Miałeś wypadek w Niemczech… jest to sytuacja, której na pewno się nie spodziewałeś, nie mogłeś się zatem do niej odpowiednio przygotować. O tym jak zachować się w razie wypadku samochodowego z pewnością wiesz z kursu przygotowującego do egzaminu na prawo jazdy. Jeśli nie masz prawa jazdy (np. byłeś pasażerem, który ucierpiał w wypadku) albo chciałbyś odświeżyć swoją wiedzę w tym zakresie to specjalnie dla CIEBIE poniżej zamieściłem katalog podstawowych zasad postępowania w razie wypadku. Są to zasady uniwersalne i obowiązują one także w Niemczech. Stosuj się do nich zawsze w razie wypadku w Niemczech.
- Zachowaj spokój! Przede wszystkim zachowaj spokój! Wiem, łatwo to pisać, zwłaszcza po fakcie – ale zaufaj mi tylko spokój pozwoli Ci na roztropne działanie w stresującej sytuacji związanej z wypadkiem w Niemczech.
- Życie i zdrowie ludzkie jest najważniejsze – jeśli któreś z uczestników wypadku wymaga pomocy – udziel jej natychmiast i wezwij odpowiednie służby ratunkowe dzwoniąc pod darmowy numer alarmowy 112 (obowiązuje w całej Unii Europejskiej).
- Zabezpiecz i oznacz miejsce wypadku tak aby nie doszło do kolejnego. Jeżeli przewoziłeś jakiś niebezpieczny ładunek, który w czasie wypadku mógł ulec uszkodzeniu powiadom o tym odpowiednie służby ratunkowe (vide pkt 2 powyżej) i o ile to możliwie natychmiast podejmij działania, które mogą zapobiec niebezpieczeństwu lub ograniczyć jego skutki.
- Jeśli jesteś sprawcą wypadku – bywa i tak – nigdy nie uciekaj z miejsca wypadku! Skoro jest już źle, nie pozwól na to, aby było jeszcze gorzej – zastosuj się do zasad wymienionych powyżej!
Jeśli zastosowałeś się do powyższych zasad i sytuacja jest już opanowana – to dopiero teraz jest właściwy czas na ustalenie okoliczności wypadku, winnego, spisanie danych uczestników wypadku, świadków i sporządzenia potrzebnej dokumentacji. Wszystko to może Ci się przydać podczas dochodzenia odszkodowania związanego z wypadkiem w Niemczech – o szczegółach powiem Ci w kolejnym wpisie.
No cóż…. wypadek w Niemczech to nie jest powód do radości… ale skoro już Ci się przytrafił nie pozostaje nic innego jak dochodzić swoich praw i uzyskać odszkodowanie za doznane szkody. Zatem do dzieła!