MPU, czyli Medizinisch-Psychologische Untersuchung (badanie medyczno-psychologiczne) zwane także popularnie Idiotentest, to zmora kierowców w Niemczech. Można zostać na nie skierowanym z wielu powodów. Przedstawiam Ci 5 najczęstszych przyczyn prowadzących do MPU.
Jeśli kiedykolwiek interesowałeś się kwestią utraty lub odzyskania uprawnień do jazdy (prawa jazdy) w Niemczech, to na pewno spotkałeś się także z terminem MPU (Idiotentest) w Niemczech. O tych niemalże legendarnych już badaniach wielokrotnie pisałem na blogu:
Tymczasem przyjrzymy się przypadkom, kiedy kierowcy zostają ukarani wysłaniem na badania w Niemczech.
Jazda po alkoholu w Niemczech to jedna z najczęstszych przyczyn, z powodu których zostaje zarządzone MPU (Idiotentest).
Jeśli prowadziłeś samochód pod wpływem alkoholu i badanie wykazało u Ciebie obecność alkoholu we krwi na poziomie 1,6 promila lub więcej, to musisz liczyć się z obowiązkowym MPU (Idiotentest), jako warunkiem odzyskania uprawnień do jazdy (prawa jazdy) w Niemczech.
Poniżej tej granicy MPU jest fakultatywne – może, ale nie musi być zarządzone.
Niemniej urzędnicy rozpatrujący wniosek o odzyskanie uprawnień do jazdy w Niemczech bardzo często kierują na to badanie już po osiągnięciu poziomu 1,1 promila lub więcej alkoholu w krwi (czyli poziomu, który jest uznawany za bezwzględnie wyłączający możliwość normalnej jazdy).
Jeśli co najmniej dwukrotnie zostałeś zatrzymany za jazdę po alkoholu. i nawet gdy miałeś tyle szczęścia, że kontrola każdorazowo wykazała u Ciebie mniejszą zawartość alkoholu we krwi, niż te graniczne 1,6 (czy nawet 1,1) promila, to Idiotentest w Niemczech Cię nie ominie.
Zasada jest prosta – skoro zostałeś wyrywkowo skontrolowany i kontrole te każdorazowo wykazały u Ciebie obecność alkoholu we krwi – to istnieje domniemanie, że zawsze jeździsz pod wpływem, czyli nieustannie stwarzasz potencjalne zagrożenie dla ruchu drogowego. Czyli MPU jest dla Ciebie jak najbardziej wskazane 🙂
Jazda pod wpływem narkotyków lub środków odurzających to również mocna podstawa do odbycia badania medyczno-psychologicznego.
W przypadku narkotyków (zarówno twardych jak i miękkich), to już sama ich obecność w organizmie praktycznie wystarcza do tego, aby utracić uprawnienia do jazdy w Niemczech (w trybie karnym lub administracyjnym). Ich późniejsze odzyskanie będzie zależne od zaliczenia MPU (Idiotentest). Pewien niewielki margines do dyskusji zostawia tu jedynie konsumpcja marihuany (Cannabis).
Punkty we Flensburgu, czyli punkty karne za wykroczenia drogowe, to kolejny powód dla zrobienia MPU.
Jeśli uzbierasz 8 punktów, to utracisz uprawnienia do jazdy (prawo jazdy) w Niemczech. Aby je odzyskać, będziesz musiał poddać się badaniu MPU w Niemczech.
Ostania z najczęstszych przyczyn, z powodu której może zostać zarządzone MPU, jest nieco bardziej rozbudowana.
Jeśli dopuścisz się znacznych naruszeń przepisów ruchu drogowego albo naruszenia tych przepisów będą się powtarzały (recydywa) lub popełnisz przestępstwo mające związek z ruchem drogowym, to również może zostać skierowany na MPU w Niemczech. Służy to sprawdzeniu, czy spełniasz warunki wymagane dla posiadaczy prawa jazdy. Innymi słowy – czy dajesz rękojmię bezpiecznej jazdy, tj. tego, że nie będziesz zagrożeniem dla ruchu drogowego 🙂
Jak widzisz, przyczyn prowadzących do MPU (Idiotentest) jest całkiem sporo. Warto mieć to na uwadze wsiadając za kierownicę. O utratę uprawnień do jazdy (prawa jazdy) w Niemczech naprawdę jest nietrudno. Ich późniejsze odzyskanie jest kosztowne, trudne i często obarczone warunkiem zaliczenia badań MPU (Idiotentest) w Niemczech.
Uzupełnij wiedzę o te tematy
Witam.
Moje pytanie dotyczy podpunktu 1. Z jakiej instytucji powinnam (o ile w ogóle) dostać informację, że muszę odbyć Idiotentest?
Pani Dario, taką informację otrzymuje się z niemieckiego urzędu ds. ruchu drogowego – urzędu ds. prawa jazdy (Straßenverkehrsamt – Führerscheinstelle / Fahrerlaubnisbehörde), co do zasady, po złożeniu do niego wniosku o przywrócenie uprawnień do jazdy w Niemczech (aczkolwiek czasami zdarza się, że ten urząd, jeszcze przed złożenie takiego wniosku, sam wysyła pismo informacyjne (pouczenie) w tym zakresie razem z informacją o terminie upływu nałożonego okresu karencji (blokady – Sperre) na przywrócenie uprawnień do jazdy w Niemczech).
Bezpiecznych podróży!
Adam Knopik
Zatem, jeśli dana informacje nie została dostarczona razem z zakazem, sama muszę wystosować wniosek. To rozumiem, aczkolwiek nie wiem skąd miałabym się dowiedzieć o tym, że istnieje przymus składania takiego wniosku… Czy jakakolwiek instytucja w Niemczech, powinna mnie poinstruować odnośnie dalszego postępowania, gdy moje prawo jazdy odzyskałam w Polsce(po przejściu badania lekarskiego, testów psychologicznych i rozmowy z psychologiem)
Pani Dario, te konsekwencje wynikają bezpośrednio z orzeczenia sądu (nakazu karnego / wyroku), tam zwykle jest informacja, że poza odebraniem uprawnień do jazdy został także nałożony (co najmniej) kilkumiesięczny okres karencji (blokady – Sperre) na ich odzyskanie i że w tym okresie uprawnienia do jazdy nie mogą być przez żaden właściwy niemiecki urząd przywrócone lub uznane. Jestem przekonany, że w orzeczeniu, które Pani otrzymała taka informacja także się znajduje.
Poza tym, jeśli sąd odbiera uprawnienia do jazdy, to logiczne jest, że się ich nie ma. Sąd nie zajmuje się przywracaniem takich uprawnień, tylko właściwy urząd ds. ruchu drogowego, stąd, jeśli się te uprawnienia utraciło i chce się je odzyskać, należy się do takiego urzędu w tej sprawie zwrócić.
Nie ma również żadnego przymusu składania wniosku – w tym sensie, że jeśli Pani nie będzie chciała odzyskać uprawnień do jazdy w Niemczech (bo np. nie zamierza na terytorium Niemiec prowadzić pojazdów), to nie musi Pani w Niemczech składać wniosku w tym zakresie. W konsekwencji nie będzie Pani jednak mogła prowadzić pojazdów w Niemczech.
Dopiero w sytuacji, gdy będzie Pani chciała odzyskać prawo do prowadzenia pojazdów w Niemczech, konieczne będzie przejście procedury administracyjnej związanej z przywróceniem Pani tych uprawnień (czyli wówczas trzeba będzie złożyć taki wniosek).
Jeśli będzie Pani potrzebowała pomocy w zakresie przywrócenia uprawnień od jazdy w Niemczech, to zapraszam do bezpośredniego kontaktu ze mną.
Bezpiecznych podróży!
Adam Knopik
Dziękuję serdecznie za wszelkie udzielone informacje. Pozdrawiam.
Do usług Pani Dario 🙂
Bezpiecznych podróży!
Adam Knopik
Dzień dobry
Miałem sprawę karną za prowadzenie samochodu bez prawa jazdy. Termin rozprawy był akurat w czasie gdy byłem w trakcie Kursu Nauki Jazdy kat B i C, który opłaca Jobcenter. Pani Sędzia extra poszła mi na rękę i nie dała mi zakazu prowadzenia pojazdów, abym mógł ukończyć w/w kurs. Jednak verkehrsamt, chce zlecić mi badania mpu. Czy mogę się odwoływać od tego postanowienia, lub uniknąć jakoś tego badania?
Pozdrawiam Serdecznie.
Artur
Panie Arturze,
samo skierowanie na MPU co do zasady nie jest aktem administracyjnym i z tego względu nie przysługuje od niego odwołanie. Odwołać można się od decyzji (np. o odmowie wydania prawa jazdy).
Do odpowiedzi na pytanie, jak to jest w Pana przypadku oraz czy są podstawy do takiego odwołania musiałbym się najpierw zapoznać z aktami tej sprawy i uzasadnieniem urzędu, który Pana na to MPU skierował.
Jeśli będzie Pan potrzebował pomocy w tej sprawie to zapraszam do kontaktu bezpośredniego przez email lub formularz kontaktowy.
Bezpiecznych podróży!
Adam Knopik
Jeśli nie jestem zameldowany w de. tylko w pl. czy wtedy też jestem zobowiązany zrobić mpu w de.?
Panie Marku,
tak, meldunek, adres zamieszkania, narodowość, obywatelstwo etc. nie mają wpływu na obowiązek wykonania MPU w Niemczech.
Czyli jeśli MPU jest w Niemczech wymagane (jako warunek utrzymania bądź przywrócenia uprawnień do jazdy w Niemczech), to należy je w Niemczech wykonać bez względu na te wyżej wskazane okoliczności.
Bezpiecznych podróży!
Adam Knopik