Otrzymałeś nakaz karny w Niemczech (Strafbefehl) i zdecydowałeś się go zaakceptować.
Czasami będzie to najlepszy wybór 🙂
Zastanawiasz się co powinieneś teraz zrobić?
Czy powinieneś o tym fakcie poinformować sąd lub prokuraturę?
Jeśli uznasz, że konsekwencje wynikające z nakazu karnego są dla Ciebie korzystne (na zasadzie, że zawsze mogło być gorzej) i zdecydujesz się od niego nie odwoływać – to właściwie nic nie musisz robić.
Po upływie dwóch tygodni od dnia doręczenia Ci nakazu karnego uprawomocni się on i wszystkie opisane w nim konsekwencje automatycznie będą w mocy.
Dla Ciebie będzie to oznaczało, że od tego dnia np. nie będzie Ci wolno prowadzić pojazdów mechanicznych w Niemczech, w przypadku, gdy jedną z konsekwencji było odebranie Ci uprawnień do jazdy w Niemczech.
Będziesz wówczas zobowiązany do odesłania dokumentu swojego prawa jazdy do prokuratury w Niemczech.
Jeżeli w nakazie karnym w Niemczech (Strafbefehl) orzeczono grzywnę – to wówczas będziesz zobowiązany do jej zapłaty.
Jeśli jedną z konsekwencji wynikających z nakazu karnego w Niemczech (Strafbefehl) jest utrata uprawnień do jazdy w Niemczech, to zostaniesz także poproszony o odesłanie dokumentu prawa jazdy do prokuratury prowadzącej sprawę karną w Niemczech, celem jego odpowiedniego oznaczenia informacją o odebraniu Ci uprawnień do jazdy w Niemczech.
Jeśli nie mieszkasz w Niemczech i posiadasz zagraniczne, tj. nie niemieckie prawo jazdy, to po odpowiednim oznaczeniu, prawo jazdy zostanie Ci niezwłocznie odesłane na wskazany adres.
Prawo jazdy należy wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Dobrze jest też dołączyć do niego pismo przewodnie, w którym wskażesz dane sprawy, Twoje personalia oraz adres, na który prawo jazdy ma zostać odesłane.
Projekt takiego pisma mogę dla Ciebie przygotować – zapytaj mnie o warunki współpracy
Przed wysyłką możesz także spróbować tzw. manewru ze skanem – czyli wystąpić do prokuratury z nieformalnym wnioskiem / prośbą o przyjęcie kopii prawa jazdy zamiast oryginału. Czasem się to udaje, aczkolwiek z prokuraturą zdecydowanie rzadziej niż z innymi urzędami w Niemczech.
Spróbować jednak nie zaszkodzi 🙂
O szczegółach przeczytasz na blogu m.in. w następujących artykułach:
Grzywnę orzeczoną w nakazie karnym w Niemczech (Geldstrafe) – zapłacić trzeba. Kombinować nie warto 😉
Zasadniczo termin na zapłatę grzywny w Niemczech (Geldstrafe) i dodatkowych kosztów (kosztów postępowania) wynosi cztery tygodnie od dnia otrzymania nakazu karnego w Niemczech (Strafbefehl).
Często jednak zapłata grzywny w Niemczech (Geldstrafe) w tym terminie będzie technicznie niemożliwa np. ze względu na brak podliczenia kosztów postępowania czy informacji o danych do płatności.
Dlatego sądy w pouczeniach dołączanych do nakazu karnego w Niemczech (Strafbefehl) bardzo często same sygnalizują, aby płatności nie dokonywać od razu – tylko poczekać na odrębne pismo z prokuratury ze szczegółami dotyczącymi płatności.
Z tego względu płatności powinieneś dokonać dopiero po uprawomocnieniu się nakazu karnego w Niemczech (Strafbefehl), gdy otrzymasz z prokuratury prowadzącej sprawę osobne pismo z zestawieniem kosztów postępowania, terminem płatności oraz z danymi do przelewu.
Po otrzymaniu z prokuratury takiego rachunku z podliczeniem kosztów postępowania i danymi do przelewu będziesz miał dwa tygodnie na zapłatę grzywny w Niemczech (Geldstrafe) wraz z tymi kosztami.
Jeżeli nie będziesz w stanie zapłacić takiej grzywny w Niemczech (Geldstrafe) wraz z kosztami jednorazowo w wyznaczonym terminie, to po otrzymaniu takiego wezwania z prokuratury powinieneś w tym terminie zawnioskować o rozłożenie tej płatności na raty.
WAŻNE – jeśli grzywny w Niemczech (Geldstrafe) nie zapłacisz jednorazowo w całości, a jednocześnie nie złożysz wniosku o rozłożenie jej na raty, to grzywna ta zostanie automatycznie zamieniona na karę aresztu (wg przelicznika: jedna stawka dzienna = jeden dzień pozbawienia wolności)!
Myślę, że warto sobie tego typu „przyjemności” zaoszczędzić.
O szczegółach pisałem na blogu m.in. w poniższych artykułach:
Nie zwlekaj i nie kombinuj – jeśli nie jesteś w stanie dokonać jednorazowej płatności – jak najprędzej złóż wniosek o rozłożenie płatności grzywny na raty.
Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, to chętnie Ci w tym pomogę – zapytaj mnie o warunki współpracy.
***
No dobrze, a co w sytuacji, gdy nie zgadasz się z treścią nakazu karnego i chciałbyś się od niego odwołać? Taka możliwość oczywiście istnieje. O tym jak się odwoływać i jakie konsekwencje się z tym wiążą przeczytasz w kolejnym artykule na blogu.
Uzupełnij wiedzę o te tematy
Pan Adam to rzetelny i uczciwy prawnik, stracilem prawo jazdy w lipcu a w sierpniu miałem już w domu, nie mam słów jakich mógłbym użyć, aby mu podziękować. Dziękuję Panie Adamie za wszystko i kochani jeśli stracicie prawo jazdy w Niemczech tak jak w moim przypadku po alkoholu, śmiało możecie prosić o pomoc Pana Adama. To wielka nauka dla mnie na przyszłość, a Pan Adam sprawił, że nic straconego.
Bartku, dziękuję Ci za dobre słowa, cieszę się, że mogłem pomóc i pozytywnie udało się załatwić sprawę Twojego prawa jazdy 🙂
Dzien dobry,
trafilam przypadkiem, wspisujac w wyszukiwarce slowo nakaz karny” i juz pierwszym linkiem jaki mi wyskoczyl, to ten do Pana Panie Mecenasie 🙂
Dowiedzialam sie od Pana o wiele wiecej niz od prawnika ktorego prosilam o pomoc – pomoc polegala na uspokojeniu mnie, ze nie pojde do wiezienia – co wcale nie jest prawda, jak Pan tu rzetelnie i szczegolowo wysjania.
Bardzo zaluje, ze nie trafilam na Pana strone wczesniej, bo bym sie starala skontaktowac z Panem w mojej sprawie, a tak do jutra tylko moge zlozyc odwolanie.
Pan tylko potwierdzil moje przypuszczenia i jestem niezmiernie wdzieczna, ze moglam przeczytac co Pan ma do powiedzenia w tej kwestii.
Mimo wszystko moze jednak sprobuje jeszcze sie z Panem skontaktowac z jednym pytaniem 🙂 Nie widze natomiast czesci dalszej – o trybie odwolywania sie. Czy jest gdzies ukryty? 🙂 Pozdrawiam serdecznie
magda Okon
Dzień dobry Pani Magdo,
dziękuję za komentarz i te miłe słowa 🙂
Cieszę się, że przynajmniej w ten sposób mogłem okazać się pomocny 🙂
Jeśli chodzi o dalszą cześć artykułu, odnośnie trybu odwoływania się, to ze wstydem przyznaję, iż z uwagi na nawał bieżącej pracy, jeszcze ona nie powstała… nie mniej jednak, w czasie, gdy koronawirus (COVID-19) skutecznie ograniczył normalną pracę i jestem skazany na tzw. home office, to postaram się wykorzystać ten nadmiar mocy przerobowych na nadrobienie blogowych zaległości 🙂
Odnośnie samego odwołania – skoro termin na jego wniesienie ma Pani do jutra, to jest jeszcze całkiem sporo czasu do działania – także w razie potrzeby, zapraszam do współpracy 🙂
Dużo zdrowia życzę! 🙂
Witam,
Pan Adam zna się na rzeczy, po przedstawieniu mu mojej sytuacji szybko przedstawiał cały plan działania. Miałem wypadek w Niemczech przez zaśnięcie za kierownicą, potem było zabrane prawo jazdy (blankiet) oraz zakaz jazdy po Niemczech. Po kilku miesiącach ciszy ze strony niemieckich władz znalazłem Pana Adama, aby pomógł mi opanować sytuację.Szybko i sprawnie wysyłałem przygotowane przez Pana Adama dokumenty pod wskazane przez Niego adresy. Po odwołaniu się od decyzji prokuratury udało się zejść z grzywną do poziomu zapłaty samych kosztów postępowań. Aktualnie jestem na etapie czekania do końca zakazu jazdy.
Polecam Pana Adama, bez chwili zawahania, gdyż zna się na tym co robi.
Po złożeniu apelacji przez Pana Adama moja kara została zmniejszona ponad 3 krotnie! Właściwy człowiek na właściwym miejscu . Pozdrawiam.
Dziękuję Panie Pawle, za ten pozytywny komentarz i cieszę się, że udało mi się Panu skutecznie pomóc!