Skip to main content

Idiotentest – zmora kierowców

Autor: 11 listopada 201329 lipca, 2020MPU / Idiotentest

Utrata prawa jazdy w Niemczech może oznaczać dla Ciebie konieczność przejścia badań medyczno-psychologicznych (MPU), popularnie zwanych „Idiotentest”.

Na badania te zostaniesz skierowany przez niemiecki wydział komunikacji najczęściej wówczas, gdy straciłeś prawo jazdy w Niemczech w związku z jazdą po alkoholu, narkotykach (lub innych środkach odurzających) albo po przekroczeniu dopuszczalnego limitu punktów karnych.

Zaliczenie tych badań będzie jednocześnie warunkiem odzyskania starego czy uzyskania nowego prawa jazdy.

Na czym polega niesławny test?

Podczas badań MPU (niem. „Medizinisch-Psychologische Untersuchung“) będziesz musiał się poddać badaniu lekarskiemu, przejść  testy psychologiczne i odbyć rozmowę z psychologiem.

Nie wydaje się to niczym strasznym, prawda?

Rzeczywistość jednak nie jest taka różowa – a świadczą o tym niskie wyniki zdawalności tych testów. Jeżeli podejdziesz do nich „z miejsca” – to niemal na pewno ich nie zdasz. Nie bierz tego do siebie, oczywiście życzę Ci jak najlepiej, nie mniej jednak statystyki w tym zakresie są bezlitosne.

Testy psychologiczne przeprowadzane w trakcie MPU  naprawdę bardzo trudno zdać  bez odpowiedniego przygotowania. Laikowi może wydawać się, że wypadł dobrze… jednak, jak sama nazwa wskazuje, są one dosyć specyficzne… i nigdy nie wiadomo czego można się spodziewać.

Nie przypadkowo badania te potocznie określa się mianem „Idiotentest” 🙂

Jeżeli zostaniesz skierowany na badania MPU, to zanim do nich podejdziesz lepiej dobrze się przygotuj.

Idiotentest – odpowiednie przygotowanie co badań

W Niemczech popularne są specjalne kursy przygotowujące do tych badań. Na pewno nie zaszkodzi jak skorzystasz z jednego z nich. Zaoszczędzi Ci to czasu, stresu oraz pieniędzy (każde podejście do badań wiąże się z opłatą kilkuset euro).

Dodatkowo, jeżeli na badania zostałeś skierowany za jazdę po alkoholu lub narkotykach – częścią tych badań mogą być wyrywkowe testy na obecność tych substancji w Twoim organizmie.

Jeśli mieszkasz w Niemczech, to wówczas w każdej możesz zostać wezwany na dodatkowe badania albo odwiedzi Cię kontroler, który np. pobierze próbkę Twoich włosów albo zleci badanie alkomatem.

Gdy podczas takiej wyrywkowej kontroli zostaniesz przyłapany na spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających to musisz liczyć się z tym, iż Twoja szansa na zaliczenie badań MPU znacznie się oddali (o jakichś kilka do kilkunastu miesięcy).

Badania MPU z całą pewnością nie są niczym przyjemnym. Są naprawdę trudne do zdania. Barierę nie do przejścia może stanowić także Twoja znajomość języka niemieckiego (a właściwie jej brak).

Z relacji osób, które pomyślnie przeszły „Idiotentest”, wiem, iż było to dla nich doświadczenie, którego nigdy więcej w życiu powtarzać nie chcą.

Na koniec ważna informacja – ponieważ na badania MPU kieruje niemiecki wydział komunikacji (tj. niemiecki urząd administracyjny) – badania te muszą zostać przeprowadzone według niemieckich standardów.

W praktyce oznacza to konieczność zaliczenia ich w Niemczech, przed niemieckim podmiotem uprawnionym do ich przeprowadzenia.

Zaliczenie podobnych badań w Polsce w niczym Ci więc nie pomoże…

Podziel się:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze mną: info@adamknopik.com | +49 (0) 1575 1455059

15 komentarzy

 • piotr pisze:

  witam. jestem polakiem. niegdy nie mieszkałem i nie bylem zameldowany w niemczech, czy muszę zdawać ten test MPU?

 • Norbi pisze:

  Dzien dobry. Szukam polskiego kursu przygotowawczego do mpu. Moze Pan mi jakis polecic ale w Monachium ? Pozdrawiam.

 • Bogumil pisze:

  Witam Pana.
  Straciłem polskie prawo jazdy za punkty i nie zdałem pierwszego podejścia do testu MPU.
  Moje pytanie jest takie,czy jak zrobię badania psychologiczne w Polsce i wymienię prawo jazdy na nowe to w Niemczech je uznają??

  • Adam Knopik pisze:

   @Bogumil: ten manewr niestety Ci nie pomoże – w Niemczech Twoje uprawnienia do jazdy zostaną uznane dopiero wówczas, gdy przedstawisz pozytywną dla Ciebie opinię medyczno-psychologiczną (MPU).

   Opcja druga (długotrwała) – poczekać na wykreślenie z rejestru karnego czynu, za który zabrano Ci uprawnienia do jazdy w Niemczech (potocznie przedawneinie MPU) i wówczas złożyć wniosek o uznanie uprawnień do jazdy w Niemczech.

   Pozdrawiam, A.K.

  • Piotr pisze:

   Witam, jak poszedł MPU? Mam obecnie taką samą sytuację.

 • Marcin pisze:

  Witam,
  Zostałem zatrzymany za jazdę pod wpływem Kokainy(badanie krwi na kom. policji). Uzyskałem grzywnę około 800euro(od skarbu państwa) oraz zakaz jazdy na 1 miesiąc na terenie Niemiec. Odwołałem się ze względu na to, iż moja syt. była głupim ”przypadkiem” – nie będę się rozpisywał jednak rozprawę przegrałem w sądzie. Po jakimś czasie(około 10-15dni) dostałem pismo z LBV o absolut fahrverbot. Naturalnie konieczne jest zrobienie MPU. Moje pytanie brzmi, czy jeśli podejdę do MPU oraz uda mi się uzyskać wynik pozytywny czy następnie muszę podejść do zdawania Niemieckiego prawo jazdy? Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź.

 • damian pisze:

  witam urząd niemiecki zabrał mi prawo jazdy za narkotyki i trzyma już je 4 miesiące i nic z nim nie robią bo im się nie spieszy a teraz o to prawo jazdy upomina się policja bo musi mi dać zakaz na 8 mies. i groza mi grzywna jak im nie dam tego prawka wysłałem im papier ze urząd ma prawko a ich to nie obchodzi. co robić?? jak długo może urząd trzymać to prawko??

 • Tomasz pisze:

  Witam,test mpu potrzebny po polsku…

  • Adam Knopik pisze:

   Tomasz, nie ma takich testów w języku polskim… MPU zawsze przeprowadzane jest w języku niemieckim.

   Jeśli nie władasz językiem niemieckim w wystarczającym stopniu, to możesz wnioskować o to, aby w trakcie MPU był tłumacz przysięgły. Jego koszty będziesz musiał pokryć jednak z własnej kieszeni.

 • Jak dlugo jest wazny MPU vorberaitung robilem go 2018 w 2019 zdawalem MPU oczywiscie 1 odejscie nie zaliczone bo mialem za krótkie włosy rozmowa z psychologiem wyszła ok badania moczu też wyszły ok badania krwi watrobie też ok przez te cholerna tandemie nie wiem jak dlugo jest wazne moje MPU vorberaitung

  • Adam Knopik pisze:

   MPU-Vorbereitung, czyli kurs przygotowawczy do MPU, nie jest obowiązkowy, tylko zalecany, z tego względu nie ma on jakiejś „daty ważności”.

   Natomiast jeśli chodzi o tzw. test abstynencji (Abstinenznachweis) to po otrzymaniu takiego, należy podejść do MPU w terminie dwóch miesięcy, inaczej ważność takiego zaświadczenia o abstynencji upłynie.

 • Mariusz Pupka pisze:

  Dziekuje bardzo mam jeszcze jedno pytanie panie Mecenasie czy po uplywie 5lat bo w maju 13 minwlo 5 lat jak zabrano mi prawojazdy mozna zlozyc wniosek do wydzialu komunikacji czy tez do Fareigungsregister o wykresleniewpisu z rejestru kar i zlozeniu wniosku o wydanie nowego prawa jazdy z powazaniem Mariusz Pupka

  • Adam Knopik pisze:

   Wykreślenie wpisu z rejestru karnego lub FAER (we Flensburgu) następuje automatycznie z mocy prawa po upływie określonego przepisami czasu (zatarcie skazania) i w tym zakresie nie trzeba składać żadnego wniosku.

   Natomiast samo złożenie wniosku o wydanie nowego prawa jazdy lub uznanie uprawnień do jazdy w Niemczech jest kwestią odrębną i niezależną od tego, czy dany wpis nadal widnieje w rejestrze karnym czy nie. Co do zasady istnienie danego wpisu w rejestrze karnym nie wyklucza możliwości złożenia wniosku w zakresie wydania nowego prawa jazdy lub uznania uprawnień do jazdy w Niemczech, nie trzeba więc z tym czekać, aż do momentu, gdy kartoteka karna zostanie „wyczyszczona”.

Napisz komentarz