Blitz-Marathon czyli 24-godzinna kontrola radarowa

Blitz-Marathon - DE

Dziś czeka nas kolejny (trzeci w historii) Blitz-Marathon – czyli 24-godzinna wzmożona kontrola radarowa na drogach.

Na drogach zaroi się więc od policjantów uzbrojonych w radary i inne urządzenia rejestrujące.

Kontrolowana ma  być przede wszystkim prędkość! Radzę Ci więc uważać podczas jazdy.

Wbrew temu co możesz podejrzewać – celem akcji nie jest masowe zwiększenie budżetu samorządowego. Od samego początku hasło akcji to „żadnych mandatów tylko mniej ofiar”.

Jeśli wierzyć statystykom to 8 na 10 pieszym udaje się przeżyć potrącenie przez samochód jadący z prędkością 50 km/h, natomiast, gdy samochód jedzie już o 15 km/h szybciej, to proporcje te ulegają odwróceniu i wówczas w takim wypadku ginie 8 na 10 potrąconych pieszych.

Idea tej akcji jest prosta – wzmożona kontrola prędkości ma wymusić na kierujących dostosowanie prędkości jazdy do przepisowej – co z klei ma się przełożyć na mniej wypadków drogowych.

Skoro wszyscy wiemy, że będą kontrole (kontrolowane miejsca są oznaczone i podane do publicznej wiadomości) to przynajmniej w tym dniu w założeniu będziemy poruszać się na drodze ze szczególną ostrożnością.

Po raz pierwszy Blitz-Marathon odbył się w 2012 roku w Nadrenii Północnej-Westfalii. Kolejna jego edycja objęła swoim zasięgiem już całe Niemcy. Natomiast dzisiejsza – trzecia już – odsłona jest wyjątkowa z tego względu, że po raz pierwszy weźmie w niej udział także 21 innych państw europejskich (zaznaczonych na czerwono na poniższej mapce).

Próżno jednak wśród nich szukać Polski…

Blitz-Marathon - EU

W Niemczech akcja rozpocznie się dziś o 6 rano i potrwa dokładnie 24 godziny, czyli do 6 rano w piątek (jedynie w Nadrenii Północnej-Westfalii oraz w Nadrenii Palatynat wyjątkowo potrwa ona tylko do północy ze względu na zaplanowane na piątek obchody związane z upamiętnieniem ofiar ostatniej katastrofy samolotu German Wings, natomiast w Szlezwik-Holsztyn akcja ta nie odbędzie się wcale ze względu na zajęcie tamtejszych służb policji ochroną szczytu G7).

Osobiście uważam tę akcję za ciekawy pomysł – na pewno znaczenie lepszy, niż polowanie z radarem z ukrycia i zaskoczenia na zbyt szybko jadących kierowców – no bo jaki wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze ma mandat otrzymany pocztą dwa tygodnie po zdarzeniu?!

Szkoda tylko, że Polska nie zdecydowała się wziąć w niej udziału…

A Ty jak uważasz? 🙂

Adam Knopik

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze mną:
info@adamknopik.com

Latest posts by Adam Knopik (see all)

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Rudzki | spolkacywilna.info Kwiecień 16, 2015 o 16:20

Moim zdaniem jesteśmy już kilka kroków przed sąsiadami. Z uwagi na wysoką dochodowość kontroli radarowej u nas odbywa się roczny (365 / 365 dni w roku)Blitz-Marathon 🙂

Odpowiedz

Adam Knopik Kwiecień 16, 2015 o 17:15

Ciekawa interpretacja Wojciechu 🙂 Dziękuję Ci za komentarz!

Pozdrawiam, A.K.

Odpowiedz

Łukasz Wilczkowski Kwiecień 16, 2015 o 17:14

Mam takie samo zdanie jak Pan Wojciech 🙂 a przodują w tym zwłaszcza te gminy, gdzie “psy dup.. szczekają” albo “asfalt jest zwijany po 23:00” Zamiast tworzyć miejsca pracy “sensu stricte” to tworzy się kilka stanowisk w Straży Miejskiej, która bardziej powinna nazywać się wtedy Wiejską… i wiśta wio zaczynamy doić przejezdnych… Podobno w którejś gminie cała Straż Miejska to tak naprawdę jedna osoba, która non stop zajmuje się wyłącznie obsługą fotoradaru…

Dlatego Blitz-Marathon zostawmy Niemcom bo tam ma to wydźwięk prewencyjny i chodzi przede wszystkim o podniesienie bezpieczeństwa… W naszych warunkach włodarze gmin typu “psy dup.. szczekających” tylko by spierd… wydźwięk całej akcji 🙁

Odpowiedz

Adam Knopik Kwiecień 16, 2015 o 17:17

No może i tak Łukaszu ale dopóki nie spróbujemy nigdy się na 100% nie przekonamy 🙂

Pozdrawiam, A.K.

Odpowiedz

Art Listopad 30, 2015 o 20:07

Nawet przepisy kulinarne szanownej Panskiej Matki czytam z dzika rozkosza. xD

Odpowiedz

Adam Knopik Listopad 30, 2015 o 20:25

@Art: Bardzo mi miło – przekażę Autorce 🙂

Pozdrawiam, A.K.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł – pamiętaj jednak, że nie udzielam porad prawnych w odpowiedzi na pytania pojawiające się w komentarzach do artykułów. Jeśli chcesz poprosić mnie o pomoc - skontaktuj się ze mną >>

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez AIXLAW Rechtsanwälte Speicher, Betzer PartGmbB Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest AIXLAW Rechtsanwälte Speicher, Betzer PartGmbB z siedzibą w Aachen.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@adamknopik.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: