„Idiotentest” – zmora kierowców

Utrata prawa jazdy w Niemczech może oznaczać dla Ciebie konieczność przejścia badań  medyczno-psychologicznych (MPU), popularnie zwanych „Idiotentest”.

Na badania te zostaniesz skierowany przez niemiecki wydział komunikacji najczęściej wówczas, gdy straciłeś prawo jazdy w Niemczech w związku z jazdą po alkoholu, narkotykach (lub innych środkach odurzających) albo po przekroczeniu dopuszczalnego limitu punktów karnych.

Zaliczenie tych badań będzie jednocześnie warunkiem odzyskania starego czy uzyskania nowego prawa jazdy.

Podczas badań MPU (niem. „Medizinisch-Psychologische Untersuchung“) będziesz musiał się poddać badaniu lekarskiemu, przejść  testy psychologiczne i odbyć rozmowę z psychologiem.

Nie wydaje się to niczym strasznym, prawda?

Rzeczywistość jednak nie jest taka różowa – a świadczą o tym niskie wyniki zdawalności tych testów. Jeżeli podejdziesz do nich „z miejsca” – to niemal na pewno ich nie zdasz. Nie bierz tego do siebie, oczywiście życzę Ci jak najlepiej, nie mniej jednak statystyki w tym zakresie są bezlitosne.

Testy psychologiczne przeprowadzane w trakcie MPU  naprawdę bardzo trudno zdać  bez odpowiedniego przygotowania. Laikowi może wydawać się, że wypadł dobrze… jednak, jak sama nazwa wskazuje, są one dosyć specyficzne… i nigdy nie wiadomo czego można się spodziewać.

Nie przypadkowo badania te potocznie określa się mianem „Idiotentest” 🙂

Jeżeli zostaniesz skierowany na badania MPU, to zanim do nich podejdziesz lepiej dobrze się przygotuj.

W Niemczech popularne są specjalne kursy przygotowujące do tych badań. Na pewno nie zaszkodzi jak skorzystasz z jednego z nich. Zaoszczędzi Ci to czasu, stresu oraz pieniędzy (każde podejście do badań wiąże się z opłatą kilkuset euro).

Dodatkowo, jeżeli na badania zostałeś skierowany za jazdę po alkoholu lub narkotykach – częścią tych badań mogą być wyrywkowe testy na obecność tych substancji w Twoim organizmie.

Jeśli mieszkasz w Niemczech, to wówczas w każdej możesz zostać wezwany na dodatkowe badania albo odwiedzi Cię kontroler, który np. pobierze próbkę Twoich włosów albo zleci badanie alkomatem.

Gdy podczas takiej wyrywkowej kontroli zostaniesz przyłapany na spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających to musisz liczyć się z tym, iż Twoja szansa na zaliczenie badań MPU znacznie się oddali (o jakichś kilka do kilkunastu miesięcy).

Badania MPU z całą pewnością nie są niczym przyjemnym. Są naprawdę trudne do zdania. Barierę nie do przejścia może stanowić także Twoja znajomość języka niemieckiego (a właściwie jej brak).

Z relacji osób, które pomyślnie przeszły „Idiotentest”, wiem, iż było to dla nich doświadczenie, którego nigdy więcej w życiu powtarzać nie chcą.

Na koniec ważna informacja – ponieważ na badania MPU kieruje niemiecki wydział komunikacji (tj. niemiecki urząd administracyjny) – badania te muszą zostać przeprowadzone według niemieckich standardów.

W praktyce oznacza to konieczność zaliczenia ich w Niemczech, przed niemieckim podmiotem uprawnionym do ich przeprowadzenia.

Zaliczenie podobnych badań w Polsce w niczym Ci więc nie pomoże…

Adam Knopik

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze mną:
info@adamknopik.com

Latest posts by Adam Knopik (see all)

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

piotr Sierpień 19, 2015 o 20:17

witam. jestem polakiem. niegdy nie mieszkałem i nie bylem zameldowany w niemczech, czy muszę zdawać ten test MPU?

Odpowiedz

Norbi Październik 1, 2015 o 18:53

Dzien dobry. Szukam polskiego kursu przygotowawczego do mpu. Moze Pan mi jakis polecic ale w Monachium ? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Bogumil Wrzesień 26, 2016 o 13:44

Witam Pana.
Straciłem polskie prawo jazdy za punkty i nie zdałem pierwszego podejścia do testu MPU.
Moje pytanie jest takie,czy jak zrobię badania psychologiczne w Polsce i wymienię prawo jazdy na nowe to w Niemczech je uznają??

Odpowiedz

Adam Knopik Wrzesień 26, 2016 o 13:57

@Bogumil: ten manewr niestety Ci nie pomoże – w Niemczech Twoje uprawnienia do jazdy zostaną uznane dopiero wówczas, gdy przedstawisz pozytywną dla Ciebie opinię medyczno-psychologiczną (MPU).

Opcja druga (długotrwała) – poczekać na wykreślenie z rejestru karnego czynu, za który zabrano Ci uprawnienia do jazdy w Niemczech (potocznie przedawneinie MPU) i wówczas złożyć wniosek o uznanie uprawnień do jazdy w Niemczech.

Pozdrawiam, A.K.

Odpowiedz

Tomek Październik 5, 2016 o 11:17

Jak długo trwa opcja długotrwała?
Ile potrzeba czasu na przedawnienie?

Odpowiedz

Irek Grudzień 10, 2016 o 22:12

Z tego co mi wiadomo od 5 do 15 lat

Odpowiedz

Piotr Luty 20, 2017 o 20:54

Witam, jak poszedł MPU? Mam obecnie taką samą sytuację.

Odpowiedz

Marcin Październik 5, 2016 o 20:57

Witam,
Zostałem zatrzymany za jazdę pod wpływem Kokainy(badanie krwi na kom. policji). Uzyskałem grzywnę około 800euro(od skarbu państwa) oraz zakaz jazdy na 1 miesiąc na terenie Niemiec. Odwołałem się ze względu na to, iż moja syt. była głupim ”przypadkiem” – nie będę się rozpisywał jednak rozprawę przegrałem w sądzie. Po jakimś czasie(około 10-15dni) dostałem pismo z LBV o absolut fahrverbot. Naturalnie konieczne jest zrobienie MPU. Moje pytanie brzmi, czy jeśli podejdę do MPU oraz uda mi się uzyskać wynik pozytywny czy następnie muszę podejść do zdawania Niemieckiego prawo jazdy? Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź.

Odpowiedz

damian Listopad 11, 2017 o 20:53

witam urząd niemiecki zabrał mi prawo jazdy za narkotyki i trzyma już je 4 miesiące i nic z nim nie robią bo im się nie spieszy a teraz o to prawo jazdy upomina się policja bo musi mi dać zakaz na 8 mies. i groza mi grzywna jak im nie dam tego prawka wysłałem im papier ze urząd ma prawko a ich to nie obchodzi. co robić?? jak długo może urząd trzymać to prawko??

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł – pamiętaj jednak, że nie udzielam porad prawnych w odpowiedzi na pytania pojawiające się w komentarzach do artykułów. Jeśli chcesz poprosić mnie o pomoc - skontaktuj się ze mną >>

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez AIXLAW Rechtsanwälte Speicher, Betzer PartGmbB Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest AIXLAW Rechtsanwälte Speicher, Betzer PartGmbB z siedzibą w Aachen.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@adamknopik.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: