Likwidacja szkody w Niemczech

Po stłuczce, w którą zostałeś wciągnięty bez swojej winy, wiesz, że ubezpieczyciel OC pojazdu sprawcy kolizji ma zlikwidować Twoją szkodę.

Tylko co to konkretnie oznacza?

Masz mu odstawić samochód przed siedzibę i po jakimś czasie otrzymasz go z powrotem bez śladów stłuczki?

To z grubsza biorąc jeden z możliwych wariantów, ale nie każdemu uśmiecha się spuszczenie swojego ukochanego pojazdu z oczu.

Większość poszkodowanych woli trzymać rękę na pulsie i sama interesuje się wyceną szkody, a następnie zleca i pilnuje wykonania naprawy.

Często dokonuje jej „po znajomości” u mechanika darzonego zaufaniem (mam tu na myśli zniżki na naprawę i inny wachlarz świadczeń niż dla klienta „z ulicy”, a nie pracę na czarno 🙂 ), bądź, jeżeli stłuczka nie była poważna, wykonuje naprawę „chałupniczo” we własnym zakresie (kupując części na giełdzie / „Schrocie” / ebay’u i dłubiąc nad autem w czasie wolnym).

Jeśli należysz do takich osób, to zapraszam Cię do lektury najbliższych wpisów na blogu:

  1. Adwokat czy pan z warzywniaka?
  2. Ubezpieczenie ochrony prawnej w sprawach komunikacyjnych (Verkehrs-Rechtsschutz)
  3. Wycena biegłego czy kosztorys naprawy z warsztatu?
  4. Scenariusze likwidacji szkody w Niemczech

Opowiem Ci w nich na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę likwidując szkodę, która wydarzyła się w Niemczech.

Ponieważ prawo drogowe i należąca do niego likwidacja szkód komunikacyjnych to bardzo obszerna tematyka z bogatym orzecznictwem – zagadnienia te potraktowałem bardzo skrótowo i z całą pewnością nie wyczerpują one przedmiotu.

Mam jednak nadzieję, że znajdziesz w nich przydatne informacje.

Moim celem było uspokojenie CIEBIE – zdezorientowanego czytelnika, który został nagle skonfrontowany z uszkodzeniem ukochanego bolida, często stanowiącego jeden z najbardziej wartościowych elementów posiadanego majątku.

Pamiętaj jednak, że każda sprawa ma swoje indywidualne okoliczności i nawet najlepszy artykuł z reguły nie zastąpi wizyty u adwokata, który „praktykuje w wypadkach drogowych”.

Adam Knopik

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze mną:
info@adamknopik.com

Latest posts by Adam Knopik (see all)

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Maciej Lipiec 20, 2014 o 18:44

Witam Panie Adamie,

doczytałem się w wielu Pana opisach na blogu że…podczas wypłacania odszkodowania z naszego OC dla uczestnika drugiego ( np. z naszejwiny) nastepuje REGRES…

Proszę opisać kiedy i w jakich sytuacjach “moj ubezpieczyciel” będzie żądał ode mnie zwrotu wypłaconego odszkodowania z polisy OC.

W PL tego typu “sprawach” rzadko się praktykuje taki scenariusz.

Pozdrawiam Maciej

Odpowiedz

Adam Knopik Lipiec 27, 2014 o 17:51

Panie Macieju,

proszę sobie raz jeszcze wszystko doczytać 🙂

Nigdzie nie napisałem, że regres następuję wówczas, gdy spowodowało się szkodę z własnej winy (np. jesteśmy sprawcą kolizji / wypadku) – tylko wówczas, gdy spowodowało się szkodę w wyniku popełnienia przestępstwa (np. jazda po alkoholu, ucieczka z miejsca wypadku itp.) – a to jest subtelna różnica 🙂

Zapewniam Pana, że w Polsce również praktykuje się taki scenariusz 🙂

Pozdrawiam, A.K.

Odpowiedz

Magdix Marzec 11, 2017 o 13:50

Witam
W jakim czasie musze zglosic szkodszkode oc nie z mojej winy na terenie Niemiec?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł – pamiętaj jednak, że nie udzielam porad prawnych w odpowiedzi na pytania pojawiające się w komentarzach do artykułów. Jeśli chcesz poprosić mnie o pomoc - skontaktuj się ze mną >>

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez AIXLAW Rechtsanwälte Speicher, Betzer PartGmbB Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest AIXLAW Rechtsanwälte Speicher, Betzer PartGmbB z siedzibą w Aachen.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@adamknopik.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: