Skip to main content

Czy należy wzywać policję w razie wypadku drogowego w Niemczech?

Sam byłem kiedyś uczestnikiem kolizji drogowej – poszkodowany proponował mi wówczas „załatwienie sprawy” bez wzywania policji. Propozycja była jednak dosyć kuriozalna, bo nie dość, że została złożona po czasie (zdążyłem już wezwać Policję na miejsce kolizji), to poszkodowany sam będąc pod wpływem alkoholu (późniejsze badanie wykazało prawie dwa promile alkoholu we krwi) składał mi ją stojąc dwa metry od radiowozu policji i ledwo stojąc na nogach, wybełkotał: „eee …. stary, jak coś piłeś to powiedz, to się jakoś dogadamy…”. Propozycji oczywiście nie przyjąłem (zresztą i tak byłem wówczas trzeźwy!) ale do dziś pamiętam wielkie oczy policjanta, który to wszystko słyszał :).

Są jednak sytuacje, gdy policję na miejsce wypadku musisz bezwzględnie wezwać. Obowiązek taki masz, gdy:

 • są ofiary śmiertelne wypadku,
 • któryś z uczestników wypadku odniósł obrażenia,
 • uczestnik zdarzenia prowadził pojazd pod wpływem alkoholu,
 • sprawca (uczestnik) zdarzenia zbiegł z miejsca wypadku,
 • zostało popełnione przestępstwo,
 • wzywana była straż pożarna lub pogotowie,
 • wypadek spowodował zatamowanie ruchu drogowego lub znacznie go utrudnił.

W pozostałych sytuacjach wezwanie policji jest dobrowolne. Wezwij jednak policję wówczas, gdy któryś z uczestników zdarzenia nie posiada dokumentów lub ważnego ubezpieczenia OC albo okoliczności zdarzenia nie są jasne (np. nie jest jasne, kto jest sprawcą zdarzenia) oraz gdy uczestnikiem wypadku był cudzoziemiec.

Czy trzeba wzywać policję w razie wypadku drogowego w Niemczech? Jak najbardziej! Zawsze wezwij policję wówczas, gdy wypadek (lub kolizja) zdarzył Ci się na terenie obcego państwa, a nie znasz wystarczająco dobrze języka albo nie masz miejsca zamieszkania na terenie tego kraju (zresztą w takiej sytuacji policję z pewnością wezwie drugi uczestnik zdarzenia).

Wezwanie policji na miejsce wypadku lub kolizji jest korzystne również ze względów dowodowych – i może okazać się bardzo pomocne podczas ubiegania się o odszkodowanie. Dokumentacja zdarzenia sporządzona przez policję z całą pewnością będzie bardziej wiarygodna dla zakładu ubezpieczeniowego, niż oświadczenie opracowane przez uczestników tego zdarzenia (zwłaszcza w sytuacji, gdy okoliczności zdarzenia nie są jednoznaczne, a wersje uczestników zdarzenia rozbieżne).

Pamiętaj jednak, że za nieuzasadnione wezwanie policji możesz dostać mandat karny (w Niemczech mandaty są dosyć wysokie) – nie wzywaj więc policji do naprawdę błahych spraw (ale tylko do tych).

Podziel się:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze mną: info@adamknopik.com | +49 (0) 1575 1455059

4 komentarze

 • Marek pisze:

  OK. Panie Mecenasie, ale skąd mam wiedzieć, czy moja sprawa nie jest błaha? To jest trudne czasem do ustalenia.

  Marek

  • Adam Knopik pisze:

   Pełna zgoda Panie Marku – to czy sprawa jest błaha czy nie jest czasem bardzo trudne do ustalenia. Nie rzadko jest tak, że na pierwszy rzut oka nie widać żadnych uszkodzeń zewnętrznych samochodu, a po jakimś czasie wychodzą tzw. ukryte uszkodzenia (np. okazuje się, że uszkdozeniu uległy elementy zawieszania itp). Lista takich ukrytych uszkodzeń może być naprawdę długa. Moim zdaniem – zawsze gdy był kontakt z drugim samochodem lepiej dmuchać na zimne i sporządzić solidną dokmentację zdarzenia. To jedna kwestia. Natomiast co do wzywania policji – to osobiście mając wypadek / kolizję za granicą zawsze bym ją wezwał.
   Pisząc „błahe sprawy” miałem raczej na myśli sprawy typu „jeden samochód zajechał drogę drugiemu ale nie było żadnego kontaktu z drugim samochodem i w sumie nic się takiego nie stało” – i właśnie do tego typu spraw policji bym nie wzywał… 🙂

 • Katarzyna pisze:

  Witam, chcialabym sie dowiedziec czy dokumentacje wypadku sporzadzona przez policje w Niemczech, policja stwierdzila ze winnym wypadku jest druga osoba, otrzymam na wlasna prosbe, osobiscie lub poczta? Czy po zakonczeniu dochodzenia/sprawy przeciwko temu drugiemu kierowcy, po tym jak juz przeslalam moje zeznania I on rowniez otrzymam jakis list z informacjami o ostatecznym zakonczeniu czy mam sama starac sie o taka dokumentacje?
  Pozdrawiam

  • Adam Knopik pisze:

   Pani Katarzyno,

   całości dokumentacji sprawy raczej nie dostanie Pani w ogóle, a już na pewno nie z automatu.

   Co prawda może Pani wnioskować o przesłanie takowej – ale też nie ma gwarancji czy uda się Pani ją uzyskać (może na „odczepnego” dostanie Pani kilka kopii losowo wybranych dokumentów z akt).

   W Niemczech powszechną praktyką jest, iż dokumentację sprawy (jej kopię) przesyła się odpłatnie tylko adwokatom reprezentującym strony.

   Jeżeli sprawa zostanie już oficjalnie zakończona – to zostanie Państwu doręczone postanowienie o zakończeniu dochodzenia / śledztwa, względnie o dalszych podjętych działaniach w sprawie.

   Policja / prokuratura prowadzi sprawę karną – i jeżeli będą ku temu podstawy – przedstawi zarzuty sprawcy wypadku i skieruje przeciwko niemu akt oskarżenia / wniosek o ukaranie do sądu.

   Dochodzenie policji nie ma nic wspólnego z uzyskaniem odszkodowania od sprawcy wypadku – do tego służy droga cywilna.

   W razie kłopotów, pytań lub wątpliwości proszę śmiało pisać do mnie na maila.

   Pozdrawiam, A.K.

Napisz komentarz