Zostań dawcą organów

Urodziny to doskonała okazja do przemyśleń i podsumowań. Tak się składa, że dziś są moje urodziny 😊 tym razem jednak do refleksji zamierzam skłonić Ciebie.

Każdego dnia na skutek wypadków drogowych giną ludzie. Niektórych, z nich być może udałoby się uratować, gdyby…

Czy zastanawiałeś się kiedyś co się stanie z Twoimi organami, gdy Ciebie już na tym świecie zabraknie? I bynajmniej nie chodzi mi tu o organy do gry, które być może posiadasz, lecz o Twoje narządy wewnętrzne, które wówczas nie będą Ci już do niczego potrzebne…

Tematyka niezwykle ważna, a pytanie trudne. Odpowiedź na nie może być jednak bardzo prosta.

Zostań dawcą organów!

I oczywiście nie namawiam Cię tu do sprzedaży swojej nerki na czarnym rynku, a jedynie do wyrażenia zgody na pobranie do transplantacji Twoich organów wewnętrznych po Twojej śmierci.

Możesz to zrobić w bardzo prosty sposób, podpisując stosowne oświadczenie w tym zakresie.

Wzór takiego oświadczenia znajdziesz w Niemczech u swojego lekarza rodzinnego.

Wygląda on dokładnie tak:

W oświadczeniu tym możesz wyrazić zgodę na pobranie Twoich organów do transplantacji, ograniczyć tę zgodę tylko co do wybranych organów, oczywiście możesz także nie wyrazić zgody na pobranie Twoich organów wewnętrznych, jak również decyzję w tym zakresie powierzyć wskazanej osobie.

Na pierwszej stronie musisz w nim wypełnić swoje dane personalne, czyli:

  • Name, Vorname nazwisko i imię
  • Geburtsdatum – data urodzenia
  • Straße – ulica
  • PLZ, Wohnort – kod pocztowy i miejsce (miasto) zamieszkania

Natomiast na drugiej stronie powinieneś zakreślić JEDNĄ z możliwych odpowiedzi, czyli:

Für den Fall, dass nach meinem Tod eine Spende von Organen/Geweben zur Transplantation in Frage kommt, erkläre ich: W przypadku, gdy po mojej śmierci będzie wchodziła w rachubę transplantacja organów/tkanek, oświadczam, iż:

  • JA, ich gestatte, dass nach der ärztlichen Feststellung meines Todes meinem Körper Organe und Gewebe entnommen werden. TAK, zezwalam, aby po lekarskim stwierdzeniu mojej śmierci, z mojego ciała zostały pobrane organy i tkanki.
  • JA, ich gestatte dies, mit Ausnahme folgender Organe/Gewebe TAK, zezwalam na to za wyjątkiem następujących organów/tkanek: (i tutaj powinieneś wymienić organy/tkanki, które nie powinny zostać od Ciebie pobrane)
  • JA, ich gestatte dies, jedoch nur für folgende Organe/GewebeTAK, zezwalam na to, jednakże tylko w odniesieniu do następujących organów/tkanek: (i tutaj powinieneś wymienić organy/tkanki, które mogą zostać od Ciebie pobrane)
  • Nein, ich widerspreche einer Entnahme von Organen oder Geweben. NIE, sprzeciwiam się pobraniu organów/tkanek
  • Über ja oder nein soll dann folgende Person entscheiden. o TAK lub NIE powinna zdecydować następująca osoba: (i tutaj musisz wskazać dane tej osoby)

Następnie powinieneś uzupełnić datę, podpisać się i tak wypełnione oświadczenie nosić ze sobą (względnie przekazać je najbliższym lub zaufanej osobie).

Takie oświadczenie możesz również złożyć online tutaj>>

Jeśli masz wątpliwości natury etycznej, czy powinieneś wyrazić zgodę na pobranie organów czy nie… to zachęcam Cię do lektury bloga mec. Anety Sieradzkiej pt. Prawo w transplantacji, który jest poświęcony właśnie tej tematyce.

Aneta opowiada o transplantacji w niesamowity sposób, czytanie jej bloga wciąga bardziej niż chodzenie po bagnach 😊

Jestem więc przekonany, że rozwieje ona także Twoje wątpliwości i dzięki lekturze jej bloga będziesz mógł podjąć właściwą dla siebie decyzję.

Ja swoją decyzję podjąłem 😊

Adam Knopik

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze mną:
info@adamknopik.com

Latest posts by Adam Knopik (see all)

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł – pamiętaj jednak, że nie udzielam porad prawnych w odpowiedzi na pytania pojawiające się w komentarzach do artykułów. Jeśli chcesz poprosić mnie o pomoc - skontaktuj się ze mną >>

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez AIXLAW Rechtsanwälte Speicher, Betzer PartGmbB Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest AIXLAW Rechtsanwälte Speicher, Betzer PartGmbB z siedzibą w Aachen.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@adamknopik.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: