Jazda po alkoholu w Niemczech – konsekwencje i możliwości działania

Jazda po alkoholu w Niemczech – konsekwencje i możliwości działania

Dopiero co mieliśmy przerwę świąteczną, a teraz długi majowy weekend przed nami.

Żyć nie umierać 😊

Niestety takie długie weekendy i okresy świąteczne mają też swój przykry bilans.

Jak pokazują prowadzone w tym czasie wzmożone policyjne kontrole, wielu kierowców nadal wykazuje się bezmyślnością i igra z prawem i bezpieczeństwem jeżdżąc na tzw. podwójnym gazie.

Szeroko rozumiana jazda pod wpływem, czy to alkoholu, narkotyków, środków odurzających lub innych używek jest niestety stałym elementem takich wielodniowych przerw i odpoczynków.

Temat jazdy pod wpływem w Niemczech wielokrotnie poruszałem na tym blogu.

Ostatnio zagościł on także na moim drugim blogu, gdzie pisałem o problemie alkoholowym wśród kierowców ciężarówek.

Tym razem postanowiłem przedstawić Ci możliwości prawnego działania, gdy zostałeś już złapany za kółkiem prowadząc pod wpływem…

Jazda po alkoholu w Niemczech – sprawa karna i więzienie, czy tylko grzywna i utrata prawa jazdy?

Możesz być pewny, że gdy policja w Niemczech zatrzyma Cię w trakcie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu lub innych używek, to sprawa karna w Niemczech Cię nie ominie.

Z pewnością zastanawiasz się teraz, co Ci wówczas grozi?

O możliwych konsekwencjach jazdy pod wpływem szczegółowo napisałem w artykule: Jazda pod wpływem w DE, czyli… Panie Adamie, co mi teraz grozi?

Dla przypomnienia – możliwa jest nawet kara więzienia (do jednego roku lub nawet do lat pięciu, gdy były ofiary śmiertelne), a jeśli ta Cię ominie, to na pewno otrzymasz wysoką grzywnę (średnio kilka tysięcy euro).

O uprawnieniach do jazdy w Niemczech (przynajmniej na dobre kilkanaście miesięcy) również możesz zapomnieć.

Konsekwencje te w dużej mierze będą zależały od okoliczności sprawy, m.in. od tego, ile wydmuchasz w balonik lub co wykaże badanie krwi oraz od tego jakie szkody spowodowałeś.

Jednak nie bez znaczenia jest także to jak zachowasz się w trakcie postępowania karnego i co zeznasz.

Czy pomoc prawnika jest konieczna?

Często spotykam się z opinią:

„Kolega miał podobną sprawę i nic nie wskórał, więc ja też nic nie będę robił. Będzie co ma być.”

albo

„Nie będę korzystał z pomocy prawnika, bo mnie na niego nie stać, a i tak pewnie nic się nie da zrobić.”

Oczywiście, można i tak, ale…

Ostatnio zadałem sobie trud i dokonałem takiej analizy porównawczej spraw karnych prowadzonych w kancelarii, a dotyczących właśnie jazdy po alkoholu lub innych używkach.

Wynik był jasny i klarowny.

W zdecydowanej większości spraw, które do nas trafiły na etapie, gdy sprawa znajdowała się jeszcze w postępowaniu prowadzonym przez policję / prokuraturę (czyli na etapie, zaraz po zatrzymaniu na jeździe pod wpływem), udało nam się je zakończyć bez przeprowadzania  rozprawy sądowej.

Co więcej wysokość wynegocjowanej wówczas grzywny była znacznie niższa niż w przypadku, gdy sprawa została pozostawiona samej sobie i klient zgłaszał się do nas z nią dopiero po otrzymaniu nakazu karnego czy wyroku z Niemiec.

Jak mogę Ci pomóc w Twojej sprawie karnej w Niemczech?

Wbrew pozorom, nawet w przypadku ewidentnej jazdy po alkoholu lub innych używkach w Niemczech, możliwości działania i obrony jest całkiem sporo.

Postępowanie karne w Niemczech jest tak uregulowanie, że umożliwia ono prawnikowi kontakt z policją / prokuraturą i kolokwialnie pisząc „uzgodnienie” ostatecznego rozstrzygnięcia zanim sprawa trafi do sądu.

W ten sposób nawet w sprawach beznadziejnych, w których wina jest bezsprzeczna, można sporo ugrać.

Rzecz nie idzie tu o to, że zostaniesz uniewinniony. Co to, to nie!

Skoro jechałeś po alkoholu i badanie potwierdziło u Ciebie obecność alkoholu we krwi – to z pewnością jesteś świadom tego, że nie ma tu z czym dyskutować.

Czarne jest czarne, a białe jest białe.

Konsekwencje karne bezsprzecznie poniesiesz!

Jednak w dużej mierze to właśnie od Ciebie zależy, jak wielkie one będą.

Jeśli podejmiesz aktywne działania w sprawie, to istnieje duża szansa, że konsekwencje te uda Ci się zminimalizować.

Z całą pewnością można na tym etapie dyskutować o wysokości grzywny i dostosować ją do Twojej sytuacji osobistej i możliwości finansowych. A następnie jej płatność rozłożyć na raty.

Jak pokazują wyniki mojej analizy porównawczej, w ten sposób wynegocjowana grzywna, nawet po doliczeniu do niej koszów udzielonej pomocy prawnej i tak była sporo niższa, niż gdy sprawę pozostawiono własnemu biegowi.

Jeśli okoliczności sprawy za tym przemawiają, to również realne jest orzeczenie możliwie jak najkrótszego okresu karencji, po upływie którego będziesz mógł się starać o ponowne odzyskanie uprawnień do jazdy w Niemczech.

Podjęcie odpowiednich działań zaoszczędzi Ci także obowiązku stawiennictwa na rozprawie przed sądem, co zdecydowanie skróci całe postępowanie karne i obniży jego koszty.

Masz wybór jak potoczy się Twoja sprawa karna

Możesz pozostawić sprawę własnemu biegowi i zdać się na ślepy los albo wziąć ją w swoje ręce i (z pomocą prawnika) aktywnie działać, doprowadzając do jej jak najszybszego zakończenia z możliwie zminimalizowanymi konsekwencjami karnymi.

Jednego złego wyboru już dokonałeś – siadając pod wpływem za kółkiem.

Teraz stoisz przed kolejnym wyborem…

Adam Knopik

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze mną:
info@adamknopik.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł – pamiętaj jednak, że nie udzielam porad prawnych w odpowiedzi na pytania pojawiające się w komentarzach do artykułów. Jeśli chcesz poprosić mnie o pomoc - skontaktuj się ze mną >>

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez AIXLAW Rechtsanwälte Speicher, Betzer PartGmbB Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest AIXLAW Rechtsanwälte Speicher, Betzer PartGmbB z siedzibą w Aachen.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@adamknopik.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: