrabia przy ubieganu sie na kurs prawojazdow.mam stracha ze zostalem wrobiony i to podwojnie i ze czeka mnie idioten tes.prosze cos powiedziec na ten temat

Adam Knopik

Panie Grzegorzu – to wszystko powinno wynikać z orzeczenia (decyzja/ wyrok/ postanowienie), które Pan otrzymał. Proszę się też upewnić, czy te 5 miesięcy to rzeczywiście tylko czasowe zatrzymanie prawa jazdy, czy też może okres karencji na uzyskanie nowych uprawnień w DE.
Z całą pewnością adwokat nie powinien był Panu obiecywać, że na pewno uniknie Pan testów MPU – gdyż nie od niego to zależy. To niezależna decyzja niemieckich urzędników. Co prawda Pana wynik: 1,4 promila nie oznaczał obligatoryjnego MPU – co nie zmienia faktu, że niemiecki urząd i tak mógł Pana na te badania skierować, jeśli uznał to za stosowne.
Pozdrawiam, A.K.

Robert

Dżień dobry Panie Adamie mam takie pytanie zostałem zatrzymany wczoraj w niemczech po alkocholu tj. 0,37=0,74 jak dobrze rozumie zapłaciłem 500 EURO na poczet grzywny czy to na tym się skończy czy może być różnie , na jakąś sprawe będe się musiał stawić czy nie bo na tyle co zrozumiałem policjantów to za miesiąc mają przyjść jakieś dokumenty do domu tak jakby rozstrzygnięcie sprawy z uzasadnieniem i ewentualny zwrot nadpłaconej grzywny gdyby tyle nie przysądzili . Proszę o ewentualną odpowiedż z góry dziękuję Robert Herka

Adam Knopik

Panie Robercie, przy tak stosunkowo „niewielkim” spożyciu wszystko powinno odbyć się tak jak Panu policja powiedziała. Najpewniej skończy się na grzywnie i jakimś czasowym odebraniem prawa jazdy (np. na miesiąc). Jeśli nie będzie się Pan odwoływał, to rozprawy w sądzie, na którą powinien się Pan stawić raczej nie będzie.

W razie większych / dalszych problemów proszę śmiało do mnie pisać na maila.

Pozdrawiam, A.K.

Matuesz

Mam pytanie a co grozi za jazdę pod wpływem narkotyków ?

Adam Knopik

Panie Mateuszu,

to samo co za jazdę pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających – szczegóły znajdzie Pan tutaj: http://wp.me/p3A2Xu-4C

Pozdrawiam, A.K.

Mateusz

Panie Adamie chodzi mi o to że dostałem mandat 500Euro oraz pobrano mi krew. Chce spłacić tą należność ale nie mam pojęcia gdzie to zrobić i najlepiej by było jak by była możliwość rozłożenia na raty tego mandatu gdyż nie pracuje dostałem tylko taki zielony niederschrift na ktorym pisze s29a btng ; s24 a stvg nie rozumiem nic z tego prosze o pomoc

Adam Knopik

Szanowny Panie Mateuszu,

to co Pan napisał niestety jest bez ładu i składu i ja też nic nie rozumiem.

Nie wiem, czy chodzi o wykroczenie, czy o sprawę karną; czy został Pan już ukarany, czy toczy się jeszcze śledztwo.

Niederschrift może być pokwitowaniem, że zatrzymano Panu prawo jazdy, ale nie potrafię czytać z fusów.

Jeśli posiada Pan jakąś inną dokumentację – to proszę przesłać mi jej skan / zdjęcie bezpośrednio na maila.

Generalnie jeżeli ma Pan coś zapłacić, to proszę się zwrócić do instytucji, która żąda zapłaty i swoimi słowami poprosić o rozłożenie na raty z podanym uzasadnieniem (np. trudna sytuacja rodzinna itp.).

Pozdrawiam, A.K.

adamiak

Witam proszę o Pomoc

kierowałem pod wpływem alkoholu i zjechałem z drogi wjechałem w 2 krzewy przy drodze w niemczech 🙁 zabrano mi prawo jazdy jak dmuchałem miałem ok 1.7 promila. pracuje tu 2 lata nigdy nie byłem w niemczech karany w polsce raz za przekroczenie prędkości. proszę o radę co robić co mi za to grozi czy mogę za to stracić pracę, czy bd obowiązkowo przechodził test mpu ?? jak z prawem jazdy w Polsce też mi zabiorą uprawnienia na jazdę po Polsce ?? bardzo proszę o pomoc

Adam Knopik

Szanowny Panie,

za jazdę w DE pod wpływem alkoholu grozi grzywna lub kara pozbawienia wolności – w praktyce będzie to pewnie grzywna (kilkaset euro).

Szczegóły znajdzie Pan w tym artykule: http://wp.me/p3A2Xu-4C

Dodatkowo na pewno zostanie wobec Pana orzeczona trwała lub czasowa utrata prawa jazdy na terenie DE.

Ponieważ badanie wykazało u Pana stężenie alkoholu we krwi powyżej 1,6 promila – będzie Pan miał także obowiązek zaliczenia MPU (Idiotentest) przed ponownym dopuszczeniem Pana do ruchu na terenie DE.

Więcej o MPU przeczyta Pani tutaj: http://wp.me/p3A2Xu-51

W Polsce nie utraci Pan prawa jazdy – może być jednak problem z jego odebraniem przed upływem zakazu orzeczonego w Niemczech.

Od decyzji, którą Pan niebawem otrzyma będzie miał Pan prawo się odwołać.

Pracy nie powinien Pan przez to stracić – chyba, że posiadanie prawa jazdy jest Panu niezbędne do jej wykonywania.

Pozdrawiam, A.K.

Marcin

Dzień Dobry. Dwa tygodnie temu kierowalem autem w Berlinie pod wplywem narkotyków(amfetamina,thc).Spowodowałem kolizje na czerwonym swietle,ktorej bylem sprawca i ucieklem z miejsca zdarzenia.oczywiscie zostalem zlapany,nie zabrano mi prawa jazdy i oswiadczono ze przekaza sprawe polskiej policji.nic alkoholu nie wydmuchalem ,ale pobrano mi trzy probki krwi i puszczono wolno.jestem zolnierzem wiec sprawa wyglada kiepsko, chcialbym sie dowiedziec jak bardzo pod kazdym wzgledem,łącznie z tym co zato grozi w sadzie cywilnym jak i wojskowym. z gory dziekuje

Adam Knopik

Panie Marcinie,

W DE zrobi Panu mu sprawę tylko sąd karny (§§ 316, 315c, 303, 142 StGB i ewtl. dalsze), musiał Pan coś źle zrozumieć, chyba że był Pan na służbie?

W Polsce grozi Panu odpowiedzialność karna o prowadzenie pod wpływem narkotyków z zaliczeniem kary niemieckiej (proszę też zajrzeć do tego wpisu: http://wp.me/p3A2Xu-7T)

Pozdrawiam, A.K.

Aleksandra

Witam , mąż jechał rowerem i mial wypadek bez osób trzecich , okazało sie,że mial 1,7 promila alkoholu we krwi , obecnie przebywa w szpitalu . Co mu grozi za przekroczenie , nigdy nie był karany , pracuje legalnie , jestes my tu całą rodziną . Mąż zadko pije alkohol , jest szansa by dostal lagodny wymiar kary ?

Adam Knopik

Pani Aleksandro,

Na łagodną kare zawsze można liczyć… jeśli są ku temu przesłanki.

Pani mąż będzie odpowiadał za jazdę pod wpływem alkoholu – za co grozi grzywna lub pozbawienie wolności – w praktyce będzie to raczej grzywna (kilkaset euro).

Dodatkową konsekwencją będzie jednak czasowa lub trwała utrata prawa jazdy na terenie DE oraz obowiązkowe testy MPU (wynik spożycia na poziomie ponad 1,6 promila o tym przesądza!).

Dodatkowo Pani mąż będzie odpowiadał cywilnie za szkodę wyrządzoną wypadkiem (jeśli taką wyrządził).

Pozdrawiam, A.K.

Aleksandra

Dziękuję bardzo za odpowiedz , chciałam się dowiedzieć czy jest gdzieś opisane coś o tych testach czemu służą ? Mąz się przewrócił na rowerze nie był to wypadek z innymi ludzmi . Jestesmy zameldowani w Niemczech , pracuje legalnie . Jest jakiś sposob na nie utracenie prawa jazdy tylko mąż ma prawo jazdy a mamy dziecko ktos musi jezdzic do lekarza chodzby .

Adam Knopik

Pani Aleksandro,

Testy MPU mają na celu weryfikację czy dana osoba spełnia warunki do tego aby mogła bez zagrożenia dla innych osób poruszać się po drogach. Na temat MPU znajdzie Pani mnóstwo artykułów w Internecie – proszę skorzystać z jakiejkolwiek wyszukiwarki internetowej.

W Niemczech zabronione jest prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu. Rower jest traktowany w DE jako pojazd mechaniczny, także w przypadku Pani męża utrzymanie prawa jazdy będzie bardzo trudne.

Jeżeli prawo jazdy jest mu niezbędne do wykonywania pracy zarobkowej, a jego utrata spowoduje utratę pracy – to istnieje niewielka (minimalna) szansa, aby na drodze sądowej przekonać sędziego, że utrzymanie prawa jazdy w tym przypadku jest wskazane – wiązało się to będzie jednak ze znacznie wyższą grzywną (jeśli w ogóle taki manewr się powiedzie).

Pozdrawiam, A.K.

Aleksandra

Dziękuję bardzo . Skończyło się na szczęście na mandacie , gdyż specjalistyczne badanie krwi wyniosło duzo mniej niż szpitalny pomiar .

Marcin

dzieki wielkie,jednak wciąż nie rozumiem.bede karany w pl za prowadzenie pod wplywem narkotyków a co z wypadkiem do ktorego doszlo po moim wymuszeniu na drodze.nie bylem na sluzbie w tym czasie
i chcialbm sie dowiedziec czy lepiej bedzie jak sam zloze wypowiedzenie i czy wogole grozi mi zwolnienie dyscyplinarne z tego tytułu.z gory dzieki. pozdrawiam

Adam Knopik

Panie Marcinie,

ucieczka z miejsca wypadku w Polsce nie jest przestępstwem tylko okolicznością zaostrzającą karę – także jako tako za samą ucieczkę z miejsca wypadku w Niemczech nie odpowie Pan karnie w Polsce, gdyż do tej odpowiedzialności wymagana jest tzw. podwójna przestępczość czynu (proszę zerknąć także do tego: http://wp.me/p3A2Xu-4g i tego wpisu: http://wp.me/p3A2Xu-7T).

W Polsce może Pan jednak odpowiadać za spowodowanie tej kolizji w Niemczech (czyli będzie to dodatkowa odpowiedzialność do tej za jazdę po narkotykach).

Na Pana miejsca nie rezygnowałbym pochopnie z pracy. Aby został Pan dyscyplinarnie zwolniony ze służby musi być wszczęte przeciw Panu postępowanie dyscyplinarne – które zakończy się wymierzeniem Panu właśnie takiej kary. Z wnioskiem o wszczęcie takiego postępowania może wystąpić Pana dowódca, jeżeli zostanie poinformowany o Pana problemach z prawem, w szczególności o popełnieniu przestępstwa.

Poza tym, nawet jeśli takie postępowanie zostanie wszczęte przeciwko Panu – nie oznacza to, ze karą musi być wydalenie Pana ze służby.

Co do szkody spowodowanej wypadkiem – tu może Pan odpowiadać cywilnie – i być zobowiązanym do jej naprawienia (zapłacenia odszkodowania) – ponieważ kolizja była spowodowana w wyniku przestępstwa (jazda pod wpływem) – to ubezpieczyciel OC najprawdopodobniej zażąda od Pana zwrotu odszkodowania wypłaconego poszkodowanemu (tzw. regres).

Pozdrawiam, A.K.

Marcin

Dziękuję bardzo za pomoc , wszystko dobrze wyjasnione przez Pana .Jeszcze raz Dziękuję .

Adam Knopik

Do usług Panie Marcinie 🙂
Pozdrawiam, A.K.

Adam Knopik

@Aleksandra: Świetnie Pani Aleksandro! Proszę tylko uważać (Pani mąż) na przyszłość! Pozdrawiam, A.K.

Małgorzata

Witam .Mam problem .16.08.2013 na parkingu pod barem w niemczech zatrzymano mojego męża za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeżwym . Tak naprawdę to siedział w aucie i zbierał nawigację bo miał z kolegami zamówioną taksówkę. Podjechała policja wyszło 1,4 zabrali go na badanie krwi 1,77 kazali podpisać dokumęty których nie rozumiał i się zaczęło. Najpierw po miesiącu przysłali prawko z naklejką i kazali pisać pismo jak będzie chciał jeżdzić po niemczech. Napisaliśmy pismo u tłumacza i okazało się że prokuratura oddała sprawę do sądu w Helmstedt .Wypisaliśmy dokumęty o dochodach, dzieciach ,o tym że mąż pracuje tam tylko na zlecenie i że przyznaje się do winy mając nadzieje że zminimalizuje to koszty .Odbyła się sprawa z orzeczeniem zakazu jazdy w niemczech na siedem miesięcy ,oraz karą z kosztami 567,36 euro. Wszystko opłaciliśmy i w grudniu przyszło pismo aby przysłać prawo jazdy do prokuratury aby coś w nim odnotować . Z obawą że nie odeślą wysłaliśmy i po miesiącu przysłali je spowrotem z adnotacją ; sie werden darauf hingewiesen ,dass Sie ein Kraftfahrzeug erst dann auf dem Gebiet der Bundesrepublik Deutschland wieder fuhren durfen,wenn die deutssche Verwaltungsbehorde auf Ihren Antrag die Erlaubnis dazu erteilt hat.[ręcznie dopisaneeret wieder ab 04.07.14 . Na prawku jest naklejka z numerami sprawy oraz datą 03.07.2014 24.00 Uhr. prokuratura i data 09.01.2014 gdy to przyklejano . Kończąc bardzo rroszę o poradę Panie Adamie bo kończy się niby kara ale nie mamy pewności czy od 04 lipca mąż może jeżdzić po niemczech . Napisaliśmy pismo z zapytaniem czy gdzieś trzeba zgłosić fakt że kończy siękara i chce się jeżdzić w DEdo prokuratury ale jeszcze nie odpisali .Mąż poszedł na posterunek policji z którego wyszła cała sprawa i nic nie powiedzieli tylko dali telefon i adres organu zajmującego się prawkami w Helmstedt. Zadzwonił tam przez 15 min szukali danych męża w komputerze i nie znależli ,czy to znaczy że to koniec kary i nigdzie nie trzeba już nic zgłaszać .Naczytałam się o badaniach MPU Idiotenteście i mam niepewność .Co jak wyjedzie w lipcu i go zatrzyma policja .Bardzo proszę o pomoc ,już brak mi pomysłów mąż nabroił i nie może doczekać się końcakary ,a ja boję się że to jeszcze nie koniec .pozdrawiam i z góry DZIĘKUJĘ Małgorzata

Adam Knopik

Pani Małgorzato,

z tego co Pani napisała jasno wynika, iż jeździć po DE Pani mąż będzie mógł dopiero po ponownym uznaniu jego uprawnień przez odpowiedni niemiecki urząd – co z kolei może nastąpić nie wcześniej niż po tym siedmiomiesięcznym okresie karencji – czyli po dniu 3 lipca 2014 roku.

Oznacza to, że aby Pani mąż mógł legalnie poruszać się jako kierowca po DE – najpierw musi złożyć odpowiedni wniosek do urzędu niemieckiego aby ten uznał jego uprawnienia.

Ciężko jest pisać nie widząc dokumentów, które Państwo otrzymaliście z DE – ale z dużym prawdopodobieństwem mogę przyjąć, iż Pani mąż utracił trwale uprawnienia w DE i do czasu, gdy nie uzyska nowych nie może legalnie kierować samochodem po terytorium Niemiec.

Powyższe oznacza, że najprawdopodobniej konieczne będzie zdanie nowego egzaminu na prawo jazdy / uzyskanie nowych uprawnień w DE.

Dodatkowo przy wyniku ponad 1,7 promila – nie obejdzie się także bez zaliczenia MPU w Niemczech. Bez tego nawet nowe uprawnienia nie zostaną w DE uznane.

W obecnej sytuacji – do czasu ponownego uznania uprawnień Pani męża w DE – jazda po Niemczech (w charakterze kierowcy) zostanie potraktowana jako jazda bez uprawnień.

O konsekwencjach takiej jazdy przeczyta Pani tutaj: http://wp.me/p3A2Xu-8U

Pozdrawiam, A.K.

Małgorzata

Panie Adamie
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedz .Wspominał Pan o dokumentach mogła bym przesłać skany pism majlem jak bym miała pana adres.Sprawa jest trudna bo mąż nie zna niemieckiego pracuje tam w zakładzie i nie jest kierowcą zawodowym.Wszyscy którzy z nim pracują mówią że prawo jazdy trzeba wyrabiać jak zabiorą na rok za jazdę pod wpływem alkocholu a to MPU każą robić jak kogoś złapią drugi raz na gazie.W sprawie sądowej jest mowa o przewinieniu karnym według &316 ustęp 1 kodeksu karnego.[vergehen der vorsatzlichen Trunkenheit im Verkehr,strafbar gemaB && 316 Absatz 1 in verbindung mit 69,69b Strafgesetzbuch ][Zugleich wird lhnen die Fahrerlaubnis entzogen mit der Wirkung einer ABERKENNUNG DES RECHTS ,FUR DIE DAUER VON NOCH 7 MONATEN VON DER FAHRERLAUBNIS IN DER BUNDESREPUBLIK DEUTSCHLAND [INLAND ]GEBRAUCH ZU MACHEN ] jest to urywek z 14 07 2013 w jednym z pism zaraz na początku po zabraniu prawka w piśmie pojawił się jeszcze paragraf111a Abs.3 StPO. Dużo by trzeba pisać lepiej zeskanowac . Dwóch znajomych męża którzy tam pracują ponoć po zakończeniu kary dalej jeżdżą i nigdzie tego nie zgłaszali . Ja uważam że najlepiej wszystko sprawdzić aby nie mieć żadnych nieprzyjemności . Czekam na odpowiedz i z góry dziękuje . Małgorzata

Małgorzata

Ta sprawa była z 14.11.2013 r. a nie z lipca

Michał

Witam ! Chciałbym się dowiedzieć co mi grozi jeśli jadąc pod wpływem alkoholu , przejechałem z 400 metrów po czym uderzylem w znak . Ktoś mnie zobaczył i wezwał policję . Policja mnie zabrała że sobą i na badaniu alkomatem wykazało 3,4 promila. Powiedzieli ,ze moje prawo jazdy wyślą do Polski a ja dostanę grzywnę i powiedzieli ,żeby się nie obawiać, bo będzie w wysokości 200 -300 euro. I mam takie pytanie : Czy zabiorą mi prawo jazdy w Polsce i czy będę miał stały zakaz prowadzenia pojazdów w Niemczech ? Czy mogę prowadzić samochód póki tej sprawy nie rozwiążą ?

Adam Knopik

Panie Michale,

główne zarzuty to: jazda po pijaku + spowodowanie zagrożenia ruchu.

Ponieważ miał Pan małe stężenie krwi w alkoholu, możliwe jest, że był Pan niepoczytalny w trakcie czynu (tj. działał Pan bez winy) i nie zostanie ukarany Pan za w/w przestępstwa, tylko za doprowadzenie się do takiego stanu, w którym wsiadł Pan za kółko.

Jednakże niewiele to zmienia, bo chociaż są to inne §§, to kara w praktyce jest taka sama.

Grzywna w wysokości 200-300 euro to baaaardzo optymistyczne rokowanie – wątpię aby się na tym skończyło.

Dodatkowo na 100% utraci Pan uprawnienia w DE – co może skutkować także utratą tych uprawnień w Polsce (zależy od decyzji urzędników w PL). Przed ich odzyskaniem w DE będzie musiał Pan zaliczyć „Idiotentest”.

W DE samochodu prowadzić Pan już nie może.

Pozdrawiam, A.K.

kamila

Witam. Wczoraj gdy jechalam na rowerze zlapala mnie policja. Zrobili badanie alkomatem I moj wynik wyniosl 1.9 promila. Zabrali mnie na komisariat, a nastepnie do szpitala gdzie zrobili mi badania krwi oraz testy takie jak dotykanie nosa zamknietymi oczami krecenie w kolkoIitd. Wszystko zrobilam w porzadku. Co grozi mi za to wykroczenie? Glownie interesuje mnie sprawa prawa jazdy. Z gory dziekuje za odpowiedz.

Chcialam zaznaczyc ze naprawdę bylam w dobrym stanie absolutnie nie slanialam sie na nogach nie awanturowalam ani nic z tych rzeczy.

Adam Knopik

Pani Kamilo,

obawiam się, że niestety bez utraty prawa jazdy się nie obejdzie (przynajmniej czasowej) – rower to wg niemieckiego prawa pojazd mechaniczny – a prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających (np. narkotyków) jest w Niemczech karalne.

Do tego Pani wynik – 1,9 promila również nie rokuje dobrze i z MPU też się Pani raczej nie wywinie (przy poziomie do 1,6 promila można byłoby jeszcze dyskutować…).

W przypadku roweru jazda po alkoholu od poziomu 1,6 promila alkoholu we krwi jest przestępstwem (a nie wykroczeniem) – możliwa kara to grzywna lub pozbawienie wolności (w praktyce raczej grzywna).

Pozdrawiam, A.K.

Kamila

Czyli jesli jest to przestepstwo, to bedzie sie za mna ciagnac w jakims rejestrze itd? Zostanie powiadomiony moj pracodawca? Czekam jesczzce na wyniki badan krwi… moze wynik bedzie nizszy niz wynik po badaniu alkomatem….

Kamila

I jeszcze jedno, czy bedzie sie to wiazac z utrata prawa jazdy takze w Polsce? Pozdrawiam

kamila

Aha. I lekarz ktory mnie przyjmowal powiedział, ze raczej nie zabiora mi prawa jazdy. … Tylko nie wiem czy to cokolwiek znaczy. Jego opinia moze sie liczyc?

Adam Knopik

No właśnie Pani Kamilo… „raczej”.

Prywatne zdanie lekarza w tym przypadku nie będzie się liczyć.
Natomiast sama opinia lekarska na temat tego jak się Pani zachowywała po spożyciu takiej ilości alkoholu może mieć wpływ na wymiar kary za to przewinienie.

Pozdrawiam, A.K.

Michał

Dziękuję za odpowiedź Panie Adamie 🙂 Chciałbym się jeszcze dowiedzieć czy po przejściu tych idiotestow zostanie mi zwrócone prawo jazdy tj. Możliwość prowadzenia pojazdów w de? I czy w Polsce możliwe jest mi odebranie prawo jazdy tak abym musiał zdawać je od nowa? I co grozi mi za prowadzenie pojazdów w Polsce i De jeśli zostanie mi odebrane prawo jazdy również w Polsce ? Z góry dziękuję 🙂

Adam Knopik

Panie Michale,

po zdaniu MPU Pana uprawnienia do kierowania pojazdami zostaną uznane w DE – chodzi o nowe uprawnienia, które zdobędzie Pan w Niemczech lub za granicą.

Tak jak wcześnie napisałem – utraci Pan prawo jazdy na stałe. Na tym prawku w DE Pan jeździć już nie może – a czy także w Polsce to już zależy od odrębnej decyzji urzędników.

Jazda bez uprawnień w Niemczech grozi grzywną lub pozbawieniem wolności (szczegóły tutaj: http://wp.me/p3A2Xu-8U), natomiast na chwilę obecną w Polsce za jazdę bez uprawnień grozi mandat w wysokości 500 zł.

Pozdrawiam, A.K.

Michał

Czyli musze zdać prawo jazdy w De? Jazda itd?

Adam Knopik

Dokładnie tak Panie Michale.

Pozdrawiam, A.K.

Marcin

Witam mnie złapali rok temu w grudniu wyrok dostalem w lutym a do domu doszlo w lipcu i pisze ze jezeli w ciagu dwóch tyg sie nie odwolam wyrok beddzie prawomocny dodam ze przy zatrzymaniuj odrazu zabrali mi prawo jazdi i po jakims czasie odeslali do polski a wiec moje pytnie brzmi od kiedy liczona jest kara od dostania wyroku czy dopiero od kiedy doszedl do domu dostalem pół roku zakazku i gdzie mam pisac o pozwolenie na jazde po ukoczeniu kary prosze o pomoc

Adam Knopik

Panie Marcinie,

termin odwołania liczy się od dnia doręczenia pisma (czyli od dnia w którym je Pan odebrał).

Termin zakazu liczy się od dnia uprawomocnienia się orzeczenia (przy czym zakładam tu, że Pan trwale utracił uprawnienia w DE, a te sześć miesięcy jest tylko karencją na uzyskanie nowych uprawnień).

Po upływie karencji wniosek o uznanie nowych uprawnień uzyskanych w DE lub za granicą należy zgłosić do Straßenverkehrsamt miejsca zamieszkania / pobytu w DE, a gdy nie ma takiego: do dowolnego Straßenverkehrsamt w DE.

Pozdrawiam, A.K.

Darek

Mam takie pytanie jestem zameldowany w DE , auto mam na niemieckich numerach ,ubezpieczenie auta takze i prowadzilem samochod pod wplywem alkoholu doszlo do tego ze wjechalem na zaparkowany na poboczu samochod w panice wysiadlem z auta i oddalilem sie z miejsca zdarzenia. Wiem ze w tej chwili moj samochod zabrala policja ja obecnie przebywam u znajomych i nie mam pojecia co poczac????? Czy potrzebny jest mi adwokat? Co mi grozi w takiej sytuacji? Zdaje sobie sprawe z tego ze i tak musze sie zglosic na policje, jest jeszcze taki minus ze moja znajomosc jezyka jest niestety tylko komunikatywna. Pozdrawiam i z niecierpliwoscia czekam na odpowiedz.

Adam Knopik

Panie Dariuszu,

sugeruję Panu jak najszybciej samemu zgłosić się na policję – bo i tak prędzej czy późnej Pana znajdą, a ukrywając się pogorszy Pan tylko swoja sytuację.

Jak się Pan już na policję zgłosi to najlepiej proszę skorzystać z prawa do odmowy składania zeznań (o szczegółach przeczyta Pan tutaj: http://wp.me/p3A2Xu-8c) i skonsultować się z niemiecki adwokatem (skoro nie mówi Pan dobrze po niemiecku to proszę poszukać adwokata polskojęzycznego), względnie zgłosić się na policję razem z adwokatem.

O możliwych konsekwencjach ucieczki z miejsca wypadku pisałem tutaj>> http://wp.me/p3A2Xu-4g, a o konsekwencjach jazdy po pijanemu tutaj>> http://wp.me/p3A2Xu-4C

Pozdrawiam, A.K.

Dawid

Witam Panie Adamie,
Na codzien mieszkam w Niemczech. Dzis wracajac od lekarza trafilem na policyjna kontrole, wykonali mi test na narkotyki, i wykazalo zawartosc thc w organizmie. Policjant powiedzial ze jest minimalnie nad kreska po czym oddal prawojazdy i kazal jechac dalej. Czy moze mi cos jeszcze grozic? Czy moge dostac wezwanie na testy krwi? Albo wezwanie na komisariat w celu oddania prawojazdy.
Prosze o szybka odpowiedz. Pozdrawiam

Adam Knopik

Panie Dawidzie,

myślę, że tym razem jeszcze się Panu upiekło…

Pozdrawiam, A.K.

STNISLAW

Dziendobry ostatnio zostalem zatrzymany do kontroli i wykazalo mi 2,46 promila prawko oczywiscie zabrali ale powiedzieli ze w polsce moge jezdzic ale w niemczech pod zadnym pozorem.Bylem zameldowany w niemczech lecz niestety praca sie skonczyla i musialem zjechac do polski,dane adresowe podalm niemieckie.Co teraz czy moje prawo jazdy bedzie przeslane do polski?wiem ze zle zrobilem i sie tego wstydze ale prosze o porade bo nie wiem co robic?

Adam Knopik

Panie Stanisławie,

w tej sytuacji, jeśli rzeczywiście nie ma Pan już meldunku w DE – proszę poinformować o tym organy niemieckie, które prowadzą Pana sprawę (policja / prokuratura) – w przeciwnym wypadku cała korespondencja będzie kierowana na Pana dotychczasowy niemiecki adres ze skutkiem doręczenia.

Pozdrawiam, A.K.

Tomasz

Dzien dobry. W niedziele podjechalem pod dom i dopiero po wyjsciu z auta zostalem zatrzymany przez Policje niemiecka z zarzutem jazdy po alkocholu.Zabrano mnie mnie na badanie krwi jednak wyniku nie znam bo nie zostalem poinformowany.ze wzgledu na niedoskonala znajomosc jezyka nie podpisalem tez zadnych papierow ani nie dostalem tez zadnego protokolu zatrzymania prawo jazdy(polskiego).Z informacji ustnej dowiedzialem sie ze prawo jazdy moze byc zatrzymane na okres do 9 miesiecy bo niby byla dua zawartosc alkocholu we krwi.Co powinienem teraz robic? Czy mam czekac na decyzje sadu lub innego organu? z gory dziekuje za odpowiedz.

Jarosław

Witam serdecznie
Mam nastepujacy problem w sobote tj. 23.11.2014 podjechala do mnie policja niemecka na parkingu i wydmuchalem 1.6 promila, auto mialem odpalone jako iz jezdzilem w tarnasporcie miedzynarodowym, Stalem obok auta nie siedzialem w nim swiatla pogaszone reczny zaciagniety i zabrali mi prawko. Jaka jest teraz procedura i jakie moga byc konsekwencje??

Z gory dziekuje za szybka odpowiedz

Jozef

Witam

mam problem mialem wypadek w niemczech ale ucieklem z miejsca wypadku bo bylem po paru piwach i nie chialem miec klopotow. po godzinie mialem wizyte policji w domu i pytanie kto prowadzil auto nie przyznalem sie obawiajac sie dalszych klopotow. po powrocio do domu wypilem jeszcze i gdy mialem badanie alkomatem wyszlo 1,5 promila. mialem takze badania krwi. otrzymalem pismo z policji ze jestem podejrzayn o spowodowanie wypadku i ucieczke z miejsca wypadku. czy trzymaja sie mojej wersji ze samochod pozyczylem i nie wiem kto nim jechal moge miec wieksze klopoty niz kara pieniezna ??

Adam Knopik

Panie Józefie,

dopóki nie kieruje Pan fałszywych oskarżeń na osoby trzecie, to trzymając się swojej wersji nie pogorszy Pan swojej sytuacji.

O możliwych konsekwencjach ucieczki z miejsca wypadku przeczyta Pan tutaj>>

Zachęcam również do zapoznania się z treścią tego>> artykułu.

Pozdrawiam, A.K.

marcin

Szwagier jechał samochodem pod wpływem alkoholu miał. 2,34 promila co mu grozi za to w Niemczech

Adam Knopik

Panie Marcinie – bardzo proszę szanować mój czas – Pana szwagrowi grozi dokładnie to co opisałem w artykule powyżej…

Specjalnie dla Pana zamieszczam krótkie podsumowanie: w tego typu sprawach najbardziej prawdopodobny scenariusz to wysoka grzywna (kilkaset euro) + trwała utrata uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych na terenie DE z co najmniej kilkumiesięcznym okresem karencji na uzyskanie / uznanie nowych uprawnień w DE oraz dodatkowo obowiązkowy test MPU przed ponownym wydaniem / uznaniem uprawnień w DE.

Pozdrawiam, A.K.

Tomasz

Witam. Ostatnio zatrzymała mnie policja na rowerze w stanie nietrzezwosci. Zbadali mi krew ,miałem 1,8 promila. Policjanci nie zabrali mi dokumentów ,zadzwonili do znajomego i powiedzieli ,ze jak przyjedzie do 20 minut to nie beda robic problemow. Odebrali mnie ,policja kazala mi sie zameldowac ,bo nie mialem meldunku. Przyszlo pismo do znajomego ,abym zglosil sie z meldunkiem na komisariat. Mogą byc jeszcze z tego problemy ,czy chodzi im o sam meldunek?

Adam Knopik

Panie Tomku,

normalnie za jazdę na rowerze przy takim stężeniu jak Pan miał (tj. powyżej 1,6 promila) traci się w DE prawo jazdy – ale kto wie, być może się Panu upiekło…

O resztę proszę pytać na policji… moje spekulacje i tak Panu nic nie dadzą 🙂

Pozdrawiam, A.K.

Marek

Witam serdecznie,

jeżeli orzeczono wobec mnie zakaz prowadzenia pojazdów w Niemczech i przesłanie moje prawo jazdy do właściwego Wydziału Komunikacji w Polsce, to czy mogę dalej jeździć samochodem w Polsce? Czy Wydział Komunikacji wyda mi moje prawo jazdy? Jeżeli nie, to na jakiej podstawie prawnej? Czy mogę się jakoś bronić?

Pozdrawiam,
Marek

Roland

Witam , Spowodowalem wypadek w niemczech pod wplywem alkoholu , mialem 2,6 promila a we krwi napewno wiecej i ucieklem z miejsca zdarzenia , prawko mi zabarali , prosze mi powiedziec, co za to mi grozi , czy wysoka grzywna czy odsiadka

Pozdrawiam

Adam Knopik

Panie Ronaldzie – o wszystkim przeczyta Pan w powyższym artykule…

Dodam tylko, że jeśli dostanie Pan grzywnę, której nie uiści – to automatycznie zostanie ona zamieniona na karę pozbawienia wolności (wg przelicznika: jedna stawka dzienna = jeden dzień pozbawienia wolności).

Pozdrawiam, A.K.

Przemyslaw

Witam serdecznie.
Pracuje i mieszkam w Niemczech.
Wczoraj zatrzymala mnie policja, a ja bylem po jednym solidnym drinku. Myslalem, ze jeszcze sie zmieszcze, ale niestety sie nie udalo. Na miejscu mialem 0.4, a na komisariacie 0.43. Skonfiskowano mi kluczyki i dokumenty i mialem przyjsc nastepnego dnia rano po ich odbior (pod warunkiem, ze badanie wskaze 0.00. Tak sie stalo 🙂 Oddano mi kluczyki i dokumenty i policjant powiedzial, ze mam zakaz jazdy na miesiac. Po ok 3 tygodniach przyjda do domu dokumenty odnosnie przewinienia i kara. Moje pytanie brzmi… Czy ten zakaz jazdy juz obowiazuje czy dopiero jak przyjda dokumenty do domu i czy po okresie zakazu moge normalnie zaczac jezdzic czy tez musze to gdzies zglosic.
Z gory Dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam.

Jacek

Witam Panie Adamie
Mam pytanie od ponad 1,5 roku mieszkam i pracuje(legalnie ) w Niemczech,15 marca br konczy mi sie zakaz prowadzenie poj mech(łacznie bylo 4 lata). Prawo jazdy zostalo mi zabrane jeszcze w Polsce ,czy mam mozliwosc zdawania na prawo jazdy w Niemczech?
Zupelnie nie wiem co w tej sytuacji mam zrobic.
Pozdrawiam

Adam Knopik

Jacku,

nie widzę żadnych przeszkód abyś po upływie zakazu prowadzenia pojazdów w Polsce przystąpił do egzaminu na prawo jazdy w Niemczech.

Pozdrawiam, A.K.

Marcin

Witam Panie Adamie.
Moja historia się zaczyna 05.11.2014 r. W życiu bym nie powiedział, że wsiądę po alkoholu do auta, aż tu nadszedł ten jeden dzień i od razu taki pechowy. Czytałem komentarze, jednak podobnej do mojej sytuacji nie odnalazłem, dlatego się zdecydowałem napisać. 05.11.2015 o godz. 1.50 zostałem zatrzymany i skontrolowany. W wydmuchiwanym powietrzy miałem 0,57 promila. Policjant powiedział mi ,że te urządzenie nie jest dokładne i zabiorą mnie na badanie krwi. Mówił też ,że nie wyglądam jak bym cokolwiek wypił. Gadam i chodzę normalnie. Szczerze, to myślałem ,że aż tyle nie będę miał. Czułem się dobrze, a i dwie godziny przed wyjazdem przestałem pikować. Panowie mi auto zaparkowali i zabrali na komendę na test krwi. Prawo jazdy oczywiście zatrzymali. Test krwi miałem o 2.55.
Najpierw przyszedł do mnie list z informacja o przewinieniu ,że o tej godzinie zostałem zatrzymany i w wydychanym powietrzu miałem 0,57 promil. O testach krwi nic nie było napisane. Były opcje do wyboru. Zaznaczyłem ,że się przyznaję i odesłałem.
Następny pliczek papierów jaki mi przyszedł, też nie był jeszcze decyzja, zdaje się że akt oskarżenia przez prokuratora. Tylko w tym wszystkim jedno się zmieniło. Otóż teraz pisze takie coś „Die Blutalkoholkonzentration betrung um 2.55 UHR 0,57 0/00”. Ja rozumiem to zdanie ,że test krwi o tej godzinie wykazał 0,57. Chyba ,że się mylę i jest to potwierdzenie testu „dmuchanego” ,ale jeśli nie ,to mi strasznie to nie pasuje. Do zatrzymania dwie godziny łyka nie wziąłem, a i potem jeszcze dwie godziny czekałem. Sama to, że liczba jest identyczna ,wydaje mi się mocno podejrzane. Czy ja mogę zobaczyć swój wynik badań krwi? Czy mogę wziąć od nich próbkę mojej krwi dla zrobienia niezależnego badania?
Od chwili zatrzymania, mają moje prawo jazdy. Czy to ,że go trzymają ,będzie się wliczało w ewentualną karę przytrzymania go? Strasznie długo to trwa. Jechałem ostrożnie. Właśnie to zwróciło ich uwagę na mnie, że jechałem za ostrożnie. Znam Niemca, który miał więcej w krwi i spowodował wypadek. Prawo jazdy mu zabrali na 3 miesiące. Co prawda grzywna wyniosła 3 000 euro, ale u mnie ani stłuczki nie było i zachowywałem się normalnie.
I ostatnia sprawa .W ostatni dzień grudnia, zatrzymali mnie bez prawka. Pierwsze ,to gdy im powiedziałem by nic nie mówił mojej kobiecie, bo panikara jest, to od razu ją z auta wyciągnął i o wszystkim powiedział. Czy miał prawo? To była moja prywatna sprawa, a przecież swoją …. ignorancją mógł spowodować rozpad rodziny i wywołać u mnie głęboką depresję. I czy to, że zatrzymano mnie bez prawa jazdy, gdy moje prawo jazdy zostało zatrzymane ,ma wpływ na poprzednią sprawę. Wydawało mi się ,że dogadałem się z tymi policjantami i dali mi ostatnie ostrzeżenie, bo Pani policjant porwała przy mnie papiery które tam zaczęła wypisywać(nie jestem wstanie powiedzieć co tam było ,mogę się jedynie domyślać ),ale parę dni później dostałem list z informacją o moim przewinieniu i czy się przyznaję. Więc nie rozumiem dlaczego policjantka porwała te papiery i mówiła, bym szedł do domu i wyjaśnił na spokojnie wszystko swojej kobiecie.
Trochę się rozpisałem. Dziękuję z góry na odpowiedz .Mam nadzieje, że dość jasno ,tą całą moją historię opisałem . Pozdrawiam.

Adam Knopik

Szanowny Panie Marcinie,

serdecznie dziękuję za odwiedziny mojego bloga – informacje tu zamieszczone są do Pana pełnej dyspozycji i może Pan bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów korzystać z nich jak Panu wygodnie.

Uprzejmie informuję, iż nie udzielam porad prawnych w odpowiedzi na pytania zadane w komentarzach do artykułów (informacja o tym znajduje się w zakładce Kontakt).

Jeśli oczekuje Pan indywidualnej porady prawnej – uprzejmie proszę o kontakt mailowy.

Pozdrawiam, A.K.

lukasz

witam mam takie pytanie dostalem zakaz jazdy na terenie niemczech na rok czasu z oczywiscie z mpu co mi grozi jesli bede dalej jezdzil ?? jesli bede mial kontrol

Adam Knopik

Łukaszu – serdecznie zapraszam Cię do lektury tego i tego artykułu.

Pozdrawiam, A.K.

Roman

Dzien dobry panie Adamie.
Mam taką sprawę w maju zatrzymało mnie kripo do kontroli o 3 w nocy.
Dzien wcześniej piłem piwo,przebadali mnie alkomatem,a pożniej wzieli na pobranie krwi.
Oddoli kluczyki,prawo jazdy i wypuścili, mówili że powiadomnienie dostanę listownie.
Ale do tej pory nic nie dostałem , a chce teraz jechac do niemiec.
Czy można gdzies sprawdzić co z tego wyszło.
Z gory dziekuję za odpowiedz.

Adam Knopik

Romanie,

jeśli rzeczywiście wypiłeś tylko jedno piwo na dzień przed zatrzymaniem i skoro od maja nic do Ciebie nie przyszło z niemieckiej policji to pewnie sprawa rozeszła się po kościach 🙂
Jeśli jednak jesteś nadgorliwy to informacje mógłbyś ewentualnie uzyskać bezpośrednio w jednostce policji, która Cię zatrzymała do kontroli.

Pozdrawiam, A.K.

Patryk

Witam, około 2 tyg temu zatrzymano mnie w Niemczech i podano testowi na narkotyki wykazał on zawartość thc, następnie pobrano mi krew i dostałem jakiś dokument na którym napisane jest jaki był powód zatrzymania i kwota 750 € lecz policjant powiedział mi ze jak bedą mieli wyniki testu to zostaną on wysłane poczta i jesli potwierdza zawartość thc to wtedy będę musiał zapłacić. Lecz moje pytanie brzmi czy grożą mi za to jakies dodatkowe konsekwencje czy tak jak zapewniał policjant skończy się jedynie na mandacie ?? Z góry dziękuje.

Adam Knopik

Patryku wszystko zależy od wyników badań – a możliwe konsekwencje są takie same jak w przypadku jazdy po alkoholu, o czym przeczytasz tutaj>>

Pozdrawiam, A.K.

Przemek D

WitamPanie Adamie zlapano mnie za jazde na podwójnym gazie zabrano na komisariat i we krwi stwierdzono 0,91 i zabrano prawko po czym wypuszczono do domu zaden dolek nic mialem takze prawko na ciezarowe co mi grozi jaka kara i czy wogole odbiore prawko dziekuje za odpowiedz

Marcin

Witam. Jechałem pod wpływem alkoholu w Niemczech miałem 1,13 promila w wydychanym oczywiście prawo jazdy zatrzymane i po 3 miesiącach przyszło pismo ze musze wpłacić 1224euro i teraz pytanie jeśli to wpłaciłem to czego mam się spodziewać? Bo w tym co mi przyszło pisze tylko ze mam zakaz prowadzenia pojazdów na terenie Niemiec a nic nie pisze czy odzyskam prawo jazdy na ile zatrzymane itd

Tomasz

Dzień dobry panie Adamie czytałem wiele wpisów i odpowiedzi jakie pan zamieścił jednak moja sprawa jest minimalnie inna tzn 2008 roku prowadziłem pojazd pod wpływem alkoholu 2.52 promila jednak dodatkowo nie posiadałem uprawnień. Kara nie była sroga 1200€ plus rok zakazu poruszania się pojazdami mechanicznymi na terenie De. Odczekałem 6 lat ponieważ słyszałem o przedawnieniu mpu i zapisałem się normalnie na kurs prawa jazdy w De. Jednak nie uzyskałem pozwolenia na prowadzenie pojazdów i oczywiście nakaz mpu a więc moje pytanie ile należy odczekać aby ten nakaz mpu się przedawnił

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Adam Knopik

Tomaszu,

nie wchodząc w szczegóły – przedawnienie wynosi około 15 lat…

Pozdrawiam, A.K.

Paweł

Witam 🙂
Sprawa wygląda tak wczoraj z kolegą jechaliśmy autem kolega był pod wpływem alkoholu jak i ja poprosiliśmy osobę trzecią żeby nas zawiozła do domu lecz osoba trzecia wjechała do rowu autem i uciekła .Ja poszedłem po pomoc do domu a kolega został przy aucie kiedy już przyszedłem nie było ani auta ani kolegi później okazało się że został zawieziony do szpitala na badania krwi a następnie przywieźli go do domu kazali się wstawić po auto które zabrała laweta i dokumenty dopiero po trzech dniach czy koledze coś za to grozi jeżeli on nie prowadził a osoba którą nie znaliśmy od nas uciekła i porzuciła auto w rowie jak i nas za odpowiedź dziękuję

Całe zajście miało oczywiście w Niemczech

I jeszcze dodam że auto było kolegi który nie prowadził a nie wiemy co teraz będzie prosimy o poradę

Adam Knopik

Pawle,

dziękuje za komentarz – patrząc obiektywnie historia, którą opisałeś niestety nie jest zbyt przekonująca – więc jeśli nie uda Wam się wykazać, że to osoba trzecia prowadziła samochód – to policja poskłada wszystko do kupy i najprawdopodobniej uzna, że to Twój kolega prowadził wówczas samochód.

Wiele zależy od akt sprawy i czym policja dysponuje – ale jeśli np. po przybyciu na miejsce wypadku policja zastała Twojego kolegę siedzącego na miejscu kierowcy – to będzie to mocne domniemanie, że to on prowadził samochód.

W takim przypadku Twój kolega odpowie za prowadzenie pod wpływem alkoholu i spowodowanie wypadku. Konsekwencje karne to wysoka grzywna i trwała utrata prawa jazdy oraz kilkumiesięczny okres karencji na uzyskanie / uznanie nowych uprawnień do jazdy w DE.

W razie kłopotów sugeruje Wam kontakt z niemieckim adwokatem specjalizującym się w tego typu sprawach.

W razie pytań lub wątpliwości – jestem dostępny pod mailem. Zapoznaj się proszę także z informacją zamieszczoną w dziale Pomoc prawna.

Pozdrawiam, A.K.

Paweł

Sęk w tym że kolega nic nie pamięta a mnie nie było na miejscu ;/
A druga sprawa czemu zabrali mu wszystkie dokumenty jak miał i każą czekać aż do środy na odbiór i nie może również auta odebrać z parkingu z czym się wiążą większe koszty
A mi jako osobie która jechała w tym aucie też coś grozi jeżeli powie że byłem z nim ?
Bo policja zabrała tylko jego i nie wie czy podpisywał jakieś dokumenty

Marcin

Witam:)

Chcialbym sie dowiedziec co mi grozi za 2 promile wdmuchane i zatrzymaniem mnie na parkingu z kodesku 316???czy utrata prawa jazdy na zawsze itp???2TYgodnie temu zostalem zatrzymany prosze o odp.Pozdrawiam

Adam Knopik

Marcinie,

o konsekwencjach jazdy po alkoholu pisałem tutaj>>

Zapoznaj się też proszę z informacją, którą zamieściłem w dziale Pomoc prawna 🙂

Pozdrawiam, A.K.

Łukasz

Witam! Tydzień temu spowodowałem wypadek pod wpływem alkoholu (wydychane 2,6 promila). Nikomu nic się nie stało uszkodzilem tylko czyjś samochód. Prawo jazdy było mi odebrane od razu oczywiście. Policjant powiedział mi ze tracę uprawnienia na 10 miesięcy plus mpu. Na ile to jest realna kara? Czy może być zwiększona np dożywotnią utratą uprawnień lub utratą wolności. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Artur

Witam panie Adamie, wczoraj wieczorem mój ojciec został zatrzymany przez policję na terenie Niemiec, pod wpływem alkoholu prowadził auto, które z resztą rozbił o jakieś stojące przyczepy na czyjejś posesji. Nikomu nic się nie stało, auto do kasacji i lekko uszkodzona przyczepa (chyba do przewozu trzody), by wyciągnąć go z więzienia musieliśmy uiścić kaucję w wysokości 1250 euro, miał we krwi 1.2 promila, trzy lata temu miał zabrane prawko jazdy za prowadzenie pod wpływem alkoholu, na okres roku, czy teraz to prawo jazdy zostanie odebrane na stałe?

Adam Knopik

@Artur: jeśli to odebranie uprawnień sprzed trzech lat również miało miejsce w DE to najprawdopodobniej pomyliliście okres karencji na uzyskanie / uznanie nowych uprawnień do jazdy w DE po trwałym ich odebraniu z czasowym odebraniem uprawnień.

Oznaczałoby to, że Twój ojciec obecnie nie posiada uprawnień do jazdy w DE już od tamtego czasu.

Jeśli tak się stało – to o możliwych konsekwencjach przeczytasz tutaj>>

A jak jest na 100% to mogę Ci powiedzieć jak mi prześlesz mailem skany / zdjęcia dokumentów sprawy obecnej i tej sprzed trzech lat.

Przy okazji zapoznaj się też proszę z informacją zamieszczona w dziale Pomoc prawna – dziękuję 🙂

Pozdrawiam, A.K.

Adrian

Witam .. moja sprawa wygląda następująco .. wraz z kolegą wyjechaliśmy pijani samochodem na miasto złapała nas policja. Ja byłem kierowca i tylko ja dmuchalem .. w wydychanym powietrzu było 1.57 dodam że nie mam prawa jazdy .. pojechałem na komisariat dmuchalem jeszcze raz i miałem 1.48 podpisałem wydruk a gdy zapytali się o prawko powiedziałem że zostawiłem w Polsce . Dostałem jakiś papier ze w ciągu 7 dni muszę im pokazać prawko . Co się stanie jeśli tego nie zrobię ? Co mi grozi ? Nie jeździłem jak wariat … nie czułem się pijany i na pewno ani nie przekroczylem prędkości ani nie spowodowalem wypadku ani nic z tych rzeczy. . Co teraz może być ?

Adam Knopik

@Adrian: niestety prawo niemieckie nie przewiduje żadnych okoliczności łagodzących nawet za „poprawną” jazdę po pijanemu bez prawka… no ale przynajmniej sobie „podmuchałeś”… 🙂

A tak na poważnie – trochę jednak nabroiłeś Adrianie… jednak to, że okłamałeś w sprawie prawka już nie pogorszy Twojej sytuacji – o tyle, że ostatecznie będziesz odpowiadał za jazdę bez uprawnień (a nie za samą jazdę po pijanemu) i najprawdopodobniej poza wysoką grzywną dostaniesz także kilkumiesięczną karencję na uzyskanie uprawnień do jazdy (wyrobienie prawka) + zaliczenie MPU jako warunek uzyskania uprawnień do jazdy w DE.

Pozdrawiam, A.K.

Grzesiek

Witam Panie Adamie. Moj problem wyglada nastepujaco na poczatku stycznia zatrzymala mnie policja pod wplywem alkoholu dostalem zakaz prowadzenia na miesiac ale nie odeslalem prawa jazdy bo wyczytalem ze mam na to rok czasu od dostania decyzji. Niestety niedawno mialem wypadek po pijaku uderzylem w barierke nikomu nic sie nie stalo mialem 1.89 promila we krwi. Jakie groza mi konsekwencje ?

Adam Knopik

@Grzesiek: gdzie wyczytałeś, że masz na to rok czasu? Zwykle jest na to cztery miesiące…

O grożących konsekwencjach za jazdę po pijanemu w DE przeczytasz tutaj>> natomiast o możliwych konsekwencjach jazdy bez uprawnień w DE przeczytasz tutaj>>

Pozdrawiam, A.K.

Radek

witam , wziołem samochod z firmy i spowodowałem wypadek nie mam prawa jazdy w wydychanym mialem 0.90 promila rozbilem 2 samochody czekam za postepowaniem karnym. co mi grozi?

Adam Knopik

@Radek: zapraszam Cię do lektury działu Jazda bez uprawnień w DE – tam znajdziesz odpowiedź na Twoje pytanie 🙂

Pozdrawiam, A.K.

Adam

Panie Adamie proszę o pomoc jadąc rowerem w niemczech spowodowałem wypadek miałem 1,4 promila. Uszkodziłem kobiecie auto na 3000euro . Pracuję legalnie. W niemczech co grozi mi za ten czyn? W wyniku wypadku odniosłem obrażenia złamania,wstrząs mòzgu itp. Przyleciał po mnie śmigłowiec zabezpieczono drogę (straż pożarna) ile mnie to będzie kosztować?

piotrek

dzien dobry mam pytanie jechałem samochodem.zatrzymalismy sie z kolegą.po jakims czasie podjechala policja byliśmy na zewnątrz samochodu pytali sie kto jechal samochodem powiedzialem ze kolega sprawdzili kolega ma zakaz jazdy odebrano mu prawo jazdy.policja stwierdzila ze ja jestem winien wzieli mnie na krew i badanie wykazalo 2,66 alkoholu we krwi.wszystko odbyło sie w Niemczech-Leipzig 08082015.proszę mi powiedziec jakie mi grożą konsekwencje.dziękuję z góry za odpowiedź.pozdrawiam

Krzysztof

Witam jechałem w De pod wplywem alkoholu w wydychanym powietrzu mialem 1.1 promila. Zatrzymano mi prawo jazdy a badanie krwi zrobiono puzniej ale nie znam wyniku. Nie wiem Co mi grozi I czy w PL tez mi zabiorą uprawnienia prosze o pomoc

© Adam Knopik
Realizacja: Wizerunek prawnika