Wycena biegłego czy kosztorys naprawy z warsztatu?

Aby popłynęły do Ciebie pieniądze z ubezpieczalni za uszkodzenie / skasowanie Twojego bolida, musisz wykazać wysokość szkody.

Do szkody w wysokości do 750 euro wystarczy kosztorys naprawy z warsztatu samochodowego, powyżej tej kwoty wycena biegłego rzeczoznawcy jest już konieczna.

Czasem ubezpieczyciele nie nalegają na przedłożenie im wyceny biegłego, gdy szkoda nie jest dużo wyższa niż te 750 euro, ponieważ wtedy likwidacja szkody kosztuje ich mniej (odpadają koszty takiej wyceny) ale to też często oznacza, że Ty również dostaniesz mniej… (pamiętaj: ubezpieczyciel sprawcy nie jest Twoim przyjacielem).

Gdy masz wątpliwości, udaj się najpierw do warsztatu i tam Ci powiedzą, czy wystarczy ich kosztorys lub odeślą Cię do „zaprzyjaźnionego” biegłego (lub sprowadzą go do warsztatu, jeżeli będziesz tego chciał).

Koszty wykonania takiej wyceny bądź kosztorysu zaliczają się do szkody, więc jeżeli sprawca wypadku jest w 100% winny, to jego ubezpieczenie przejmie te koszty w całości.

Przy odpowiedzialności ułamkowej jest podobnie jak z kosztami Twojego adwokata (szczegóły >>tutaj) – są one dzielone między Ciebie i ubezpieczyciela OC sprawcy.

Niemiecki biegły z reguły nie zażąda natychmiastowej zapłaty za swoją usługę, jeżeli dasz mu namiary kancelarii adwokackiej, która przejęła Twoją sprawę wypadkową. Poczeka wówczas kilka tygodni, często nawet dłużej, aż popłyną pieniądze z ubezpieczalni.

Ubezpieczycielowi niełatwo jest podważyć wycenę biegłego – inaczej niż kosztorys.

Trochę większe pole manewru ubezpieczyciel będzie mieć z reguły, gdy zdecydujesz się na tzw. „fikcyjne” rozliczenie szkody (czyli gdy zadowolisz się określonymi przez biegłego kosztami naprawy netto bez wykazania naprawienia samochodu za pomocą faktury z zapłaconym VAT).

Ponadto w wycenie biegłego znajdują się dalsze wiążące ubezpieczyciela informacje, które Twój adwokat będzie potrzebował do określenia wysokości roszczeń bądź dalszych roszczeń poza zwrotem kosztów naprawy.

Adam Knopik

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze mną:
info@adamknopik.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł – pamiętaj jednak, że nie udzielam porad prawnych w odpowiedzi na pytania pojawiające się w komentarzach do artykułów. Jeśli chcesz poprosić mnie o pomoc - skontaktuj się ze mną >>

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez AIXLAW Rechtsanwälte Speicher, Betzer PartGmbB Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest AIXLAW Rechtsanwälte Speicher, Betzer PartGmbB z siedzibą w Aachen.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@adamknopik.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: