Strona główna » Blog » Badanie MPU za granicą, czyli jak ominąć Idiotentest

Badanie MPU za granicą, czyli jak ominąć Idiotentest

Opublikowano: 28.02.2014
Aktualizacja: 28.08.2023
Przeczytasz w: 3 min
146 komentarzy
Udostępnij:
FacebookTwitterLinkedIn
0%
Badanie MPU w Niemczech
Z tego artykułu dowiesz się:
  • jak kierowcy próbują omijać badanie MPU
  • co grozi za próby uniknięcia MPU
  • co zrobić, by nie narazić się na odpowiedzialność karną.

W ostatnim czasie w niemieckich mediach pojawiło się sporo ogłoszeń od firm oferujących możliwość bezproblemowego uzyskania prawa jazdy za granicą (m.in. w Czechach) bez konieczności zdawania badań MPU. Okazuje się więc, że nie tylko Polak potrafi 🙂 Nie jesteśmy jednak w tyle – podobne oferty widziałem także w polskiej prasie i na polskich forach internetowych 🙂 Porozmawiajmy o tym, czy można ominąć badanie MPU.

Niewątpliwie oferty uzyskania dokumentu bez badań MPU są niezwykle kuszące i atrakcyjne zarówno dla Polaków chcących uzyskać wymarzone prawo jazdy (gdyż w Polsce procentowa zdawalność egzaminu jest o wiele mniejsza, niż np. w Czechach, gdzie zdawalność ta ma wynosić 100%), jak i dla Niemców, którzy po utracie prawa jazdy we własnym kraju chcą uzyskać nowe uprawnienia za granicą i w ten sposób ominąć badania MPU (obowiązkowe do zaliczenia przed odzyskaniem prawa jazdy w Niemczech).

Czy można ominąć badania MPU – Idiotentest?

Jestem przekonany, że uzyskanie prawa jazdy z pominięciem Idiotentest jest jak najbardziej możliwe, ale jako prawnik zdecydowanie odradzam Ci takie pomysły!! Tego typu oferty to łamanie, a w każdym razie omijanie prawa.

Musisz wiedzieć, że dyrektywa unijna (która została/zostanie odpowiednio wprowadzona do obowiązującego prawa przez poszczególne kraje członkowskie Unii Europejskiej), jako warunek uzyskania prawa jazdy wymienia m.in. warunek pobytu w danym kraju przez 185 dni w roku kalendarzowym.

Oznacza to, że aby legalnie uzyskać prawo jazdy w danym kraju, musisz w nim przebywać przez co najmniej 185 dni w roku kalendarzowym. Przebywać naprawdę, a nie być fikcyjnie zameldowanym. Ubiegając się o prawo jazdy w którymkolwiek kraju UE będziesz musiał złożyć oświadczenie (przedłożyć zaświadczenie), pod groźbą odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, że warunek ten spełniłeś.

Co grozi za próbę uniknięcia badań MPU?

Finalnie okazuje się, że pominięcie Idiotentest w Niemczech jest mało opłacalne. Jeśli złożysz oświadczenie/zaświadczenie niezgodne ze stanem faktycznym – możesz mieć spore problemy z prawem.

Nie znam żadnego cywilizowanego (praworządnego) kraju, który nie przewidywałby odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń / posłużenie się fałszywym dokumentem przed organem państwowym (o tych niecywilizowanych nawet nie wspominam, gdyż tam restrykcje za takie postępowanie zapewne są znacznie bardziej dotkliwe). Jeśli taki proceder wyjdzie na jaw, to prawo jazdy uzyskane w ten sposób zostanie Ci bardzo szybko odebrane (unieważnione) – stracisz więc pieniądze, które wydałeś na jego uzyskanie i narazisz się na odpowiedzialność karną.

Dodatkowo możesz mieć problemy z ubezpieczycielem pojazdu – gdy spowodujesz wypadek (wyrządzisz szkodę), kierując na podstawie nielegalnie uzyskanego prawa jazdy (lub nie uznanego w kraju, w którym miałeś / spowodowałeś wypadek).

Poza tym, wbrew temu co można wyczytać na niektórych forach internetowych, prawo jazdy uzyskane za granicą (nawet legalnie) wcale nie pozwoli Ci ominąć badań MPU (Idiotentest) w Niemczech. Niemieckie urzędy znają proceder unikania Idiotentest i próbują ścigać takich „turystów”, a Trybunał Europejski, który wcześniej mocno bruździł, zaczyna przychylać się do niemieckiego orzecznictwa (np. orzeczenie C-467/10 oraz C-419/10).

Jeśli więc zostałeś skierowany na badania MPU, to chcąc legalnie jeździć po Niemczech jako kierowca będziesz musiał najpierw zaliczyć te badania – gdyż bez wykonanego Idiotentest, Twoje prawo jazdy uzyskane za granicą (nawet legalnie) nie zostanie uznane w Niemczech.

Co najlepiej zrobić?

Moja rada dla Ciebie – zamiast kombinować i niepotrzebnie wydawać pieniądze na tego typu oferty, lepiej zainwestuj je w kurs przygotowawczy do badań MPU – w ten sposób zwiększysz swoje szanse na ich zaliczenie i zaoszczędzisz sobie wielu innych problemów.

Innym kierowcom też mogą przydać się te informacje. Podziel się!
FacebookTwitterLinkedIn
BEZPIECZNYCH PODRÓŻY!
Adam Knopik
prawnik polskich kierowców w Niemczech
Adam Knopik
POLSKI PRAWNIK W NIEMCZECH
Z zaangażowaniem od wielu lat dochodzę odszkodowań, odzyskuję prawa jazdy i pomagam uniknąć problemów prawnych w Niemczech
Słowniczek niemiecko-polski dla kierowców
Kategorie:
Zobacz inne moje blogi:
Partner bloga:
AIXLAW
Rechtsanwälte

Uzupełnij wiedzę o te tematy

5 przyczyn MPU (Idiotentest) w Niemczech
Przeczytasz w 3 min

MPU, czyli Medizinisch-Psychologische Untersuchung (badanie medyczno-psychologiczne) zwane także popularnie Idiotentest, to zmora kierowców w Niemczech. Można zostać na nie skierowanym z wielu ...

Idiotentest – zmora kierowców
Przeczytasz w 2 min

Utrata prawa jazdy w Niemczech może oznaczać dla Ciebie konieczność przejścia badań medyczno-psychologicznych (MPU), popularnie zwanych „Idiotentest”. Kierowcy często są na nie kierowan...

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
146 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
adam

witam pana, mam pytanie jak to wygląda w Niemczech przedawnienie zakazu jady?
Ja ma zabrane prawa jazdy od 2009 rok.Zostały mi zabrane na rok czasu, ale rónierz musze zrobic psychotest. słyszałem że po 5 latak jest przedawnienie i nie wiem czy to jest pewne czy i tak bede muszał zrobic ten psychotest?

Adam Knopik

Panie Adamie, jeżeli nie złożył Pan wniosku o nowe prawo jazdy w pierwszych 5 latach po odebraniu to musi Pan poczekać w sumie 15 lat od uprawomocnienia się wyroku: „przedawnienie”, a raczej zatarcie w rejestrze wykroczeń drogowych (Verkehrszentralregister) obowiązku zrobienia MPU za przestępstwo prowadzące do odebrania prawa jazdy następuje po 10 latach, przy czym termin zaczyna biec w przypadku odebrania prawa jazdy po 5 latach od prawomocnego odebrania, gdy się nie złożyło wcześniej nowego wniosku o prawo jazdy.

Od maja zmieniły się przepisy o punktach: może jest teraz jakieś nowy krótszy okres zatarcia w przepisach przejściowych, ale nie sądzę.

Jeśli to Pana bardzo ciekawi, to proszę wystąpić do Kraftfahrtsbundesamt o przysłanie aktualnego wyciągu Pana punktów/sankcji z rejestru – to nic nie kosztuje, a będzie miał tam Pan też podany okres zatarcia.

Pozdrawiam, A.K.

Kusnierek

Dziendobry dostałem odpowiedz z Kraftfahrtsbundesamt i nie ma tam żadnej adnotacj o mpu a w Straße Verkehrsamt mi przyznali o co tu biega

Grzegorz

witam , mam pytanie czy jest mozliwosc zdawania tych testow w Niemczech , lecz po polsku ?? Poniewaz nie znam na tyle dobrze jezyka. Moja sytuacja wyglada tak , że w marcu 2013 r jechalem bez uprawnien samochodem i zatrzymala mnie policja , sprawdzili ze nie mam uprawnien i dostalem kare 1400 euro , zaplacilem , teraz zapisalem sie na kurs juz prawie teorie mam za sobą , lecz przyszly mi papiery ze musze zdac jakies testy psychologiczne. Powiem szczerze ze nie rozumiem , bo nie jechalem po alkoholu i nie spowodowalem zadnego wypadku . z gory dziekuje za odpowiedz .

Adam Knopik

Panie Grzegorzu,

na tyle ile się w temacie orientuję – nie ma takiej możliwości. Co najwyżej może Pan zdawać takie testy z tłumaczem (jednak jego koszty będzie Pan musiał pokryć sam). Proszę jednak skontaktować się z kimś kto przygotowuje do takich testów – taka osoba na pewno wyjaśni Panu w tym temacie więcej niż ja.

MPU zdaje się nie tylko wówczas, gdy jedzie się po alkoholu lub spowoduje wypadek. Pan jechał w ogóle bez uprawnień – co też daje do myślenia…

Pozdrawiam, A.K.

Piotr

Witam mam taka sprawe. Starciłem prawojazdy w Polsce za zbyt duza ilosc pkt. karnych oddałem prawo jazdy i musze isc na badania psychologiczne.
Czy jeżeli bede chcial zrobic prawo jazdy w Holandii to tez bede musial isc na badania psychologiczne dla kierowcow i chodzic na kurs szkoleniowy czy moge tylko odrazu isc na egzamin??

hh

Wcale już nie powinieneś dostać prawa jazdy ! Może za 10 lat !

Arek

Witam,
Moje pytanie brzmi. Czy jeżeli utraciłem prawo jazdy poprzez przekroczenie punktów w Polsce, mogę uzyskać prawo jazdy na terenie innego kraju Unijnego i wymienić je na Polskie?

Adam Knopik

Panie Arku,

moja odpowiedź brzmi: 🙂 tak, zasadniczo może Pan tak zrobić ale… aby uzyskać prawo jazdy w jakimkolwiek kraju unijnym musi Pan w tym kraju przebywać co najmniej przez 185 dni w każdym roku kalendarzowym ze względu na swoje więzi osobiste lub zawodowe, a jak już Pan to prawo jazdy uzyska, to aby wymienić je na prawo jazdy polskie – będzie musiał Pan spełnić ten sam warunek, a więc przebywać w Polsce od co najmniej 185 dni.

Pozdrawiam, A.K.

Patryk

Witam orientuje się Pan jak to jest gdyż straciłem prawo jazdy za alkohol dostałem zakaz na 3 lata 2 juz minęły psychotesty szkolenie w Aa wszystko załatwione juz mam w Polsce lecz mieszkam i pracuje od ponad roku w Niemczech i czy jest możliwość wydania prawa jazdy bez egzaminu

Piotr

Witam, mam pytanie. Przebywam w Niemczech od dwóch lat. Kilka miesięcy temu zacząłem kurs prawa jazdy. Niestety dwa razy nie zdałem egzaminu praktycznego, teraz czekam na trzeci. Znajomy powiedział mi że podobno gdybym nie zdał za trzecim razem to czeka mnie ten Idiotentest, czy to prawda? Dodam że nigdy wcześniej nie jeździłem samochodem. Pozdrawiam

Piotr

Witam,
Szanowny Panie,

Wymieniliem kilka lat temu polskie prawo jazdy na niemieckie poniewaz mieszkam w niemczech (polowicznie). Pare miesiecy temu zabrano mi wstepnie prawo jazdy za 1,91 we krwi. Zatrzymano mnie podczas postoju na parkingu a nie jazdy co nie zmienia faktu ze wyroku nie unikne. Szacuje ze bedzie to zabranie prawa jazdy na okres 6 do 12 miesiecy gdyz jest to 1 czyn tego typu oraz ok. 30-60 stawek dziennych kary pienieznej. Prawo jazdy jak napisalem zostanie mi zabrane. Po uplywie tzw blokady na wyrabianie nowego prawa jazdy czekalby mnie Idiotentest (MPU). I tutaj moje pytanie

1) Przebywam w Niemczech polowicznie poniewaz z powodow rodzinnych przebywam 185 dni w roku w Polsce. W jaki sposob zwrocic sie w Polsce do organu wydajacego o nowe prawo jazdy? Organ rzada ode mnie oddania niemieckiego prawa jazdy poniewaz nie mozna miec podwojnego dokumentu, z tym ze ja niemieckiego nie posiadam poniewaz zostalo mi calkowicie odebrane
2) Czy moge w Polsce sie zwrocic do wydzialu komunikacji i w jaki sensowny sposob do tego podejsc?

Chcialbym tez wspomniec, ze nie zamierzam omijac itd przepisow a jedynie wykorzystac to co moge zrobic aby uzyskac ponownie dokument bez zdawania niemieckiego MPU

Dziekuje
Pozdrawiam

Adam Knopik

Szanowny Panie Piotrze,

serdecznie dziękuję za ten komentarz – jednakże pragnę Pana poinformować, iż nie udzielam indywidualnych porad prawnych w odpowiedzi na pytania pojawiające się w komentarzach do artykułów.

Jeżeli chce Pan uzyskać odpowiedź na zadane pytanie uprzejmie proszę o kontakt mailowy.

Pozdrawiam, A.K.

Tomasz Wosko

Witam panie Adamie.Potrzebuje jak najsxybciej skontaktowac sie z panem. Mieszkam od 12 lat polowicznie w niemczech i mam problem z prawem jazdy ktore mam od 16 lat w polsce a od 4 niemieckie gdyz powiekszalem w niemczech kwalifikacje i dostalem niemiecki blankiet. Prosze o kontakt i pomoc. Wsxystko wyjasnie nawet telefonicznie. Pozdrawiam T. Wosko

Adam Knopik

@Tomasz Wosko: wszelkie potrzebne dane kontaktowe do mnie znajdują się w zakładce Kontakt 🙂

Pozdrawiam, A.K.

Rafal

Witam.
Mam takie pytanie 2006 roku zabrano mi prawo jazdy za alkohol w Polsce. Nie zostałem skierowany na żadne badania kara ta minęła w 2009 roku.obecnie mieszkam i pracuje w Niemczech , czy chcąc tutaj zrobić prawo jazdy czy muszę robić idiotest i czy muszę robić cały kurs. Bo chcąc robić prawo jazdy w Polsce wystarczy mi tylko egzamin

Adam Knopik

Rafale,

gorąco zachęcam Cie do zapoznania się z informacją zamieszczoną w dziale Kontakt 🙂

Pozdrawiam, A.K.

Magda

Witam,

Obecnie przebywam tymczasowo za granica – tu pracuje, czesto odwiedzam Polske aczkolwiek nie przebywam na terenie Polski przez 6 m-cy w skali roku. Zmienilam nazwisko i potrzebuje wymienic dokumenty. czy w tym wypadku moge starac sie o PL prawo jazdy ?

z poważaniem
Magda

Jakub

Witam,
Panie Adamie mam takie pytanie, zaostało mi zatrzymane prwojazdy za jazde pod wpływem alkoholu, we krwi miałem 1,36 promila i dostałem list że musze zrobić MPU gdzie wcześniej policja i wszyscy inni zapewniali mnie ze MPU jest po przekroczeniu 1,6 promila.

Marcin

1.Mam pytania czy kierowanie na MPU obowiązuje dalej od 1.6 promila? Ja mialem we krwi 1.55 pod wpływem alkoholu. W liście był zakaz na ponad rok i nic nie było wzmianki o MPU tylko że odpowiedni urząd administracyjny musi mi udzielić zezwolenia po tym okresie. Czyli rozumiem że bede miał czy nie bede miał MPU? Przyjdzie osobny list ?

2. I kolejne pytanie nigdzie pan nie udzielił pytania co się stanie jeśli ktoś nie odeśle prawo jazdy do Niemiec. Co wtedy stanie się po okresie zakazu jeśli udam sie do urzędu?

Myśle że mógłby pan tutaj odpowiedzieć na moje pytanie dla reszty zainteresowanych:)
Proszę o Pomoc Pana jak i również resztę formuowiczów.

Pozdrawiam.

Irek

1.Skierowanie na badanie MPU od 1.6 promila jest obligatoryjne,natomiast od 1.1-1.6 rozstrzyga urzednik i to od niego zalezy czy bedziesz na to badanie skierowany.Osobiscie uwazam ze jesli miales 1.55 promila to raczej zostaniesz na takowe badanie skierowany.Po upływie tej kary powinienes złozyc odpowiedni wniosek z zapytaniem do niemieckiego wydziału komunikacji i wtedy dostaniesz odp. odnosnie MPU.
2.Prawo jazdy odsyła sie celem adnotacji czyli zostanie naklejony swistek ze jest zakaz poruszania sie na terenie DE.Mysle ze nie odesłanie prawka moze jeszcze bardziej pogmatwac sprawe
Zycze powodzenia

Michał

witam mam pytanie stracilem prawo jazdy w niemczech na rok za jazde i spowodowanie wypaku po alkoholu mialem wtedy 1,69 promila okres kary minal w grudniu 2014 i nie dostalem zadnego skierowania na MPU
czy w takim razie moge poruszac sie po niemczech bez zadnych konsekwencji ?
z gory dziekuje za odpowiedz pozdrawiam

Jakub

Panie Michale co prawda nie jestem specem ale wiem tyle że powyżej 1,6 promila to bedzie pan musiał robić MPU i radze nie jeździć tylko się dowiedzieć na własną rękę, bo jeżeli teraz pana złapią to zapłaci pan grube pieniądze, a wiem to bo mojego ojca złapali i tez nie wiedział ze musi robić MPU, kosztowało go to na sam poczatek 2,500 t. euro plus koszty psychologa i dwa razy MPU. nie polecam. Pozdrawiam

Piotr

Panie Jakubie,

Cos mi tutaj nie pasuje. 3 miesiace przed zakonczeniem wyroku (lub zakazu prowadzenia pojazdow) niemiecki urzad (Fahrerlaubnisbehörde) wysyla do Pana powiastke poczta w ktorej „daje Panu mozliwosc” zrobienia MPU. Jesli ktos sie do mnie nie doczepil, to jasna rzecza jest ze w tym kraju sie sam nie zglaszam. Wiec moze jest cos czego Pan do konca nie opisal w przypadku Pana ojca? Bylbym wdzieczny za wyjasnienie
Pozdrawiam
Piotr

Jakub

Tak, zgadzam się trzy miesiące przed dostaje pan pismo, że może pan przystąpić do MPU i gdzie może pan to zrobić takie też dostałem bo sam straciłem prawo jazdy za alkohol. Natomiast mój ojciec nie stracił prawa jazdy za alkohol tylko za wypadek i nie otrzymał pisma że musi zrobić MPU, mało tego jeździł tak kilka lat i kilku krotnie był kontrolowany przez policje do momentu kiedy trafił na „uprzejmego” policjanta który stwierdził ze nie może jeździć i później dopiero zaczeła się historia z robieniem MPU co nie jest takie proste.
Pozdrawiam
Jakub

Robert

Witam serdecznie,

nie jestem pewien, czy nie będę potrzebował pomocy prawnika i dlatego pokrótce przedstawię mój problem. Mieszkam w Niemczech od 15 lat. Ostatnio przytrafił mi się 1 miesiąc ” Fahrverbot’ za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Wysłałem moje polskie prawo jazdy do depozytu i otrzymałem je bez problemu z powrotem. Po kilku tygodniach jednak dostałem pismo z Ordnungsamtu, że jestem podejrzany o poruszanie się bez ważnych uprawnień. Nadmienię, że moje polskie prawo jazdy posiadam od prawie 30 lat, niemniej w 2004 roku (już przebywając w Niemczech) wymieniłem je w Polsce na nowe, plastikowe. Podobno polskim prawem jazdy można się w Niemczech posługiwać bez limitów czasowych, więc dotychczas nie starałem się o wymianę go na niemieckie. Czy istnieje obawa, że faktycznie poruszam się po Niemczech bez uprawnień?

Pozdrawiam, Robert

Adam Knopik

Robercie,

bazując na tym co napisałeś nie widzę podstaw aby można było Ci postawić taki zarzut – mądrzejszy będę jednak gdy zapoznam się z treścią pisma, które otrzymałeś z Ordungsamt.

Jeśli masz możliwość i ochotę to proszę prześlij mi mailem jego skan (względnie zdjęcie) – a postaram Ci się coś doradzić.

Pozdrawiam, A.K.

Robert

Dziękuję za odpowiedź i zainteresowanie moją sprawą. Wyślę zdjęcie dokumentu niebawem.

Pozdrawiam serdecznie, Robert

Adam Knopik

Do usług Robercie 🙂

Paweł

Witam serdecznie,Panie Adamie, ja mam bardzo skomplikowaną sprawę. Jechałem pod wpływem alkoholu 4 czerwca 2010 r. 0,95mg/l zakaz prowadzenia na dwa lata. Przestępstwo art.178a & 1kk

Poddałem się dobrowolnie karze, zapłaciłem grzywnę itd… ale nie zwróciłem do dzisiaj blankietu prawa jazdy ponieważ w momencie zatrzymania nie posiadałem go przy sobie i nie posiadam do dziś, było zagubione dwa tygodnie wcześniej przed zdarzeniem i tak zostało napisane w protokole przesłuchania.W WK nie ma mowy o wydaniu mi zezwolenia na egzamin tak mi powiedziano po upływie 2 lat wtedy kiedy kara powinna się zakończyć, ale kara nie biegnie do czasu aż nie oddam prawka lub nie wyrobię wtórnika. Obecnie poruszam się samochodem i miałem już 3 kontrole drogowe i za każdym razem sprawdzano mnie w bazie danych i okazuje się że posiadam uprawnienia i kończyło się tylko mandatem 50 zł za bark dokumentu w czasie kontroli. Chciałbym jednak odzyskać jakoś swoje prawo jazdy. Moje pytanie brzmi następująco: W czerwcu mija 5 lat od zdarzenia i chciałbym się dowiedzieć czy mój wyrok ulega w tym roku przedawnieniu ponieważ z tego co rozumiem to wyroku nie wykonano do dziś skoro nie oddałem blankietu prawa jazdy.

Sebastian

Witam, mam pytanko odnosnie prawo jazdy polski blankiet, 4 lata temu zostaly one zatrzymane przez policje za prowadzenie w stanie nietrzezwym, kara minela mi w tym miesiacu, mieszkalem we wloszech i od 4 lat mam wloskie prawo jazdy wyrobione w czasie kiedy zabrali mi polskie, w niedlugim czasie chce zjechac na stale do polski, mam prawo jazdy wloskie warzne do 2022 roku, czy moge je teraz w polsce wymienic na polskie bez zadnych problemow, czy bede miec problemy ze uzyskalem prawo jazdy w czasie kary i zakazu prowadzenia pojazdow ??????

gosia

Witam, zdałam egzamin teoretyczny na prawo jazdy w Polsce. Czy mogę zdać egzamin praktyczny np. w Egipcie ( podczas urlopu) a następnie wymienić uzyskane w ten sposób prawo jazdy na polskie? Czy są jakieś zakazy czy szczególne wymogi formalne?

pozdrawiam

Adam Knopik

Gosiu,

zgodnie z polską ustawą o kierujących pojazdami co do zasady możesz prawo jazdy uzyskane LEGALNIE w Egipcie wymienić na jego polski odpowiednik.

O szczegółach i warunkach takiej wymiany napisze w jednym z kolejnych wpisów na blogu.

Niestety nie znam się na prawie obowiązującym w Egipcie także nie jestem w stanie dopowiedzieć Ci na pytanie czy teoretyczny egzamin na prawo jazdy zdany w Polsce zostanie uwzględniony w Egipcie i uprawni Cię tylko do zaliczenia tam egzaminu praktycznego – osobiście jednak szczerze wątpię w taką możliwość.

Pozdrawiam, A.K.

Halil

Witam! Ja mam mianowicie pytanie o kary. Posiadam brak pozwolenia na jazde po Republice Federalnej Niemiec. Zakaz juz minął ale posiadam polskie prawo jazdy w reku. (Moge jezdzic wszedzie tylko nie w niemczech.) co bedzie podczas notorycznych zatrzyman mnie jako kierujacy? Raz juz dostalem sadownie 300€ sztrafy , ale ratowalo mnie zeznanie o niewiedzy , ze trzeba wystawic wniosek o ponowne przywrocenie uprawnien. Czy podczas kontroli policjanci odrazu ustala ze niemam pozwolenia? I jakie moga byc tego konsenkwencje?

Adam Knopik

@Halil – prędzej czy później ktoś to wszystko poskłada do kupy i wówczas będziesz miał na karku sprawę karną za jazdę bez uprawnień po DE

Na Twoim miejscu złożyłbym odpowiedni wniosek / zapytanie do urzędu niemieckiego o uznanie Twoich uprawnień do jazdy w DE i sprawę wyjaśnił.

Jazda bez uprawnień po DE na dłuższą metę Ci się nie opłaci 🙂

Pozdrawiam, A.K.

andrzej

witam bardzo prosze o podpowiedz w podobnej sprawie takrze mialem zakaz poruszania sie po niemczech, minol on juz 10 lat temu bylem pewny ze kara minela niestety nie, niedawno zostalem zatzymany przez policje do kontroli kontrola przebiegla bez problemow ale po miesiacu przyszlo pismo ze jezdilem bez uprawnien zostalem za to teraz ukarany kara pieniezna przez sad , chcialbym odzykac uprawnienia do jazdy po niemczech ale nie wiem gdzie sie z tym zwrucic do koko napisac jak nazywa sie instytucja ktura takie zezwolenia wydaje prosze o podpowiedz pozdr

Adam Knopik

@andrzej: wniosek o ponowne uznanie uprawnień do jazdy na terenie Niemczech składa się do Führerscheinstelle w Straßenverkehrsamt właciwym dla swojego miejsca zamieszkania w Niemczech, a jeśli nie mieszka się w Niemczech – w dowolnym Straßenverkehrsamt w Niemczech.

Jeśli potrzebujesz pomocy w sporządzeniu takiego wniosku – skontaktuj się proszę ze mną mailowo 🙂

Pozdrawiam, A.K.

lukasz

Witam.
Mam takie pytanie Koniec 2014 roku zabrano mi prawo jazdy Polskie za alkohol w Niemczech.
mam teraz zakaz poruszania sie Autem w Niemczech przez 3 lata czy ja w Polsce bez problemu moge
odzyskac swoje prawo jazdy ?

Halil

To zalezy jak rozpatrzy to urzad w polsce , bo niemcy wysylajac prawko do polski sporzadzili odpowiednia notatke. Ale prawdopodobnie bedziesz musial wypelnic wniosek i wniesc oplate w wysokosci 50gr. Pozatym nic Ci nie broni zadzwonic do Wydziału Komunikacji u siebie.

Norbi

Witam. Mam pytanko. Zabrano mi prawo jazdy w 2014 w kwietniu za alkohol. Niedawno przyszło mi orzeczenie że nie zaliczyłem badań MPU. Jak to teraz wygląda i co mam robic. Czy już nigdy nie zwrócą mi prawa jazdy ?

Adam Knopik

@Norbi: w takiej sytuacji musisz odczekać parę miesięcy zanim ponownie będziesz mógł podejść do MP – o szczegóły pytaj już tam gdzie do MPU podchodziłeś.

Prawko (uprawnienia do jazdy) odzyskasz w DE wówczas, gdy zliczysz w końcu MPU.

Zastanów się też proszę czy aby nie warto zapisać się na jakiś kurs przygotowujący do MPU (w Internecie jest mnóstwo takich ofert) – bo bez dobrego przygotowania MPU jest naprawdę trudno zdać (nie tylko obcokrajowcom ale także rodowitym Niemcom).

Pozdrawiam, A.K.

daniel

Witam,

Mieszkam w Czechach od 60 dni ale bede mieszkał na pewno powyżej 185, prawo jazdy z PL gdzieś sie zapodziało. Czy moge wystapić o czeskie prawo jazdy? Czy musze czekac do ukonczenia 185 dni w CZ?

Adam Knopik

@daniel: zgodnie z unijną dyrektywą – prawko w danym kraju można uzyskać wówczas, gdy mieszka się w tym kraju od co najmniej 185 dni – także wychodzi na to, że musisz czekać…

Pozdrawiam, A.K.

Daniel

Dzis bylem w Magistracie. Cieżko będzie ominąć limit 185dni bo Pani urzędnik jest twarda. Ale zaskoczyła mnie czymś innym. Powiedziała, że jeżeli mają oni wydać prawo jazdy to JA powinienem przywieźć im z Polski dokumenty, że jestem uprawiony do prawa jazdy. Nonsens. Bo jeżeli pojade do Polski to sobie mogę sam to załatwić od A do Z. A co by było gdybym był w Grecji albo Hiszpanii, też mam „podjechać” do Polski? Na szczęście znalazłem odrębne przepisy i będziemy się sprzeczać, że to jednak oni mają się postarać o dokumenty z Polski:
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32006L0126&from=EN
Artykuł 11.1
Muszę jeszcze tylko popracować nad limitem 185dni bo jestem w stanie udowodnić, że mam zamiar tu być dłużej.

Adam Knopik

@Daniel: trochę się jednak pogubiłeś w przepisach – mimo to częściowo wyciągnąłeś słuszne wnioski 🙂

Powołany przez Ciebie przepis (art. 11 ust. 1 Dyrektywy 2006/126/WE) dotyczy sytuacji, w której posiadacz ważnego prawa jazdy krajowego (a wiec trzeba je mieć w ręku) wydanego przez jedno państwo członkowskie UE ubiega się o jego wymianę na dokument równoważny w innym państwie członkowskim UE, w którym aktualnie mieszka – jest to, więc nieco inna sytuacja, niż Twoja.

Natomiast w przypadku zgubienia prawa jazdy (czyli w takiej sytuacji, w której się znalazłeś) zastosowanie znajdzie przepis art. 11 ust. 5 Dyrektywy 2006/126/WE – zgodnie, z którym można wystąpić o wtórnik utraconego prawa jazdy w państwie, w którym ma się miejsce zamieszkania.

W obu powołanych przypadkach weryfikacji dokumentów dokonują organy wydające wtórnik prawa jazdy, a w razie wątpliwości same kontaktują się z odpowiednimi organami, które pierwotne prawo jazdy wydało. Także tutaj miałeś rację 🙂

Jeśli chodzi o to miejsce zamieszkania – to nie powalczysz tu w ogóle – bo Dyrektywa w art. 12 ust. 1 wprost narzuca tu okres 185 dni.

Ważna wskazówka dla Ciebie – przepisów unijnej dyrektywy nie stosuje się wprost (tak jak to ma miejsce w przypadku unijnych rozporządzeń). Dyrektywa zawiera wyłącznie wytyczne dla państw członkowskich UE odnośnie zmian w prawie oraz nakaz wprowadzania ich do prawa krajowego w określonym terminie (implementacja).

Jeśli więc przed danym urzędem chcesz powoływać się na pewne rozwiązania prawne to musisz odwoływać się do przepisów krajowych, tj. ustaw / rozporządzeń obowiązujących w tym kraju.

Jeśli chodzi o powołaną przez Ciebie Dyrektywę 2006/126/WE to jej przepisy powinny były zostać wprowadzone do przepisów krajowych wszystkich państw członkowskich EU z mocą obowiązującą od dnia 19 stycznia 2013 roku. Zatem także czeska ustawa regulująca kwestie praw jazdy powinna była przejąć jej rozwiązania.

Pozdrawiam, A.K.

Norbi

Na orzeczeniu bylo napisane, ze na razie nie mam szans na powtorzenie tego testu. Wiec moje pytanie.
Jaki okres teraz musze czekac, aby ponownie zlosic sie do nich? Pozdrawiam.

Adam Knopik

@Norbi: to zależy od wielu czynników (np. wykazania się abstynencja w danym okresie, co zwykle trwa co najmniej pół roku…) – najprościej będzie Ci zapytać u źródła, czyli u podmiotu, który wydał orzeczenie, o którym piszesz – ja nie jestem wszechwiedzący 🙂

Pozdrawiam, A.K.

Marian

Witam
Mam pytanko policja Czeska w czerwcu 2015 zatrzymala mi prawo jazdy po zrobieniu narkotestu i wyszedl pozytywny potem na krew,chcialbym sie dowiedziec co mi grozi i co z moim prawkiem?wiem tyle ze niby maja wyslac do Polski gdzie wydaja prawo jazdy,a co dalej??

Adam Knopik

@Marian: odpowiedz na zadane przez Ciebie pytanie wymaga znajomości prawa czeskiego, o którym niestety nie mam zielonego pojęcia – także niestety nie jestem w stanie Ci pomóc.

Z dużym prawdopodobieństwem mogę jednak założyć, że za takie przewinienie grozi Ci odpowiedzialność karna w Czechach. Jakie możesz ponieść konsekwencje – tego niestety nie wiem. Sugeruję Ci tu kontakt z czeskim adwokatem (myślę, że nawet jakiegoś polskojęzycznego uda Ci się znaleźć np. w necie).

W takich sprawach zawsze dobrze jest skontaktować się z adwokatem praktykującym w danym kraju, który udzieli profesjonalnej pomocy prawnej i w razie potrzeby zajmie się obroną delikwenta.

Pozdrawiam, A.K.

Marian

Panie Adamie dowiedzialem sie tyle ze bede mial zakaz prowadzenia pojazdow w Czechach np przez rok czasu i mandat,kara grzywna. A moze Pan wie co bedzie z moim prawkiem jak wysla do naszego wydzialu komunikacji…oddadza mi? powiadomią mnie czy sam mam sie dowiadywac?

Eryk

Witam.
Mam pytanie. Kilka tygodni temu zatrzymała mnie policja w Niemczech. Po badaniu krwi wyszło,że miałem 2.14 promila. Zatrzymali mi prawko a ja mogłem wrócić do domu. Znajomy pojechał po samochód, który został na parkingu policyjnym i zapłacić 2 000 euro niby za mnie. Nie bardzo rozumiem dlaczego kazali mu zapłacić taką kwotę i co dalej z moim prawem jazdy.

magda

Witam.Mam zatrzymane prawo jazdy za alkohol w Polsce.Posiadam również prawo jazdy niemieckie,ponieważ nigdy nie mówiłam że mam dwa dokumenty i nikt tego nie sprawdzał.Jaka jest kara za poruszanie się autem na polskich numerach i niemieckim prawo jazdy,Czy policjant jest w stanie zweryfikować,podczs kontroli drogowej

Henryk

witam jutro bede zdawal trzeci raz testy MPU ,juz mnie to denerwuje bo trace na to duzo kasy,sam test 412 euro plus tlumacz 70 euro godzina plus dojazd tak ze wychodzi mnie to jednorazowo okolo 700 euro,mialem zabrane prawko za alkohol na 10 miesiecy,ale mam juz udokumentowane testami dwa lata trzezwosci,mialem takze kurs przygotowawczy do MPU,ktory rownierz kosztowal 800 euro,moje pytanie jezeli znowu nie zdam bo trafiam na rasistow ktorzy jak slysza polak to juz sie gotuja,to czy istnieje mozliwosc odzyskania polskiego dokumentu bez oddawania niemieckiego i nie jezdzenie w Niemczech,bo wiadomo ze wiaze sie to z kara,nadmienie tez ze zrobilem roczna terapie i tez to nie wiele daje,a mieszkam w Monachium i czy moglbym na przyklad zdawac ten test Berlinie bo slyszalem ze jest lzej,tylko czy nie ma rejonalizacji?

Justyna

Witam Panie Adamie. Mam pytanko. Zdawalam w Polsce prawo jazdy. Podchdziłam Piec razy na egzamin z czesci praktycznej jednak nie udalo mi sie zdac. Obecnie mieszkam w niemczech i chciala bym zdawac w niemczech. Moje pytanie brzmi czy byla by jakas mozliwosc zebym nie musiala zaliczac teori tylko wykupic sobie pare godzin jazd i podejsc do egzaminu w niemczech. Jezyka nie znam ale wiem ze jest mozliwosc zdawania po polsku prawo jazdy. Z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam:)

Paolo

Witam!Spowodowalem wypadek w Niemczech nieśmiałemu ubezpieczenia.podpisalem oświadczenie ze uderzyłem go.Nikomu nic sie nie stało.Jakie mi grożą konsekwencje z tego tytułu policji niebyłe prosze o pomoc.

Adam Knopik

@Paulo: możliwe konsekwencje to postępowanie karne (§ 6 PflVG)…

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to skontaktuj się ze mną mailowo 🙂

Zanim jednak to zrobisz – zachęcam Cię do lektury działu Pomoc prawna 🙂

Pozdrawiam, A.K.

adam

Witam! Straciłem prawko w połowie 2012 roku za alkohol. Zakaz jazdy na rok i przymus robienia MPU. Mineły już ponad 3lata. Przez ten czas nie odebrałem dokumentu. Czy po tym czasie mogę robić mpu spokojnie, czy muszę dodatkowo zdawać egzamin ponownie? Bardzo prosze o pomoc.

Adam Knopik

@adam: to zależy jakie prawko straciłeś w DE – polskie czy niemieckie?

Niezależnie od tego od MPU się nie wywiniesz…

O szczegóły odzyskania uprawnień w DE pytaj w Führerscheinstelle właściwej dla Twojego miejsca zamieszkania / pobytu w DE – a jeśli takiego nie masz – to w dowolej Führerscheinstelle w Niemczech (najlepiej w takiej, do której masz najbliżej, na wypadek gdyby konieczne było osobiste stawiennictwo).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – zapoznaj się proszę z działem Pomoc prawna i skontaktuj się ze mną mailowo 🙂

Pozdawiam, A.K.

Joanna

Witam. Będąc w Egipcie moge zgłosić „zagubienie” prawa jazdy i dzieki temu wyrobią mi nowe bez sprawdzania czy w rejestrach w Polsce miałam je czy nie. Pytanie brzmi: w jakich jeszcze innych krajach poza Egiptem to zadziała ??? Czy np w ZEA??? Dziękuje za odpowiedz.

Adam Knopik

@Joanna: też o tym słyszałem aczkolwiek nie sprawdzałem tego, więc nie wiem jak to rzeczywiście wygląda w Egpicie czy w innych krajach (arabskich)…

Nie ulega natomiast wątpliwości, że zgłoszenie takiego fikcyjnego „zgubienia” prawa jazdy (i uzyskanie w ten sposób prawa jazdy, którego się np. nigdy nie miało) jest łamaniem prawa za co można ponieść odpowiedzialność karną – także pomysł zdecydowanie odradzam 🙂

Pozdrawiam, A.K.

Marta

Szanowny Panie Adamie,
interesuje mnie, jak wygląda sprawa, gdy ktoś przed 10-laty stracił polskie prawo jazdy w polsce na okres 3 lat. Zdał w Polsce testy psychologiczne, ale od 2 lat mieszka w De. Z tego, co Pan pisze prawo jazdy powinien zrobić w De. Ale czy te polskie badania psychologiczne mogą zostać mu uznane, czy też będzie lub nie będzie miał obowiązek w De zrobic nowe MPU.
Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Adam Knopik

@Marta: jak wiesz, z fusów nie wróżę... także prześlij mi proszę mailem skany dokumentacji jaką w tej sprawie posiadasz i opisz mi ją dokładniej to będę Ci mógł pomóc 🙂

Co do Twojego pytania to generalnie prawo jazdy w UE można uzyskać tylko w kraju, w którym ma się miejsce pobytu (od co najmniej 185 dni).

MPU w Niemczech trzeba zdawać, gdy tak zadecydują urzędnicy odpowiedzialni za wydawanie prawa jazdy (obligatoryjnie, gdy w grę wchodzi jazda pod alkoholu powyżej 1,6 promila).

Pozdrawiam, A.K.

Marta

Panie Adamie, serdeczne dzięki za odpowiedź. Chętnie bym Panu przesłała wszystko, ale problem w tym, że cała dokumentacja została w Polsce, a my od 2 lat mieszkamy w Niemczech. I w najbliższym czasie nie ma szans na to, że odbierzemy papiery z Polski.
Tutaj chodzi o mojego męża.
Testy psychologiczne w Pl były zdane w ciagu ostatniego roku z zamiarem zdawania prawa jazdy w Pl, ale tak jak Pan pisze, mąz powinien zdać egzaminy w De, bo to tutaj fizycznie mieszka od 2 lat.

Czy orientuje sie Pan, czy te polskie badania psychologiczne zostaną uznane w De? Zabrane miał za alkohol, którego stężenie było niestety wyższe niż Pan napisał. Mąz wynik tego badania psychologicznego, tzn. zaswiadczenie lekarskie na ten temat dostarczył do wydziału komunikacji w Pl. I teraz, jak urząd niemiecki wystąpi do urzędu polskiego o informację, to czy pozyska w ten sposób wynik tego badania?
Dzwoniliśmy w tej sprawie do 3 wydziałów komunikacji w Pl, niestety urzędnicy nie są dobrze poinformowani i nie mają pojęcia co w tej sprawie należałoby zrobić i jak wygląda cała procedura.

Adam Knopik

@Marta: dziękuję za komentarz – twardo trzymam się jednak reguły, iż nie udzielam indywidualnych porad prawnych w odpowiedzi na pytania zawarte w komentarzach.

Jeśli potrzebujesz porady – proszę skontaktuj się ze mną mailowo. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam, A.K.

reniek

Marta mam podobny problem i pytalem o testy psychologiczne ktore takze w PL zrobilem i niestety nie sa akceptowane w DE poniewaz sa inne niz w PL a poza tym musza byc zrobione w kraju w ktorym dopuszczono sie przestepstwa,wiadomosc mam swieza z dzisiaj bezposrednio z fuhrerscheinstelle

Rafal

Witam a czy ktoś wie jak jest z pj wstrzymanym za alimenty czy mogę wymienić polskie w de dodam jeszcze że posiadam polskie B przy kontrolach nie ma ze mam zatrzymane jedynie w urzędzie jak zrobiłem kat.C nie wydali…może ktoś wie jak to wygląda teraz wszystko bo prawo się co roku zmienia a i nie jest jakoś do końca sprecyzowane wszystko

Adam Knopik

@Rafal: nie możesz dopóki nie będziesz „czysty” w Polsce – tu się nic w przepisach nie zmieniło i wszystko jest sprecyzowane 🙂

Oczywistym warunkiem wymiany dokumentu prawa jazdy uzyskanego w jednym kraju (prawo jazdy macierzyste), na dokument obowiązujący w kraju, w którym się aktualnie przebywa jest (poza warunkiem pobytu przez co najmniej 185 dni w roku) posiadanie uprawnień do jazdy w kraju, który to macierzyste prawo jazdy wydał 🙂

Pomyśl więc logicznie – jeśli złożysz w DE wniosek o wymianę Twojego polskiego dokumentu prawa jazdy na jego niemiecki odpowiednik, to urzędnicy niemieccy w pierwszej kolejności będą zobligowani sprawdzić czy w ogóle posiadasz uprawnienia do jazdy. W tym celu wystosują zapytanie do urzędu polskiego, który wydał Ci w Polsce prawo jazdy i w ten sposób będą wiedzieli czarno na białym jak to u Ciebie wygląda.

Pozdrawiam, A.K.

wiola

Witam, proszę mi powiedzieć jak jest z przedawnieniem MPU. W sumie kierowca miał odebrane prawo jazdy w 2007 roku. Odesłali mu je do domu miał tylko zakaz jazdy w Niemczech przez rok. Teraz okazało się że powinien zrobić MPU a minęło już 8 lat od zakazu. Prawo jazdy w Polsce wymienili mu na nowe co pięć lat zmienia bo ma robione psychotesty. Kiedy przedawni się MPU? Dziękuję serdecznie za odpowiedź.

Adam Knopik

@wiola: może być 5 lat może być 10 lat, a może być nawet 15 lat – zależy za co kierowca utracił uprawnienia 🙂

Jak to jest w tym konkretnym przypadku – odpowiem jeśli prześlesz mi mailem skany dokumentacji dotyczącej tej sprawy 🙂

Pozdrawiam, A.K.

Tomasz

Witam. Tydzień temu zaspałem w czasie jechania samochodem na autostradzie w Niemczech i zjechałem na pobocze. W trakcie pisania protokołu z policją poinformowano mnie po Angielsku że w Niemczech jest to poważne wykroczenie. W gotowym protokole polsko-niemieckim było ujęte niezdolność umysłowa lub fizyczna. Mam dostać szczegółowe pismo do polski. Jakie mi grożą teraz konsekwencje.
Z góry dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam:)

Adam Knopik

@Tomasz: w skrajnym przypadku cały pakiet: grzywna + utrata uprawnień do jazdy + okres karencji na ich odzyskanie + nawet MPU.

Sugeruję Ci skorzystać z pomocy niemieckiego adwokata, który się w takich sprawach specjalizuje – jeśli okoliczności sprawy (akta) będą sprzyjające to może uda się wówczas utrzymać Twoje uprawnienia do jazdy np. w zamian za większą grzywnę.

Jeśli nie znasz takiego – skontaktuj się ze mną proszę mailowo 🙂

Pozdrawiam, A.K.

Paweł

Witam serdecznie. Mam pytanie ogólne. Za jakie wykroczenia drogowe w Niemczech urząd kieruje na MPU? Czy są to tylko wypadki i jazda po alkoholu – narkotykach czy też np ilość punktów karnych uzyskanych np w krótkim czasie.?

Adam Knopik

@Paweł – urząd może na MPU skierować zawsze jeśli tylko będzie miał uzasadnione podstawy / podejrzenia, że dana osoba może stanowić zagrożenie jako kierowca. MPU zarządzanie jest jako warunek odzyskania uprawnień do jazdy, gdy po ich utracie chce się je ponownie odzyskać.

Najczęstsze przypadki zarządzania MPU to oczywiście jazda po alkoholu, narkotykach, przekroczenie dopuszczalnej liczny punktów karnych (gdy miało to związek z jazdą po alkoholu lub innych środkach odurzających) – takich kombinacji jest sporo.

Pozdrawiam, A.K.

Marcin

Witam serdecznie. Początkiem kwietnia 2016 roku sąd skazał mnie na 3 lata zakazu prowadzenia samochodu, przyczyną alkohol. Oddalem „plastik” w starostwie i moje pytanie brzmi z jakimi konsekwencjami moge sie liczyc prowadzac auto na zakazie i bez „plastiku” na terytorium Niemiec bo tam mieszkam od roku. Policja niemiecka ma moj zakaz w swojej bazie? Pozdrawiam serdecznie

Adam Knopik

@Marcin: wszelkie odpowiedzi znajdziesz na blogu w dziale Jazda bez uprawnień w DE

Pozdrawiam, A.K.

Marcin

Pytam bo czytalem na roznych forach… Pisali nawet ze mozna powiedziec ze sie nie ma dokumentu przy sobie, okazac tylko dowod i 30euro za brak plastiku? Nie ma zadnej opcji zeby lekko „ominac” niemieckie prawo?

Adam Knopik

@Marcin: podstawowa zasada – nie pomagam w omijaniu prawa 🙂

To co wyczytałeś na różnych forach być może i uda Ci się parę razy w praktyce zastosować, wszystko do czasu aż ktoś Cię dokładniej skontroluje.. a jak prawda wyjdzie na jaw, to będziesz miał sprawę karną za jazdę bez uprawnień… gra nie warta świeczki.

Pozdrawiam, A.K.

Marcin

Dziękuję bardzo za pomoc. Pozdrawiam

Adam Knopik

@Marcin: do usług 🙂

Pozdrawiam, A.K.

Grzesiek

Witam i prosze o porade.21 lutego zatrzymala mnie niemiecka policja i zabrala prawo jazdy za jazde pod wplywem.mialem 1,3 promila.jechalem swoim prywatnym osobowym autem.18 maja dostalem pismo od prokuratora ze dostalem za to wykroczenie 7 miesiecy zakaz prowadzenia auta i 2000 euro kary finansowej.teraz w czerwcu dostalem drugie pismo od prokuratora,ze moja kara konczy sie 17 grudnia 2016r.i gdzie sobie zycze odebrac swoje prawo jazdy.niema nigdzie w tych pismach wzmianki ze dostalem 10 miesiecy,ani ze kara liczy mi sie od chwili podpisu tych dokumentow przez prokuratora.prubowalem to wyjasnic w prokuraturze,gdzie sie podzialy trzy miesiace,i gdzie jest napisane ze dostalem 10 miesiecy(do 17grudnia nie wychodzi mi nijak 10 miesiecy)Nikt nie byl mi wstanie tego wyjasnic,tylko stwierdzili,ze wszystko jest jak powinno byc i mam czekac do grudnia,ewentualnie pani prokurator mnie poinformowala,ze mam mozliwosc sobie skrucic wyrok,przez pojscie do dekry i zrobienie sobie kursu ktury mi skruci kare o miesiac lub dwa.niewiem co mam dalej robic,bo juz w pracy powiedzialem ze wruce we wrzesniu,a teraz zrobilo sie ze moge dopiero podjac prace w styczniu,bo sa swieta w grudniu.prosze o porade,co moge jeszcze zrobic w tym temacie i odnalesc te trzy miesiace,kture im umknely.
Dziekuje i pozdrawiam

Adam Knopik

@Grzesiek: obawiam się, że sprawa jest znacznie poważniejsza niż Ci się wydaje – a Twój ewentualny powrót do pracy w charakterze kierowcy już w styczniu 2017 roku bardzo wątpliwy…

Prześlij mi proszę mailem skany tych dokumentów, które otrzymałeś to przedstawię Ci warunki współpracy i wyjaśnię na PRV co możesz z tym dalej zrobić.

Pozdrawiam, A.K.

Marcin

Witam ponownie. Mam jeszcze do Pana jedno pytanie: Mam zabrane prawo jazdy za alkohol na okres 3 lat, dwa lata w zawiasach i co tak naprawde moze mnie spotkac jak teraz przykladowo, trzezwego mnie zatrzyma policja w Polsce?? Chodzi czy za pierwszym razem jak mnie zatrzymaja moga mi odwiesic zawiasy lub tez wydluzyc kare? podkreslam ze wchodzi tylko i wylacznie jazda na trzezwo ale bez uprawnien. Pozdrawiam

Adam Knopik

@Marcin: nie widząc wyroku to tak na logikę – skoro masz sądowy zakaz jazdy, który ignorujesz i nadal jeździsz (nieważne czy na trzeźwo czy po pijaku) – to jak najbardziej mogą Ci te zawiasy odwiesić…

Tak na marginesie – zakaz jazdy oczywiście dotyczy każdej jazdy, także (a właściwie przede wszystkim) tej na trzeźwo. Jazda po pijaku jest przecież zakazana zawsze! 🙂

Pozdrawiam, A.K.

cezary

witam mam pytanie czy jeżdżąc na kolejcjinerskim prawku podczas kontroli w Niemczech sa oni w stanie sprawdzić ze jest to podróbka pytam czysto teoretycznie

Adam Knopik

@cezary: oczywiście, że tak 🙂

A jeśli w to nie wierzysz, to wkrótce możesz dołączyć do grupy moich klientów, którzy kiedyś też nie do końca wierzyli w taka ewentualność… 🙂

Pozdrawiam, A.K.

Tomasz

Witam!
Panie Adamie w 2004r miałem zabrane prawo jazdy w Niemczech i w Polsce , w 2009 r zdawałem egzamin na prawo jazdy w Polsce kat B , w 2010 r zdawałem na B+E , w 2012 r miałem kontrol policji w Niemczech i stwierdzono ze mam zakaz mój Adwokat z Numberg wybronił mnie przed prokuratorem i uznano moje prawo jazdy według konwencji Unijnej C-419/10 z dnia 26.04.2012 , jeżdziłem do 2015 r w listopadzie miałem kontrol policji , prokuratura mnie uniewinniła a urzędnik z wydziału gdzie wydaje pozwolenia cofnoł mi te prawo.
Czy prawo w stecz się w Niemczech wraca , czy ten urzednik zrobił to według litery prawa co musiał bym zrobić że by to załatwić

Alina

Mam takie pytanie. Mojemu mężowi zabrano 3 lata temu prawo jazdy za jazdę po pijanemu.Miał ok. 1,6 promila. Zatrzymali go przypadkiem jak podjechał na stację paliw i wylegitymowali. Nie spowodował żadnego wypadku. Miał sprawę w sądzie i wyrok z zatrzymaniem natychmiastowym prawa jazdy. Obecnie jest po trzeciej nieudanej próbie zdania tego testu MPU. Za każdym razem do czegoś się przyczepiają: a to że za mało chodził do psychologa, a to że badania były w nie takim gabinecie jak oni sobie życzą. Ostatnio psycholog do którego mąż chodził przez rok musiał im napisać specjalne dodatkowe zaświadczenie o przebiegu leczenia (historię choroby) chociaż sam powiedział że to podważa niemiecki system leczenia. Zaświadczenie wydał na prośbę męża bo to on dostał wezwanie o dostarczenie dodatkowego zaświadczenia. Czy jest jakaś możliwość odwołania się od ich decyzji?

Adam Knopik

@Alina: generalnie odwołać można się od każdej decyzji / wyroku, o ile termin na wniesienie takiego odwołania nie upłynął albo gdy nie jest to decyzja lub wyrok prawomocnie kończące dane postępowanie (tj. wydane w postępowaniu odwoławczym – na skutek wniesienia jakiegoś środka odwoławczego (odwołania / sprzeciwu / apelacji itp.) – bo w takim przypadku pozostałby już tylko nadzwyczajne środki zaskarżenia, które nie zawsze są dopuszczalne.

Musisz także pamiętać, że decyzją nie jest ustne stwierdzenie urzędnika, że np. dokumentacja jest niewystarczająca itp.

Co do samego MPU – to skoro do jego zaliczenia wymagane jest spełnienie określonych warunków formalnych, to nie spełnienie tych warunków jak najbardziej może być podstawą do odmówienia zaliczenia MPU.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji – prześlij mi proszę mailem skany dokumentacji, jaką obecnie w tej sprawie posiadacie 🙂

Pozdrawiam, A.K.

Adrian

Witam ma problem,jak mam udowodnić państwu polskiemu ze przebywam na terenie polski 185d w celu odebranie prawo jazdy,w 2015 r zostało odebrane paro jazdy w de,dokument trafił do polskiego wydziału komunikacji,nie chcą mi go wydać bo nie mam meldunku i nie przebywam na terenie polski,obecnie mieszkam i pracuje w de,

Adam Knopik

@Adrian: skoro obecnie mieszkasz i pracujesz w DE to znaczy, że nie przebywasz w Polsce, więc nie wiem jak miałbyś udowodnić fakt, który nie istnieje 🙂

Normalnie pobyt w Polsce można wykazać poprzez meldunek w Polsce, okazania rachunków (np. za gaz, prąd) wystawionych na własne nazwisko i dane miejsce zamieszkania (od co najmniej 6 miesięcy) itp.

Jeśli w DE Twoja kara już minęła i mieszkasz tam od co najmniej 185 dni – to możesz złożyć wniosek o wydanie Ci niemieckiego dokumentu prawa jazdy (na podstawie polskich uprawnień), w miejsce tego polskiego dokumentu.

Pozdrawiam, A.K.

Marek

Witam. Opiszę swoją sytuację: Mam zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych do 2019 roku za jazdę po alkoholu. Mieszkam w Niemczech od ponad roku, mam meldunek, umowę o pracę na czas nieokreślony i moje pytanie brzmi czy mógłbym tutaj zacząć kurs na prawo jazdy kat. B bez żadnych przeszkód bo nie oszukujmy się w dzisiejszych czasach bez auta to jak bez ręki. Pozdrawiam

Adam Knopik

@Marek: zakładam, że zakaz masz w Polsce, a prawko chciałbyś robić w DE – zgodnie z prawem organy niemieckie nie mogą Ci wydać prawka do czasu obowiązywania tego zakazu w Polsce (i odwrotnie)…

Pozdrawiam, A.K.

Ania

Witam Panie Adamie,

bardzo proszę jeżeli naturalnie mógłby Pan o pomoc odnośnie możliwości kierowania pojazdami na terenie De. Mianowicie moj narzeczony utracił w Niemczech za przekroczenie punktów niemieckie prawojazdy co jest jednoznaczne z tym, ze ma zakaz kierowania autem na terenie Niemiec. Ma polskie prawojazdy którym legitymuje sie prowadząc samochod w Polsce, czy moze on posługiwać sie tym orawemjazdy na terenie Niemiec ? I jakie miałoby w tym przypadku zastosowanie prawajazdy europejskiego czy miedzynarodowego ? Bardzo dziękuje za odpowiedz.

Adam Knopik

@Ania: bazując na tym co napisałaś – Twój narzeczony nie może w DE posługiwać się tym polskim prawem jazdy dopóki nie zostanie ono (a konkretnie jego zagraniczne uprawnienia do jazdy) uznane w DE…

Po szczegóły zapraszam na PRV 🙂

Pozdrawiam, A.K.

Michał

Witam sierdecznie chciałem dopytać ponieważ przeczytałam wszystko i mojego przypadku niema.
Jeździłem w Niemczech na prawajazdy postanowiłem zapisać się do fahrshule a kiedzy czasie popełniłem wykroczenia w każdym razie cały tok zakończył się w sądzie miałem 3 miesiące zakazu jazdy i 2.000 tys euro kary I dostałem pismo żeby iść na mpu i teraz czy te mpu jest po polsku chyba raczej nie czy mogę mieć tłumacza . Sprawa się komplikuje ponieważ zrobiłem prawo jazdy w Polsce. I teraz w Niemczech dalej się niemoge poruszać a w Polsce mogę czy jak dobrowolnie pójdę Na ten mpu moge do chwili badan jechac po niemczech czy nie co ja teraz wogole mam zrobic .??

adam

w 2011r.Za jazde po pianemu 2,51 Zostala nalozona mi kara pieniezna w wysokosci 50 ciu dniowek Jedna dniowka wynosi 15 Eu.Kara pieniezna wynosi 750 Eu.Prawo jazdy zostalo zabrane na 1 rok i2 miesiace.Koszty sadowe razem to 192 Eu.Oczywiscie prawo jazdy oklejone z adnotacja ze jest wstrzymane do 2012 r.Zabrano mi odrazu 250Eu na poczet sprawy co napewno pokrylo koszta.Reszty kary nie zaplacilem i nadmieniam iz w wyroku nic nie bylo Testach idiotentest

Irek

Oj to kiepsko to widze.2.51 promila to bardzo duzo,powyzej 1.6 promila jestes obligatoryjnie odeslany na MPU.700e ktore zostalo Ci do splaty juz jest duzo wieksze i nie radzilbym Ci bez tej kasy jechac do DE,bo moze to sie zle dla Ciebie skonczyc

EWA

Witam. Mój mąż miał zabrane w 2015 roku prawo jazdy w Niemczech za jazdę po pijanemu, była rozprawa w sądzie itp. musiał zapłacić sporo kasy i ma zabrane prawko na 12-miesięcy. Kara minęła 01.08.2016, chciał odebrać w Polsce prawko, żeby mógł się poruszać po krajach UE, oprócz Niemiec oczywiście, ale Pani w urzędzie powiedziała, że musi się wymeldować z Niemiec i dopiero wtedy mogą mu je wydać, a on tam pracuje.
Czy tak jest rzeczywiście, że musi zjechać z Niemiec, żeby tutaj odebrać swoje prawo jazdy?
Proszę o odpowiedź. Dziękuję.
Pozdrawiam.

Krzysztof

Witam. Mam bardzo duzy problem i prosil bym o konkretna odpowiedz jesli mozna.. Pracuje w transporcie miedzynarodowym na kat B Wrocilem z trasy jak zwykle po 4 tygodniach i ze znajomymi wypilismy kilka piw. Na drugi dzien wsiadlem w auto nie swiadomy, ze moge byc jeszcze pod wplywem alkocholu mialem stluczke nie z swojej winy.. W wydychanym powietrzu mialem 0,3miligrama alkocholu. Szczescie w nieszczesciu, ze nikomu nic sie nie stalo i nie mialem przy sobie dokumentow. Pytanie mam do Pana takie.. Co mi za to grozi? Czekam na telefon od prokuratora, bo poddalem sie karze dobrowolnie z czego nigdy wczesniej nie bylem karany.. Prawojazdy jest to moj jedyne zrodlo utrzymania w tej chwili. Splaty i alimenty sa placone regularnie z czego jak mowie, nie bylem nawet swiadomy, ze moglem byc pod wplywem. Nigdy nie wsiadlem po piwie do auta, bo balem sie utraty najwazniejszego mojego dokumentu.. Z uszanowaniem Krzysztof

Irek

Witam Panie Adamie a co Pan powie na to jak ktos sobie zmieni nazwisko a co sie z tym wiaze wymiana dowodu,prawa jazdy itp.?Czy Niemiecka policja jest to w stanie sprawdzic?Bo z tego co mi wiadomo to nie.A wiem to z kilku przypadkow znajomych ktorzy mieli problemy z niemiecka policja i przy podpisywaniu dokumentow nie widzieli nr PESEL tylko nr dowodu i prawa jazdy,aczkolwiek nie mozna tego wykluczyc
Pozdrawiam

Adam Knopik

@Irek: sam sobie już na swoje pytanie odpowiedziałeś – „nie można tego wykluczyć” 🙂

Pozdrawiam, A.K.

© Adam Knopik
Realizacja: Wizerunek prawnika