Dokumentacja wypadku w Niemczech

Czego potrzebujesz aby skutecznie dochodzić odszkodowania za wypadek w Niemczech? Dobrej dokumentacji zdarzenia! Przede wszystkim musisz spisać dane uczestników wypadku i pojazdów biorących w nim udział.

Jeśli jesteś zaopatrzony w europejski formularz protokołu wypadku drogowego (co to takiego – powiem TOBIE  w następnym wpisie), to jego wypełnienie pozwoli Ci na zgromadzenie najpotrzebniejszych danych o zdarzeniu. Jeśli  nie jesteś w jego posiadaniu to koniecznie spisz:

  • dane wszystkich uczestników wypadku,
  • dokładną datę i miejsce zdarzenia,
  • markę, model i numer rejestracyjny wszystkich pojazdów biorących udział w wypadku,
  • numer polisy ubezpieczeniowej i nazwę towarzystw ubezpieczeniowych wszystkich pojazdów biorących udział w wypadku.

Najlepiej będzie gdy dodatkowo skopiujesz dokumenty tożsamości uczestników wypadku oraz dokumenty dotyczące pojazdów i polisy ubezpieczeniowe. Zdaję sobie sprawę, iż jest mało prawdopodobne aby wypadek przydarzył Ci się w pobliżu punktu ksero (nie każdy ma tyle szczęścia co bohater skeczu Latającego Cyrku Monty Pythona pt. „Wycieczka rowerowa”, który chciał skrócić pompkę rowerową i w „zabitej dechami wiosce” akurat trafił na „Światowe Centrum Skracania Pompek Rowerowych” :)). Z pewnością jednak posiadasz telefon komórkowy wyposażony w aparat fotograficzny – za jego pomocą możesz łatwo i szybko sfotografować potrzebne dokumenty. Pozwoli Ci to także na uniknięcie lub zweryfikowanie ewentualnych pomyłek w pisowni. Zrób także dokumentację zdjęciową miejsca wypadku, pojazdów i ich uszkodzeń.

Nie zapomnij o świadkach zdarzenia! Mogą to być zarówno uczestnicy wypadku jak i gapie. Spisz ich dane osobowe i kontaktowe. Jeżeli do wypadku doszło w pobliżu stacji benzynowej, hipermarketu lub innego miejsca objętego monitoringiem to zawsze warto zapytać czy przypadkiem Twój wypadek nie został w ten sposób zarejestrowany – może Ci to pomóc w dokładnym ustaleniu przebiegu wypadku i wskazania osób odpowiedzialnych za niego.

Wezwanie Policji może ułatwić Ci zgromadzenie dokumentacji – Policja sporządzi notatkę ze zdarzenia / wypadku i spisze wszelkie potrzebne dane – w razie konieczności będziesz mógł poprosić o ich udostępnienie. Potraktuj to jednak jako dodatkowe zabezpieczenie – nie zostawiaj więc wszystkiego w rękach Policji. To co możesz sam wykonać – wykonaj sam!

Pamiętaj – dobra dokumentacja wypadku to podstawa skutecznego dochodzenia odszkodowania za wypadek w Niemczech. Wykonaj ją rzetelnie!

Adam Knopik

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze mną:
info@adamknopik.com

Latest posts by Adam Knopik (see all)

{ 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kalina Lipiec 22, 2013 o 06:46

Panie Adamie, ok. To jest zrozumiałe, co Pan pisze 🙂 Proszę mi powiedzieć, jeśli można, co zrobić, jeśli kolizja drogowa była, mój mąż nie ma zdjęć, ani żadnego dokumentu, a jedynie oświadczenie sprawcy szkody i jego nr polisy. Oświadczenie jest napisane po niemiecku i sama nie wiem, co on tam napisał…

Pozdrawiam!
K

Odpowiedz

Adam Knopik Lipiec 22, 2013 o 10:05

Pani Kalino, przede wszystkim należy przetłumaczyć oświadczenie sprawcy szkody. Jego treść może być kluczowa dla sprawy. Z reguły samo przyznanie się sprawcy nie jest traktowane jako uznanie długu ale może przesądzić o uznaniu przebiegu wypadku i ustaleniu winy. Kolejny krok to zwrócenie się do warsztatu lub biegłego o wycenę szkody (jeżeli wysokość szkody przekracza kwotę € 750 – € 800 to obowiązkowa jest wycena dokonana przez biegłego), a następnie do ubezpieczyciela OC pojazdu sprawcy o regulację tej szkody. Istnieje także możliwość wystąpienia o regulację szkody do polskiego reprezentanta niemieckiego ubezpieczyciela OC pojazdu sprawcy. Jeżeli nie zna Pani ubezpieczyciela OC sprawcy ani jego reprezentanta w Polsce to w jego ustaleniu pomoże Pani Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK). Rozpatrzenie sprawy następuje jednak nadal według niemieckiego prawa materialnego.

Odpowiedz

Mariusz Kwiecień 1, 2015 o 15:50

Witam!
Panie Adamie 11 listopada 2014 roku byłem uczestnikiem wypadku komunikacyjnego na skutek najechania na siebie kilku samochodów ciężarowych w Niemczech,jestem osobą poszkodowaną w tym wypadku,gdyż sprawcą był niemiecki kierowca.Zostałem przewieziony do szpitala,miałem złamane ręce.Był policjant w szpitalu w celu przeprowadzenia śledztwa,ale nie otrzymałem żadnej dokumentacji z policji,żadnej notatki i stąd moje pytanie-jak ją uzyskać(czy obowiązuje takie prawo że mogę uzyskać kopię notatki wraz z danymi sprawcy,wiem tyle że sprawa została skierowana do prokuratury bo był to wypadek śmiertelny i czy jest to możliwe że policja już tych dokumentów nie posiada,i czy może mi odmówić nie mogę starać się o żadne odszkodowanie z zusu,nie dostaję również zasiłku chorobowego wypadkowego bo nie mam dokumentów poświadczających o trzeźwości,a i sprawa odszkodowawcza z ubezpieczenia sprawcy nie może ruszyć z miejsca bo nie posiadam tych dokumentów,proszę o pomoc!

Odpowiedz

Adam Knopik Kwiecień 13, 2015 o 21:47

Mariusz,

samo zaświadczenie o osobach i pojazdach biorących udział w wypadku dostaniesz, jak się o to zwrócisz – często policja je wystawia i przesyła sama z siebie.

Co do pomocy prawnej – pomóc oczywiście mogę (w ramach niemieckiej kancelarii adwokackiej, z którą bezpośrednio współpracuję) – jeśli będziesz zainteresowany skontaktuj się proszę ze mną mailowo i prześlij mi wówczas proszę skany WSZYSTKICH dokumentów, które obecnie posiadasz w niniejszej sprawie.

Pozdrawiam, A.K.

Odpowiedz

Joanna Maj 16, 2015 o 00:27

Witam niedawno miałam wypadek w Niemczech ,jechałam na rowerze na rondzie i potracił mnie samochód,jechałam lewa strona czyli zła strona 🙁 Ale zaraz za mną szli piesi auto które mnie potrąciło mogło potracić kogos innego ponieważ kierowca nie obejrzał sie w prawo i ruszył.Czy jest szansa na jakie kolwiek roszczenia ,rower zepsuty,telefon potrzaskany ciuchy podarte 🙁 i 2 tygodnie na zwolnieniu .Prosze o poradę co robić?

Odpowiedz

Adam Knopik Maj 16, 2015 o 20:00

Joanno,

nie przekreślam Twoich szans na dochodzenie roszczenia ale póki co mam zbyt mało danych aby to stwierdzić.

Jeśli masz ochotę – opisz mi proszę w mailu dokładnie całe zdarzenie i prześlij skany (względnie zdjęcia) całej dokumentacji jaką w sprawie obecnie posiadasz (np. protokół sporządzony przez policję – o ile została wezwana lub inne urzędowe pisma) – to ocenię Twoje szanse na dochodzenie ewentualnego roszczenia.

Pozdrawiam, A.K.

Odpowiedz

Mariusz Maj 20, 2015 o 23:43

Uciekający przed policja skaradzionym BMW Bułgar na terenie Niemiec uderzył we mnie gdy czekalem na zielone światło…Caly tył doszczętnie zniszczony…Policja zatrzymała sprawcę…Mi dali kwitek z numerem szkody…Co dalej robic gdzie sie zgłosić?Proszę o pomoc!

Odpowiedz

Adam Knopik Maj 22, 2015 o 10:01

Mariuszu,

ależ miałeś „przygodę” – nie zazdroszczę.

Co do zasady za takie przewinienie odpowiada złodziej chyba, że właściciel przyczynił się do kradzieży, to również on.

Na szczęście dla Ciebie niemieckie przepisy ubezpieczeniowe rozciągają ochronę ubezpieczeniową także na złodzieja prowadzącego samochód, także poszkodowany (czyli Ty) może szarpać OC pojazdu i ma bezpośrednie roszczenie przeciwko TU 🙂

Szczegóły wysłałem Ci na PRV 🙂

Pozdrawiam, A.K.

Odpowiedz

Mirek Październik 19, 2015 o 09:37

WITAM. Mialem kolizje w Niemczech firmowym autem, nie z mojej winy. Otrzymałem protokół policji z danymi sprawcy lecz nie mam jego nr polisy ani nazwy firmy ubezpieczeniowej. Co mam dalej robic? Czy szef moze naprawic auto teraz bez rzeczoznawcy?

Odpowiedz

marek Styczeń 28, 2016 o 12:05

wypadek w berlinie 17.01.2016 4 rano na rondo wjechalem na zielonym do lewo skretu z prawej wjechal bus policji bez sygnalow ani swiatel wylondowalem w szpitalu zsdzyli mi glowe odali wszystkie dokumenty a kolezance na miejscu zdazenia kazali jechac do domu zadnych papierow nie dostalem zadnego protokulu do podpisania odali wszystkie dokumenty i nic nie wiem prosze o porade

Odpowiedz

Łukasz Styczeń 26, 2017 o 23:08

Dzień dobry, piszę do Pana z „nietypową” sprawą. Miałem wypadek w Niemczech z Polakiem. Przyjechała Niemiecka policja na miejsce wypadku, wzięła zeznania i dała mi notatkę, gdzie pod jedynką jest sprawca, a pod dwójką jestem ja, ale nie ma czarno na białym napisanego kto spowodował wypadek. Mojej narzeczonej taty siostra wyszła za rodowitego Niemca, któremu pokazałem tą notatkę i on powiedział mi, że w Niemczech jedynką oznacza się sprawcę, a dwójką poszkodowanego. Na miejscu wypadku to samo mi powiedzieli Panowie policjanci. A teraz do sedna. Ubezpieczalnia nie chce wypłacić pieniędzy bo na notatce są tylko wymienione osoby, które brały udział w wypadku według nich (informacja, czy coś takiego). Policja nie chce mi wydać szczegółowej notatki bo twierdzi, że trzeba to robić za pośrednictwem prawnika orientuje się może Pan, czy tak jest naprawdę, czy po prostu olali „polaczka”? Mnie nie stać na prawnika bo i tak już miałem wydatek na naprawę auta. Proszę mi pomóc bo nie wiem co zrobić.

Odpowiedz

Kaszuba Andrzej Maj 30, 2017 o 20:46

Witam miałem wypadek w Niemczech jestem poszkodowany , mam tylko protokół zdarzenia od policji , policjantka dała mi protokół i zapewniła że nie będzie problemu z naprawą bądź uzyskaniem odszkodowania , ale mam problem ponieważ nie mam nr polisy sprawcy , w Niemczech nie mają obowiązku worzenia polisy ze sobą na protokole są dane sprawcy nr tablicy itd , pzu odmawia wypłaty odszkodowania ponieważ nie mam nr polisy sprawcy co robić ? Proszę o pomoc

Odpowiedz

Adam Knopik Maj 31, 2017 o 15:17

@Kaszuba Andrzej: w takim razie zapraszam do mnie, chętnie Panu pomogę w tej sprawie – te dane, które Pan ma w zupełności wystarczą aby dochodzić odszkodowania – proszę o kontakt na PRV 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł – pamiętaj jednak, że nie udzielam porad prawnych w odpowiedzi na pytania pojawiające się w komentarzach do artykułów. Jeśli chcesz poprosić mnie o pomoc - skontaktuj się ze mną >>

Poprzedni wpis:

Następny wpis: