Skip to main content

Polski czy niemiecki rzeczoznawca samochodowy – oto jest pytanie

Autor: 28 grudnia 201329 lipca, 2020Odszkodowanie za wypadek drogowy w Niemczech

Z tym pytaniem często spotykam się w mojej praktyce. Jak więc jest lepiej?

Niemieckie przepisy pozwalają Ci na wybór dowolnego rzeczoznawcy – możesz zatem bez problemu skorzystać z usług polskiego jak i niemieckiego rzeczoznawcy samochodowego.

Za polskim rzeczoznawcą przemawia to, że z pewnością będzie on tańszy niż jego niemiecki kolega, będzie bliżej Twojego miejsca zamieszkania (no chyba, że mieszkasz w Niemczech) i pewnie łatwiej będzie Ci się z nim dogadać.

Osobiście skłaniam się jednak ku korzystaniu z usług niemieckich rzeczoznawców – dlaczego? Z bardzo prostej przyczyny.

Gdy chcesz dochodzić odszkodowania przed niemieckim ubezpieczycielem znacznie łatwiej będzie Ci „przeforsować” kwotę na jaką została wyceniona szkoda i z dużym prawdopodobieństwem nikt nie będzie jej kwestionował, gdy będzie ona dokonana przez niemieckiego rzeczoznawcę.

Będzie to dla Ciebie korzystniejsze także ze względów finansowych – wycena przeprowadzona według niemieckich realiów (koszty usług, części itp.) na pewno będzie wyższa niż przeprowadzona w oparciu o realia polskie.

Poza tym skoro miałeś wypadek w Niemczech – to bliżej będzie Ci do niemieckiego niż polskiego rzeczoznawcy – co ma praktyczne znaczenie chociażby ze względu na koszty holowania czy przewozu samochodu.

Jeśli mimo wszystko wolisz jednak skorzystać z usług rzeczoznawcy w Polsce to poszukaj takiego, który ma oprogramowanie pozwalające na wycenę szkody według niemieckich standardów (najlepiej zapytaj o to „wujka Google” :)).

Pamiętaj – niezależnie od tego jakiego rzeczoznawcę wybierzesz – dochodząc odszkodowana z OC sprawcy będziesz mógł domagać się zwrotu kosztów sporządzenia przez niego wyceny.

Podziel się:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze mną: info@adamknopik.com | +49 (0) 1575 1455059

2 komentarze

 • Praktyczny i dobry wpis 🙂

  Osobiście również nie rekomendowałbym zlecenia wyceny polskiemu rzeczoznawcy w takiej sytuacji.

  Miałem ostatnio nieco odwrotny przypadek, gdzie obywatel niemiecki po kolizji w naszym kraju domaga się od polskiego ubezpieczyciela (OC sprawcy) odszkodowania z tytułu naprawy pojazdu w Polsce.
  Próbuję argumentować w Sądzie, że w ten sposób poszkodowany działał na ewidentną korzyść ubezpieczyciela, bo stawki i koszty naprawy w Niemczech byłyby przecież znaczne wyższe. A tymczasem… ubezpieczyciel i tak broni się argumentem, że zastosowana przez polski warsztat stawka 120 zł za roboczogodzinę jest wyższa od rynkowej, a tym samym wykraczająca poza związek ze szkodą…

  Osobiście uważam, że takie zarzuty są co najmniej nieuzasadnione, ale niezbadane są wyroki…

  pozdrawiam

  • Adam Knopik pisze:

   Panie Patryku – dziękuję za ten pochlebny komentarz 🙂
   Jeśli już mowa o ubezpieczycielach – to podejście tych niemieckich jest zgoła odmienne niż polskich. W Niemczech jeśli to tylko możliwe to ubezpieczyciel (we własnym interesie) próbuje uniknąć sporu sądowego, gdyż doskonale zdaje sobie sprawę z tego, iż spór sądowy wiąże się z niemałymi dodatkowymi kosztami (koszty sądowe, adwokackie itp.).
   Natomiast jak pokazuje moje polskie doświadczenie – polski ubezpieczyciel zwykle idzie w zaparte i za wszelką cenę neguje roszczenie klienta bez względu na instancję i to czy ma rację czy nie.
   Nie tak dawno w dosyć ewidentnej sprawie, którą prowadziłem w Polsce, ubezpieczyciel do samego końca negował roszczenie klienta o zwrot kosztów samochodu zastępczego, mimo, iż wcześniej sam pisemnie zapewnił go, że samochód zastępczy mu się należy. Finał sprawy był łatwy do przewidzenia – druzgocące zwycięstwo mojego klienta w obu instancjach – a ubezpieczycielowi poza obowiązkiem zapłaty należności głównej z odsetkami doszły jeszcze koszty procesu i zastępstwa procesowego w obu instancjach. No i bądź tu mądry… 🙂
   Pozdrawiam,
   A.K.

Napisz komentarz