Strona główna » Blog » Idiotentest – zmora kierowców

Idiotentest – zmora kierowców

Opublikowano: 11.11.2013
Aktualizacja: 03.04.2023
Przeczytasz w: 2 min
15 komentarzy
Udostępnij:
FacebookTwitterLinkedIn
0%
Idiotentest w Niemczech
Z tego artykułu dowiesz się:
  • kiedy kierowcy są karanie skierowaniem na badania MPU
  • na czym polega Idiotentest
  • jak wygląda zdawalność
  • ile kosztuje MPU
  • jak przygotować się do MPU.

Utrata prawa jazdy w Niemczech może oznaczać dla Ciebie konieczność przejścia badań medyczno-psychologicznych (MPU), popularnie zwanych „Idiotentest”. Kierowcy często są na nie kierowani. Za jakie grzechy? Na czym polega Idiotentest i ile kosztuje?

Kiedy kierowca jest kierowany na MPU?

Na badania te zostaniesz skierowany przez niemiecki wydział komunikacji najczęściej wówczas, gdy straciłeś prawo jazdy w Niemczech w związku z jazdą po alkoholu, narkotykach (lub innych środkach odurzających) albo po przekroczeniu dopuszczalnego limitu punktów karnych. Zaliczenie tych badań będzie jednocześnie warunkiem odzyskania starego czy uzyskania nowego prawa jazdy.


Przeczytaj też: 5 przyczyn MPU (Idiotentest) w Niemczech


Na czym polega Idiotentest czyli MPU?

Podczas badań MPU (niem. „Medizinisch-Psychologische Untersuchung“) będziesz musiał:

  • poddać się badaniu lekarskiemu
  • przejść  testy psychologiczne
  • i odbyć rozmowę z psychologiem.

Nie wydaje się to niczym strasznym, prawda? Rzeczywistość jednak nie jest taka różowa – a świadczą o tym niskie wyniki zdawalności tych testów. Jeżeli podejdziesz do nich „z miejsca”, to niemal na pewno ich nie zdasz. Nie bierz tego do siebie, oczywiście życzę Ci jak najlepiej. Niemniej statystyki są bezlitosne.

Testy psychologiczne przeprowadzane w trakcie MPU  naprawdę bardzo trudno zdać bez odpowiedniego przygotowania. Laikowi może wydawać się, że wypadł dobrze, jednak, jak sama nazwa wskazuje, są one dosyć specyficzne – nigdy nie wiadomo czego można się spodziewać. Nieprzypadkowo badania te potocznie określa się mianem „Idiotentest” 🙂

Dodatkowo, jeżeli na badania zostałeś skierowany za jazdę po alkoholu lub narkotykach – częścią tych badań mogą być wyrywkowe testy na obecność tych substancji w Twoim organizmie.

Jeśli mieszkasz w Niemczech, to wówczas w każdej możesz zostać wezwany na dodatkowe badania albo odwiedzi Cię kontroler, który np. pobierze próbkę Twoich włosów albo zleci badanie alkomatem.

Gdy podczas takiej wyrywkowej kontroli zostaniesz przyłapany na spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających to musisz liczyć się z tym, iż Twoja szansa na zaliczenie badań MPU znacznie się oddali (o jakichś kilka do kilkunastu miesięcy).

Badania MPU z całą pewnością nie są niczym przyjemnym. Są naprawdę trudne do zdania. Barierę nie do przejścia może stanowić także Twoja znajomość języka niemieckiego (a właściwie jej brak).

Z relacji osób, które pomyślnie przeszły Idiotentest wiem, iż było to dla nich doświadczenie, którego nigdy więcej w życiu powtarzać nie chcą.

Ile kosztuje badanie MPU?

Za przystąpienie do badania MPU słono się płaci. Każde podejście wiąże się z opłatą kilkuset euro. Dlatego warto wcześniej zapoznać się z zasadami tego nietypowego „egzaminu” i dobrze się do niego przygotować. 

Idiotentest – odpowiednie przygotowanie co badań

W Niemczech popularne są specjalne kursy przygotowujące do MPU. Na pewno nie zaszkodzi jeśli skorzystasz z jednego z nich. Zaoszczędzi Ci to czasu, stresu oraz pieniędzy.

Gdzie podchodzi się do MPU?

Ponieważ na badania MPU kieruje niemiecki wydział komunikacji (tj. niemiecki urząd administracyjny) – badania te muszą zostać przeprowadzone według niemieckich standardów. W praktyce oznacza to konieczność zaliczenia ich w Niemczech, przed niemieckim podmiotem uprawnionym do ich przeprowadzenia. 

Zaliczenie podobnych badań w Polsce w niczym Ci więc nie pomoże… O bardzo ryzykownych próbach omijania MPU przez kierowców, przeczytasz tutaj: Badanie MPU za granicą, czyli jak ominąć Idiotentest.

Innym kierowcom też mogą przydać się te informacje. Podziel się!
FacebookTwitterLinkedIn
BEZPIECZNYCH PODRÓŻY!
Adam Knopik
prawnik polskich kierowców w Niemczech
Adam Knopik
POLSKI PRAWNIK W NIEMCZECH
Z zaangażowaniem od wielu lat dochodzę odszkodowań, odzyskuję prawa jazdy i pomagam uniknąć problemów prawnych w Niemczech
Słowniczek niemiecko-polski dla kierowców
Kategorie:
Zobacz inne moje blogi:
Partner bloga:
AIXLAW
Rechtsanwälte

Uzupełnij wiedzę o te tematy

5 przyczyn MPU (Idiotentest) w Niemczech
Przeczytasz w 3 min

MPU, czyli Medizinisch-Psychologische Untersuchung (badanie medyczno-psychologiczne) zwane także popularnie Idiotentest, to zmora kierowców w Niemczech. Można zostać na nie skierowanym z wielu ...

Badanie MPU za granicą, czyli jak ominąć Idiotentest
Przeczytasz w 3 min

W ostatnim czasie w niemieckich mediach pojawiło się sporo ogłoszeń od firm oferujących możliwość bezproblemowego uzyskania prawa jazdy za granicą (m.in. w Czechach) bez konieczności zda...

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
piotr

witam. jestem polakiem. niegdy nie mieszkałem i nie bylem zameldowany w niemczech, czy muszę zdawać ten test MPU?

Norbi

Dzien dobry. Szukam polskiego kursu przygotowawczego do mpu. Moze Pan mi jakis polecic ale w Monachium ? Pozdrawiam.

Bogumil

Witam Pana.
Straciłem polskie prawo jazdy za punkty i nie zdałem pierwszego podejścia do testu MPU.
Moje pytanie jest takie,czy jak zrobię badania psychologiczne w Polsce i wymienię prawo jazdy na nowe to w Niemczech je uznają??

Adam Knopik

@Bogumil: ten manewr niestety Ci nie pomoże – w Niemczech Twoje uprawnienia do jazdy zostaną uznane dopiero wówczas, gdy przedstawisz pozytywną dla Ciebie opinię medyczno-psychologiczną (MPU).

Opcja druga (długotrwała) – poczekać na wykreślenie z rejestru karnego czynu, za który zabrano Ci uprawnienia do jazdy w Niemczech (potocznie przedawneinie MPU) i wówczas złożyć wniosek o uznanie uprawnień do jazdy w Niemczech.

Pozdrawiam, A.K.

Tomek

Jak długo trwa opcja długotrwała?
Ile potrzeba czasu na przedawnienie?

Irek

Z tego co mi wiadomo od 5 do 15 lat

Piotr

Witam, jak poszedł MPU? Mam obecnie taką samą sytuację.

Marcin

Witam,
Zostałem zatrzymany za jazdę pod wpływem Kokainy(badanie krwi na kom. policji). Uzyskałem grzywnę około 800euro(od skarbu państwa) oraz zakaz jazdy na 1 miesiąc na terenie Niemiec. Odwołałem się ze względu na to, iż moja syt. była głupim ”przypadkiem” – nie będę się rozpisywał jednak rozprawę przegrałem w sądzie. Po jakimś czasie(około 10-15dni) dostałem pismo z LBV o absolut fahrverbot. Naturalnie konieczne jest zrobienie MPU. Moje pytanie brzmi, czy jeśli podejdę do MPU oraz uda mi się uzyskać wynik pozytywny czy następnie muszę podejść do zdawania Niemieckiego prawo jazdy? Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź.

damian

witam urząd niemiecki zabrał mi prawo jazdy za narkotyki i trzyma już je 4 miesiące i nic z nim nie robią bo im się nie spieszy a teraz o to prawo jazdy upomina się policja bo musi mi dać zakaz na 8 mies. i groza mi grzywna jak im nie dam tego prawka wysłałem im papier ze urząd ma prawko a ich to nie obchodzi. co robić?? jak długo może urząd trzymać to prawko??

Tomasz

Witam,test mpu potrzebny po polsku…

Adam Knopik

Tomasz, nie ma takich testów w języku polskim… MPU zawsze przeprowadzane jest w języku niemieckim.

Jeśli nie władasz językiem niemieckim w wystarczającym stopniu, to możesz wnioskować o to, aby w trakcie MPU był tłumacz przysięgły. Jego koszty będziesz musiał pokryć jednak z własnej kieszeni.

Mariusz Pupka

Jak dlugo jest wazny MPU vorberaitung robilem go 2018 w 2019 zdawalem MPU oczywiscie 1 odejscie nie zaliczone bo mialem za krótkie włosy rozmowa z psychologiem wyszła ok badania moczu też wyszły ok badania krwi watrobie też ok przez te cholerna tandemie nie wiem jak dlugo jest wazne moje MPU vorberaitung

Adam Knopik

MPU-Vorbereitung, czyli kurs przygotowawczy do MPU, nie jest obowiązkowy, tylko zalecany, z tego względu nie ma on jakiejś „daty ważności”.

Natomiast jeśli chodzi o tzw. test abstynencji (Abstinenznachweis) to po otrzymaniu takiego, należy podejść do MPU w terminie dwóch miesięcy, inaczej ważność takiego zaświadczenia o abstynencji upłynie.

Mariusz Pupka

Dziekuje bardzo mam jeszcze jedno pytanie panie Mecenasie czy po uplywie 5lat bo w maju 13 minwlo 5 lat jak zabrano mi prawojazdy mozna zlozyc wniosek do wydzialu komunikacji czy tez do Fareigungsregister o wykresleniewpisu z rejestru kar i zlozeniu wniosku o wydanie nowego prawa jazdy z powazaniem Mariusz Pupka

Adam Knopik

Wykreślenie wpisu z rejestru karnego lub FAER (we Flensburgu) następuje automatycznie z mocy prawa po upływie określonego przepisami czasu (zatarcie skazania) i w tym zakresie nie trzeba składać żadnego wniosku.

Natomiast samo złożenie wniosku o wydanie nowego prawa jazdy lub uznanie uprawnień do jazdy w Niemczech jest kwestią odrębną i niezależną od tego, czy dany wpis nadal widnieje w rejestrze karnym czy nie. Co do zasady istnienie danego wpisu w rejestrze karnym nie wyklucza możliwości złożenia wniosku w zakresie wydania nowego prawa jazdy lub uznania uprawnień do jazdy w Niemczech, nie trzeba więc z tym czekać, aż do momentu, gdy kartoteka karna zostanie „wyczyszczona”.

© Adam Knopik
Realizacja: Wizerunek prawnika