Skip to main content

Wycena szkody przez rzeczoznawcę samochodowego w Niemczech

Kiedy przytrafi Ci się wypadek samochodowy w Niemczech z pewnością przyjdzie pora na wycenę szkody jakiej doznałeś (a ściślej pisząc – jakiej doznał Twój samochód).

Jeżeli szkoda jest niewielka to możesz ją wycenić w warsztacie samochodowym. Jeśli jednak wartość szkody przekracza granicę 750 euro to wówczas wycena szkody obowiązkowo musi zostać dokonana przez  rzeczoznawcę samochodowego.

Wizyta u rzeczoznawcy kosztuje – to oczywiste. Jak na polskie warunki cena może być niemała (nawet kilkaset euro). Nie powinno Cię to jednak odstraszyć. Dochodząc odszkodowania z OC sprawcy szkody będziesz mógł domagać się także zwrotu kosztów jakie poniosłeś w związku z wyceną szkody dokonaną przez rzeczoznawcę samochodowego.

Jeśli wina sprawcy jest oczywista, a także gdy masz miejsce zamieszkania w Niemczech to powszechna praktyka panująca wśród niemieckich rzeczoznawców jest taka, iż za wycenę zapłacisz dopiero po uzyskaniu odszkodowania (a właściwie pokryta ona zostanie z wypłaconego Ci odszkodowania).

W Niemczech masz pełne prawo wyboru dowolnego rzeczoznawcy, nie musisz więc być zdanym na rzeczoznawcę narzuconego Ci przez ubezpieczyciela likwidującego Twoją szkodę.

Warto z tego prawa korzystać i gorąco Cię do tego zachęcam!!!

Podziel się:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze mną: info@adamknopik.com | +49 (0) 1575 1455059

10 komentarzy

 • jaroslaw pisze:

  witam czy pomaga pan w odzyskiwaniu odszkodowań z polskich ubezpieczalni ?
  chodzi o wypadek ja mam zarejestrowany w Niemczech a uszkodził mnie samochód w Polsce na polskich tablicach?
  czy ja powinienem zgłaszać szkodę w Polsce czy w Niemczech ? chodzi tu głownie o to ze naprawa w Niemczech na pewno będzie droższa

 • Jarek pisze:

  witam mam takie pytanie czy po kolizji mojego pojazdu (szkoda z ac) z drzewem muszę zgłaszać zdarzenie na policji? czy wystarczy do ubezpieczyciela?chodzi mi o to czy jeżeli nie zgłoszę tego to ubezpieczyciel może nie wypłacić mi odszkodowania

 • Daniel_Berlin pisze:

  Witam porusze temat na nowo. Wlasnie mialem auto pukniete w tyl. Wycena rzeczoznawcy 1120 euro. Czy jest mozliwe zeby z tej kwoty RZ zabral 480 euro? Jestem zszokowany ze az tyle chce zwrotu. I co, zostane z rowalonym zderzakiem i 600euro? I tak ttagedii nie ma ale kiedy kolega robil u niego wycene 2 lata temu i zaplacil tylko 200euro . Wiecie jakie koszta wyceny?

  • Adam Knopik pisze:

   Koszty tej wyceny wydaja się normalne, w każdym razie nie odbiegają od norm. Jeśli skorzysta siew Niemczech z pomocy adwokata, to rzeczoznawca powinien wówczas być nieco spokojniejszy i zgodzi się poczekać na zapłatę swojego wynagrodzenia do czasu uzyskania odszkodowania.

   W przypadku, gdy sprawa zdarzenia ponosi 100% winę za to zdarzenie, to wówczas koszty rzeczoznawcy jak i koszty pomocy prawnej (koszty adwokata) zostaną w całości pokryte przez ubezpieczyciela OC sprawcy.

 • Jakub pisze:

  Witam
  Czy jest Pan może zorientowany jak uzyskać dane osobowe sprawcy wypadku samochodowego w Niemczech / jaki wniosek do tego wypełnić ?
  Po wypadku samochodowym w DE zostałem zabrany do szpitala i nie byłem w stanie uzyskać żadnych danych sprawcy, a Policja powiedział mi że to są poufne dane i nie mogę mi ich przekazać.

  • Adam Knopik pisze:

   Takie dane zostaną udostępnione jedynie, gdy wykaże się interes prawny – najszybciej i najprościej będzie je można uzyskać za pośrednictwem niemieckiego adwokata / niemieckiej kancelarii adwokackiej.

   W Niemczech policja / prokuratura właściwie nie udostępnia akt nikomu innemu poza adwokatami.

 • Jakub pisze:

  Tzn tak , tylko że tutaj chodzi jedynie o sprawcę zdarzenia bądź numer rejestracyjny pojazdu. Sprawca również był Polakiem, a jednak do zgłoszenia zdarzenia ubezpieczyciel potrzebuje takich danych.

  • Adam Knopik pisze:

   Takie dane z pewnością posiada policja, która była wezwana na miejsce tego wypadku – aby uzyskać dane z policji najlepiej zrobić to za pośrednictwem adwokata w Niemczech. Opcja alternatywna – wystosować do policji pisemny wniosek o przesłanie protokołu z wypadku. Niechętnie, ale powinni go udostępnić. W razie problemów, pozostanie skorzystać z pomocy adwokata w Niemczech. Jeżeli zdarzenie miało miejsce w Niemczech oraz sprawca ponosi 100% winę za to zdarzenie, to koszty pomocy prawnej (koszty adwokata związane z dochodzeniem odszkodowania) pokryje ubezpieczyciel sprawcy – nie trzeba więc bać się wysokich kosztów pomocy prawnej i śmiało można skorzystać z pomocy adwokata w Niemczech.

 • Borowski Jan pisze:

  Jestem niemcem bylem na urlopie w polsce na parkingu ktos rabna mi w samochod zgloszone na policij znalazlem sprawce przyznal sie mam dane ale nie podal mi sprawca nr.ubezpieczenia policja wezwala sprawce na przesluchanie i czekam na papiery z polskiej policij ja mam pelne ubezpieczenie w niemczech trafilo mi sie porazpierwszy i nie wiem co dalej

Napisz komentarz