Założę się, że gdybym zapytał Cię czego możesz dochodzić w związku z wypadkiem samochodowym w Niemczech to Twoją pierwszą odpowiedzią byłaby – rekompensata pieniężna za uszkodzenia samochodu (odszkodowanie). 🙂
Masz rację – z całą pewnością możesz jej dochodzić. Jednak to nie wszystko – roszczeń, o które możesz się starać w związku z takim wypadkiem jest o wiele więcej.
Dochodząc odszkodowania z OC sprawcy możesz domagać się rekompensaty (odszkodowania / zadośćuczynienia) za wszelkie poniesione szkody i krzywdy związane z takim wypadkiem – zarówno materialne (majątkowe) jak i niematerialne (osobowe).
Szkody majątkowe (materialne) nietrudno wycenić (oszacować), gdyż stosunkowo łatwo jest odnieść się do ich wartości. Rekompensata (odszkodowanie) jakiej możesz żądać w związku z poniesieniem takiej szkody to najczęściej zwrot równowartości kosztów:
- naprawy uszkodzonego pojazdu,
- holowania pojazdu,
- rzeczoznawcy samochodowego,
- wynajmu samochodu zastępczego,
- uszkodzonych lub zniszczonych w trakcie wypadku przedmiotów (np. odzieży, biżuterii, bagażu),
- obsługi prawnej związanej z wypadkiem (np. z dochodzeniem odszkodowania),
- utraconego zarobku lub dochodu,
- leczenia (m.in. zakup leków i innych środków medycznych, koszty dojazdu do lekarzy).
Wycena szkody (krzywdy) osobowej (niematerialnej) jest już o wiele trudniejsza i często składa się na nią wiele czynników. Nie rzadko konieczne jest także odniesienie się do opinii biegłego i orzecznictwa sądów w tym zakresie. Roszczenia jakie przysługują Ci w związku z doznaniem takiej szkody to:
- zadośćuczynienie za doznaną krzywdę z tytułu uszkodzenia ciała,
- renta wyrównawcza (z tytułu zwiększonych potrzeb lub z tytułu utraconego dochodu),
- renta, odszkodowanie oraz zadośćuczynienie dla członków rodziny poszkodowanego zmarłego w wypadku.
Jak na pewno się domyślasz, w skutecznym dochodzeniu odszkodowania zarówno za utracone mienie (szkody materialne) jak i poniesione obrażenia (szkody niematerialne) pomoże Ci ich dobra dokumentacja. 🙂
Serdecznie zapraszam Cię więc do lektury kolejnych wpisów na moim blogu – napiszę Ci wówczas więcej o poszczególnych roszczeniach, o różnicach pomiędzy szkodą a krzywdą oraz ich prawidłowym dokumentowaniu.