Wydanie wtórnika polskiego prawa jazdy za granicą

Autor: 15 marca 2014 Prawo jazdy w Niemczech

Dziś kilka słów o tym co możesz zrobić  w sytuacji, gdy za granicą z przyczyn losowych (w razie zgubienia, kradzieży, zniszczenia) utracisz polski dokument prawa jazdy.

Mieszkając w Polsce, wystarczyłoby abyś udał się do właściwego urzędu komunikacji i złożył wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy (uiścił opłaty, załączył zdjęcie i poczekał około miesiąca).

No dobra ale skoro na stałe mieszkasz za granicą i do Polski masz daleko to takie rozwiązanie nie jest dla Ciebie zbyt atrakcyjne. Co więc powinieneś wówczas zrobić?

Jeśli mieszkasz w jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej (np. w Niemczech) to w takiej sytuacji powinieneś zrobić dokładnie to samo co w Polsce – czyli udać się do właściwego wydziału komunikacji w kraju, w którym mieszkasz i złożyć wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy i… to wszystko – resztę załatwią za Ciebie urzędnicy (serio! 🙂 ).

Cała procedura oczywiście trochę potrwa, gdyż najpierw zagraniczny urząd będzie musiał wystąpić do polskiego urzędu o udzielenie informacji na temat Twoich uprawnień (Twojego prawa jazdy), które uzyskałeś w Polsce.

Musisz też spełniać warunki formalne do uzyskania prawa jazdy w danym kraju (m.in. warunek pobytu w tym kraju przez co najmniej 185 dni).

Urzędnicy zweryfikują też czy aby na pewno utraciłeś prawo jazdy z przyczyn losowych, a nie zostało Ci ono zatrzymane zgodnie z literą prawa (np. za jazdę po pijanemu lub za przekroczenie dopuszczalnej ilości punktów karnych).

Jeśli wszystko będzie w porządku  to po kilku tygodniach odbierzesz nowy dokument prawa jazdy.

W ten sposób nie uzyskasz jednak polskiego dokumentu, a dokument wydany przez kraj, w którym złożyłeś wniosek o wydanie wtórnika (np. w Niemczech).

Zatem jeśli w Niemczech złożysz wniosek o wydanie wtórnika utraconego polskiego dokumentu, to niemiecki urząd na podstawie Twoich polskich uprawnień wyda Ci niemiecki dokument prawa jazdy.

Taki dokument oczywiście będzie Cię uprawniał do legalnego poruszania się w charakterze kierowcy  w całej Unii Europejskiej (i pozostałych krajach) – dokładnie tak samo jak polskie prawo jazdy, które utraciłeś.

Podziel się:

Adam Knopik

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze mną: info@adamknopik.com | +49 (0) 1575 1455059

16 komentarzy

 • Krzysztof pisze:

  Witam,
  znlazłem się właśnie w takiej sytuacji jak powyżej. Czy mógłbym poprosić o więcej szczegółów?

  Do jakiego urzędu się zgłosić, ile może potrwać procedura potwierdzenia moich uprawnień, jakie wiążą się z tym koszty?

  • Adam Knopik pisze:

   Panie Krzysztofie,

   w tym celu należy zwrócić się z wnioskiem / zapytaniem do Führerscheinstelle w Straßenverkehrsamt właściwym dla Pana miejsca zamieszkania w Niemczech. Tam również otrzyma Pan szczegółowe informacje.

   Przypuszczalny czas oczekiwania to około miesiąca (czas potrzebny na weryfikację Pana uprawnień w Polsce i czy przypadkiem nie odebrano Panu karnie prawa jazdy itp.), a opłaty nie powinny być wyższe niż kilkadziesiąt euro.

   Pozdrawiam, A.K.

 • Łukasz pisze:

  Witam! Czy taka samo procedura wyrobienia wtórnika jest również w Wielkiej Brytanii? To pytanie pojawia się co chwile na jakimś brytyjskim forum ale nikt nie potrafi dać jednoznacznej odpowiedzi. Osobiście zgubiłem prawo jazdy 2 miesiące temu. Było to nowe europejskie prawo jazdy. pozdrawiam i z góry dziekuję za odpowiedź.

 • Justyna G pisze:

  Witam,
  Jestem w podobnej sytuacji tyle ze w Australii. W Polsce będę dopiero w grudniu. Dodam ze Australia uznaje polskie prawa jazdy.
  Czy moze pan doradzić ?

 • Krystian pisze:

  Czy takie samo prawo obowiązuje w Norwegii ? Z góry dziękuje za odpowiedz.Pozdrawiam

 • pawel pisze:

  Witam, Jestem wlasnie w takiej sytuacji ale wygląda to troszkę mniej kolorowo..utracilem prawo jazdy na terenie niemiec gdzie obecnie mieszkam od 4 miesięcy, 4 miesiące za mało aby dostać Niemieckie prawo jazdy jednak za dużo żeby dostać je w Polsce ! tak właśnie dzwoniłem do urzędu ktory mi wydal prawo jazdy i stwierdzili ze musze mieszkac co najmnie pół roku w jednym z krajów unijnych aby wyrobić prawo jazdy a ze w Polsce już nie jestem zameldowany musiał bym poswiadczyc nie prawdę że zamieszkuje w Polsce..Ponadto samo wyrobienie prawajazdy w Niemczech odbywa się za pośrednictwem konsulatu który wysyła stosowny formularz trzeba go wypelnic i wyslac do Polski do urzędu który wydał prawo jazdy a ten potwierdzi ze posiadamy kategorię np. a i b po czym odsyla do konsulatu .konsulat pobiera 36 euro po czym odsyla nam dokument i z tym udajemy się do urzędu w Niemczech .przy czym niemiła Pani z Konsulatu w Monachium uprzedzila mnie iż nie ma pewności czy Niemiecki urząd da mi prawo jazdy bez pokazania starego prawa jazdy a 36 euro nie oddadzą co dla mnie było oczywiste znając zasady działania Polskich urzędów .Tak wiec rozpoczynam całą procedurę i zanim dostane upragnione zaświadczenie na pewno minie dwa mies i będę wtedy już zamieszkiwał w Niemczech pół roku .

 • Michał pisze:

  Witam.

  Posiadam prawo jazdy od 2000 r.W 2004 utraciło ono ważność i powinny zostać zrobione badania(wada słuchu) ale odpuściłem sobie i bezkarnie jeżdziłem bez ważnych uprawnień.Od ponad pół roku mieszkam w Niemczech,niedługo kupię samochód i teraz pytanie:
  -co grozi za jazdę z takim papierem?
  -co muszę zrobić żeby uzyskać nowy dokument (próbowałem w Polsce,zrobiłem również badania ale z braku meldunku nie mogę już wyrobić w kraju nowego dokumentu)
  -czy Polskie zaświadczenie od lekarza będzie w Niemczech honorowane?

  Bardzo byłbym wdzięczny za odpowiedz na nurtujące mnie pytania.
  Pozdrawiam

 • Michal pisze:

  Witam,

  Mam te sama sytuacja co osoba powyzej, dzisiaj bylem w wydziale komunikacji i mila pani poinformowala mnie, ze nic nie moze zrobic i mam isc w poniedzialek do kolegi w innym pokoju. Co w przypadku, gdy ten kolega poinformuje mnie, ze mam isc do kolezanki i tak w kolko macieja ?

  Jeszcze jedna rzecz, bylem wczoraj na Policji w Niemczech i otrzymalem papierek, ze prawo jazdy zostalo zgubione itd.. czy na takim dokumencie mozna poruszac sie po Terenie Niemiec, jezeli tak to przez jaki okres czasu to obowiazuje ?

 • Justyna pisze:

  Witam
  mój mąż jest obywatelem Gruzji , mieszkał przez 15 lat w Grecji tam wyrobił sobie prawo jazy obecnie mieszkamy w Polsce otrzymał kartę pobytu na rok , wczoraj zgubił portfel z dokumentami zgubił kartę pobytu (ale to nie problem otrzymamy nową ale zgubił też prawo jazdy UE wydane w Grecji . Co w tym przypadku zrobić czy w Polsce dostanie polskie prawo jazdy ? Proszę o pomoc ! Co robić?

 • Mariusz pisze:

  Czy ktoś mi może pomóc zgubiłem prawo jazdy w Niemczech i nie wiem jakie prawo jazdy nowe dostanę czy to będzie bez terminowe takie jakie miałem czy te nowe co są na 15 lat?
  Jak to jest w Niemczech i w Polsce?
  Z góry dziękuję za pomoc pozdrawiam

 • Tom pisze:

  Witam
  Zgubiłem polskie prawo jazdy i chce wyrobić wtórnik francuski ,ale jako nie mam wyrobionego paszporty ,legitymuje się tylko dowodem.Czy dla prefektury francuskiej to może być problem

 • Samanta pisze:

  Prosze podac lnstytucje gdzie w berlinie zlozyc wniosek o wydanie wturnika prawa jazdy polskiego utraconego

 • Francja pisze:

  U mnie jest inaczéj
  Mieszkam we francji
  Nie uzywalam prawa jazdy 15 lat
  Okazuje sie zé nie mam poprostu zgubilam
  Teraz chcialam troszke pojezdzic à tu nie ma prawka co robic

 • jerzy pisze:

  Mieszkam w USA,jestem zameldowany w Brzegu . Polskie prawo jazdy zgubilem wBulgarii,w Slupsku zglosilem sie do wydzialu komunikacji o wydanie nastepnego-oswiadczono mi ,ze moze to zrobic tylko tam gdzie wydano mi owe Prawo Jazdy…czyli wBrzegu?. Przeciez jest computeryzacja itp………

Napisz komentarz

info@adamknopik.com +49 (0) 1575 1455059